Zavrieť

Porady

Zákaz predaja tovaru cudzincovi

Dobrý deň, som tu nový tak dúfam píšem správne. Chcel by som kúpiť v jednom obchode(maloobchod) v Poľsku bicykel. Cenový rozdiel medzi SR a PL je dosť zásadný(1000euro), lenže "NEPREDÁVAJÚ CUDZINCOM". Môžu si to dovoliť? Nepredať tovar len preto, že som cudzinec?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    JoseXXL Pozri príspevok
    Dobrý deň, som tu nový tak dúfam píšem správne. Chcel by som kúpiť v jednom obchode(maloobchod) v Poľsku bicykel. Cenový rozdiel medzi SR a PL je dosť zásadný(1000euro), lenže "NEPREDÁVAJÚ CUDZINCOM". Môžu si to dovoliť? Nepredať tovar len preto, že som cudzinec?
    Nepoznám poľské zákony ohľadne ochrany spotrebiteľa, preto ti neviem povedať, či je to v súlade s legislatívou. Ale ak ti to raz nepredá, tak je to jeho rozhodnutie a nemôžeš ho donútiť, aby ti ho predal. Možno nie je odkázaný obslúžiť každého zákazníka. Tak to daj kúpiť nejakému domácemu a daj mu za to 50 EUR.

    Ale uvažujem, čo za bicykel to chceš, ak je cenový rozdiel 1000 EUR?? Ak je to presne taký istý bicykel, ako u nás, tak ten cenový rozdiel je veľký, to by musela byť cena toho bicykla aspoň 5-6 tisíc EUR, aby ten rozdiel bol reálny. Ak je to bicykel za 1000 a u nás sa predáva za 2000, tak by som asi pochyboval o jeho pravosti...

    A to je aký obchod? Nejaký malý súkromník, alebo nejaký väčší obchod so šport. potrebami?

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Zaráža ma citácia "...CUDZINCOM". Poliak aj Slovák sú občanmi EÚ a žiaden nemá právo obmedzovať predaj, alebo kúpu v rámci EÚ.

    JoseXXL je offline (nepripojený) JoseXXL

    JoseXXL
    Domáci je risk, veľká čiastka, určenie veľkosti + je to na objednávku, čiže nie že prídeš kúpiš odídeš.
    Je to malý súkromník. Jedna sa o drahý bicykel na závodnú činnosť. Súhlasím s misoft, že tento postoj predajcu je nesprávny dokonca si myslím že porušuje zákon. Vstupom do EU sa mali trhy otvoriť a konkurovať si, nie opak. Skúsim im to vysvetliť, určite to nieje v poriadku.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    JoseXXL Pozri príspevok
    Domáci je risk, veľká čiastka, určenie veľkosti + je to na objednávku, čiže nie že prídeš kúpiš odídeš.
    Je to malý súkromník. Jedna sa o drahý bicykel na závodnú činnosť. Súhlasím s misoft, že tento postoj predajcu je nesprávny dokonca si myslím že porušuje zákon. Vstupom do EU sa mali trhy otvoriť a konkurovať si, nie opak. Skúsim im to vysvetliť, určite to nieje v poriadku.
    Aha, tak to už chápem. Z prvého príspevku to vyznelo, že v obchode chceš kúpiť nejaký bicykel, ktorý je vystavený.

    Skús sa ho spýtať, z akého dôvodu to nechce urobiť. Možno má obavy, že ho objednáš a potom neprevezmeš. Určite je jeho postoj nesprávny, skús sa ohradiť, že ťa týmto diskriminuje a pod...

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    JoseXXL
    Možno by tomu poľskému obchodníkovi pomohlo pripomenutie, že sme v EÚ a tiež, ako prejav serióznosti a záujmu o predmet kúpy, určitá záloha (samozrejme písomne podchytiť), aby si bol obchodník istý, že sa vrátiš.
    Ak by to nepomohlo - skús nájsť iného a na pôvodného nenápadne (čo najhlasnejšie ) dať echo, aby sa u neho nekupovalo.

    pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

    pavol54
    JoseXXL Pozri príspevok
    Dobrý deň, som tu nový tak dúfam píšem správne. Chcel by som kúpiť v jednom obchode(maloobchod) v Poľsku bicykel. Cenový rozdiel medzi SR a PL je dosť zásadný(1000euro), lenže "NEPREDÁVAJÚ CUDZINCOM". Môžu si to dovoliť? Nepredať tovar len preto, že som cudzinec?
    V tom obchode nepredajú cudzincom nič, alebo len tovar na objednávku? Podľa môjho názoru ak len tovar na objednávku tak má asi praktickú skúsenosť, to nechcel ani prijať platbu predom?
    Ak nič nepredajú tak sa môžeš sťažovať ale asi ti to veľa nepomôže

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    JoseXXL Pozri príspevok
    Domáci je risk, veľká čiastka, určenie veľkosti + je to na objednávku, čiže nie že prídeš kúpiš odídeš.
    Je to malý súkromník. Jedna sa o drahý bicykel na závodnú činnosť. Súhlasím s misoft, že tento postoj predajcu je nesprávny dokonca si myslím že porušuje zákon. Vstupom do EU sa mali trhy otvoriť a konkurovať si, nie opak. Skúsim im to vysvetliť, určite to nieje v poriadku.
    Tak nepíš, že nepredáva cudzincom, ale že neposiela tovar do cudziny poštou alebo kuriérom. Možno ani v Poľsku to nerobí. Možno má s tým zlé skúsenosti.

    Zákaz predaja tovaru cudzincovi

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.