Zavrieť

Porady

Onkologicke ochorenia

Na istý podnet sa pokusim zalozit temu s tymto nazvom,nie vsetci chceme verejne o nasich dg. pisat, alebo hovorit, ale je to ochorenie o ktorom treba pisat aj hovorit, my co sme si uz nieco prezili by sme mohli poradit tým, ktorý sú teraz na pochybách pri svojom zdravotnom stave a zvazuju ci ist k lekárovi, alebo neíst, mozno sa hanbia, mozno sa nemaju s kym poradit.
Niektorí ma mozno odsúdia, ze je to cisto sukromna vec, ale ja osobne nesuhlasim, je to vec verejná a moze len malickost zachránit ludský zivot.
Mozno len jedina otázka, ktorú tu niekto položí a my, ktorí nieco o tom vieme by sme mali poradit.
Kto chce nech sa pridá, kto chce nech ma odsúdi, ale pokúsam sa pomôct.
Usporiadat
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Mojej starkej zistili rakovinu pri operácii žlčníka, len ju zašili, ani nič nerobili, mala už metastázy. Vydržala 3 mesiace. Moja maminka sa o ňu starala a viem, že starká jedla hlavne polievky, ku koncu už bol problém niečo do nej dostať.
1 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
bonita Pozri príspevok
Dakujem za reakcie. Pani mala iba jednu davku chemo v juni, tak si myslim, ze asi to nechutenstvo nebude uz z toho. Som tu len treti den, tak prvy cely den - mala na ranajky chleba , maslo, dzem, nejedla nic. Obed zjdela porciu hustej polievky. Vecera, zemla syr, uhorky. Zjedla tusim dva kusky.

Tak som zacala skusat. Dnes som jej dala polku detskej vyzivy - ovocie s piskotmi, zjedla, + dva kusky sliviek. / 1 slivka 6 kuskov/. Obed zeleninova , jarna, husta polievka, slize. Zjedla. Vecera - zemiakove pyre / cca 1 kopcovita lyzica/, kusok ryby upecenej na masle v trube, trochu uhork. salatu. Tri kolecka bananu, 3 kusky slivky. Kde je napisane, ze ked bola zvyknuta na suchu veceru, ze musi byt len taka. Takze jej budem davat na obed len polievky / vravi sa ze polievka je hladna/ a na veceru jej vzdy pripravim normalne jedlo.
K prvým dvom odstavcom ...
Radšej menej , ale častejšie ...t.j. aj 5-6 krát denne ...poprípade aj nanútiť...

Viem, ze kazdy den moze byt iny.

Chcela som vediet, aka je doba prezitia neliecenej rak. Ked ju uz neoperovali, asi preto, ze uz ma aj metastazy, aj ked syn sa vyjadril, ze na crevach ma nador velky, neoperabilny.
Bohová otázka , tak aj odpoveď bude taká ...
Deň , dva ...týždeň , dva ...mesiac , dva ...???

Na St. zlaze ma pisany adenom.
K tej dobe prezitia - vie niekto odhadom za ako dlho mozu nastat bolesti a ako dlho od zaciatku bolesti?
Bolesti možno už má , len sa ešte ako tak drží ...
To nik nevie , že ako dlho ...záleží aj od analgetík ...

Ja viem, ze na presnu odpoved davam len od oka pokrocenie nadoru. Som proste typ, co je rad vopred informovany. A ci byvaju tie bolesti velke.
A poviem Ti ...
Ibuprofen zo začiatku 1 tbl každých 8 hodín ...potom som sa dostal až na 2 tbl každé dve ...
Skončil som na Dolsine ...po operácii , podľa potreby

Ono toto rakusko ma dost prekvapuje svojou ne/ starostlivostou o starych ludi. Posledna pacientka totalne dochadzala na hald a smäd. Pol litra ringeru pod kozu. Keby jej davali vyzivou do zil aj infuzky, ta pani sa mohla pozbierat. Takto behom dvoch tyzdnov umrela na hlad a smad. Cloveku daju uz len paliativnu liecbu, pri ktorej je vopred pochovany.
Österreich neriešim ...vraj je tam dobrá starotlivosť ...veď aj starý "ujo" aj Šusťo tam sa boli liečiť
Som zvedava ako budu osetrovat tuto pani. je fakt, ze ak odmietla liecbu / a mala pravdu, naco si kazit posledne mesiace este aj zvracanim, i tak by ju uz nevyliecili/, ci dostane dobre lieky proti bolesti.

Ak vam vadi, ze to sem pisem, povedzte.
Nevadí , píš ďalej ...ibaže trochu zrozumiteľnejšie formuluj vety , otázky ...
0 0
viki2 viki2

viki2 je offline (nepripojený) viki2

Ahojte, v našej rodine ochorela mladá žena na onkologické ochorenie. Je mi velmi blízka, preto sa snažím, hladám, pátram, čo ešte by jej mohlo pomôcť. Dostala som sa aj na stránku http://www.badatel.sk/index.php?opti...d=50&Itemid=42.
Aj keď by som si nikdy nedovolila nikomu odporučiť, aby odmietol chemoterapiu (hlavne, keď je jedinou možnosťou liečby), niektoré veci na tejto stránke ohľadne stravovania ma zaujali.
Zaujímalo by ma, či niekto z Vás alebo Vašich známych reálne vyskúšal tieto odporúčania, hlavne tie jadrá marhúl a pod. Z detstva si totiž pamätám, že ma rodičia upozorňovali, aké sú jedovaté. A tu sú doporučované fakt mega dávky. Mám pocit, že by to skôr mohlo uškodiť ako pomôcť........
0 0
bonita bonita

bonita je offline (nepripojený) bonita

na facebooku zalozene stranky: ZOPZ - združenie ochrancov a priateľov zvierat. ...viac
Lenkak - zistili jej rakovinu criev? Ak spravne chapem, tak sli vyberat zlcnik.

Buchac, prepac, zial myslienkami som aj 5 viet dopredu, kym dva prsty vyklepu tu prvu vetu a tak to ja vyzera

Viki, daj si do google amygdalin alebo B17 a hladaj info. Ja som sa na badatelovi docitala, ze prave ten jed z jadierok otvara len obaly buniek rakovinovych, normalne neposkodi a chore zabija. Inak aj na bud zdravie alebo primar.sk je o tom dost, hl. ze velke davky injekcne. Su tam aj citaty z mailov, ako im to pomohlo.

A ak najdes niekoho kto vyskusal a pomhlo, velmi by ma to tiez zaujimalo.


Co sa tyka mojej pacientky, dnes som nadobudla dojem, ze to vzdala, ze sa chce prespat ku koncu. Za cely den bola hore tak 2 hod. dokopy. Je pre mna novinka, ze ludsky organizmus vie tak dlho spat. Zjedla len trochu polievky na obed. Vecer ani nevstala, teda nechcela vstat. Na boku jej zruzovela koza, flak, v strede tmavne - tj. predstadium dekubitusu a bohuzial spi len na tom jednom boku. Ale zajtra mi donesu naplaste na to.

Zas pravda je, ze dnes tu cely den prsalo, cely den bol taky spavy.

V jednom, aj ked nevedomky, mi pomohla. Este tento rok si vybavim kolonoskopiu, aj ked v narkoze, normalne by som ju neprezila. Totiz , tato pani nema ziadne vonkajsie priznaky. Este aj stolicu ma dobru, po prehanadle samozrejme ako stari ludia casto. Dychanie ciste, na ziadne bolesti si nestazuje a to ma pokrocile stadium s metastazami v plucach.

To je odstrasujuce. Az zacne mat clovek problemy, tak je uz v najhorsom stupni a teda minimalna sanca. Ine slovo ako parazit ma pre rakovinu nenapada. Toto presne vystihuje jej pocinanie, akoby bola samostatny zivocich v tele hostitela.

