Zavrieť

Porady

Nárok na čerpanie dovolenky

Dobrý deň,chcela by som sa opýtať...ak je zamestnanec zamestnaný,na 8 hodín denne/pracuje sa každú druhú sobotu/koľko dni má nárok na dovolenku/ak sú to 4 týždne čo je 28 dní koľko dní mu je zamestnávateľ povinný preplatiť ?28 alebo len pracovné dni 24?a v akej výške denného platu?100%?´ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    nesca Pozri príspevok
    Ty si ten za-nec alebo mzdárka?Uf..
    Štandardný nárok na dovolenku je 20 dní,po odpracovaní 15 rokov po 18 roku veku je to 25 dní.§100-105 ZP.Ľudovo si hovoríme 4 týždne!!!
    Tak neviem, ci citacia zakonnika prace je ludova alebo neludova, ale o 4 tyzdnoch (a nie o dnoch) hovori ZP:

    § 103

    (1) Základná výmera dovolenky je najmenej štyri týždne.

    (2) Dovolenka vo výmere najmenej piatich týždňov patrí zamestnancovi, ktorý do konca kalendárneho roka dovŕši aspoň 15 rokov pracovného pomeru po 18. roku veku.

    (3) Dovolenka učiteľov vrátane riaditeľov škôl a ich zástupcov, učiteľov materských škôl vrátane riaditeľov týchto škôl a ich zástupcov asistentov učiteľov, majstrov odbornej výchovy a vychovávateľov je najmenej osem týždňov v kalendárnom roku.

    ....

    Uf, Uf, .....

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    adrika2008 Pozri príspevok
    Dobrý deň,chcela by som sa opýtať...ak je zamestnanec zamestnaný,na 8 hodín denne/pracuje sa každú druhú sobotu/koľko dni má nárok na dovolenku/ak sú to 4 týždne čo je 28 dní koľko dní mu je zamestnávateľ povinný preplatiť ?28 alebo len pracovné dni 24?a v akej výške denného platu?100%?´ďakujem
    Dovolenka sa neprepláca, môže sa len vo výnim. prípadoch, napr. skončenie PP. Je to dovolenka na zotavenie, teda zamestnanci ju majú v prvom rade vyčerpať, jej čerpanie sa prepláca priemernou mzdou.

    nesca je offline (nepripojený) nesca

    to keby som vedela :-) nesca
    Ty si ten za-nec alebo mzdárka?Uf..
    Štandardný nárok na dovolenku je 20 dní,po odpracovaní 15 rokov po 18 roku veku je to 25 dní.§100-105 ZP.Ľudovo si hovoríme 4 týždne!!!
    Prepláca sa tzv.dovolenkovým priemerom,ktorý sa vypočítava z predchádzajúceho štvrťroka
    A ešte je otázne,aký prac.čas máš-rovnomerne alebo nerovnomerne rozvrhnutý
    Dodatočne čítam,čo napísala tweety,samozrejme má pravdu.Ide o to čo sa vlastne chcela adrika opýtať,nie je to veľmi jasné zo zadania

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    adrika2008 Pozri príspevok
    Dobrý deň,chcela by som sa opýtať...ak je zamestnanec zamestnaný,na 8 hodín denne/pracuje sa každú druhú sobotu/koľko dni má nárok na dovolenku/ak sú to 4 týždne čo je 28 dní koľko dní mu je zamestnávateľ povinný preplatiť ?28 alebo len pracovné dni 24?a v akej výške denného platu?100%?´ďakujem
    prácu v sobotu zamestnancovi preplácate ako nadčas ? Uveď prosím týždenný úväzok zamestnanca, ktorý má uvedený v prac.zmluve

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ivka, ak je to dotaz od prevádzkárky - chápem. Ale ak sa to pýta mzdárka - uf, uf ...

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Mna skor zarazilo to konstatovanie od nescy, ze 4 tyzdne si hovorime ludovo a este s vykricnikmi

    nesca je offline (nepripojený) nesca

    to keby som vedela :-) nesca
    Ivka,jasne,že máš pravdu.V ZP sa spomínajú týždne.Ja som to tak napísala pre lepšie pochopenie pre adriku,pretože ak sa pozrieš,tak jej dovolenkový týždeň má 7 dní.Preto u mňa tie dni :-( .

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    adrika2008 Pozri príspevok
    ..dakujem a som prevadzkarka a nie mzdarka :-)
    tak doplň prosím

    prácu v sobotu zamestnancovi preplácate ako nadčas ? Uveď prosím týždenný úväzok zamestnanca, ktorý má uvedený v prac.zmluve

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    adrika2008 Pozri príspevok
    dakujem...a som prevadzkarka nie mzdarka :-)
    OK, ale bez odpovede na predch.otázku (ktorú môžeš zistiť aj u mzdárky) ti nikto úplnú odpoveď ohľadom čerpania dovolenky nedá.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.