Zavrieť

Porady

Kupna zmluva na nove auto podla Obch. zak? Ked som FO?

Kupil som nove motorove vozidlo, a zmluvu mam uzatvorenu na zaklade Obchodneho zakonnika. Chcem sa opytat, preco je tomu tak, ked som Fyzicka osoba?

Moze somnou takto predavajuci uzatvorit zmluvu? Nepaci sa mi tam podmienka pri reklamacia trvajucej nad 30dni, ze som ako kupujuci povinny predavajucemu po prekroceni tejto doby poskytnut este primerany cas navyse na odstranenie vady.

Moze pri pripadne velkom probleme toto predstavovat problem, alebo by som uspel na zaklade zakonov s tym, ze som Fyzicka osoba a teda po 30dnoch reklamacie mam okamzite narok na odstupenie od kupno predajnej zmluvy, aj ked ju somnou predavajuci uzatvoril podla Obchodneho zakonnika.

V nom sa udava:

(3) Ak kupujúci požaduje odstránenie vád tovaru, nemôže pred uplynutím dodatočnej primeranej lehoty, ktorú je povinný poskytnúť na tento účel predávajúcemu, uplatniť iné nároky z vád tovaru, okrem nároku na náhradu škody a na zmluvnú pokutu, ibaže predávajúci oznámi kupujúcemu, že nesplní svoje povinnosti v tejto lehote.

(4) Dokiaľ kupujúci neurčí lehotu podľa odseku 3 alebo neuplatní nárok na zľavu z kúpnej ceny, môže predávajúci oznámiť kupujúcemu, že vady odstráni v určitej lehote. Ak kupujúci bez zbytočného odkladu po tom, čo dostal toto oznámenie, neoznámi predávajúcemu svoj nesúhlas, má toto oznámenie účinok určenia lehoty podľa odseku 3.

(5) Ak predávajúci neodstráni vady tovaru v lehote vyplývajúcej z odseku 3 alebo 4, môže kupujúci uplatniť nárok na zľavu z kúpnej ceny alebo od zmluvy odstúpiť, ak upozorní predávajúceho na úmysel odstúpiť od zmluvy pri určení lehoty podľa odseku 3 alebo v primeranej lehote pred odstúpením od zmluvy. Zvolený nárok nemôže kupujúci bez súhlasu predávajúceho meniť.)


Este dodam, ze auto je kupovane na úver, ale na zmluve som uvedeny Ja ako fyzicka osoba a Predajca. A pokial viem, pri kupe na Uver som majitelom vozidla od zaciatku ja.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dana9 je offline (nepripojený) dana9

    právnik dana9
    VieraPopluharova Pozri príspevok
    V pripade, ze si kupil motorove vozidlo od firmy, kupno-predajna zmluva bude v zmysle obchodneho zakonnika, v pripade ak si kupil auto od fizickej osoby kupno-predajna zmluva bude podla obcianskeho zakonnika.

    Ahoj, nie je to automaticky tak, ako uvadzas, v pripade kupy tovaru medzi fyzickou osobou a pravnickou osonbou by sa mal uplatnit obciansky zakonnik, na zaklada volby, resp suhlasu obcoh stran je mozne uzatvorit zmlvu aj podla obchodneho zakonnika, co je tento pripad

    Dolezita vec ale je, na co sa vlastne aj zadavatel pytal, ako to je s ustanoveniami zmluvy ktore sa mu nepacia, predovsetkym co sa tyka reklamacie pripadnych vad vozidla.
    Dolezite je ze takato zmluva je povazovana za spotrebitelsku zmluvu a ustanovenia kupnej zmluvy, ktore odporuju zakonnym ustanoveniam o spotrebitelskej zmluve su neplatne. (napriklad v pripade reklmacie vady ma kupujuci narok aj na nahradu skody, toto predavajuci casto v zmluve neguju)
    Neplatne su aj ustanovenia zmluvy ktore odporuju zakonu na ochranu spotrebitela, ide najma o 30 dnovu lehotu na odstranenie vady. (§ 19 tohto zakona, odporucam detailne nastudovat) vseobecne a zjendodusene povedane, ak predavajuci vadu neodstrani v 30 dnovej lehote, tak sa takato vada povazuje za neodstranitelnu a teda je moznost odstupenia od zmluvy alebo vznikne narok na vratenie kupnej ceny.

    dana9 je offline (nepripojený) dana9

    právnik dana9
    Nie je to diskutabilne, tvoj pravnik ma pravdu, v niektorych veciach (tzv kogentne ustanovenia zakona) zmluva nemoze upravit odlisne podmienky vzajomneho vztahu, tieto su neplatne, a postupuje sa podla zakona.

    Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

    Vylúčený člen Laco-monter
    Bežná prax pri kúpe vozidla napr. v autobazári je taká , že kupujúci može auto vrátiť a žiadať späť peniaze do 3 (slovom TROCH) dní .

    A šmitec !

    Takže podmienky, ktoré si opísal, sú veĺmi dobré a slušné.

    Niekedy je tak, že zákony SR chránia práva občana aj proti jeho voli.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    felipe25 Pozri príspevok
    Kupil som nove motorove vozidlo, a zmluvu mam uzatvorenu na zaklade Obchodneho zakonnika.
    ...
    Nové pre Teba ???

    ...lebo mám dojem , že až tak " nové " nebude ....či ???

    VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

    VieraPopluharova
    V pripade, ze si kupil motorove vozidlo od firmy, kupno-predajna zmluva bude v zmysle obchodneho zakonnika, v pripade ak si kupil auto od fizickej osoby kupno-predajna zmluva bude podla obcianskeho zakonnika.

    felipe25 je offline (nepripojený) felipe25

    felipe25
    buchač..

    ano, vozidlo bolo nove, pri preberani mali na tachometri 3km.. takze tak

    Jedna sa mi o to, ze s tym autom mam problemy, a teraz je uz 24dni v servise bez vysledku, takze sa blizi 30dni... Takze preto riesim to, co mam napisane v zmluvnych podmienkach, ale pravnik mi tiez zbezne povedal ze nemoze ziadna zmluva ist nad ramec zakona. A ta moja ide a v mnohych bodoch...

    Kupna zmluva na nove auto podla Obch. zak? Ked som FO?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.