Zavrieť

Porady

Zmena priezviska

Dobrý deň,
Chcem si zmeniť priezvisko - csek (toto priezvisko je priezvisko mojich oboch rozvedených rodičov aj moje. Zistil som že mpji predkovia prišli na Slovensko z nemecka a správne znenie môjho priezviska je Zweck -(ak to preložím v nemecku to znamená účel) Som hrdý na to že som slovák, ale matrika po príchode mojich predkov na slovensko moje priezvisko úplne prepísala na akúsi pre uši lepsie znejúcu skomoleninu - csek.
mám právo žiadať bezplatnú opravu?

Súrne je to z dvoch dôvodov:
- nastupujem zachvilku na štúdium vysokej školy
- maturitné vysvedčenie(ešte nebolo vytlačené- čize môžem to zmenit?) budem mať v pôvodnom priezvisku csek a to nechcem inak by som sa s nim musel preukazovat ako csek ale s občianskym zweck=problém - najlepšie by bolo keby som bol aj na vysvedčení aj na občianke zweck.

ak raz budem dediť nebude problém dokazovanie pôvodného priezviska?
Kolko dní trvá zmena na matrike -môzem ziadat riaditela skoly o vytlacenie maturitneho vysvecka s novým priezviskom?
Dakujem za vase odpovede
Naposledy upravil Dav : 27.05.10 at 16:24 Dôvod: pridanie otazky navyše
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    korela je offline (nepripojený) korela

    korela
    Mám podobný problém, osobne som konzultovala na matrike, najlepšie vždy u prameňa,...a výsledok, ktorý ti môžem odporučiť je, že ak raz z nejakého dôvodu zamietnu zmenu vo všeobecnosti, niet odvolania. Takže odporúčam ti napísať žiadosť a ísť ju dopredu prekonzultovať. Môžu ti doslova upraviť text alebo naviesť na správne odôvodnenie žiadosti, o ktorej vedia že ti prejde.
    Ale navštív matriku kde budú žiadosť vybavovať, a nie zapisovať výsledok do matriky.
    Aj ti povedia v akej dobe ti vybavia žiadosť, takže tiež prekonzultovať výsledok s riaditeľom školy.
    Veľa šťastia a spokojnosti.
    Naposledy upravil korela : 27.05.10 at 15:59 Dôvod: ...

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    Hľadaj svoju odpoveď...:

    http://portal.gov.sk/Portal/sk/Defau...tID=39&aid=112

    rzweck7 je offline (nepripojený) rzweck7

    rzweck7
    citujem: ,,Ale navštív matriku kde budú žiadosť vybavovať, a nie zapisovať výsledok do matriky.
    Aj ti povedia v akej dobe ti vybavia žiadosť, takže tiež prekonzultovať výsledok s riaditeľom školy. ,,

    v mojom meste je matrika len jedna... myslíš že žiadosť bude vybavovať tá v Bratislave? môžem konzultovat aj na miestnej tú formu žiadosti nie?

    korela je offline (nepripojený) korela

    korela
    rzweck7 Pozri príspevok
    citujem: ,,Ale navštív matriku kde budú žiadosť vybavovať, a nie zapisovať výsledok do matriky.
    Aj ti povedia v akej dobe ti vybavia žiadosť, takže tiež prekonzultovať výsledok s riaditeľom školy. ,,

    v mojom meste je matrika len jedna... myslíš že žiadosť bude vybavovať tá v Bratislave? môžem konzultovat aj na miestnej tú formu žiadosti nie?
    Najlepšie osobne, neviem ako je to v jednotlivých krajoch a kde sa konkrétne vyjadrujú k žiadostiam. Čas ti beží vzhľadom na maturitné vysvedčenie.
    Inak som ti napísala súkr. správu.

    andika333 je offline (nepripojený) andika333

    andika333
    Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať. Moje priezvisko je Láncz a pôvodne by malo byť Lancz. Len to z rodičov doteraz nikto neriešil. Na koho by som sa mal obrátiť nakoľko budeme mať dieťa. Stačí zmeniť priezvisko len pre bábo, alebo aj pre nás rodičov.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.