Zavrieť

Porady

Podpora v nezamestnanosti po MD

žena
Dobrý večer,

prosím poraďte. Mám nárok na podporu v nezamestnanosti po 3 rokoch materskej dovolenky? Pred materskou som bola 6 rokov zamestnaná.

Ďakujem.

Janka
Usporiadat
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Počas MD a RD poistenie v nezamestnansti trvalo (s výnimkou RD v období od 1.7.2005). Obodbie MD a RD sú považované iba za doby, kedy sa neplatí poistné, ale poistenie nie je prerušené. T.j. v danom prípade by Vilmuša mala mať nárok na podporu v nezamestnanosti.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
somij
Počas MD a RD poistenie v nezamestnansti trvalo (s výnimkou RD v období od 1.7.2005). Obodbie MD a RD sú považované iba za doby, kedy sa neplatí poistné, ale poistenie nie je prerušené. T.j. v danom prípade by Vilmuša mala mať nárok na podporu v nezamestnanosti.
Aha, až teraz som si všimol, že výpoveď dostala nie pred nástupom na MD a RD, ale až po ich ukončení - medzitým ešte pracovala. Počkáme, nech napíše presné dátumy, možno to budeme vedieť presnejšie definovať.
0 0
TerryP TerryP

TerryP je offline (nepripojený) TerryP

žena
Dobrý deň, Poraďáci. Potrebujem radu pre jednu známu, ktorá po ukončení rodičovskej dovolenky by chcela poberať podporu v nezamestnanosti, ale nevie ako a z čoho sa jej vypočíta.
Je zamestnaná asi 12 rokov nepretržite, ale od roku 1997 je postupne so 4 deťmi na materskej a rodičovskej dovolenke. Po ukončení RD v júni toho roku ukončí u zamestnávateľa pracovný pomer, zrušili jej miesto. Nevie, z čoho sa jej vypočíta podpora, a keďže nemá ani prístup na Internet, poprosila mňa, aby som sa ja opýtala, mne ste tu dobre poradili.
Mohla by sa dovtedy ešte dobrovoľne poistiť, pomohlo by jej to ? Z akej sumy a ako dlho by si to mala platiť ? ďakujem za odpoveď vopred.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
TerryP
Dobrý deň, Poraďáci. Potrebujem radu pre jednu známu, ktorá po ukončení rodičovskej dovolenky by chcela poberať podporu v nezamestnanosti, ale nevie ako a z čoho sa jej vypočíta.
Je zamestnaná asi 12 rokov nepretržite, ale od roku 1997 je postupne so 4 deťmi na materskej a rodičovskej dovolenke. Po ukončení RD v júni toho roku ukončí u zamestnávateľa pracovný pomer, zrušili jej miesto. Nevie, z čoho sa jej vypočíta podpora, a keďže nemá ani prístup na Internet, poprosila mňa, aby som sa ja opýtala, mne ste tu dobre poradili.
Mohla by sa dovtedy ešte dobrovoľne poistiť, pomohlo by jej to ? Z akej sumy a ako dlho by si to mala platiť ? ďakujem za odpoveď vopred.
Podľa údajov, ktoré píšeš by mala mať nárok na podporu v nezamestnanosti, a to v dĺžke 6 mesiacov, pretože spĺňa podmienku poistenia 3 rokov v posledných 4 rokoch (prerušené poistenie má iba od 1.7.2005, čo ešte nie je celý rok). Výška podpory bude 50% zo súčasne platnej minimálnej mzdy 6.900 Sk, t.z. 3.450 Sk.
Ak by sa dobrovoľne poistila z maxima 47.475 Sk napr. od 1.4.2006 a platila by si ho až do 30.6.2006 (zaplatí celkovo 2850 Sk na poistnom), potom po ukončení pracovného pomeru by mohla napr. od 1.7.2006 dostávať dávku v nezamestnanosti 50%, ale už z reálne zaplateného vymeriavacieho základu 47.475*3/91 dní=1565,1099 Sk, to znamená 782,55 Sk na deň. Potom jej dávka by bola v mesiaci, ktorý má 31 dní 24.260 Sk, v mesiaci, ktorý má 30 dní 23.477 Sk.
Dúfam, že moja konštrukcia je správna, počkaj ešte na názor ďalších Poraďákov.
Naposledy upravil ajobs : 04.04.06 at 14:09
0 0
TerryP TerryP

