Zavrieť

Porady

Zastupca vlastnikov bytov

Dobry den,

chcem Vas poprosit o radu. V nasom bytovom dome je momentalne situacia trochu pre mna neriesitelna. Zastupujem vlastnikov bytov vo vchode, kde sme v mensine (16 bytov - vchod, z toho v osobnom vlastnictve 3 byty zvysok najomcovia). Vznika tu problem ze zastupca za vlastnikov najomnych bytov odstupil a BD v sucastnoti zastava tuto funkciu sam. Problem nastal v obdobi ked sme na schodzi hlasovali o vymene vchodovych dveri a okien. No ako uz byva je tu aj problem s pretekanim strechy, co sme sa snazili riesit s montazou samocinnych ventilatorov, co vsak pricinu neodstranilo, tak sme sa rozhodli tento problem odlozit po vyrieseni vchodovych bran. Nasledne BD sa stavia k nasmu hlasovaniu ako neplatnemu z dovodu ze zastupca odstupil z funkcie. Viete mi poradit ako sa to da riesit ?
Na prislub BD ze zvolaju schodzu presli uz 3 mesiace a nic sa nedeje. Na osobnu navstevu reagovali ze ju zvolaju v najblizsej dobe no obavam sa ze to natahuju umyselne
Usporiadat
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Matias.S Pozri príspevok
Dobry den,

chcem Vas poprosit o radu. V nasom bytovom dome je momentalne situacia trochu pre mna neriesitelna. Zastupujem vlastnikov bytov vo vchode, kde sme v mensine (16 bytov - vchod, z toho v osobnom vlastnictve 3 byty zvysok najomcovia). Vznika tu problem ze zastupca za vlastnikov najomnych bytov odstupil a BD v sucastnoti zastava tuto funkciu sam. Problem nastal v obdobi ked sme na schodzi hlasovali o vymene vchodovych dveri a okien. No ako uz byva je tu aj problem s pretekanim strechy, co sme sa snazili riesit s montazou samocinnych ventilatorov, co vsak pricinu neodstranilo, tak sme sa rozhodli tento problem odlozit po vyrieseni vchodovych bran. Nasledne BD sa stavia k nasmu hlasovaniu ako neplatnemu z dovodu ze zastupca odstupil z funkcie. Viete mi poradit ako sa to da riesit ?
Na prislub BD ze zvolaju schodzu presli uz 3 mesiace a nic sa nedeje. Na osobnu navstevu reagovali ze ju zvolaju v najblizsej dobe no obavam sa ze to natahuju umyselne
Už som tu raz písala, že je pre mňa nepochopiteľné, ak ľudia ešte v tejto dobe čakajú na to, až budú vlastníkmi bytu. Nedokážu si vyplatiť anuitu...mladí si beru na to milionové uvery...až sa stane niečo a družstvo sa dostane do problémov, potom si môžu len hlavu o stenu búchať pre pár tisíc...Takže odkáž im nech sa zobudia a rozhodujte si o svojom dome ako vlastníci a nie ako rukojemníci BD,OSDB a podobných molochov...Takto bude pre Vás situácia neriešiteľná dovtedy, kým Vás nebude aspoň nadpolovičná vačšina, ale to je stále málo...
5 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Matias.S Matias.S

