Zavrieť

Porady

Výživné na bývalú manželku

Ahojte,poprosím o radu..moja susedka sa v apríli rozviedla a neviem jej kvalifikovane poradiť
Do rozvodu jej manžel platil výživné na manželku 66€,koncom apríla mali rozvod a on tvrdí,že to výživné na manželku už neplatí,takže jej v máji zaplatil len výživné stanovené rozvodovým súdom na ich dve deti....
Je to tak správnemusí si teda podať nový návrh na súd o určenie výživného na bývalú manželku a dovtedy jej nemusí platiť nič??Teda samozrejme okrem výživného na deti-to zatiaľ je ochotný platiť-aká to šťastná žena
Dakujem všetkým za raduJanka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    uno81 Pozri príspevok
    Som rovnakého názoru,len nejaká pani na úrade jej tvrdila,že to bude právoplatné až 12-teho júnano to sa mi nezdá... fakt nechápem,ako na to prišla..asi tak,že ten rozsudok nečítala
    Informáciu o právoplatnosti rozsudku vám na súde podajú aj telefonicky. Stačí im presne povedať spisovú značku.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    arizona, jozka56, Flinstone, zdenka131, Danielle369, Lubaba
    6

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    arabela11 Pozri príspevok
    Dobry den chcela by som sa spytat ze som mala sudom urcene vyzivne na rozved. manzelku 10 eur a teraz poberam opatrovatelske vo vyske 211 eur a chcem sa spytam ci aj nadalej mam narok na vyzivne na rozved.manzelku
    Máš nárok, pokiaľ to súd nezruší. Ty návrh nepodávaj, on keď podá, súd mu nemusí priznať zrušenie so spätnou platnosťou.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Výživné je predbežne vykonateľné aj pri neprávoplatnom rozsudku, nielen výživné na deti. Nejde však o trestný čin, ak to neplní. Oprávnený však môže podať návrh na vykonanie exekúcie, lebo exekučný zákon vyžaduje len vykonateľnosť.

    Občiansky súdny poriadok

    § 161
    (1) Rozsudok je vykonateľný, len čo uplynie lehota na plnenie.
    (2) Ak nie je v rozsudku uložená povinnosť na plnenie, je rozsudok vykonateľný, len čo nadobudol právoplatnosť.

    § 162
    (1) Pri rozsudkoch predbežne vykonateľných plynie lehota na plnenie od ich doručenia.
    (2) Predbežne vykonateľné sú rozsudky odsudzujúce na plnenie výživného alebo pracovnej odmeny za posledné tri mesiace pred vyhlásením rozsudku.


    Exekučný poriadok
    § 38
    (2) Oprávnený môže podať návrh na vykonanie exekúcie podľa tohto zákona, ak povinný dobrovoľne nesplní, čo mu ukladá vykonateľné rozhodnutie.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Pravdaže, lebo to nie je vykonateľné, iba predbežne vykonateľné. Spotrebované výživné sa nevracia len pri maloletých.
    Mila123 ďakujem.....

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    rozvodom sa platenie výživného na manželku končí
    áno, mala by si dať návrh na výživné na rozvedenú manželku, a to čo najskôr, lebo ho môže žiadať len odo dňa, kedy návrh podala na súd

    uno81 je offline (nepripojený) uno81

    uno81
    hmm,takže to znamená,že za mesiac máj nemá nárok od neho na výživné:-( tak jej idem šikovno naklepať nový návrh a dakujem veľmi pekne za radu!:-))

    Andy Kralik je offline (nepripojený) Andy Kralik

    Andy Kralik
    A ešte predtým pozrieť či výživné na bývalú manželku neupravuje už rozhodnutie o rozvode.

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    ešte treba pozrieť kedy je rozsudok právoplatný, výživné by malo prestať platiť až právoplatnosťou, prípadne nech ešte pýta za pomernú časť mesiaca

    uno81 je offline (nepripojený) uno81

    uno81
    Andy Kralik Pozri príspevok
    A ešte predtým pozrieť či výživné na bývalú manželku neupravuje už rozhodnutie o rozvode.

    To som už pozerala,nič tam také nemá-rozsudok pojednáva len o rozvode a výživnom na jej dve deti...ale dakujem

    uno81 je offline (nepripojený) uno81

    uno81
    iriska Pozri príspevok
    ešte treba pozrieť kedy je rozsudok právoplatný, výživné by malo prestať platiť až právoplatnosťou, prípadne nech ešte pýta za pomernú časť mesiaca
    Ešte tam nemá právoplatnosť-nebola si to dať na súde oraziť..ale bolo tam písané,že sa všetky strany vzdali odvolania,tak by to malo byť právoplatné tým dňom rozvodu??dakujem

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    ale bolo tam písané,že sa všetky strany vzdali odvolania
    Pokiaľ je v rozsudku toto napísané, mám dojem, že je právoplatný okamžite po doručení

    Opravte ma, ak sa mýlim.

    uno81 je offline (nepripojený) uno81

    uno81
    misoft Pozri príspevok
    Pokiaľ je v rozsudku toto napísané, mám dojem, že je právoplatný okamžite po doručení

    Opravte ma, ak sa mýlim.
    Som rovnakého názoru,len nejaká pani na úrade jej tvrdila,že to bude právoplatné až 12-teho júnano to sa mi nezdá... fakt nechápem,ako na to prišla..asi tak,že ten rozsudok nečítala

    uno81 je offline (nepripojený) uno81

    uno81
    Mária27 Pozri príspevok
    Informáciu o právoplatnosti rozsudku vám na súde podajú aj telefonicky. Stačí im presne povedať spisovú značku.
    Dakujemsuseda dnes šla osobne na súd si to dať potvrdiť a zároveň aj podať nový návrh,tak uvidím,ako dopadne s tou právoplatnosťou
    Dobry den chcela by som sa spytat ze som mala sudom urcene vyzivne na rozved. manzelku 10 eur a teraz poberam opatrovatelske vo vyske 211 eur a chcem sa spytam ci aj nadalej mam narok na vyzivne na rozved.manzelku

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    opýtam sa, ak určí súd výživné na ex, nie je právoplatné, popr. jedna strana sa odvolá, je vykonateľné? musí sa začať platiť i keď nie je právoplatné????

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    Mila123 Pozri príspevok
    opýtam sa, ak určí súd výživné na ex, nie je právoplatné, popr. jedna strana sa odvolá, je vykonateľné? musí sa začať platiť i keď nie je právoplatné????
    ano

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    a čo sa stane, ak napr. odvolanie KS uzná , určí výživné vo výške 0,- € ale na druhej strane sa platilo výživné? je právny nárok na vrátenie? čo s tým?

    uno81 je offline (nepripojený) uno81

    uno81
    Arabela,ved bývalý nemusí vedieť všetko

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.