Zavrieť

Porady

Vrátenie tovaru do 7 dni bezdôvodne

Viem, že pri internetových obchodoch má podľa zákona klient právo na vrátenie tovaru do 7 dní bezdôvodne. (viac info: http://www.soi.sk/sk/Poradna/Rady-po...ernet.soi?ind=)

Mám k tomu dve otázky:
  1. Čo s takým notebookom s predinštalovaným operačným systémom? Pointa je v tom, že na to, aby si notebook s predinštalovaným vyskúšal, ho musí "nainštalovať". Keď ho však vráti, tak OS je už nainštalovaný a nie "predinštalovaný". Tovar sa síce môžem pokúsiť predať inému klientovi, ale ten môže mať z neho pocit, že už bol použitý.
  2. A čo balenie? Musí klient tovar vrátiť v pôvodnom balení (aj keď znateľne rozbalené), alebo nie? Môžem tovar prípadne prebaliť ako viem a predať ho ďalej? Má druhý klient právo ohradiť sa voči baleniu v akom som mu ho dodal?

Písal som na SOI, ale ešte mi neodpovedali.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    camozzi je offline (nepripojený) camozzi

    camozzi
    Kupujúci je oprávnený bez uvedenia dôvodu odstúpiť od Kúpnej zmluvy do 7 pracovných dní odo dňa prevzatia Tovaru, ak Predávajúci včas a riadne splnil informačné povinnosti podľa § 10 ZOS PZP. Ak Predávajúci splnil informačné povinnosti podľa § 10 ZOS PZP dodatočne, Kupujúci je oprávnený odstúpiť od Kúpnej zmluvy do 7 pracovných dní odo dňa, keď Predávajúci dodatočne splnil informačné povinnosti, najneskôr však do troch mesiacov od prevzatia Tovaru. Ak Predávajúci nesplní informačné povinnosti podľa § 10 ZOS PZP ani dodatočne, Kupujúci je oprávnený odstúpiť od Kúpnej zmluvy do troch mesiacov od prevzatia Tovaru.

    K prvej otazke sa neviem vyjadrit.
    K druhej otazke: Mna dokazu rozculit zakaznici, ktori rozbalia prijaty tovar ako 5 rocne deti pri vianocnom stromceku, trhaju vysacky a potom chcu tovar vratit. Z tohto dovodu som si to dal osetrit vo VOP tak, ze ak nebude neposkodeny tovar doruceny komplet aj s krabicou (od vyrobcu, nie prepravnou), manualom, vysackami, tak sa ani nebudem s nimi bavit. V pripade, ze niekto vrati znacne pouzity a poskodeny tovar, nauctujem 1% z kupnej ceny za kazdy den pouzivania a kupnu cenu tiez ponizim o naklady na opravu takeho tovaru.
    Zakonna lehota je sice pekna, ale treba si ju este upravit podla svojich VOP. Inak ti budu skakat zakaznici po hlave.

    padro je offline (nepripojený) padro

    majitel eshopu s autodoplnkami, ktorý začal od nuly a verí že "trpezlivosť ruže prináša" ...viac padro
    treba vsetko popisat do obchodnyh podmienok, mozno niekto bude namietat ze to je v rozpore so zakonom, ale aspon to ludi odradit robit hluposti aj ked vzdy sa niekto najde,... mne sa teraz osvedcilo zriadit sekciu "caste otazky" lebo som bol uz ako papagaj pritom vsetko bolo napisane v ob. a dod. podmienkach, ale to ludia velmi necitaju, tak som dal este link aj pred telefon nech si to najskor precitaju a rapidne klesli otazky.
    Naposledy upravil padro : 25.05.10 at 12:23

    Tartarus je offline (nepripojený) Tartarus

    Tartarus
    Ak si do OP napíšem napríklad že ak klient tovar vráti do 7 dni bez udania dôvodu v poškodenom obale alebo bez vysačiek alebo bude tovar poškodený tak je v poriadku? Nemôžem mať problémy zo SOI?
    Bude to stačiť ako ochrana pred zákaznikmi ktorý to zneužívajú?

    padro je offline (nepripojený) padro

    majitel eshopu s autodoplnkami, ktorý začal od nuly a verí že "trpezlivosť ruže prináša" ...viac padro
    bude to asi v rozpore ale zakaznik si da skor pozor na to ako bude rozbalovat.

    Niesom je offline (nepripojený) Niesom

    Niesom
    Ďakujem za námety, ale nebudem tam písať niečo čo je v rozpore so zákonom. Skúsim nejako apelovať na empatiu klientov, že by sme veľmi uvítali, keby boli takí dobrí a obal si na 7 dní odložili a keby došlo k vráteniu tovaru, tak to vrátili aj s ním, napriek tomu, že to nie je ich povinnosť.

    padro je offline (nepripojený) padro

    majitel eshopu s autodoplnkami, ktorý začal od nuly a verí že "trpezlivosť ruže prináša" ...viac padro
    raz mi povedal jeden podnikatel ze do biznisu nepatria emocie ... no bohuzial nieco na tom bude, akonahle ludia vycitia ze ta mozu vyuzit tak to urobia, to je uz taka vlastnost, podas prst a zoberu ti ruku..

    Niesom je offline (nepripojený) Niesom

    Niesom
    padro Pozri príspevok
    raz mi povedal jeden podnikatel ze do biznisu nepatria emocie ... no bohuzial nieco na tom bude, akonahle ludia vycitia ze ta mozu vyuzit tak to urobia, to je uz taka vlastnost, podas prst a zoberu ti ruku..
    To je možné... ak sa taký klienti nájdu, tak sa môže stať, že nič z ich ďalších objednávok zrazu nebude na sklade.
    Dúfam, že to nie je v rozpore so zákonom, odmietnuť špekulantovi niečo predať.

    padro je offline (nepripojený) padro

    majitel eshopu s autodoplnkami, ktorý začal od nuly a verí že "trpezlivosť ruže prináša" ...viac padro
    casom uz budes poznat spekulantov hned ako ti zavolaju, podla otazok... od takych ludi rychlo prec, pripadne poslat ku konkurencii

    camozzi je offline (nepripojený) camozzi

    camozzi
    Niesom Pozri príspevok
    Ďakujem za námety, ale nebudem tam písať niečo čo je v rozpore so zákonom. Skúsim nejako apelovať na empatiu klientov, že by sme veľmi uvítali, keby boli takí dobrí a obal si na 7 dní odložili a keby došlo k vráteniu tovaru, tak to vrátili aj s ním, napriek tomu, že to nie je ich povinnosť.
    Ja to mam zakomponovane do VOP a to ich nemam len tak skopirovane, ale dal som si ich poctivo navrhnut advokatom a su site na moju mieru. Nejde mi o to, aby som zakaznikov buzeroval, ale chcem aby spekulanti sa mali predomnou na pozore. Zalezi vela na zakaznikovi. Ak je to naozaj seriozny zakaznik, tak mu vzdy vyjdem v ustrety, ale ak je to "pacient", tak ho odkazem na VOP. Seriozny by nemal byt len predavajuci ale aj zakaznik a na to sa casto zabuda.

    gronsko je offline (nepripojený) gronsko

    gronsko
    Ja osobne predavam tovar, na ktory sa nevztahuje 7 dni bez dovodu. Ide o tovar ktory je vyrobeny presne na mieru podla poziadaviek zakaznika. Nie je mozne ho predat nikomu inemu lebo je personalizovany pre konkretnu osobu. Napriek tomu, ak sa obcas najde zakaznik ktory vylozene nie je spokojny a dokaze aj vysvetlit dovody, preco chce tovar vratit, nerobim mu problemi a beriem to ako stratu. Vzdy ide o to ako sa ten ktory obchodnik zachova, ale myslim, ze kazdemu sa to po case vrati. Na Slovensku este nie sme prilis zvyknuti pisat referencie a hodnotenia na predajcov, ale aj to pride. Takze treba apelovat hlavne na to, ze prave vase ohlasy a referencie mozu poriadne zakyvat s reputaciou daneho obchodnika.

    padro je offline (nepripojený) padro

    majitel eshopu s autodoplnkami, ktorý začal od nuly a verí že "trpezlivosť ruže prináša" ...viac padro
    ja mam napr. textilne koberceky do auta ktore sa vyrabaju podla poziadavky zakaznika, farba atd. mam niekolko upozrneni na webe ze ich nie je mozne vratit, samozrejme ak by rozmerovo nesedeli tak je to moja chyba a bez problemov ich vratit moze, ale ak si zakaznik zmysli ako sa mi stalo ze ich chce vratit preto lebo on chcel inu farbu ako si vybral tak jednoducho nie, ved jasne videl aku farbu si vybral takze nie je o com. a samozrejme ak je normalny zakaznik nie je problem sa dohodnut, lenze je tu kopec spekulantov a pomaly uz asi schyzofrenikov a ludi co nikdy nebudu spokojny, o takych zakaznikov nemam zaujem taky ta privedu na psychiatriu a treba sa ich cim skor zbavit... toto co tu pisem to je z mojich skusenosti, a ked som zacinal tak som sa snazil kazdemu vyhoviet... skusenjsi mi vtedy hovorili ze to tak bohuzial nepojde, dnes im davam zapravdu.

    deniseee je offline (nepripojený) deniseee

    deniseee
    Aj ja mam otazku ohladne tejto temy. Objednala som si tovar z jedneho netoveho obchodu v utorok, a v stredu po tel. kontaktovani predavajuceho, som spravila este doobjednavku, pisomnou formou, a predavajuceho na tuto aj upozornila. Taktiez som sa ho pytala na moznost dorucenia tovaru, vysvetlila mu, ze tovar potrebujem do konca tohto tyzdna, teda do nedele doma, a ze ci pojde do BA a donesie mi tovar osobne, ze v ramci BA si pre neho pridem... alebo ak nie, nech mi tovar este v stredu da do posty a v piatok ho mam doma... Pan mi prislubil, ze tovar nepojde postou, pretoze v piatok ide do BA, a tovar mi osobne prinesie. Vykaslal sa na mna, tak som tovar s bozou pomocou zohnala cez inych predajcov (spolu troch, dvoch internetovych plus jedna predajna kamenna), zaplatila a zobrala domov. Teda tovar uz mam. Panovi som este v piatok telefonovala, ked uz bolo osem hodin vecer, ci sa este zastavi, pretoze sam sa vobec neozval. Povedal, ze to uz zrejme nestihne. Tak som mu potom povedala, aby celu objednavku odomna zrusil, ze si tovar zozeniem od inych ludi. A dnes mam na jeho stranke napisane, ze vraj tovar expedoval 3.6. Ale ja tovar doma nemam, a ak aj pride nahodou postou, uz je mi nanic, a nemam zaujem ho vobec preberat, kedze neboli dodrzane dodacie terminy... musim tovar prebrat? Alebo mozem pani na poste odmietnut balik prebrat s tym, aby ho hned poslali naspat? Pan ziadne pravidla predaja ani nic podobne na stranke nema...

    camozzi je offline (nepripojený) camozzi

    camozzi
    Z toho co pises, pan sa ukazal ako neseriozny predajca. Na druhej strane ma prekvapuje to, ze aj napriek tomu, ze si nenasla VOP a RP si v jeho obchode nakupila. 3.6. bolo vo stvrtok a ked posielal postou, tak to pride zrejme 7. alebo 8.6. Ak si stornovala objednavku este pred odoslanim, nemusis tovar na poste vobec prevziat. Ak ho aj prevezmes, tak ho mozes vratit spat bez udania dovodu, ale zaplatis si za postovne. Vzhladom na to, ze nema VOP si treba dat pozor na uctovanie storno poplatku.

    zubro85 je offline (nepripojený) zubro85

    zubro85
    este k tomu poskodenemu baleniu

    ako predajca mas narok uctovat si za poskodene balenie neaku sumu, a taktiez aj za balne

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.