Matias.S je offline (nepripojený) Matias.S

Dakujem za odpoved, ako vlastnika vo vchode ma to tiez zarmucuje ze nemaju na odkupenie bytov do OV ... no vo vchode sme len 5 rodin mladych zvysok stary ludia co maju problem nielen s najmom ale aj s prezivanim (dochodky) ... informoval som ich tiez o akutnom odkupeni no BD si dalo do stanov poistku anuitnu ciastku za odkupenie bytu vo vyske cca 60000 - 80000 SK ... co niekto nie je jednoducho schopny zaplatit. Somnou to urobili rafinovane ... urobili zo mna zastupcu vlastnikov a tym sa zbavili dohladu.... zvazujem davat im vsetko dorucenim pisomnosti lebo sa naozaj spravaju ako ku rukojemnikom ... no uz neviem co mam robit .... este otazka ako viem kontrolovat spravcu s hospodarenim FOU ... kedze sa mi nezdaju niektore polozky vyuctovane v sprave ....
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Matias.S Pozri príspevok
Dakujem za odpoved, ako vlastnika vo vchode ma to tiez zarmucuje ze nemaju na odkupenie bytov do OV ... no vo vchode sme len 5 rodin mladych zvysok stary ludia co maju problem nielen s najmom ale aj s prezivanim (dochodky) ... informoval som ich tiez o akutnom odkupeni no BD si dalo do stanov poistku anuitnu ciastku za odkupenie bytu vo vyske cca 60000 - 80000 SK ... co niekto nie je jednoducho schopny zaplatit. Somnou to urobili rafinovane ... urobili zo mna zastupcu vlastnikov a tym sa zbavili dohladu.... zvazujem davat im vsetko dorucenim pisomnosti lebo sa naozaj spravaju ako ku rukojemnikom ... no uz neviem co mam robit .... este otazka ako viem kontrolovat spravcu s hospodarenim FOU ... kedze sa mi nezdaju niektore polozky vyuctovane v sprave ....

Zaujímavé , že na tieto byty po dôchodcoch už niekto netrpezlivo väčšinou čaká, ale s odkúpením si hlavu nelámu...no nič, k veci...
Ak Vám správca nedoručí Správu o hospodárení /činnosti/ správcu za obdobie v ktororm robil posledné vyúčtovanie / do 31.05.2010/ neprináleží mu poplatok za správu. Čo sa týka kontroly máš právo nahliadnúť do všetkých dokladov na požiadanie a dať si z nich urobiť kopie /asi za poplatok, ale čo už.../ alebo len pozrieť na mieste a robiť si poznámky.
3 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Matias.S Pozri príspevok
Dakujem za odpoved, ako vlastnika vo vchode ma to tiez zarmucuje ze nemaju na odkupenie bytov do OV ...

Odkúpenie nie je možné, len prevod do osobného vlastníctva. Ale treba splatiť štátny úver, anuitu a Zákon 182/1993, §5, odsek 8

(8) Náklady spojené s prevodom vlastníctva bytu a nebytového priestoru znáša predávajúci; predávajúci môže požadovať od nadobúdateľa náhradu preukázateľne zaplatených správnych poplatkov a odmenu notára podľa osobitných predpisov. 10a) Znalečné znášajú pomerne tí nadobúdatelia, ktorí o znalecký posudok požiadali podľa odseku 1 písm. f).


no vo vchode sme len 5 rodin mladych zvysok stary ludia co maju problem nielen s najmom ale aj s prezivanim (dochodky) ... informoval som ich tiez o akutnom odkupeni no BD si dalo do stanov poistku anuitnu ciastku za odkupenie bytu vo vyske cca 60000 - 80000 SK ... co niekto nie je jednoducho schopny zaplatit.

Zostatkovú hodnotu anuity, žiadnych 60, 80 tisíc. Nejak mi to nejde do hlavy, aký je vek domu? Možno že, zostatková hodnota je už nula?

Somnou to urobili rafinovane ... urobili zo mna zastupcu vlastnikov

Kto??? Správca??? Vlastníci???

a tym sa zbavili dohladu.... zvazujem davat im vsetko dorucenim pisomnosti lebo sa naozaj spravaju ako ku rukojemnikom ...

S vás predsa žijú, tak si vás musia nejakým spôsobom pripútať, alebo sa pripútať, ako pijavica.

no uz neviem co mam robit ....

Nedať sa! Ako písal niekde na PORADE kolega najag, treba poznať svoje práva a povinnosti, ale tie má zo zákona a zmluvy o výkone správa aj správca.

este otazka ako viem kontrolovat spravcu s hospodarenim FOU ... kedze sa mi nezdaju niektore polozky vyuctovane v sprave ....

§ 8b

(2) Pri správe domu je správca povinný

a) hospodáriť s majetkom vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome s odbornou starostlivosťou v súlade s podmienkami zmluvy o výkone správy,

f) umožniť vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome na požiadanie nahliadnuť do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv,
g) zvolať schôdzu vlastníkov podľa potreby, najmenej raz za rok, alebo keď o to požiada najmenej štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome,
Podstatné je to, aký počet bytov ja prevedený do osobného vlastníctva v celom dome, nie len vo vchodoch. Ak je v dome nadpolovičná väčšina jednotlivých vlastníkov a sú jednotní, správca, ako menšinový vlastník je povinný sa riadiť rozhodnutím podľa §14, teda väčšiny jednotlivých vlastníkov.
2 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Nepoukazovala by som na to, že dôchodcovia si nechcú odkúpiť byty. Veď dnes tie byty, čo sme si kupovali pred zhruba desiatimi rokmi sú aspon o 10% lacnejšie. ja mám zo 64 vlastníkov 38 dôchodcov, (všetci majú odkúpené byty), ktorí myslia na svoje deti a vnúčatá, že im ten byt po nich zostane. V našom regione je určite slabšie sociálne zabezpečenie obyvateľov ako v Bratislave ale za obdobie, od kedy máme založené spoločenstvo sa mi nestalo, že by dôchodca nezaplatil mesačnú zálohovú platbu za byt. Práve naopak mladí ľudia sú v tomto veľmi benevolentní a každý mesiac im musím posielať upomienky.
Berte môj príspevok ako len moju osobnú skúsenosť.
0 0
Matias.S Matias.S

Matias.S je offline (nepripojený) Matias.S

sito
"Zostatkovú hodnotu anuity, žiadnych 60, 80 tisíc. Nejak mi to nejde do hlavy, aký je vek domu? Možno že, zostatková hodnota je už nula?"
Ano zostatkova hodnota mozno je nula ale UBD si dalo do stanov dost zvlastnu formulku kde podla vypoctu musi odkupujuci zaplatit zhruba 60 000 SK.

Este ma k tomuto otazku:
Ak som sa stal vlastnikom musim platit poplatok za vykon spravy vyssi ako clenovia druzstva ? Jednoducho som sa nemienil stat clenom druzstva ked som si byt odkupil do osobneho vlastnictva a za clenstvo chceli odomna dalsich 30 000 SK.
0 0
Matias.S Matias.S

Matias.S je offline (nepripojený) Matias.S

verkaz Pozri príspevok
Nepoukazovala by som na to, že dôchodcovia si nechcú odkúpiť byty. Veď dnes tie byty, čo sme si kupovali pred zhruba desiatimi rokmi sú aspon o 10% lacnejšie. ja mám zo 64 vlastníkov 38 dôchodcov, (všetci majú odkúpené byty), ktorí myslia na svoje deti a vnúčatá, že im ten byt po nich zostane. V našom regione je určite slabšie sociálne zabezpečenie obyvateľov ako v Bratislave ale za obdobie, od kedy máme založené spoločenstvo sa mi nestalo, že by dôchodca nezaplatil mesačnú zálohovú platbu za byt. Práve naopak mladí ľudia sú v tomto veľmi benevolentní a každý mesiac im musím posielať upomienky.
Berte môj príspevok ako len moju osobnú skúsenosť.
Ano mas pravdu oni by aj chceli ale ako som uz spominal v odpovedi pre sita tak si UBD - druzstevne byty poistili tak ze do stanov si dali klauzulu o anuitnom vypocte zostatkovej ceny bytu a tak ciastka vychadza za byt zhruba 60 000 SK. A tuto ciastku nie kazdy vo vchode je ochotny zaplatit. Bytovka je stara zhruba 18 rokov.
0 0
Matias.S Matias.S

Matias.S je offline (nepripojený) Matias.S

Článok 12 Majetková účasť člena v družstve
 1. Majetkovú účasť člena v družstve tvorí základný členský vklad a další členský vklad.
 2. Základný členský vklad členov družstva je 3.000,- Sk.
 3. Ďalší členský vklad je majetková účasť člena na výstavbe družstevného bytu a jeho minimálna výška je vyjadrená výškou participačného podielu bytu k členským vkladom všetkých členov bytového domu ku dňu ukončenia výstavby. Matematické vyjadrenie: Základný a ďalšie členské vklady = súčin participačného podielu bytu k súčtu všetkých členských vkladov bytového domu.
 4. Ďalší členský vklad je aj vklad na výstavbu garáží prípadne nebytových priestorov.
1 0
Matias.S Matias.S

Matias.S je offline (nepripojený) Matias.S

sito Pozri príspevok
Podstatné je to, aký počet bytov ja prevedený do osobného vlastníctva v celom dome, nie len vo vchodoch. Ak je v dome nadpolovičná väčšina jednotlivých vlastníkov a sú jednotní, správca, ako menšinový vlastník je povinný sa riadiť rozhodnutím podľa §14, teda väčšiny jednotlivých vlastníkov.
Tak na toto ti neviem odpovedat pretoze som sa nastahoval do bytu v bloku pred rokom a pol a nemal som moc casu sa zaoberat tymito vecami, kedze mi vsak nieje lahostajne blaho a kultura vchodu tak som sa v tom zacal sprtat. Dom ma 6 vchodov: vchod 1-2 si tento rok zateplovali svoju sekciu. Mi sme dalsia sekcia vchod 3-4. Co vsak UBD argumentuje ze mi sme samostatna jednotka. Pravdepodobne vchody 1-2 boli statne byty (policajne) takze uz su asi odkupene vsetky. Neviem ako to vlastne je len to ze UBD sa vyjadrilo ze potrebujeme mat nadpolovicnu vacsiunu vlastnikov v nasej sekcii cize vchody 3-4 a o vchode 5-6 neviem apsolutne nic (pravdepodobne tiez policajne byty no su uz z boku bloku kedze sme bytovka v tvare U.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Matias.S Pozri príspevok
Tak na toto ti neviem odpovedat pretoze som sa nastahoval do bytu v bloku pred rokom a pol a nemal som moc casu sa zaoberat tymito vecami, kedze mi vsak nieje lahostajne blaho a kultura vchodu tak som sa v tom zacal sprtat. Dom ma 6 vchodov: vchod 1-2 si tento rok zateplovali svoju sekciu.

Mi sme dalsia sekcia vchod 3-4. Co vsak UBD argumentuje ze mi sme samostatna jednotka.

Je možné, že je to ako jeden dom, ale sú to vlastne, možno tri domy.

Pravdepodobne vchody 1-2 boli statne byty (policajne) takze uz su asi odkupene vsetky.


Neviem ako to vlastne je len to ze UBD sa vyjadrilo ze potrebujeme mat nadpolovicnu vacsiunu vlastnikov v nasej sekcii cize vchody 3-4

V úvode si spomínal 16 bytov, to by mohlo byť vo vchode 2 x 4 byty. S toho tri v osobnom vlastníctve. V tom prípade má ten dom, alebo samostatná sekcia domu, štyroch vlastníkov. UBD má 13 hlasov a vy ostatní tri. Takže, čo povie UBD to platí.

a o vchode 5-6 neviem apsolutne nic (pravdepodobne tiez policajne byty no su uz z boku bloku kedze sme bytovka v tvare U.
Skús si našprtať Zákon 182/1993 je tu hore, druhá téma, prišpendlená. Potom budeš vedieť viac. Čo nepochopíš sa môžeš opýtať.
4 0
Matias.S Matias.S

Matias.S je offline (nepripojený) Matias.S

Vo vchode je po 16 bytov a pre nasu sekciu vchody 3-4 je to potom 32 bytov. Takze potom je nutne odkupit do OV 17 bytov alebo viac
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Matias.S Pozri príspevok
Tak na toto ti neviem odpovedat pretoze som sa nastahoval do bytu v bloku pred rokom a pol a nemal som moc casu sa zaoberat tymito vecami, kedze mi vsak nieje lahostajne blaho a kultura vchodu tak som sa v tom zacal sprtat. Dom ma 6 vchodov: vchod 1-2 si tento rok zateplovali svoju sekciu. Mi sme dalsia sekcia vchod 3-4. Co vsak UBD argumentuje ze mi sme samostatna jednotka. Pravdepodobne vchody 1-2 boli statne byty (policajne) takze uz su asi odkupene vsetky. Neviem ako to vlastne je len to ze UBD sa vyjadrilo ze potrebujeme mat nadpolovicnu vacsiunu vlastnikov v nasej sekcii cize vchody 3-4 a o vchode 5-6 neviem apsolutne nic (pravdepodobne tiez policajne byty no su uz z boku bloku kedze sme bytovka v tvare U.
Pozri sa na list vlastníctva a budeš vedieť, ktoré vchody tvoria váš dom. Vlastníci tých vchodov majú potom právo hlasovať za dom. Fond sa musí tvoriť aj z nájomných bytov.
7 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Matias.S Pozri príspevok
sito
"Zostatkovú hodnotu anuity, žiadnych 60, 80 tisíc. Nejak mi to nejde do hlavy, aký je vek domu? Možno že, zostatková hodnota je už nula?"
Ano zostatkova hodnota mozno je nula ale UBD si dalo do stanov dost zvlastnu formulku kde podla vypoctu musi odkupujuci zaplatit zhruba 60 000 SK.

Este ma k tomuto otazku:
Ak som sa stal vlastnikom musim platit poplatok za vykon spravy vyssi ako clenovia druzstva ? Jednoducho som sa nemienil stat clenom druzstva ked som si byt odkupil do osobneho vlastnictva a za clenstvo chceli odomna dalsich 30 000 SK.
Je absurdum, aby si družstvo dalo do stanov nejakú klauzulu o anuite. Anuitu sleduje banka, je to splácanie štátneho úveru. Ak je nulová, nik ju nemá právo zvýšiť. Za prevod (prácu družstva, poplatky) môžete platiť nejakých 200 eur - veď ty si to už platil, ked si vlastník byt.

Niektoré družstvá svojim členom neprirátajú zisk k vypočítanej ceny správy, teda členovia majú poplatok za správu nižší.
Naposledy upravil Mária27 : 15.06.10 at 09:14
7 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Matias.S Pozri príspevok
Článok 12 Majetková účasť člena v družstve
 1. Majetkovú účasť člena v družstve tvorí základný členský vklad a další členský vklad.
 2. Základný členský vklad členov družstva je 3.000,- Sk.
 3. Ďalší členský vklad je majetková účasť člena na výstavbe družstevného bytu a jeho minimálna výška je vyjadrená výškou participačného podielu bytu k členským vkladom všetkých členov bytového domu ku dňu ukončenia výstavby. Matematické vyjadrenie: Základný a ďalšie členské vklady = súčin participačného podielu bytu k súčtu všetkých členských vkladov bytového domu.
 4. Ďalší členský vklad je aj vklad na výstavbu garáží prípadne nebytových priestorov.
Toto má v stanovách každé družstvo, je to štandard (môžu byť trochu iné slová).
1. Základný 3000 + to, čo platili za byt.
2. Základný vklad s prevodom bytu vojde do jeho hodnoty. Kto chce zostať členom, musí ho znovu pri prevode bytu zaplatiť (zostane mu nepretržité členstvo), kto chce vstúpiť do družstva, musí ho zaplatiť.
3. Majetkovú účasť na družstevnej výstavbe vášho domu ste už zaplatili pri pridelení bytu (cca 30000). To len znamená, že všetky náklady na váš dom sa rozpočítali podľa plochy bytu a po vyúčtovaní stavby ste mali k tej zálohe nedoplatok alebo preplatok. To je už uhradené.
4. Garáž a nebytový priestor sa vyúčtováva podobne ako pri výstavbe bytu.
7 0
Matias.S Matias.S

Matias.S je offline (nepripojený) Matias.S

Mária27 Pozri príspevok
Toto má v stanovách každé družstvo, je to štandard (môžu byť trochu iné slová).
1. Základný 3000 + to, čo platili za byt.
2. Základný vklad s prevodom bytu vojde do jeho hodnoty. Kto chce zostať členom, musí ho znovu pri prevode bytu zaplatiť (zostane mu nepretržité členstvo), kto chce vstúpiť do družstva, musí ho zaplatiť.
3. Majetkovú účasť na družstevnej výstavbe vášho domu ste už zaplatili pri pridelení bytu (cca 30000). To len znamená, že všetky náklady na váš dom sa rozpočítali podľa plochy bytu a po vyúčtovaní stavby ste mali k tej zálohe nedoplatok alebo preplatok. To je už uhradené.
4. Garáž a nebytový priestor sa vyúčtováva podobne ako pri výstavbe bytu.
Posielam odkaz na toto

korzar.sme.sk/c/4424738/tahanovcania-v-soku-druzstvo-pyta-tisice

Ked som bol na UBD a zvolili ma za zastupcu vlastnikov, tak mi ani len nespomenuli ze nie som clenom druzstva, len mi povedali ze musim zaplatit 60 000 SK za clenstvo v druzstve co som odmietol a poziadal som ich o vysvetlenie podla coho je to urcene a kedze byvali vlastnik z druzstva nevystupil a pri odkupeni bytu mu povedali ze mu zanika clenstvo bez naroku na vyrovnanie nevedeli mi podat uspokojivu odpoved len sa vyhovarali ze je to v ich stanovach a odvolavali sa na zakon. No ani mi nepovedali na aky ,.-(. Jednoducho tomu nerozumiem a nevedia mi to vysvetlit
0 0
Matias.S Matias.S

Matias.S je offline (nepripojený) Matias.S

Mária27 Pozri príspevok
Pozri sa na list vlastníctva a budeš vedieť, ktoré vchody tvoria váš dom. Vlastníci tých vchodov majú potom právo hlasovať za dom. Fond sa musí tvoriť aj z nájomných bytov.
Na LV je vchod 3 a 4.

Takze nas dom tvoria vchody 3 a 4 ? ... Ak som to spravne pochopil, tak ano a fond oprav sa robi v sucasnosti samostatne na vchod 3 aj 4. No a od minuleho roku nam to este rozdelili na vlastnikov a najomnikov. Zacinam v tom mat chaos zo zaverecnej spravy. Mechapem ako dospeli k tym sumam a zostatkom.
0 0
Matias.S Matias.S

Matias.S je offline (nepripojený) Matias.S

Mária27 Pozri príspevok
Je absurdum, aby si družstvo dalo do stanov nejakú klauzulu o anuite. Anuitu sleduje banka, je to splácanie štátneho úveru. Ak je nulová, nik ju nemá právo zvýšiť. Za prevod (prácu družstva, poplatky) môžete platiť nejakých 200 eur - veď ty si to už platil, ked si vlastník byt.

Niektoré družstvá svojim členom neprirátajú zisk k vypočítanej ceny správy, teda členovia majú poplatok za správu nižší.
Ano ja ako vlastnik no neclen druzstva mam vyssie poplatky za spravu cca 6 €/mesiac. Za clenstvo odomna ziadali cca 30 000 SK + vypocitanu hodnotu z .... neviem uz z coho, co som odmietol kedze uz za odkupenie bytu raz zaplatil vlastnik od ktoreho som byt kupil.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Matias.S Pozri príspevok
Článok 12 Majetková účasť člena v družstve
 1. Majetkovú účasť člena v družstve tvorí základný členský vklad a další členský vklad.
 2. Základný členský vklad členov družstva je 3.000,- Sk.
 3. Ďalší členský vklad je majetková účasť člena na výstavbe družstevného bytu a jeho minimálna výška je vyjadrená výškou participačného podielu bytu k členským vkladom všetkých členov bytového domu ku dňu ukončenia výstavby. Matematické vyjadrenie: Základný a ďalšie členské vklady = súčin participačného podielu bytu k súčtu všetkých členských vkladov bytového domu.
 4. Ďalší členský vklad je aj vklad na výstavbu garáží prípadne nebytových priestorov.
Kde je to v stanovách? Ja tu vidím základný členský vklad 3000 Sk a účasť na výstavbe, žiaden iný vklad. Pozri na začiatku stanov, čo je tam napísané o ďalšom vklade. Naštuduj si obchodný zákonník od § 221.
Podľa § 223 obch.zák.:
(4) Podmienkou vzniku členstva je splatenie členského vkladu určeného stanovami (základný členský vklad) alebo v stanovách určenej časti základného členského vkladu (vstupný vklad). Stanovy môžu určiť odlišnú výšku základného členského vkladu alebo vstupného vkladu pre fyzické osoby a pre právnické osoby.
(5) Členovia družstva sa môžu zaviazať, pokiaľ to stanovy pripúšťajú, k ďalšiemu členskému vkladu a k ďalšej majetkovej účasti na podnikaní družstva za podmienok určených stanovami.


Ak je teda v stanovách dovolené prevziať ďalší vklad, či už ako vyšší vklad alebo viacnásobný členský vklad, MOŽE tak člen urobiť, nik ho však nemôže donútiť.

(9) Stanovy družstva alebo členská schôdza môže poveriť predstavenstvo, aby rozhodlo o zvýšení základného imania družstva do určitej výšky z čistého zisku alebo z iných zdrojov vlastného imania družstva, ktoré nie sú účelovo viazané v nedeliteľnom fonde alebo v iných fondoch družstva. Na zvýšení sa podieľajú členovia družstva podľa výšky ich doterajších vkladov, ak stanovy neurčujú iný spôsob zvýšenia podielu členov na základnom imaní družstva. Ak je to nevyhnutné na krytie straty družstva, ktorú nemožno kryť z iných zdrojov vlastného imania, členská schôdza môže rozhodnúť o znížení základného imania a o pomernom znížení členských vkladov členov družstva.

Jedine takto môžete zvýšiť základný vklad, ale stále máte len tých 3000. Novinkou je ak stanovy neurčujú iný spôsob zvýšenia podielu členov na základnom imaní družstva. - na to bytové družstvá zvyčajne nereagujú.
4 0
Matias.S Matias.S

Matias.S je offline (nepripojený) Matias.S

Mária27 Pozri príspevok
Kde je to v stanovách? Ja tu vidím základný členský vklad 3000 Sk a účasť na výstavbe, žiaden iný vklad. Pozri na začiatku stanov, čo je tam napísané o ďalšom vklade. Naštuduj si obchodný zákonník od § 221.
Podľa § 223 obch.zák.:
(4) Podmienkou vzniku členstva je splatenie členského vkladu určeného stanovami (základný členský vklad) alebo v stanovách určenej časti základného členského vkladu (vstupný vklad). Stanovy môžu určiť odlišnú výšku základného členského vkladu alebo vstupného vkladu pre fyzické osoby a pre právnické osoby.
(5) Členovia družstva sa môžu zaviazať, pokiaľ to stanovy pripúšťajú, k ďalšiemu členskému vkladu a k ďalšej majetkovej účasti na podnikaní družstva za podmienok určených stanovami.

Ak je teda v stanovách dovolené prevziať ďalší vklad, či už ako vyšší vklad alebo viacnásobný členský vklad, MOŽE tak člen urobiť, nik ho však nemôže donútiť.

(9) Stanovy družstva alebo členská schôdza môže poveriť predstavenstvo, aby rozhodlo o zvýšení základného imania družstva do určitej výšky z čistého zisku alebo z iných zdrojov vlastného imania družstva, ktoré nie sú účelovo viazané v nedeliteľnom fonde alebo v iných fondoch družstva. Na zvýšení sa podieľajú členovia družstva podľa výšky ich doterajších vkladov, ak stanovy neurčujú iný spôsob zvýšenia podielu členov na základnom imaní družstva. Ak je to nevyhnutné na krytie straty družstva, ktorú nemožno kryť z iných zdrojov vlastného imania, členská schôdza môže rozhodnúť o znížení základného imania a o pomernom znížení členských vkladov členov družstva.

Jedine takto môžete zvýšiť základný vklad, ale stále máte len tých 3000. Novinkou je ak stanovy neurčujú iný spôsob zvýšenia podielu členov na základnom imaní družstva. - na to bytové družstvá zvyčajne nereagujú.
Veď prave že sa len odvolali na stanovi družstva, ale konkretne kde to je napisane mi nepovedali a sa len odvolavali na stanovy a zakon.

www_thcke.sk/dokumenty

Tak uz neviem ci to je ich umysel alebo co ... ani mi nevedeli povedat ako prisli na tie cifri ... ved mam pravo vediet ako nie ? ... a nakoniec som im povedal ze nemienim zaplatit clenstvo kedze je to taka suma a ani nevedia mi povedat ako k nej prisli.
0 0
Matias.S Matias.S

Matias.S je offline (nepripojený) Matias.S

Mam dalsiu otazku, v pripade ze sme v dome aj vlastnici aj najomcovia a mame zastupcov aj za druzstevne byty aj za vlastnicke pre jednotlive vchody. Musia sa zvolavat samostatne schodze alebo jedna spolocna ?
+ ak su dva vchody a v kazdom su zastupcovia tak aj za cely dom ? Aky je vlastne pomer hlasov najomnych bytov a vlastnikov ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať