Zavrieť

Porady

Podpora v nezamestnanosti po MD

žena
Dobrý večer,

prosím poraďte. Mám nárok na podporu v nezamestnanosti po 3 rokoch materskej dovolenky? Pred materskou som bola 6 rokov zamestnaná.

Ďakujem.

Janka
Usporiadat
zukana zukana

zukana je offline (nepripojený) zukana

Dobrý deň.
Prečítala som si všetky úrivky a chcem sa len potvrdiť, či som to pochopila dobre.

Od 10.1.2008 som nastúpila na materskú dovolenku. Dcéra sa narodila 24.2.2008. Predtým som bola zamestnaná na dobu neurčitú. Dozvedela som sa, že vo firme kde robím majú zrušiť moju pozíciu. 27.7.2008 nastupujem na rodičovskú dovolenku. Po skončení rodičovskej dovolenky pravdepodobne prídem o prácu. Mám si teda platiť DNP aby som mala nárok na dávku nezamestnanosti.

A ešte mimo témy. Ak mi zrušia miesto počas rodičovskej dovolenky a zamestnávateľ mi nebude vedieť ponúknuť inú adekvátnu pozíciu mám nárok na odstupné.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

zukana Pozri príspevok
Dobrý deň.
Prečítala som si všetky úrivky a chcem sa len potvrdiť, či som to pochopila dobre.

Od 10.1.2008 som nastúpila na materskú dovolenku. Dcéra sa narodila 24.2.2008. Predtým som bola zamestnaná na dobu neurčitú. Dozvedela som sa, že vo firme kde robím majú zrušiť moju pozíciu. 27.7.2008 nastupujem na rodičovskú dovolenku. Po skončení rodičovskej dovolenky pravdepodobne prídem o prácu. Mám si teda platiť DNP aby som mala nárok na dávku nezamestnanosti. ak predpokladáš, že:
- budeš nezamestnaná po ukončení rodič.dovolenky,
- budeš evidovaná ako uchádzač o zamestnanie a
- chceš mať nárok na podporu,
tak musíš splniť podmienku byť v posledných 4-och rokoch aspon 3 roky (3x365dní) poistená v nezamestnanosti.
Ak by ta zaregistrovali od 25.2.2011 (samozrejme, ak by si neukončila PP posledným dnom rodič.dovolenky ale neskôr, napr. po vyčerpaní dovolenky alebo uplynutí výpovednej doby, tak to treba zohladniť), tak v období od cca 25.2.07 do 24.2.2011. Z toho už si PvN cca od 25.2.07 do 26.7.08 (nejaké dni už máš, takže môžeš mať aj medzeru necelý rok).
Výška podpory bude závislá od VZ v období posledných 3-och rokov, teda od cca 25.2.08 do 24.2.11 (počas týchto 3-och rokov sa dni, v ktorých nebudeš PvN z výpočtu vynímajú)
Pozri si terajšie znenie zákona § 104-108 zákona o sociálnom poistení.

A ešte mimo témy. Ak mi zrušia miesto počas rodičovskej dovolenky a zamestnávateľ mi nebude vedieť ponúknuť inú adekvátnu pozíciu mám nárok na odstupné. áno, ak ti dajú výpoved alebo sa dohodnete na ukončení PP z organiz.príčin (napr. nadbytočnosť) a bude to v dohode o ukončení PP uvedené (vo výpovedi musí byť uvedené, v dohode ak chceš získať nárok na odstupné)
,
Naposledy upravil brčko : 24.07.08 at 16:28
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

zukana Pozri príspevok
Dobrý deň.
Prečítala som si všetky úrivky a chcem sa len potvrdiť, či som to pochopila dobre.

Od 10.1.2008 som nastúpila na materskú dovolenku. Dcéra sa narodila 24.2.2008. Predtým som bola zamestnaná na dobu neurčitú. Dozvedela som sa, že vo firme kde robím majú zrušiť moju pozíciu. 27.7.2008 nastupujem na rodičovskú dovolenku. Po skončení rodičovskej dovolenky pravdepodobne prídem o prácu. Mám si teda platiť DNP aby som mala nárok na dávku nezamestnanosti.

A ešte mimo témy. Ak mi zrušia miesto počas rodičovskej dovolenky a zamestnávateľ mi nebude vedieť ponúknuť inú adekvátnu pozíciu mám nárok na odstupné.
Ja len upozorním, aby nedošlo k omylu, nie DNP - dobrovoľné nemocenské poistenie, to sa platí pre nárok na PN, OČR a materské, ale dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti - skratka by mohla byť DPN.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
jankasm Pozri príspevok
Ja len upozorním, aby nedošlo k omylu, nie DNP - dobrovoľné nemocenské poistenie, to sa platí pre nárok na PN, OČR a materské, ale dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti - skratka by mohla byť DPN.
...ale môžeš si platiť aj DNP, to vieš využiť oveľa skôr, už po 270 dňoch poistenia, resp. aj skôr.....
0 0
Lucia Vac Lucia Vac

Lucia Vac je offline (nepripojený) Lucia Vac

Zdravim a prosim o radu, nakolko vyznat sa v tychto personalnych veciach je fuska, klobuk dole. Aj ked som zvolila ja samostudium..predsa rada od skuseneho velmi pomoze
U zamestnavatela som od 1.8.1999 zamestnana na dobu neurcitu.
Od 6.7.2005 do 9.1.2006 som bola na materskej, od 10.1.2006 som na rodicovskej.
Zamestnavatela som poziadala o nastup do zamestnania k 8.8.2008 nakolko ma dcera 9.8.2008 3 roky. Dostala sa ku mne info, ze budem prepustena z org. dovodov.
Ked nastupim 8.8. do prace dostanem vypoved od 1.9.? bude tam 3 mesacna vypovedna doba? mozem si docerpat dovolenku (25 dni starej) budem mat narok aj na (1-2 dni novej dovolenky?) mozem pocas vypovednej doby ist na PN? (lebo asi slak trafiii)
asi mam narok aj na odstupne...
ked sa pojdem zeregistrovat na UP budem mat aj narok na podporu v nezamestnanost? dobrovolne som nevola pripoistena?
za odpoved dakujem
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Lucia Vac Pozri príspevok
Zdravim a prosim o radu, nakolko vyznat sa v tychto personalnych veciach je fuska, klobuk dole. Aj ked som zvolila ja samostudium..predsa rada od skuseneho velmi pomoze
U zamestnavatela som od 1.8.1999 zamestnana na dobu neurcitu.
Od 6.7.2005 do 9.1.2006 som bola na materskej, od 10.1.2006 som na rodicovskej.
Zamestnavatela som poziadala o nastup do zamestnania k 8.8.2008 nakolko ma dcera 9.8.2008 3 roky. Dostala sa ku mne info, ze budem prepustena z org. dovodov.
Ked nastupim 8.8. do prace dostanem vypoved od 1.9.? bude tam 3 mesacna vypovedna doba? mozem si docerpat dovolenku (25 dni starej) budem mat narok aj na (1-2 dni novej dovolenky?) mozem pocas vypovednej doby ist na PN? (lebo asi slak trafiii)
asi mam narok aj na odstupne...
ked sa pojdem zeregistrovat na UP budem mat aj narok na podporu v nezamestnanost? dobrovolne som nevola pripoistena?
za odpoved dakujem
Nakoľko si od roku 2006 na RD a sama si si poistenie v nezamestnanosti neplatila, na podporu určite nárok mať nebudeš. Musela by si mať platené poistenie v nezamestnanosti 3 roky v posledných 4 rokoch, keďže ide o PP na dobu neurčitú.
Pokiaľ dostaneš výpoveď, tak samozrejme je tam 3 mesačná VD, avšak môžeš aj požiadať o zrušenie VD pred začatím jej plynutia /aspoň myslím, že tak nejak sa to volá/ a PP skončí hneď s tým, že dostaneš vyplatené 3 mesačné odstupné. Čo bude možno aj výhodnejšie ak pre Teba nebudú mať žiadne vhodné mieste po dobu tých 3 mesiacov. Na PN ísť môžeš, ale tým len predĺžiť VD, nič tým nevyriešiš. Po skončení PP budeš v ochrannej lehote, takže na PN môžeš kľudne nastúpiť aj po skončení PP, na tú budeš mať nárok.
Dovolenku, na ktorú máš nárok, môžeš čerpať aj počas VD, alebo Ti ju pri skončení PP preplatia. Ak by si ju čerpala, tak za čerpanie 25 dní dovolenky Ti samozrejme zase vzniká nárok na dovolenku za tých 25 dní, takže 1/12 z ročného nároku.

Snáď som to napísala dosť zrozumiteľne.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

jankasm Pozri príspevok
Pokiaľ dostaneš výpoveď, tak samozrejme je tam 3 mesačná VD, avšak môžeš aj požiadať o zrušenie VD pred začatím jej plynutia /aspoň myslím, že tak nejak sa to volá/ a PP skončí hneď s tým, že dostaneš vyplatené 3 mesačné odstupné.
Toto už neplatí. S ostatným súhlasím.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Súhlasím s Jankou čo sa týka nároku (teda nenároku) na podporu v nezamestnanosti a tiež s VD. Teda ak ti dajú výpoved do konca augusta a v prac.zmluve nemáš dohodnutú dlhšiu výp.dobu, tak tvoj PP skonči 30.11.08. Jedine že by si bola ku koncu výpovednej doby na PN, tak by sa PP neskončil posledným dnom VD ale posledným dnom PN-ky. Potom by si mala ešte nárok na 3-mesačné odstupné (ak nemáte dohodnuté v PZ alebo kolekt.zmluve vyššie).
Ak by si však chcela ukončiť PP so zamestnávatelom skôr, môžete sa dohodnúť, ak s tým zamestnávatel bude súhlasiť, aj na skončení PP dohodou, podla § 60. V tom prípade, ak chceš mať nárok na 3-mes.odstupné, musí byť v dohode uvedený ako dôvod ukonč.PP organiz zmeny (napr. nadbytočnost).
Ak bude snahou zamestnávatela ukončiť tvoj PP dohodou, môžeš skúsiť žiadať od neho aj viac ako 3mes.odstupné, lebo ak by si ostala, tak ti musí ešte 3mesiace platiť, vznikne ti další nárok na dovolenku a aj nárok na strav.lístky a tiež na 3-mesačné odstupné, takže z tohto hladiska je vlastne pre teba nevýhodné ukončiť PP skôr (dobré príspevku o tomto má Chobot).

Takže záleží na tebe, či už tam za žiadnu cenu nechceš pracovať a chceš čo najskôr ukončiť tento PP. Ak nemáš novú prácu, tak by som si asi aspon vyčerpala starú dovolenku, aby si bola aj v ochrannej dobe z nemoc.poistenia po ukončení PP (teda aby si mala nárok na nemocenské aj po zániku PP). Neviem to 100% ale asi kolko kal.dní bude trvať tvoj PP (tvoje nem.poistenie od nástupu po RD), tak tolko dní budeš v ochr.lehote, ale maximálne je to 42kal.dní.

Ak by si však neukončila PP dohodou, ale plynula ti výpov.doba, tak za odpracované dni do konca augusta + 3mesiace počas VD, t.j. do 30.11.08 ti vlastne vznikne ešte nárok na dalšiu dovolenku.
Ak budeš mať odpracovaných dní viac ako 60dní, čo by ti malo vyjsť (ale pozor, dni PN, očr, samozrejme RD nie su odpracované, takže ak by si bola PN, tak to možno nevyjde), tak ti vznikne nárok na pomernú časť celoročnej dovolenky (za obdobie 1.1.-30.11.08, t.j. na 11/12-tin), ktorá bude krátená o neodpracované dni v čase trvania PP. Za prvých 100dni o 1/12-tinu a za každých dalších 21neodpr.dní o dalšiu 1/12-tinu.
Tiež budeš mať nárok na stravné listky.
0 0
Lucia Vac Lucia Vac

Lucia Vac je offline (nepripojený) Lucia Vac

Dakujem za odpovede.

z predchadzajucich clankov na porade som pochopila, mozno vsak nespravne, ze pocas RD nie som poistena v nezamestnanosti, ale nie je to "nedobrovolne nepoistenie" neplati tam pre tento pripad, ze "stat" sa zbavil tejto zodpovednosti za matky na RD nieco ako vynimka z poistenia? a teda ked pride k na UP sa evidovat ako nezamestnana nema narok na ziadnu podporu v nezamestnanost? Nieco ako "ospravedlnena absencia v praci" tak ospravedlnene nepoistenie?

ale asi by som nemala zatazovat vas, ale ist sa opytat na UP...ale ked tam cloveka vedia opinkat...
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Lucia Vac Pozri príspevok
Dakujem za odpovede.

z predchadzajucich clankov na porade som pochopila, mozno vsak nespravne, ze pocas RD nie som poistena v nezamestnanosti, ale nie je to "nedobrovolne nepoistenie" neplati tam pre tento pripad, ze "stat" sa zbavil tejto zodpovednosti za matky na RD nieco ako vynimka z poistenia? a teda ked pride k na UP sa evidovat ako nezamestnana nema narok na ziadnu podporu v nezamestnanost? Nieco ako "ospravedlnena absencia v praci" tak ospravedlnene nepoistenie?

ale asi by som nemala zatazovat vas, ale ist sa opytat na UP...ale ked tam cloveka vedia opinkat...
takáto výnimka bohužial pri poistení v nezamestnanosti pre rodičov na rodič.dovolenke neexistuje. Tiež musí na nárok na podporu v nezamestnanosti splniť bud 3 alebo 2 roky (pri PP len na dobu určitú) poistenia v nezamestnanosti v posledných 4-och rokoch pred zaevidovaním do evid.uchádzačov o zamestnanie.
Je len výnimka v nemocenskom poistení v prípade uplatnovania si nároku na materské (ale tiež nie na nemocenské).
0 0
matess matess

matess je offline (nepripojený) matess

chcela by som poprosit o radu. pochopila som ze pocas RD stat za maminy neplati poistenie v nezamestnanosti. preto sa chcem poradit ci ma este pre mna vyznam dobrovolne sa poistit ak predpokladam, ze by som po skonceni RD skoncila na UP a chcela dostavat aj davku v nezamestnanosti. tu su datumy:
od 1.12.2001 - do nastupu na MD - PP na dobu urcitu
3.11.2006 - nastup na MD
18.5.2007 - nastup na RD
8.12.2009 - ukoncenie RD
vopred dakujem
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
matess Pozri príspevok
chcela by som poprosit o radu. pochopila som ze pocas RD stat za maminy neplati poistenie v nezamestnanosti. preto sa chcem poradit ci ma este pre mna vyznam dobrovolne sa poistit ak predpokladam, ze by som po skonceni RD skoncila na UP a chcela dostavat aj davku v nezamestnanosti. tu su datumy:
od 1.12.2001 - do nastupu na MD - PP na dobu urcitu
3.11.2006 - nastup na MD
18.5.2007 - nastup na RD
8.12.2009 - ukoncenie RD
vopred dakujem
Je to na tebe, či sa to oplatí. Ak by si si teraz začala platiť poistenie v nezamestnanosti, musela by si ho platiť aspoň 424 dní (čo je viac ako rok), a navyše by bolo potrebné tesne pred nástupom na ÚP uzatvoriť aspoň krátky PP na dobu určitú.
Naposledy upravil ajobs : 08.02.09 at 16:59
0 0
evicsu evicsu

evicsu je offline (nepripojený) evicsu

Zdravím Vás!
Pracujem vo firme od 1997, a vroku 2003 som išla na materskú dovolenku s cérou na 3 roky. Začala som robit v auguste 2006 po materskej v tej istej firme. Kedy budem mat nárok na nezamestnaneckú podporu?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Najskôr až od augusta 2009. Ak si medzitým mala nejaké OČR dlhšie ako 10 dní, alebo neplatené voľno, tak aj neskôr.
0 0
matess matess

matess je offline (nepripojený) matess

dakujem za odpoved
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať