Zavrieť

Porady

Ukoncenie zivnosti a urad prace

Dobry den, potrebovala by som poradit, od 10/2009 som zacala podnikat ako zivnostnicka. Vzhladom na to, ze som sa nedohodla s dotycnym, ktory vlastne drzal moju zivnost nad vodou, budem musiet zivnost stopnut . Zatial nemam vo vyhliadke ziadne ine zamestnanie, preto moja otazka znie:
Mam narok na davky v nezamestanonosti, ked som odvadzala po RD odvody len 2 a pol roka a pocas zivnosti 8 mesiacov ako dobrovolne poistena osoba, cize bez prerusenia 3 roky a 2 mesiace?
Ak ano, z coho sa mi vypocitava vyska davky v nezamestnanosti?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    alaya1 Pozri príspevok
    Ja by som potrebovala poradit. Moj syn k 31.3.2009 ukoncil studium na VS. Mal vtedy 23 rokov. Od 1.4.2009 je zivnostnik. Prvy rok neplatil odvody. V sucasnosti musi zrusit zivnost. odvody ma zaplatene z minima. Ma narok na podporu v nezamestnanosti? V akej asi vyske? Ma zdravotne problemy a nevieme, ci je pre neho vyhodnejsie ist na UP, ci na nemocenske davky.
    Poistenie v nezamestnanosti nie je povinným poistením,
    takže ak sa neprihlásil dobrovolne tak nárok na podporu v nezamestnanosti nemá ( musel by mať zaplatené 730 dní poistenia v posledných 3 rokoch ), ak má viac ako 25 rokov môže dostať dávku v hmotnej núdzi vo výške 62,50 eur tento rok.
    Ak je nemocný tak môže ísť na PN. Bude rátaná z VZ z roku 2010 cca 180 eur mesačne.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Z akého VZ platil poistenie v nezamestnanosti? Má splnenú podmienku 730 dní tj. 2 roky platenia?
    Nebol v omeškaní s platbou za poistenie v nezamestnanosti?

    A podpora by bola 50% z VZ cca ... PN je 55% z VZ.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    alaya1 Pozri príspevok
    6.58, tato suma je asi to poistenie nezamestnanosti
    109.07 tato suma su odvody.
    Platil z minima. danove mal 0.

    neviem, ako sa to pocita, to platenie poistneho. On bol do 31.3.2011 studenmtom VS,
    od 1.4.2009- ma zivnost. prvy rok odvody neplatil. Pre mna je to spanielska dedina, pre neho detto. dakujem ti.
    počíta sa to odvtedy .. odkedy je prihlásený (RLFO) predpokladám že od 1.7.2010 ?? či iný dátum ? (lebo je to dobrovoľné poistenie) ... takže zatiaľ nárok na dávku v nezamestnanosti nebude... treba 730 dní.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    alaya1 Pozri príspevok
    takze, ak by isiel na DPN, tak aj toto obdobie sa potom do poistenia pocita?
    ak živnosť nezruší - áno ... presnejšie - ak poistenie neukončí
    Naposledy upravil Katy a R : 24.09.11 at 20:34

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    bpetra Pozri príspevok
    dakujem za odpoved, vzhladom na to, ze sa v tych zakonoch stracam, ak by ste mi este vedeli poradit, ci sa mi to bude vypocitavat zo zivnosti alebo z predchadzajuceho zamestnania?
    Z priemeru, všetko sa zráta, vydelí sa dňami a získa sa priemer.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    bpetra Pozri príspevok
    Xanti, vdaka, ale zpriemeruje sa prijem v zivnosti alebo sa zpriemeruje prijem , ked som bola este zamestnana?
    Platila si si počas živnosti dobrovolne odvody na poistenie v nezamestnanosti, ak áno tak sa vezme tento VZ za príjem.
    Ak si si platila odvody z 1000 eur, tak toľko vezmú do úvahy ale ak si si platila z minima 319,58 eur, tak vezmú do úvahy toto minimum.

    Pri szčo sa neberie príjem ale výška VZ, z ktorého si si platila odvody.

    rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

    Som jedna z vás rodina1
    alaya1 Pozri príspevok
    Ale na nemocenske narok ma, nie?
    Na nemocenské má nárok .

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Ano mas, nakolko si z poslednych 4 rokov platila 3 roky odvody, pricom nie je dolezite ci toto bolo nepretrzite alebo nie.
    Sposob vypoctu najdes v zakone.

    bpetra je offline (nepripojený) bpetra

    bpetra
    dakujem za odpoved, vzhladom na to, ze sa v tych zakonoch stracam, ak by ste mi este vedeli poradit, ci sa mi to bude vypocitavat zo zivnosti alebo z predchadzajuceho zamestnania?

    bpetra je offline (nepripojený) bpetra

    bpetra
    Xanti, vdaka, ale zpriemeruje sa prijem v zivnosti alebo sa zpriemeruje prijem , ked som bola este zamestnana?

    alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

    alaya1
    Ja by som potrebovala poradit. Moj syn k 31.3.2009 ukoncil studium na VS. Mal vtedy 23 rokov. Od 1.4.2009 je zivnostnik. Prvy rok neplatil odvody. V sucasnosti musi zrusit zivnost. odvody ma zaplatene z minima. Ma narok na podporu v nezamestnanosti? V akej asi vyske? Ma zdravotne problemy a nevieme, ci je pre neho vyhodnejsie ist na UP, ci na nemocenske davky.

    alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

    alaya1
    6.58, tato suma je asi to poistenie nezamestnanosti
    109.07 tato suma su odvody.
    Platil z minima. danove mal 0.

    neviem, ako sa to pocita, to platenie poistneho. On bol do 31.3.2011 studenmtom VS,
    od 1.4.2009- ma zivnost. prvy rok odvody neplatil. Pre mna je to spanielska dedina, pre neho detto. dakujem ti.

    alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

    alaya1
    Katy a R Pozri príspevok
    počíta sa to odvtedy .. odkedy je prihlásený (RLFO) predpokladám že od 1.7.2010 ?? či iný dátum ? (lebo je to dobrovoľné poistenie) ... takže zatiaľ nárok na dávku v nezamestnanosti nebude... treba 730 dní.
    takze, ak by isiel na DPN, tak aj toto obdobie sa potom do poistenia pocita?

    alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

    alaya1
    alaya1 Pozri príspevok
    takze, ak by isiel na DPN, tak aj toto obdobie sa potom do poistenia pocita?
    Ale na nemocenske narok ma, nie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.