Zavrieť

Porady

Elektrická prípojka a elektrické vykurovanie

Dobrý deň. Chcel by som sa spýtať nejakého odborníka na riešenie môjho problému.
Chcel by som stavať dom ( po zbúraní starého domu), v obci nie je plyn, elektrická prípojka je 35m, použitý kábel 5x10mm2 meď .
Projektant povedal, že to je na elektrické vykurovanie málo, elektrikár povedal, že by to malo postačovať. Aký je Váš názor, prípadne aký typ elektrického vykurovania by sa dal použiť- akumulačné teplovodné, konvektory, elektrické podlahové vykurovanie... .
Tomu projektantovi verím menej, lebo už dve veci čo povedal, sú inak.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

    TomasHC
    To zalezi od vypocitanej straty objektu. Ak to bude nizkoenergeticky dom a bude mat stratu 10kW, tak to existujuci kabel utiahne. Ak to vsak bude potrebovat 40kW kotol, tak urcite nie.

    canbo je offline (nepripojený) canbo

    canbo
    Projektant radí dobre , aj elektrikár má pravdu. Kábel na elektrické kúrenie stačí, ale čo ostalo pre napojenie domu.Aké je istenie pred elektromerom ,aký je elektromer, aký je rozvádzač merania ? Na tieto otázky je potrebné dať si odpoveď a potom sa rozhodnúť.

    tibor. je offline (nepripojený) tibor.

    tibor.
    dnes nie je problem kupit elektricke vykurovanie ktore je lokalne, a ma "inteligentny" rozvadzac. Pri takomto systeme vykurovania troj izbovy dom staci v pohode 3x25A - na co je 10mm kabel uplne postacujuci. Staci si urcit priority, pozadovane teploty a casy a o ostatne sa postara uz elektronika.

    napriklad aj toto je moznost:
    http://www.mleco.eu/icaladia.php
    Naposledy upravil tibor. : 27.05.10 at 18:45

    fetya je offline (nepripojený) fetya

    fetya
    Rozmýšlam, či elektrické alebo plynové vykurovanie domu. Elektrinu musím ťahať v každom prípade, 22 m, plyn by som až tak nechcel (50 m, podkop pod cestou, pod chodníkom, pod vodovodom a kanalizáciou, káble verejného osvetleni...) Oplatí sa kúriť dnes elektrinou? Mám na mysli el. podlahové vykurovanie,a väčšinou kúrenie by mal ťahať krb. Vybudovať radšej aj plynovod, alebo tú sumu (cca 3000eur) investovať do elektriny?

    dracul je offline (nepripojený) dracul

    dracul
    ja som tiez riesil tuto dilemu a nakoniec som sa rozhodol pre elektricke poloakumulacne vykurovanie termokablamy. naklady na realizaciu cca 40 000 Sk.
    naklady na vykurovanie vcelku prijatelne ked ma stoji 1Kw 3sk a rocne miniem max 10 000Kw co mesacne vychadza 2500Sk. bez roboty a zbytocnich starost s drevom a uhlim celkom fajn.

    fetya je offline (nepripojený) fetya

    fetya
    Máš aj samostatné termostaty pre každú miestnosť? Ja by som chcel niečo také, aby vedel som regulovať zvlášť. Akú značku máš?

    milláčikk je offline (nepripojený) milláčikk

    Vylúčený člen milláčikk
    fetya Pozri príspevok
    Rozmýšlam, či elektrické alebo plynové vykurovanie domu. Elektrinu musím ťahať v každom prípade, 22 m, plyn by som až tak nechcel (50 m, podkop pod cestou, pod chodníkom, pod vodovodom a kanalizáciou, káble verejného osvetleni...) Oplatí sa kúriť dnes elektrinou? Mám na mysli el. podlahové vykurovanie,a väčšinou kúrenie by mal ťahať krb. Vybudovať radšej aj plynovod, alebo tú sumu (cca 3000eur) investovať do elektriny?
    Pri veľkoodbere sú prevádzkové náklady E/P cca 2/1.
    Investičné budú naopak.
    Spočítaj investičné a prevádzkové (povedzme na 10 rokov) a uvidíš, či rozhodne cena, alebo komfort.
    PS
    Plynovú trubku natiahneš raz - prevádzkové budeš platiť stále.

    jpo76 Pozri príspevok
    Dobrý deň. Chcel by som sa spýtať nejakého odborníka na riešenie môjho problému.
    Chcel by som stavať dom ( po zbúraní starého domu), v obci nie je plyn, elektrická prípojka je 35m, použitý kábel 5x10mm2 meď .
    Projektant povedal, že to je na elektrické vykurovanie málo, elektrikár povedal, že by to malo postačovať. Aký je Váš názor, prípadne aký typ elektrického vykurovania by sa dal použiť- akumulačné teplovodné, konvektory, elektrické podlahové vykurovanie... .
    Tomu projektantovi verím menej, lebo už dve veci čo povedal, sú inak.
    Ďakujem
    10 meď môžeš max zaťažiť tak 13 kW

    fetya je offline (nepripojený) fetya

    fetya
    Ano, ale ešte k plynu potrebuješ dvojkomín, kotoľ, ktorý každý rok budeš musieť dať kontrolovať odborníkovi, aj komín treba kontrolovať pred začaťím vykurovacej sezóny, vybudovať vnútorný plynovod, platiť mesačný poplatok za plynnové hodiny, ...Neviem, ja zbieram info, aby som vedel čo najobjektívnejšie rozhodnúť. Elektrina by mala byť postupne lacnejšia, veď už eon nie je monopol, a vznikajú aj fotovoltické elektrárne, a plynu je stále menej, a keď sergej uzavirie kohútik na mesiac, alebo viac, neviem. To som už zistil, že propanový zásobník je asi najdrahšie riešenie. Rozmýšlam elektrina verzus plyn. Poradte prosím!

    bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

    bjuty smis
    a už ked chcete porovnávať tak k plynu treba pripočítať aj spotrebu elektriky....pri el. kúrení je už v cene, máš za nízku tarifu aj všetky spotrebiče a pod.

    dracul je offline (nepripojený) dracul

    dracul
    mam posraveny bungalov http://prodom.sk/?p=projekty&project...69464817c8d26f
    podlahovku mam vsade okrem spalne. 5 termostatov a 5 okruhov,
    tarif mam D5 1Kw=0,096Eu s Dph pre celu domacnost nielen pre kurenie. mesacna platba za elektriku 120eu,- /kurenie, svietenie,varenie,ohrev vody.../ ja som spokojny. termokable maju minimalnu zivotnost 50rokov. pri pevnom a plyne vymenis kotol, radiatory, cerpadla takze nech si to kazdy zrata.
    vsetko mam od Fenixu.

    milláčikk je offline (nepripojený) milláčikk

    Vylúčený člen milláčikk
    fetya Pozri príspevok
    Ano, ale ešte k plynu potrebuješ dvojkomín, kotoľ, ktorý každý rok budeš musieť dať kontrolovať odborníkovi, aj komín treba kontrolovať pred začaťím vykurovacej sezóny, vybudovať vnútorný plynovod, platiť mesačný poplatok za plynnové hodiny, ...Neviem, ja zbieram info, aby som vedel čo najobjektívnejšie rozhodnúť. Elektrina by mala byť postupne lacnejšia, veď už eon nie je monopol, a vznikajú aj fotovoltické elektrárne, a plynu je stále menej, a keď sergej uzavirie kohútik na mesiac, alebo viac, neviem. To som už zistil, že propanový zásobník je asi najdrahšie riešenie. Rozmýšlam elektrina verzus plyn. Poradte prosím!

    Svatá prostoto
    (a to myslíš, že plyn nedemonopolizujú ?? )

    To je ako keby si chcela fénom zabrzdiť prievan v byte.

    Keď rozmýšľaš, tak nad praktickými - nie extra drahými prilepšeniami :
    - presklená zimná záhrada
    - ak nepotrebuješ povalu pri sedlovej streche - slamová izolácia
    - jednoduchá rekuperácia pri vetraní

    bjuty smis Pozri príspevok
    a už ked chcete porovnávať tak k plynu treba pripočítať aj spotrebu elektriky....pri el. kúrení je už v cene, máš za nízku tarifu aj všetky spotrebiče a pod.
    Kým si to nedá komplet na papier - je to iba o sympatiách (a plieskaní po bruchu).

    fetya je offline (nepripojený) fetya

    fetya
    Elektrinu ti môžu dodať minimálne traja dodávatelia, cenová vojna sa už začala. Plyn ditsribuje len SPP, a okrem zásobníkových propánových dodávateľov nemá žiadnu konkurenciu.
    Vybudovať 2 prípojky, je to poradnu suma peňazí, a k plynu ešte musíš komín, kotol...x vecí, ktoré časom budeš meniť, opravovať, robiť revíziu a p. Elektrický vykurovací kábel v podlahe vydrží 40 rokov v pohode, a nemáš s tím starosti. Aspoň to vidím takto.
    Kolega za plyn platí 2000 sk, za elektrinu 1500 sk za mesiac. Keď to spočíta teraz, že s výhodnými tarifami by sa zmestil pri el. kúrení do 3000 korún mesačne. A ešte by odpadla aj vybudovanie prípojky a všetko s tím súvisiace.
    Vaše skúsenosti?

    TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

    TomasHC
    Porovnání nákladů na vytápění podle druhu paliva - http://stavba.tzb-info.cz/t.py?t=16&i=269&h=38

    Elektrinou to je cca 2x drahsie, nech robis co robis....

    milláčikk je offline (nepripojený) milláčikk

    Vylúčený člen milláčikk
    TomasHC Pozri príspevok
    Porovnání nákladů na vytápění podle druhu paliva - http://stavba.tzb-info.cz/t.py?t=16&i=269&h=38

    Elektrinou to je cca 2x drahsie, nech robis co robis....
    Prevádzkové áno.
    Ale treba zohľadniť aj investície (a komfort).

    canbo je offline (nepripojený) canbo

    canbo
    V elektrike je pred rozhodnutím žiadosť na rozvodné závody , koľko je možné zo siete odobrať, a čo je k tomu potrebné, koľko povolia.
    Plyn /elektrina = kondenzačný kotol / tepelné čerpadlo, alebo termo káble . Kondenzačný kotol oproti devi temo-káblom je lacnejší aj na zriadenie aj na prevádzku. Ale platí to dnes . Najskôr to vyhrá tepelné čerpadlo.

    fetya je offline (nepripojený) fetya

    fetya
    Aj k TČ potrebuješ elektrinu. Keď výkon od eonu nie je problém, tak skúsme odhadnút spotrebu pre bežný rodinný dom. Úžitková plocha 100 m2. 5 okruhov, steny 44heluz, nezateplené, okná izolačné trojsklo. Kuchyňa spoločná s ob. izbou, kde je umiestnený krb, ktorý odvádza rúrami teplo do dvoch izieb, a priamo zohrieva spomínanú kuchyňu a izbu. Krb ide každý deň od poludnia, večer je ešte naložené drevo na noc. Drevo mám zadarmo. Neverím, že by spotrebu elektriny som mal cez zimu viac, ako 70-80 eur. Je to re§lne?

    canbo je offline (nepripojený) canbo

    canbo
    Takto sa dá vykúriť aj hrad , ale za cenu že kotolňa je v centre domu, teplovzdušný výmenník slúži zároveň ako rozvod dymu a prachu. Ak je prístup k drevu tak "klasický" teplovodný kotol s veľkým akumulačným zásobníkom , kvalitnou reguláciou , s ochranou proti zamrznutiu cca 7kW topnou vložkou.Zabezpecená celoročná príprava TUV a kúrenie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.