Dnes mi jej nevesta povedala, ze lekari jej dali tak par mesiacov. Myslim si, ze to bude mat velmi rychly spad.


A tu sa ocitam pri polemike - logicky trochu polievky , pitia denne nestaci. Ak sa nepopravi, v pondelok dojde jej syn, co tu byva, z dovolenky a mala by som ho vyzvat aby zavolal lekara, kvoli infuziii, do zily. Predchadzajucu pacientku mi lekarka aj s rodinou nechala dva tyzdne umierat hladom a smadom. Infuzia cloveka pozbiera. Je to pre nu vhodne? Mozno len dodavanim tekutin - infuzia pod kozu, sa jej skrati doba cakania odchodu za svojim muzom, co jej v juni zomrel a vyhne sa tym velkym bolestiam. Infuzia do zily ju moze natolko pozbierat, ze bude zazivat tie bolesti posledneho stadia. Samozrejme nakoniec rozhodne lekar, ale ak syn bude trvat, tak bude musiet dat normalnu infuzku. A syn, kedze sa nevyzna, si da povedat odo mna, co ziadat od lekara.

Druha polemika - povedat rodine, nech s nou travia co najviac casu, lebo si ju uz dlho neuziju?

Ten pocit, ze to bude rychle - prameni z toho, ze viem ako vyzeraju pacienti, co to vzdaju. Myslim stari ludia, co sa rozhodli uz odist. Skratka mi to dnes doslo.
1 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
bonita Pozri príspevok
Lenkak - zistili jej rakovinu criev? Ak spravne chapem, tak sli vyberat zlcnik.
zistili jej nakoniec rakovinu krčka maternice s rozsiahlymi metastázami.
0 0
bonita bonita

bonita je offline (nepripojený) bonita

na facebooku zalozene stranky: ZOPZ - združenie ochrancov a priateľov zvierat. ...viac
Este dve otazky by ma zaujimali k prispievatelom tejto temy:

1. ako vam zistili onk. ochorenie? Nahodne pri inom vysetreni, preventivna prehliadka alebo nejake priznaky, bolesti? Ak to tretie - islo o pokrocile stadium?

2. na strankach som zachytila, ze avastin / bezu...ci ako/ sa podava spolu s chemoterapiou. Je to chemoteraupetikum? Kedze rpedpokladam, ze nesposobuje obvykle toxicke potiaze, skor ineho druhu ma vedlajsie ucinky. Ak pacient odmietne chemo a chce len avastin, tak mu ho nedaju? Je spolu - chemo podmienka? Vdaka kto viete odpoved. Len ma to zaujima.
0 0
Gabhus Gabhus

Gabhus je offline (nepripojený) Gabhus

1. Bola som vždy pri tele a začala som chudnúť. Potom som mala ísť na operáciu s kýlou a moja internistka povedala, že to asi nebude len kýla, že to by som tak nechudla a hneď mi vybavila iného gastro doktora (predtým ma poslala už na vyšetrenie - nezdala som sa jej, ale ja som šla k prvému čo ma napadol). No a ten druhý mi urobil kolonoskopiu , ktorú už ani nebolo možné urobiť, lebo nádor už bol veliký, tak ma poslal na nejaké iné vyšetrenia a už to fičalo. Po operácii som sa prebrala na izbe, odkiaľ sa neodchádza väčšinou po vlastných a asi po troch dňoch som sa postavila a začala si pýtať jesť, tak ma preložili na normálnu izbu a bolo. Potom som sa dozvedela, že môj nádor mal 20x20 cm a bol prerastený do tenkého čreva, mechúra a ktovie kade. Dnes fungujem relatívne normálne, aj keď už neumyjem za deň 8 okien ako kedysi. Dnes, po 8 rokoch keď prídem na nejaké vyšetrenie a pozrú do papierov, tak sa zadivia a povedia, že onkologickí pacienti vyzerajú inak.
2. Tu odpoveď neviem. Ja som nikdy neriešila čím ma liečia a ako ma liečia. Jednoducho som vedela, že "moja" onkologická doktorka je dobrá, vedela som, že mi nepomôže študovať ktovie čo. Nikdy som nejdla makrobiotickú stravu, nepila zázračné šťavy. Tu pomôže podľa mojej osobnej skúsenosti skrátka jesť a jesť to, na čo má človek chuť. Hoci aj slaninu. A chuť do života. Držím všetkým palce.
6 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
bonita Pozri príspevok
Este dve otazky by ma zaujimali k prispievatelom tejto temy:
...
2. na strankach som zachytila, ze avastin / bezu...ci ako/ sa podava spolu s chemoterapiou. Je to chemoteraupetikum? Kedze rpedpokladam, ze nesposobuje obvykle toxicke potiaze, skor ineho druhu ma vedlajsie ucinky. Ak pacient odmietne chemo a chce len avastin, tak mu ho nedaju? Je spolu - chemo podmienka? Vdaka kto viete odpoved. Len ma to zaujima.
Avastin je liek, ktorý sa používa na liečbu pokročilej rakoviny hrubého čreva alebo konečníka. Avastin sa podáva v kombinácii s chemoterapeutickou liečbou obsahujúcou liek, ktorý sa nazýva fluórpyrimidín. Avastin sa používa aj na liečbu pokročilej rakoviny prsníka. Keď sa používa u pacientov s rakovinou prsníka, podáva sa s chemoterapeutickými liekmi, ktoré sa nazývajú paklitaxel alebo docetaxel. Avastin sa používa aj na liečbu pokročilého nemalobunkového karcinómu pľúc. Avastin sa bude podávať spolu s chemoterapiou s obsahom platiny. Avastin sa používa aj na liečbu pokročilej rakoviny obličiek. Keď sa používa u pacientov s rakovinou obličiek, podáva sa spolu s iným druhom lieku, ktorý sa nazýva interferón.
Viac na ...
http://www.adcc.sk/web/humanne-lieky...astin-177.html
2 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
bonita Pozri príspevok
Este dve otazky by ma zaujimali k prispievatelom tejto temy:

1. ako vam zistili onk. ochorenie? Nahodne pri inom vysetreni, preventivna prehliadka alebo nejake priznaky, bolesti? Ak to tretie - islo o pokrocile stadium?
...bolesti ...
Ej , vraj som hrobárovi z lopaty utiekol ...3-5 % som mal ...
0 0
tuta tuta

tuta je offline (nepripojený) tuta

Juraj, dobre si urobil...
0 0
Izuzan Izuzan

Izuzan je offline (nepripojený) Izuzan

Gabhus Pozri príspevok
1. Bola som vždy pri tele a začala som chudnúť. Potom som mala ísť na operáciu s kýlou a moja internistka povedala, že to asi nebude len kýla, že to by som tak nechudla a hneď mi vybavila iného gastro doktora (predtým ma poslala už na vyšetrenie - nezdala som sa jej, ale ja som šla k prvému čo ma napadol). No a ten druhý mi urobil kolonoskopiu , ktorú už ani nebolo možné urobiť, lebo nádor už bol veliký, tak ma poslal na nejaké iné vyšetrenia a už to fičalo. Po operácii som sa prebrala na izbe, odkiaľ sa neodchádza väčšinou po vlastných a asi po troch dňoch som sa postavila a začala si pýtať jesť, tak ma preložili na normálnu izbu a bolo. Potom som sa dozvedela, že môj nádor mal 20x20 cm a bol prerastený do tenkého čreva, mechúra a ktovie kade. Dnes fungujem relatívne normálne, aj keď už neumyjem za deň 8 okien ako kedysi. Dnes, po 8 rokoch keď prídem na nejaké vyšetrenie a pozrú do papierov, tak sa zadivia a povedia, že onkologickí pacienti vyzerajú inak.
2. Tu odpoveď neviem. Ja som nikdy neriešila čím ma liečia a ako ma liečia. Jednoducho som vedela, že "moja" onkologická doktorka je dobrá, vedela som, že mi nepomôže študovať ktovie čo. Nikdy som nejdla makrobiotickú stravu, nepila zázračné šťavy. Tu pomôže podľa mojej osobnej skúsenosti skrátka jesť a jesť to, na čo má človek chuť. Hoci aj slaninu. A chuť do života. Držím všetkým palce.
môžem s tebou len súhlasiť, ja mám podobnú skúsenosť.
Treba veriť v seba, že to dokážeš a nelámať si hlavu nad tým že to nezvládnem. V jedle obmedziť vyprážané, inak jesť na čo má človek chuť. Potom má lekárka len radosť s každej návštevy a 6 rokov ubehne ako voda, výsledky sú pomaly ako u novorodenca.

držím ti palce aby si lekárom aj naďalej robila len radosť
3 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Prajem pekny den vsetkym,

z osobnych dovodov som tu dlhsie nebola, ale Jurko bol taky laskavy, ze ma vo vsetko zastupil a pekne kazdemu odpovedal, to co by som i ja len by som to mozno inak sformulovala,ku vsetkym prispevkom len to co napisala naposledy Izuzan.
Prepacte, ale viac teraz nenapisem.
1 0
viki2 viki2

viki2 je offline (nepripojený) viki2

buchač Pozri príspevok
...bolesti ...
Ej , vraj som hrobárovi z lopaty utiekol ...3-5 % som mal ...

Toto mi dáva velkú nádej, čo sa týka tej mojej príbuznej. Prognóza jej ochorenia nie je vôbec priaznivá, ale ako vidno, šanca je vždy........
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

viki2
prepač, nemala som velmi vela casu hned reagovat, ale ak si precitas pozorne tuto temu od zaciatku az do konca zistis, ze sice toto ochorenie je zakerne, nikto Ti nikdy nic pri nom nezaruci, ale jedno viem urcite a aj kamart "buchač", že okrem lekarov je všetko v rukach pacienta, ani nie tak v rukach, ale v tom ci chce bojovat, alebo sa lutovat. Ja som ochorela v roku 2002, mala som 15-ročnu dceru vtedy, pred sebou ani nie pol roka podla lekarov a vidis uz nadsluhujem ako to ja hovorim 8 rokov, ale to neznamena, ze Ti zarucim ze i Tvoja kamaratka bude, ale ked bude bojovat, moze zit aspon primerane plnohodnotny zivot v kruhu svojich blizkych co najdlhsie.
Držim jej palce a i Tebe, ze sa tak o nu staras.
Vies tu nie je prave miesto na medove motuzy pod nos. Mozno som drsna, ale uprimna.
8 0
Zvalik Zvalik

Zvalik je offline (nepripojený) Zvalik

večná optimistka, ale už na hrane ... ...viac
ahoj... mojej mame zistili túto zákernú chorobu keď som mala 22r. liečila sa a vyliečila po 5 a pol roku znovu zistili ďalší nádor , znovu sa mama liečila , potom to prišlo o 2 roky a znovu sa liečila a potom o pol roka znovu liečba a nakoniec jej po poslednej liečbe povedali že má všetky výsledky veľmi dobré a všetko je ok... ale ... za 2 mesiace po výborných výsledkoch mama zostala v nemocnici a o 2 a pol mesiaca zomrela. moja mama bola stále veselá užívala si života, radovala sa z každej chvíle a hlavne bola rada, že sa dožila vnúčeniec. Nechcela som týmto povedať nič zlé nikoho odhovárať aby robil to alebo ono. sú ludia ktorí jednoducho majú vačšie šťastie a ktorí majú to šťastie menšie. ja sa snažím fakt snažím život žiť aby som nelutovala, že som ho vlastne premrhala. ani neviem či som sa vlastne dobre zaradila do témy, lebo som nemala odvahu to ani čítať a poviem pravdu ani som to nečítala. len mám také chvíle, že mi strašne ale strašne mama chýba.... prepáčte...
8 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Zvalik,