TerryP je offline (nepripojený) TerryP

žena
ajobs
Podľa údajov, ktoré píšeš by mala mať nárok na podporu v nezamestnanosti, a to v dĺžke 6 mesiacov, pretože spĺňa podmienku poistenia 3 rokov v posledných 4 rokoch (prerušené poistenie má iba od 1.7.2005, čo ešte nie je celý rok). Výška podpory bude 50% zo súčasne platnej minimálnej mzdy 6.900 Sk, t.z. 3.450 Sk.
Ak by sa dobrovoľne poistila z maxima 47.475 Sk napr. od 1.4.2006 a platila by si ho až do 30.6.2006 (zaplatí celkovo 2850 Sk na poistnom), potom po ukončení pracovného pomeru by mohla napr. od 1.7.2006 dostávať dávku v nezamestnanosti 50%, ale už z reálne zaplateného vymeriavacieho základu 47.475*3/91 dní=1565,1099 Sk, to znamená 782,55 Sk na deň. Potom jej dávka by bola v mesiaci, ktorý má 31 dní 24.260 Sk, v mesiaci, ktorý má 30 dní 23.477 Sk.
Dúfam, že moja konštrukcia je správna, počkaj ešte na nízor ďalších Poraďákov.
To sa mi vidí naozaj neskutočné, je to vôbec možné toľko dostať ako podporu. Prosím Vás, napíšte mi ešte niekto Váš názor. Nechce sa mi veriť. Úžasné !!!!
0 0
TerryP TerryP

TerryP je offline (nepripojený) TerryP

žena
TerryP
To sa mi vidí naozaj neskutočné, je to vôbec možné toľko dostať ako podporu. Prosím Vás, napíšte mi ešte niekto Váš názor. Nechce sa mi veriť. Úžasné !!!!
Prosím, nikto mi neodpovie ?????????
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
ajobs
Ak by sa dobrovoľne poistila z maxima 47.475 Sk napr. od 1.4.2006 a platila by si ho až do 30.6.2006 (zaplatí celkovo 2850 Sk na poistnom), potom po ukončení pracovného pomeru by mohla napr. od 1.7.2006 dostávať dávku v nezamestnanosti 50%, ale už z reálne zaplateného vymeriavacieho základu 47.475*3/91 dní=1565,1099 Sk, to znamená 782,55 Sk na deň. Potom jej dávka by bola v mesiaci, ktorý má 31 dní 24.260 Sk, v mesiaci, ktorý má 30 dní 23.477 Sk.
Dúfam, že moja konštrukcia je správna, počkaj ešte na nízor ďalších Poraďákov.
Tóno, mám iný názor.

§ 108 ods.2 zákona:

"(2) Denný vymeriavací základ na určenie sumy dávky v nezamestnanosti je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na poistenie v nezamestnanosti dosiahnutých v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie troch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti. Z rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa vylučujú obdobia, za ktoré poistenec nie je povinný platiť poistné na poistenie v nezamestnanosti podľa § 140. Denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor."

Podľa toho denný vymeriavací základ z dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti sa vypočíta ako:

(3 x 47475) deleno (3 x 365).

Ako dobrovoľný poistenec totiž žiadne vylúčené obdobia podľa § 140 nemá, pretože dobrovoľné poistenie jej vznikne až 1.4.2006, kedy už je na rodičovskej dovolenke - a to nie je vylúčiteľná doba.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Jozef Mihál
Tóno, mám iný názor.

§ 108 ods.2 zákona:

"(2) Denný vymeriavací základ na určenie sumy dávky v nezamestnanosti je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na poistenie v nezamestnanosti dosiahnutých v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie troch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti. Z rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa vylučujú obdobia, za ktoré poistenec nie je povinný platiť poistné na poistenie v nezamestnanosti podľa § 140. Denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor."

Podľa toho denný vymeriavací základ z dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti sa vypočíta ako:

(3 x 47475) deleno (3 x 365).

Ako dobrovoľný poistenec totiž žiadne vylúčené obdobia podľa § 140 nemá, pretože dobrovoľné poistenie jej vznikne až 1.4.2006, kedy už je na rodičovskej dovolenke - a to nie je vylúčiteľná doba.
Áno, Jozef súhlasím, ale ako sa bude posudzovať obdobie rodičovskej dovolenky, ktorú čerpala do 30.6.2005, pretože dovtedy sa obdobie čerpania rodičovskej dovolenky považovalo za dôvod podľa § 140, kedy poistenec nemusí platiť poistné (teda ide o vylúčiteľné obdobie), pričom samozrejme už po 1.7.2005 ide o prerušenie (teda de facto zánik poistenia v nezamestnanosti) ? Mal som z príspevku dojem, že dotyčná je stále v pracovnom pomere ? Nešlo by v takomto prípade o retroaktivitu účinnosti zákona ? Predsa obdobie poistenia v nezamestnanosti do 30.6.2005 (ak bola nepretržite zamestnaná 12 rokov) sa jej musí premietnuť do výpočtu dávky - VZ by v takom prípade bol aspoň vo výške pravdepodobného VZ, či nie ?
Čo sa týka obdobia dobrovoľného poistenia, tam súhlasím, že žiadne obdobia podľa § 140 už nie sú, ale tam som navrhoval reálne platenie poistenia v nezamestnanosti.
0 0
TerryP TerryP

TerryP je offline (nepripojený) TerryP

žena
Som z toho zmätená a vôbec tomu nerozumiem, aká teda bude jej podpora ?
Viem, že som otravná, ale nemám s tým žiadne skúsenosti, neviem sa orientovať. Ďakujem vopred za rady..
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Výška podpory z poistenia zamestnanca bude 50% zo súčasne platnej minimálnej mzdy 6.900 Sk, tj. 3.450 Sk mesačne,

a k tomu plus 50% z (3 x 47475) deleno (3 x 365) z dobrovoľného poistenia, tj. plus 65 Sk na deň.
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

Dobrý den, chcela by som sa aj ja zapojit do tejto debaty,v auguste mi konči rodicovská dovolenka, cize do práce sa vratim po 3 rokoch, v septembri nastupim do práce asi tak na mesiac a potom mi da zamestnavatel vypoved, nakolko bude rusit prevadzku, budem mat narok na podporu v nezamestnanosti,ked som bola 2,5 roka na rodicovskej dovolenke, 6 mesiacov na materskej dovolenke, predtym som pracovala 2 roky a este predtym som brala opatrovatelsky prispevok (starala som sa 24 hod. o moju nevladnu svokru). Neviem teraz presne tie datumy, nemam to pri sebe ale aspon tak priblizne mi viete poradit? Bojim sa,ze ked dostanem vypoved po nastupe do prace nebudem mat narok na podporu. Poradte, ako postupovat. Vopred dakujem za rady.
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

PROSÍM PORAĎTE!!!!!
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

chudaska
PROSÍM PORAĎTE!!!!!
Podľa § 104 zákona o Sociálnom poistení poistenec ma nárok na dávku v nezamestn., ak v posledných 4 rokoch pred zaradením do evidencie bol poistený v nezamestnanosti najmenej tri roky. Zrátaj si obdobia, potom uvidíš.
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

Nevieš náhodou ako sa počíta materská a rodičovská dovolenka a či sa tam počíta aj opatrovateľské?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

chudaska
Nevieš náhodou ako sa počíta materská a rodičovská dovolenka a či sa tam počíta aj opatrovateľské?
Ako v peniazoch, alebo dlžka?
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

Či bola považovaná za poistenú v nezamestnanosti, ked bola 2,5 roka na rodič. dovolenke, 6 mesiacov na materskej a pred tým 2 roky pracovala.čo sa jej započíta do tých 4 rokov. Asi sa neviem presne vyjadriť.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

chudaska
Či bola považovaná za poistenú v nezamestnanosti, ked bola 2,5 roka na rodič. dovolenke, 6 mesiacov na materskej a pred tým 2 roky pracovala.čo sa jej započíta do tých 4 rokov. Asi sa neviem presne vyjadriť.
Ak si odchádzala na MD a potom na RD zo zamestnania, tak áno, počíta. Ako je to u SZČO nemám skúsenosť.Tie dva roky predtým sa počítajú takisto.
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

Takže,keď mi skončí rodičovská dovolenka v auguste a v septembri nastupim spat do zamestnania, v oktobri dostanem vypoved -nakolko moje miesto sa zruší budem mať nárok na podporu v nezamestnanosti? Keď som odchádzala na materskú zo zamestnania,dobre tomu chapem, lebo mam strach ze ked ten jeden mesiac odpracujem a potom dostanem vypoved,nebudem mat narok na podporu. TAKŽE BUDEM MAŤ NÁROK NA PODPORU, to mi padol balvan zo srdca.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

chudaska
Takže,keď mi skončí rodičovská dovolenka v auguste a v septembri nastupim spat do zamestnania, v oktobri dostanem vypoved -nakolko moje miesto sa zruší budem mať nárok na podporu v nezamestnanosti? Keď som odchádzala na materskú zo zamestnania,dobre tomu chapem, lebo mam strach ze ked ten jeden mesiac odpracujem a potom dostanem vypoved,nebudem mat narok na podporu. TAKŽE BUDEM MAŤ NÁROK NA PODPORU, to mi padol balvan zo srdca.
Áno budeš splňať podmienky pri nároku na podporu. Neboj sa, všetko sa Ti započíta.
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

Ďakujem pekne za odpoveď.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať