Zavrieť

Porady

Firemný mobil aj na súkromné účely

Ahojte.

Ide mi o nasledovné:
zamestnanec používa firmený mobil aj na súkromné účely (volá synovi do zahraničia), vo výške cca 1600 Sk/mesiac. Prvý krát dostal upozornenie od nás, že porušil pracovnú disciplínu, vtedy šlo o dosť záväžnú sumu. Dohodol sa so šéfom, že naďalej bude využívať mobil aj na súkromné hovory a že sa mu to potom strhne z výplaty. Chcem sa opýtať, akou formou je možné tieto zrážky vykonávať? Budú to nejaké pohyblivé zrážky na základe dohody? Aká dohoda by to mala byť? Čo by mala obsahovať??? A budem o tom účtovať ako o náhrade škody??? Dík za všetky rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Anonymka
    Ahojte.
    Ide mi o nasledovné:
    zamestnanec používa firmený mobil aj na súkromné účely (volá synovi do zahraničia), vo výške cca 1600 Sk/mesiac. Prvý krát dostal upozornenie od nás, že porušil pracovnú disciplínu, vtedy šlo o dosť záväžnú sumu. Dohodol sa so šéfom, že naďalej bude využívať mobil aj na súkromné hovory a že sa mu to potom strhne z výplaty. Chcem sa opýtať, akou formou je možné tieto zrážky vykonávať? Budú to nejaké pohyblivé zrážky na základe dohody? Aká dohoda by to mala byť? Čo by mala obsahovať??? A budem o tom účtovať ako o náhrade škody??? Dík za všetky rady.
    Všetko záleží na dohode a netreba zabudnúť na poskytnutie tejto služby, ktorá podlieha DPH.

    Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

    som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac Anonymka
    Znamená to, že mu musím na tú sumu prirátať aj DPH a odviezť daň???

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Anonymka
    Znamená to, že mu musím na tú sumu prirátať aj DPH a odviezť daň???
    Správne tak.
    Mária M

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Anonymka
    Znamená to, že mu musím na tú sumu prirátať aj DPH a odviezť daň???
    Zamestnancovi by som k hovornému pripočítala aj alikvótnu časť mesačného poplatku z faktúry na daný mobil a potom aj DPH z úhrnu (túto potom priznať na výstupe). Môj názor.

    Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

    som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac Anonymka
    Paula
    Zamestnancovi by som k hovornému pripočítala aj alikvótnu časť mesačného poplatku z faktúry na daný mobil a potom aj DPH z úhrnu (túto potom priznať na výstupe). Môj názor.
    Lenže teraz neviem čo s tým, keď minule sme mu dali zaplatiť len bez DPH 3908 Sk a nič sme neodviedli. Upozornenie je z mesiaca október 2005 ale pohľadávka bola predpísaná v mes.september. Mám dať dodatočné priznanie za september - resp.opravné??? Bude sa mu to zrážať mesačne v splátkach.

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    Sú dve možnosti-1 nechať si vystavovať mesačný výpis odchádzajúcich hovorov
    2-dohodnúť si sumu nad ktorou si zamestnanec bude všetko platiť sám.
    Väčšinou si firmy dávajú robiť výpis+sumu do ktorej platia bez skúmania a ak je to viac ako by sa patrilo tak buď to zamestnanec výpisom zdôvodní alebo zaplatí navyše pretelefonované.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Anonymka
    Lenže teraz neviem čo s tým, keď minule sme mu dali zaplatiť len bez DPH 3908 Sk a nič sme neodviedli. Upozornenie je z mesiaca október 2005 ale pohľadávka bola predpísaná v mes.september. Mám dať dodatočné priznanie za september - resp.opravné??? Bude sa mu to zrážať mesačne v splátkach.
    Dala by som opravu za 9/05. Nejedná sa o veľkú sumu DPH a penále (ak máš doplatiť DPH) možno ani nebude. Mala som prípady v r.2004, kedy vyšlo penále "pod hranicu" a teda nás nepenalizovali. Bolo by dobré, keby niekto pridal svoju skúsenosť.

    Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

    som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac Anonymka
    No keďže sa podávalo DP dnes, asi by som stihla aj opravné, nie? A tam penále rozhodne nebude... Dík za rady...

    Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

    som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac Anonymka
    Ale ako tak uvažujem, predpis náhrady škody bol vyhotovený dňa 3.10.2005 nemalo to byť aj zároveň dňom dodania??? A tým by som to mohla dať do októbra, nie? Len tú pohľadávku som musela zaúčtovať do septembra, lebo vtedy sa mu to strhlo, takže tak či tak - dátum prijatia platby - deň zrážky zo mzdy (mzda k 30.9.2005) ale zrazené to skutočne bolo až v októbri. Bože, už mám v tom miš-maš...

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Anonymka
    Ale ako tak uvažujem, predpis náhrady škody bol vyhotovený dňa 3.10.2005 nemalo to byť aj zároveň dňom dodania??? A tým by som to mohla dať do októbra, nie? Len tú pohľadávku som musela zaúčtovať do septembra, lebo vtedy sa mu to strhlo, takže tak či tak - dátum prijatia platby - deň zrážky zo mzdy (mzda k 30.9.2005) ale zrazené to skutočne bolo až v októbri. Bože, už mám v tom miš-maš...
    Ak ste o pohľadávke účtovali v septembri, tak aj v septembri to podlieha DPH.

    Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

    som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac Anonymka
    Jasné. Šéfovi som hovorila a on sa pýtal, či nie je iná možnosť, ako to spraviť. Aby sa mu to zrážalo a nemuseli by sme z toho DPH odviesť. Neuvedlo by sa, že je to náhrada škody. Ale iná pohľadávka. Má niekto nejaký nápad??? Fakt neviem, on navrhuje samé somariny... Ani ja by som nerada účtovala o náhr.škody a odvádzala DPH...

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Anonymka
    Jasné. Šéfovi som hovorila a on sa pýtal, či nie je iná možnosť, ako to spraviť. Aby sa mu to zrážalo a nemuseli by sme z toho DPH odviesť. Neuvedlo by sa, že je to náhrada škody. Ale iná pohľadávka. Má niekto nejaký nápad??? Fakt neviem, on navrhuje samé somariny... Ani ja by som nerada účtovala o náhr.škody a odvádzala DPH...
    samé somariny... Na to sú predsa šéfovia a my sme na to aby sme ich usmerňovali. :p
    Ostáva potom len tváriť sa, že nepoužíva súkr. mobil a sumy za prevolanie strhnúť z odmeny.

    silviaproch je offline (nepripojený) silviaproch

    silviaproch
    Mám podobný prípad a rada by som si potvrdila môj zámer. Zamestnanec si v septembri a októbri 2007 dal posielať služby mobilnej zábavy zo služobného mobilu. V oboch mesiacoch išlo o 160 Sk bez DPH. Súhlasil so strhnutím zo mzdy a podpísali sme dohodu o zrážkach z októbrovej mzdy , kde súhlasil so strhnutím 320 Sk bez DPH. K 31.10. by som zaúčtovala voči nemu pohľadávku
    335/ 648
    335 /343
    a po vyúčtovaní mzdy mu ju strhla 331/335 , čiže DPH by som odvádzala v DP za október. Je môj postup správny?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.