som rada, ze si do tejto temy napisala, pretoze i toto je jedna stranka tejto choroby,netrpia nou len postihnutí, ale i ich rodinní príslušníci, viem, ze si to s mamou urcite nemala lahké a som si istá, ze Ti velmi, velmi chýba, ale obdarila si ju vnucatkami, z ktorých iste mala velku radost a ver mi, kedze uz i ja mam dospelu dceru, viem , ze som z nej vychovala slusneho cloveka, tak i Tvoja mamicka i ked na tomto svete bola kratsie ako iní, bola rada, ze Ta videla dospelu, s detmi , co jej i ked sa Tebe to nezda ulahcilo odchod z tohoto sveta.
Vies ja som veriaca-i neveriaca,verim, ze ludia su tu a maju svoj osud vopred urcení .Musis mysliet len na krasne chvile stravene s mamou a ked pozeras na svoje deti vzdy si pomysliet aka by bola Tvoja mama na ne hrda a je i na Teba, ona tam niekde je a myslim, ze o tom vie.
Teraz mozno niektorí krutia nado mnou hlavou, ale verte mi clovek prehodnotí svoj zivot a tak ako slepí majú zostrené iné zmysly aby mohli vnímať tak i my mame svoje šieste zmysly, kazdy po svojom.
Tes sa zo svojich detí a ži každy deň s radosťou i keď je to v dnešnej dobe ťažké.
8 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

bonita Pozri príspevok


Co sa tyka mojej pacientky, dnes som nadobudla dojem, ze to vzdala, ze sa chce prespat ku koncu. Za cely den bola hore tak 2 hod. dokopy. Je pre mna novinka, ze ludsky organizmus vie tak dlho spat. Zjedla len trochu polievky na obed. Vecer ani nevstala, teda nechcela vstat. Na boku jej zruzovela koza, flak, v strede tmavne - tj. predstadium dekubitusu a bohuzial spi len na tom jednom boku. Ale zajtra mi donesu naplaste na to.
Bonita, pokiaľ babka nebude pravidelne polohovaná a ležať bude stále na tom istom mieste náplaste sú úplne zbytočné, niekedy pomôže aj mikropolohovanie, my ho robíme u tých, ktorí polohovanie zle tolerujú.
3 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Som šťastná, že Vás môžem opäť pozdraviť. Operáciu /podľa lekárov veľmi veľkú/ mám úspešne za sebou. O týždeň ma čaká prvá chemoterapia. Nevládzem ešte znovu prečítať celú tému. Tak Vás veľmi prosím o cenné rady. Je niečo napr. v stravovaní čoho sa mám už popredu vyvarovať pred prvou chemoterapiou? Ďakujem vopred.
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Jarka 1 Pozri príspevok
Som šťastná, že Vás môžem opäť pozdraviť. Operáciu /podľa lekárov veľmi veľkú/ mám úspešne za sebou. O týždeň ma čaká prvá chemoterapia. Nevládzem ešte znovu prečítať celú tému. Tak Vás veľmi prosím o cenné rady. Je niečo napr. v stravovaní čoho sa mám už popredu vyvarovať pred prvou chemoterapiou? Ďakujem vopred.
Jarka,

dovol, aby som Ta najskor srdecne pozdravila, tesim sa s Tebou, ze to mas za sebou. Mam otazku nepamätam si ci si spominala, coho sa operacia tykala.Ak sa to netykalo criev tak mozes papat na co mas chut, Tvoj organizmus si sam vypyta co potrebuje, ak sa to tykalo criev je to v podstate to iste len trosku si treba davat pozor a vyhybat sa tazko stravitelnym jedlam a drazdiacim, tak isto sa neodporuca citrusove ovocie, ovocie kde je vela jadierok apod. a samozrejme vela tekutin. Ja osobne pocas prvej chemo som nedodrziavala ziadnu dietu, raz som bola na jablckach, raz len na suchych rohlikoch a tak pod., sama uvidis co Ti bude robit dobre, i ked pocas chemo sa neda povedat , ze je cloveku dobre.Ale Ty si bojovnicka a zvladnes to, cokolvek budes potrebovat, sme tu vsetci pre Teba a kludne sa pytaj.Vela oddychuj, vyhybaj sa stresom a hlavne kedze sa uz teraz ochladilo, teple oblecenie a vyhybat sa ludom s nadchou, chripkou a pod., trosku sa izolovat. K obvodnemu lekarovi na kontrolu odporucam sa objednat tak, aby tam uz neboli ludia, najlepsie posledna.Treba sa s nim dohodnut. Ak ma este nieco napadne napisem Ti. Teraz pekne oddychuj , drzim palce.
8 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

Jarka 1 Pozri príspevok
Som šťastná, že Vás môžem opäť pozdraviť. Operáciu /podľa lekárov veľmi veľkú/ mám úspešne za sebou. O týždeň ma čaká prvá chemoterapia. Nevládzem ešte znovu prečítať celú tému. Tak Vás veľmi prosím o cenné rady. Je niečo napr. v stravovaní čoho sa mám už popredu vyvarovať pred prvou chemoterapiou? Ďakujem vopred.
Veľmi kvalitnú odpoveď si Jarka už dostala od Vierky, každá chemoterapia je iná, neviem aká čaká teba.
V zásade pred chemoterapiou nie je žiadna diéta - jedz načo máš práve chuť. Pred chemoterapiou by som snáď kládla dôraz na príjem preparátov vitamínu B, tie dokážu potlačiť potom vedľajšie účinky terapie na nervovú sústavu. Taktiež vitamín C je dobrý pretože vyprovokuje chuť do jedla. poraď sa s lekárom. Po chemo nezanedbaj kontrolu hemoglobínu, pretože chudokrvnosť spôsobuje únavový syndróm, nechuť do jedla a v neposlednom rade potom človek znáša zle aj samotnú chemoterapiu.
V deň chemoterapie si daj ľahké raňajky, na aké máš chuť, počas chemoterapie a po nej jedz radšej častejšie a malé porcie, v podstate jedz to, čo ti chutí. veľké porcie zaťažujú tráviaci trakt, nečakaj kým sa ozve hlad, pretože potom človek je naraz veľa a rýchlo. Nezanedbaj tekutiny, pi to, čo ti chutí, ak máš pocit, že piť nemôžeš, tak si tú tekutinu daj zamraziť, môže to byť voda, cola čokoľvek a potom tie malé kocky jednoducho cmúľaj.
Po chemoterapii je to ako v tehotenstve, pri niektorých jedlách už ich vôňa vyvolá nevoľnosť, naopak na iné chuť príde, načúvaj svojmu telu.
Ako Ti už Vierka poradila počas chemo budeš potrebovať celú svoju energiu, nepodceňuj to, ona vie o čom píše. Nezaťažuj sa domácimi prácami, šetri silu, tam, kde sa len dá.
- ak ti niekto ponúkne pomoc, vždy ju príjmi!!
- ak ti nemá kto pomôcť, priprav si už hotové jedlá do mrazáku, neskôr prídu vhod
- nakupovať nechaj tiež iných
- ak sa necítiš dobre aj varenie prenechaj iným, hlavne po chemo, keď vôňa jedla nerobí vždy dobre
- zapoj proste do domácich prác celú rodinu

Jarka prajem veľa zdravia, si veľká bojovníčka, veľkú operáciu už máš za sebou, držím ti palce a myslím na teba v modlidbách.
8 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať