Zavrieť

Porady

Spoločenstvo vlastníkov bytov - predaj

ta som to ja :-)
Chcela by som sa Vás opýtať, či nemá niekto skúsenosti so spoločenstvom vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Jedná sa mi o nasledovné problémy:

1. Jeden z vlastníkov bytov chce odkúpiť podkrovie nad svojím bytom? Existuje nejaká tabuľka, ktorá by určila cenu za meter štvorcový? Popr. akým nariadením sa máme riadiť.

2. Jeden vlastník bytu zomrel/býval sám , jeho syna nemôžu nájsť/mal podpísanú kúpno-predajnú zmluvu , byt však nie je ešte komplet vyplatený, len ho splácal.
Byt je už 2 roky neobývaný, peniaze do fondu údržby nikto neplatí. Ako spoločenstvo sme vstúpili aj do dedického konania, ale už vyše roka sa nič nedeje. Poraďte mi, ako najúčinnejšie a najrýchlejšie postupovať ďalej, nakoľko nedoplatok sa stále len zvyšuje.
Usporiadat
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Skusila si dat dotaz na ZSVB v Kosiciach ? /www.zsvb.sk/.
Bez problemov by mali poradit ak ste ich clenmi.
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
Nie sme členom nijakého spoločenstva.
0 0
ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

máte špecificky problem - neviem poradit. Aj napriek tomu, ze nie ste členom ZSVB, stoji to za pokus zavolat im a ziskat informacie alebo dohodnut konzultacie. Tiez odporucam, aby ste sa stali clenmi, maju tam aj pravnika, ktory by mohol zastupovat vase spolocenstvo v dedicskom konani, pretoze je potrebne do katastra dat nejaku poznamku o nevysporiadaní zo SVB (dlh do FO a prípadne aj ine). Ak nemas kontakt, doma sa pozriem, mám to zapisane.

O odpredaji spolocnych priestorov (podkrovie) musi rozhodnut zhromazdenie vlastnikov bytov, ktore by zaroven malo potvrdit nejaku cenu. Tazko hovorit o vzorci na vypocet - treba vychadzat z cien ked boli uskutocnovane prevody bytov do vlastnictva + dalsie naklady na blok + zisk, ktory budete zdanovat ako SVB. Je tam komplex problemov, mam pocit, ze to samostatne nevyriesite a netusim, ci sa najde pravnik-ekonom, ktory by to zvladol tak, aby ste boli spokojní, ze je to OK.
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
Ďakujem Vám obom za radu. Dám predsedovi spoločenstva ten kontakt z tej www stránky a uvidíme, či sa nám to nejak podarí vyriešiť.
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

To sa mi lubi, konecne tu najdem spriaznene duse a hned by som to aj vyuzila
na dotaz:
Doporuci mi niekto dobry software na JU, PU a spravu pre SVB pre nase spolocenstvo? Mame pre JU ALFU - upravenu pre SVB, ale neviem, ci je aj PU od Krosu tak upravovane.
Potom sme mali demo MALY SPRAVCA, k tomu mam vyhrady.
Neviete o programe ktory by bol v jednom - sprava aj ucto ? /za dobru cenu/
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

ahoj Jani, aj ja by som rada taky nasla
mam moznost uctovat pre spolocenstvo, ale vaham, ci sa do toho pustit, ci to nie je tazke - mam pocit, ze je v tom hrozne nejasno, malo informacii, ze nebudem vediet co a ako robit, a koho sa pytat
0 0
zlatica76 zlatica76

zlatica76 je offline (nepripojený) zlatica76

Mam skusenosti s SVB, ako program pouzivame Maleho spravcu. Napriek pociatocnym problemom sa mi zda ten program celkom dobry - ale uznavam, spociatku vyzera dost tazkopadne, ani manual nie je dobre napisany. Sucastou je aj jednoduche uctovnictvo, neviem, ci nejake SVB sa dostalo situacie, ze musi viest podvojne uctovnictvo.

co sa tyka problemu dedictva - zrejme vam neostava nic ine len cakat, pripadne investovat do nejake dobreho pravnika.

Uctovat SVB (najma nejake mensie) vobec nie je problem....aspon pokial ti budu poctivo nosit vsetky doklady
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

Zlatica, dakujem za povzbudenie.
Co vlastne vsetko sa pri takom spolocenstve uctuje? Mohla by si mi prosim aspon strucne napisat? Aby som ziskala prehlad, o co pojde. Do konca tyzdna musim dat odpoved, snazim sa hladat vsetky mozne info, no ale nie je ich vela,co som zatial nasla.
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Zlatica, mas ten program nejak specialne upraveny, alebo ho pouzivas tak, ako si ho kupila. Mna osobne zaujimal vypocet penale z omeskania, na co mi bolo povedane, ze to nerobi. V tejto dobe je to dolezita funkcia. Dalej ma zaujima rozuctovanie FUaO na viac vchodov v 1 SVB, nedali mi odpoved, dalej ako sa chova tento program a ako tam nahrat, ked napr. FO /10 ludi/ v tomto SVB maju stavebne sporenie ako FO a su vinkulovane na SVB? Ako budes robit FUaO teraz podla toho noveho zakona a ako urobis v tom programe vyuctovanie, ked musis platit 1 mesiac popredu a rozhodnes sa to rozhodit na buduci rok na 12 splatok ? Spravcovsky program som trochu videla, ale to ucto nie. Aj tam ma zaujima moznost preddefinovania specifickych stlpcov. Keby som vedela odkial si, hned by som si ho isla k Tebe pozriet, aby som sa vedela rozhodnut. Zatial mame JU od firmy KROS - specificky program pre SVB. Raz ho predavali v akcii lacno. Myslim, ze kto nieco take potrebuje, nech si to objedna. Ja hladam jedneho dodavatela aj na ucto aj na vyuctovanie. O takych programoch za 20. tis. viem, ale to je pre mna v sucasnosti financne narocne.
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Ozaj Zlatica,
take SVB sa velmi rychlo dostane do uctovania v PU, lebo do prijmu sa berie vsetko /t.j. aj dotacie, uvery, pozicky a pod./ a pri vacsom dome si hned nad 3 mil.
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

Jani, tym si chcela povedat, ze nad 1,5 mil. Sk za 12 mesiacov, z coho vyplyva registracia na DPH?
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Nie, hovotim o zakone o uctovnictve, par. 9 - uctovne sustavy, odsek 2 - V sustave JU moze uctovat .... pism. d/ .... spolocenstva vlastnikov bytov a nebytovych priestorov,..... ak nepodnikaju a ak ich prijmy nedosiahli v predchadzajucom obdobi 3 000 000 Sk. Prijem z prenajmu nebyt. priestorov, plochy domu a napr. pivnic sa nepovazuje za podnikanie.
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

aha, dakujem za vysvetlenie, prave skumam tuto problematiku, takze v tom nemam jasno
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Ja s tym nejaky cas robim a stale nove a nove veci zistujem. Skoda, ze sa este tejto problematike nikto nezacal venovat napr. ako podnikatelskej sfere. Myslim, ze je to coraz viac a viac aktualne a sme odkazani sami na seba. Alebo neviem o nejakej dobrej infolinke, okrem zdruzenia ? Kazda rada ma cenu zlata.
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

Prosím Vás, máte niekto neplatičov v dome takých , s ktorými neviete čo robiť. Ja už hej, a potrebovala by som radu a ko na nich.
Asi sa už okrem účtovníctva začnem venovať právu.
Pomohla by mi rada ako začať a ako postupovať pri vymáhaní nedoplatkov.

Ďakujem
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

I. upomienka do vlatnych ruk, II. upomienka s tvrdym terminom na zaplatenie do vlatnych ruk a potom navrh na sud na vymahanie. Ak nezabudnem cez vikend poslem blizsie info.
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

Sme obchodné družstvo, ktoré postavilo obytný dom a v rámci záruky vykonávame správu pre vlastníkov bytov. Máme založený osobitný bankový účet, na ktorý nabiehajú preddavkové platby na základe výpočtového listu = (fond údržby+správcovský poplatok+zálohové platby za náklady súvisiace so spoločnými priestormi). Teraz podľa nového zákona ideme rozdeliť platby podľa výpočtového listu na (a v tom nemáme 100% jasno):
1) či musíme zriadiť zvlášť:
bank.účet na fond údržby a opráv
bank.účet na správcovský poplatok
bank.účet na zálohové platby
2) alebo stačí zriadiť:
bank.účet na fond údržby a opráv
bank.účet na správ.poplatok+zálohové platby
Ako to máte technicky vyriešené pri úhradách od jednotlivých členov spoločenstva vlastníkov bytov. Platia to jednou čiastkou a vy to potom prevediete na jednotlivé bankové účty alebo to priamo platia podľa výpočtového listu na jednotlivé bankové účty samostatne? Už teraz pri úhradách robíme detektívov, kto sa za platbou skrýva a za aké obdobie to vôbec zaplatil.
0 0
ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

editka, v našom SVB neplánujeme otvárať ďalšie účty, ktoré by zdvihli cenu za správu, ale mala by stačiť analytika na účtoch. Ešte som o tom nehovorila s našou ekonómkou, teraz sa snažíme upraviť všetko podľa nového zákona. Ale musím povedať, že tá novota je viac proti členom spoločenstiev, než v ich záujme. Preto zvolávame Zhromaždenie vlastníkov a navrhneme zmeny s ponechaním takého stavu, ako máme teraz (predseda predstavenstva a 3 členovia predstavenstva - každý za jeden blok). Je nemysliteľné odovzdať právomoci priamo jedinému - predsedovi. Potom sa budeme venovať ekonomike a zvoláme aj Radu - čo oni na to, aby to nebolo fin. náročné, pretože zdvíhať nájomné iba kvôli tomu nechceme.
0 0
zlatica76 zlatica76

zlatica76 je offline (nepripojený) zlatica76

Prepac za neskoru odpoved:

program nemam upravovany, ale mnohe veci robim mimo (je to pre mna akosi jednoduchsie).
Penale - pocitam rucne - v exceli to nerobi problem

FUaO pre viac vchodov - evidujem si to ako zvlastnu uctovnu polozku, ale potom aj tak to este kontrolujem

Vinkulovanie pri stavebnom sporeni - podla mna sa neuctuje, len to akosi vedies v tzv. podsuvahovej evidencii - alebo v inej evidencii

Ten mesiac dopredu aj mna poplietol, ale nakoniec som to akosi zvladla - len to bude potom treba dovysvetlovat ludom - nebolo to take jednoduche ako som si predstavovala

Pokial viem, nie je mozne menit stlpce (a dost by sa mi to hodilo)

Koniec koncov, vsetko sa da dat do excelu, accesu a tam s tym mozes carovat kolko chces.

BTW, som z Levic
0 0
George Michael George Michael

George Michael je offline (nepripojený) George Michael

Skús DOMUS od firmy Anasoft - www.anasoft.sk. Je to kompletny program na spravu a uctovnictvo pre spravcov bytovych domov.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať