Zavrieť

Porady

Podpora v nezamestnanosti po MD

žena
Dobrý večer,

prosím poraďte. Mám nárok na podporu v nezamestnanosti po 3 rokoch materskej dovolenky? Pred materskou som bola 6 rokov zamestnaná.

Ďakujem.

Janka
Usporiadat
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Na materskej si asi nebola 3 roky, bola to kombinácia MD+rodičovskej dovolenky. Kedy si ukončila pracovný pomer, len teraz alebo pred 3 rokmi !? Napíš viac podrobností, najmä to, za aké obdobie si platila poistenie v nezamestnanosti
0 0
janina028 janina028

janina028 je offline (nepripojený) janina028

žena
ajobs
Na materskej si asi nebola 3 roky, bola to kombinácia MD+rodičovskej dovolenky. Kedy si ukončila pracovný pomer, len teraz alebo pred 3 rokmi !? Napíš viac podrobností, najmä to, za aké obdobie si platila poistenie v nezamestnanosti
Áno na materskej 1/2 roka a 2 a 1/2 na rodičovskej. Pracovný pomer som ukončila ku dňu skončenia materskej dovolenky, zrušilo sa moje miesto.A čo sa týka poistenia v nezamestnanosti, neviem, či za mňa platí štát počas materskej a rodičovskej dovolenky.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Asi ťa nepoteším, ale platí klauzula zákona o SP, že nárok na dávku v nezamestnanosti vznikne, ak poistenec v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej tri roky. Tým, že si bola 2,5 roka na rodičovskej dovolenke, a zamestnanie si ukončila po MD (neviem prečo ), nebola si poistená v nezamestnanosti počas celej tejto doby, a tým nespĺňaš podmienku PvN 3 roky v posledných 4 rokoch.

Ak by si bola ukončila pracovný pomer až teraz (čo by bolo pracovnoprávne úplne v poriadku pre riešenie takýchto prípadov), mohlo sa to riešiť inak
0 0
janina028 janina028

janina028 je offline (nepripojený) janina028

žena
ajobs
Asi ťa nepoteším, ale platí klauzula zákona o SP, že nárok na dávku v nezamestnanosti vznikne, ak poistenec v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej tri roky. Tým, že si bola 2,5 roka na rodičovskej dovolenke, a zamestnanie si ukončila po MD (neviem prečo ), nebola si poistená v nezamestnanosti počas celej tejto doby, a tým nespĺňaš podmienku PvN 3 roky v posledných 4 rokoch.

Ak by si bola ukončila pracovný pomer až teraz (čo by bolo pracovnoprávne úplne v poriadku pre riešenie takýchto prípadov), mohlo sa to riešiť inak
Prepáč, napísala som to zle. Pracovný pomer som skončila ku dňu skončenia rodičovskej dovolenky nie materskej. Stále si to mýlim, musím si dať pozor.Takže takto je to správne. 12.10. mala dcérka 3 roky a aj vtedy mám skončený pracovný pomer.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Takže, to je iné kafe. Tebe sa započítava do obdobia PvN celé obdobie min. 3 rokov, ale nemala si vymeriavací zaklad, to znamená, že podpora v nezamestnanosti sa ti bude počítať iba z pravdepodobného zárobku, čo predstavuje od 1.10.2005 minimálnu mzdu 6.900 Sk, takže tvoja podpora v nezamestnanosti bude max. 2.415 Sk za mesiac, t.z. 14.490 Sk za 6 mesiacov. Ešte existuje iné riešenie, cez SS.
0 0
janina028 janina028

janina028 je offline (nepripojený) janina028

žena
a bola by si taka zlatá a poradila mi aj to iné riešenie? Moc Ďakujem.
0 0
janina028 janina028

janina028 je offline (nepripojený) janina028

žena
A ešte jedna vec. Podľa zákona (sociálneho) 121/2005 §108 Výška dávky v nezamestnanosti, sa píše toto: .....Z rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa vylučujú obdobia, za ktoré nie je poistenec povinný platiť poistné v nezamestnanosti podľa §140. a §140 hovorí, že poistenie nie sú povinní platiť a) v období , počas ktorého sa poskytuje materske a za b)....rodičovské. Netýka sa toto aj mňa? Asi to nechápem správne, ale nemali by mi to rátať až z obdobia pred materskou? Taká by som bola rada, keby to bolo áno.
Ešte raz moc ďakujem.
0 0
stela5 stela5

stela5 je offline (nepripojený) stela5

žena
Ahojte, chcela by som reagovať lebo mám podobný problém.

Ak ma zamestnávateľ prepustil počas rodičovskej dovolenky /dôvod firma v konkurze-likvidácia/ nemám nárok na podporu v nezamestnanosti?
Díky
0 0
stela5 stela5

stela5 je offline (nepripojený) stela5

žena
Čiže ak som na materskú dovolenku nastupila 28.10.02 a výpoved som dostala v roku 2003 nemám nárok na podporu? Už som z toho "jeleň" !
Práve teraz mi končí materská 28.10.čiže 4 roky dozadu bol rok 2001 a ja som bola v pracovnom pomere do 2003. Tak a teraz ano či nie?
0 0
elizabet100 elizabet100

elizabet100 je offline (nepripojený) elizabet100

Nechcem otvárať novú tému. Vypisujem potvrdenie zam. na účely nároku na dávku v nezamest. Odkiaľ mám vedieť kedy nastúpila zamestnankyňa na materskú dovol. a kedy na rodičovskú? Evidoval to zamestnávateľ? alebo musí ísť na Soc. poisťovňu.
Máme 3 zamestnancov. Viem že na materskú dov. išla v 4/2000 a na ďalšiu v 11/2002. odkiaľ mám vziať konkrétne dátumy MD a RD? Vo vyhlásení nemá nič poznačené /nepozornosť predchádzajúcej ekon./

Čo všetko jej mám odovzdať pri ukončení PP? ďakujem.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
elizabet100
Nechcem otvárať novú tému. Vypisujem potvrdenie zam. na účely nároku na dávku v nezamest. Odkiaľ mám vedieť kedy nastúpila zamestnankyňa na materskú dovol. a kedy na rodičovskú? Evidoval to zamestnávateľ? alebo musí ísť na Soc. poisťovňu.
Máme 3 zamestnancov. Viem že na materskú dov. išla v 4/2000 a na ďalšiu v 11/2002. odkiaľ mám vziať konkrétne dátumy MD a RD? Vo vyhlásení nemá nič poznačené /nepozornosť predchádzajúcej ekon./

Čo všetko jej mám odovzdať pri ukončení PP? ďakujem.
Ako zamestnávateľ musíš predsa tieto údaje presne evidovať !!! Hľadaj v evidencii predchádzajúcich mzdárok, v archíve, alebo aj na SP - tam choď až nakoniec ) !!!
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
stela5
Čiže ak som na materskú dovolenku nastupila 28.10.02 a výpoved som dostala v roku 2003 nemám nárok na podporu? Už som z toho "jeleň" !
Práve teraz mi končí materská 28.10.čiže 4 roky dozadu bol rok 2001 a ja som bola v pracovnom pomere do 2003. Tak a teraz ano či nie?
Upresním tvoju odpoveď - 28.10.2005 ti končí rodičovská, nie materská dovolenka. Ak by si sa išla 29.10.2005 prihlásiť na Úrad práce, budú skúmať obdobie 4 rokov pred týmto dátumom, to znamená, od 29.10.2001. V tomto období musíš mať 3 roky odrobené (alebo lepšie povedané ODPLATENÉ),a to poistenie v nezamestnanosti. Čiže ako píše Andrej v predchádzajúcom príspevku, treba presne doplniť dátumy, aby bolo možné jednoznačne zistiť, či túto podmienku spĺňaš !?
0 0
stela5 stela5

stela5 je offline (nepripojený) stela5

žena
Ahojte Endrju a Jobs.
až teraz som sa dostala k Internetu Viete....rodičovské povinnosti.!!!!!
Takže: mala sa narodila 28.10.2002 materská dovolenka trvá 6 mes. čiže do 28.04.2003
a pracovný pomer mi zanikol 28.08.2003.
Pracovný pomer vznikol 01.08.1999
Asi je to všetko ak nie tak sa ozvite Pá a dikes.
0 0
stela5 stela5

stela5 je offline (nepripojený) stela5

žena
Ako to myslíš ,či som počas materskej nebola evidovná na UPSVR?, alebo či som bola platičom počas materskej dovolenky?
Nie nebola som ani evidovaná a ani som dobrovolne nikde neplatila.
0 0
stela5 stela5

stela5 je offline (nepripojený) stela5

žena
To nič ,viac vám poviem na druhý týždeň keď sa toho dozviem viac na UPSVR.
Ale aj tak dík.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Súhlasím s Andrejom, relevantné obdobie je 29.10.2001 (ak by si bola prihlásená do evidencie ÚP v tento deň) až 28.08.2003, čo predstavuje obdobie 1 roka a 10 mesiacov. Do 3 rokov chýba 1 rok a 2 mesiace. Takže asi smola
0 0
stela5 stela5

stela5 je offline (nepripojený) stela5

žena
A ešte,páni momentálne mi došiel Registarčný list Fo.Ak tomu správne rozumiem mám sa teraz nahlásiť na sociálnu poisťovňu, po ukončení rodičovskej dovolenky?Určite to neurobí moj predchádzajúci zamestnávateľ./ten je už niekde za kopečkami/.To je len pre spestrenie dňa.Čo všetko musím tam vypísať?Vraj aj nejaké čestné vyhlásenie, že sa starám celodenne o dieťa.Ale malá mi už dnes nastupila do školky.Čo s tým?
0 0
Vilmuša Vilmuša

Vilmuša je offline (nepripojený) Vilmuša

Prajem pekny den,

vedeli by ste mi poradit, z coho mi budu pocitat davku v nezamestnanosti, ked som pracovala vo firme 5 rokov, potom som isla na matersku a rodicovsku dovolenku a po opatovnom nastupe do prace , po troch mesiacoch som dostala vypoved z organizacnych dôvodov?

vdaka
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

Pre dávku v nezamestnanosti nie je dôležitý spôsob ukončenia pracovného pomeru, ale či si za posledné štyri roky bola aspoň tri roky poistená v nezamestnanosti. No a to si asi nebola. Že? Takže nárok nebudeš mať.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Luba2
Pre dávku v nezamestnanosti nie je dôležitý spôsob ukončenia pracovného pomeru, ale či si za posledné štyri roky bola aspoň tri roky poistená v nezamestnanosti. No a to si asi nebola. Že? Takže nárok nebudeš mať.
Ak si bola súvisle na MD a RD 3 roky, nespĺňaš podmienky poistenia v nezamestnanosti. Napíš presne dátumy od-do čo trvalo, a kedy si dostala výpoveď. Dátumy !
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať