Zavrieť

Porady

Budova vo vlastnej réžii

Dobrý deň.

Môj známy začal v roku 2008 stavať budovu, v ktorej mal podnikať. Preto si zo všetkých faktúr uplatnil DPH na vstupe a svoju povinnosť si tak znižoval. Budova nie je dokončená - je rozostavaná, takže zatiaľ nie je ani skolavdovaná ani aktivovaná v účtovníctve. Teraz sa rozhodol, že ju prerobí na rodinný dom. V tom prípade by mal tú DPH vrátiť. Ale ako? má podať opravné daň.priznania k obdobiam, kde si DPH odpočítal, alebo stačí v Ďalšom daň.priznaní urobiť na niektorom riadku (Na ktorom???) korekciu a dph vrátiť?!

zuzana
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    zukana Pozri príspevok
    Dobrý deň.

    Môj známy začal v roku 2008 stavať budovu, v ktorej mal podnikať. Preto si zo všetkých faktúr uplatnil DPH na vstupe a svoju povinnosť si tak znižoval. Budova nie je dokončená - je rozostavaná, takže zatiaľ nie je ani skolavdovaná ani aktivovaná v účtovníctve. Teraz sa rozhodol, že ju prerobí na rodinný dom. V tom prípade by mal tú DPH vrátiť. Ale ako? má podať opravné daň.priznania k obdobiam, kde si DPH odpočítal, alebo stačí v Ďalšom daň.priznaní urobiť na niektorom riadku (Na ktorom???) korekciu a dph vrátiť?!

    zuzana
    Myslím, že by sa mal držať stavebného povolenia. Ak chce zmeniť charakter stavby, musí o to požiadať. Dátum povolenia zmeny charakteru stavby by som považovala za dátum, kedy musím DPH vrátiť.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    zukana Pozri príspevok
    No už máme rozhodnutie zo stavebného úradu a stavbu zmenili na rodinný dom - 3 bytové jednotky. Tie chceme v budúcnosti prenajímať (občanom).
    Máme teda vrátiť DPH na vstupe??? A ako to urobiť. Napr.
    Daň na vstupe za 2 Q - 300 eur.
    Daň na výstupe za 2 Q - 500 eur.
    DPH zo stavby - 10.000 eur.

    teda moje priznanie bude vyzerať takto: 500 - 300 + 300 = 500 eur daňová povinnosť a ešte mi zostane 10000-300 = 9700 eur, o čo znížim v budúcnosti danň na vstupe.
    Chápem to dobre???

    Viete mi poradiť???
    Zuzi, z celej stavby od roku 2008, teda musíte "vrátiť" všetko to, pri čom ste si uplatnili nárok na odpočítanie DPH a to:

    Presne o tomto hovorí zákon o DPH v par. 54, tento par. je potrebné naštudovať pozorne, pri budovách je obdobie až 10 rokov. a následne bude výpočet podľa prílohy č. 1 k zákonu, úpravu vykonávate až v poslednom ZO kal. roka.

    Pozor si treba dať:
    - začali ste stavať 2008, určite ste si DPH odpočítavali, preštudujte pozorne, či to je len 10 tis. €, tri byty po prepočte nepostavím za tú sumu.....

    - v ods. 4/posledná veta: Ak platiteľ dodá IM podľa odseku 2/b,c pred uvedením do užívania, lebo v úvode hovoríte o rozostavanej stavbe, a zmení účel použitia, upraví odpočítanú daň v kalendárnom roku, keď dodá IM
    - ináč na porade je veľa prípadov a príkladov par 54
    Katarína Cigánová
    zukana Pozri príspevok
    Dobrý deň.

    Môj známy začal v roku 2008 stavať budovu, v ktorej mal podnikať. Preto si zo všetkých faktúr uplatnil DPH na vstupe a svoju povinnosť si tak znižoval. Budova nie je dokončená - je rozostavaná, takže zatiaľ nie je ani skolavdovaná ani aktivovaná v účtovníctve. Teraz sa rozhodol, že ju prerobí na rodinný dom. V tom prípade by mal tú DPH vrátiť. Ale ako? má podať opravné daň.priznania k obdobiam, kde si DPH odpočítal, alebo stačí v Ďalšom daň.priznaní urobiť na niektorom riadku (Na ktorom???) korekciu a dph vrátiť?!

    zuzana
    Domnievam sa , že by sa mohol uplatnit §54 zákona o dph - uprava odpočítanej dane pri investičnom majetku - skus pozriet aj komentáre k uvedenému § - nie je to lahké ustanovenie

    zukana je offline (nepripojený) zukana

    zukana
    No už máme rozhodnutie zo stavebného úradu a stavbu zmenili na rodinný dom - 3 bytové jednotky. Tie chceme v budúcnosti prenajímať (občanom).
    Máme teda vrátiť DPH na vstupe??? A ako to urobiť. Napr.
    Daň na vstupe za 2 Q - 300 eur.
    Daň na výstupe za 2 Q - 500 eur.
    DPH zo stavby - 10.000 eur.

    teda moje priznanie bude vyzerať takto: 500 - 300 + 300 = 500 eur daňová povinnosť a ešte mi zostane 10000-300 = 9700 eur, o čo znížim v budúcnosti danň na vstupe.
    Chápem to dobre???

    Viete mi poradiť???
    Naposledy upravil zukana : 12.07.10 at 12:21

    zukana je offline (nepripojený) zukana

    zukana
    tých 10.000 je len časť DPH na vstupe, samozrejme že celá preinvestovaná suma je vyššia. A tá budova ešte nie je dokončená, zmena
    účela nastala pri rozostavanej stavby. Čo znamená to že upraví odpočítanú daň v kal.roku, keď dodá IM. Dodanie - dokončenie, teda
    kolaudácia??? A tu neplatí teda 10 rokov???
    Naposledy upravil zukana : 13.07.10 at 10:15

    zukana je offline (nepripojený) zukana

    zukana
    Takže ešte raz.
    budovu - sme začali stavať v 2008. Mali sme povolenie na stavbu polyfunkčného domu, teda určeného na podnikanie - predaj tovaru a služieb.
    V rokoch 2008 a 2009 sme si z faktúr (materiál, práce na budovu) odpočítali DPH na vstupe, cca 10.000 eur (čo je iba hodnota DPH).
    V roku 2010 sme požiadali o zmenu účelu využitia budovy (nie je dokončená do dnešného dňa). Stavebný úrad vydal povolenie zmena pred dokončením - rodinný dom s 3 byt. jednotkami - jún 2010.
    1. Nie je mi jasné kedy a či mám uskutočniť úpravu odpočítanej dane?
    2. Je tu možnosť, že tie bytové jednotky sa budú prenajímať, teda v budúcnosti budeme mať príjem - prenájom FO = oslobodený od DPH. Má to vplyv na možnosť úpravy odpočítanej dane???
    Naposledy upravil zukana : 15.07.10 at 06:24

    Budova vo vlastnej réžii

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.