Zavrieť

Porady

DPH a Poľsko

kira kira

kira je offline (nepripojený) kira

Vie mi niekto poradiť? Sme platci DPH,účtujeme vJÚ.Zamestnanec bol v Poľsku,kde kúpil náhradnú súčiastku do auta.Vystavili mu bloček o zaplatení, ako je to s DPH? Nakupujeme aj naftu v ČR a PL. Ako to zaúčtujem???Dík
Usporiadat
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

ALBO
Nemôžem si pomôcť, ale mne z tej odpovede DR vyplýva, že tvrdia, že ide o nadobudnutie a dávajú mi návod ako mám určiť základ dane pre výpočet DPH-slovenskej.
Oni tvrdia, že zo sumy v cudzej mene (základ a DPH), sa určí základ pre slovenskú DPH ako základ v cudzej mene * príslušný kurz (ako pri nadobudnutí) a odvedie sa daň na výstupe. Daň v cudzej mene dáš do nákladov a môžeš si ju nárokovať vrátiť. Takto v skutočnosti zaplatíš dve DPH a preto ma zaujíma, či je nárok na odpočet tej slovenskej (ako pri klasickom nadobudnutí).
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
JanaSys
Oni tvrdia, že zo sumy v cudzej mene (základ a DPH), sa určí základ pre slovenskú DPH ako základ v cudzej mene * príslušný kurz (ako pri nadobudnutí) a odvedie sa daň na výstupe. Daň v cudzej mene dáš do nákladov a môžeš si ju nárokovať vrátiť. Takto v skutočnosti zaplatíš dve DPH a preto ma zaujíma, či je nárok na odpočet tej slovenskej (ako pri klasickom nadobudnutí).
Znova a znova to čítam - asi to tak bude, to že ...".s § 23 a § 22 ods. 2 písm. a/ zákona o dph nezahrnie daň z pridanej hodnoty uplatnenú dodávateľom z iného členského štátu" vlastne teda znamená, že základom dane bude cena bez dane - ja som to pochopila zle.
Takže je to sila - jednoducho treba zdaniť teda odviesť DPH , pričom nárok na odpočet nemáme , lebo nemáme faktúru a doklad o prevoze do iného čl. štátu... tak jednu stranu máme doriešenú - platiť treba. Ešte či sa nám podarí vyjasniť si, či máme teda nárok na odpočet...
0 0
Ľubka31 Ľubka31

Ľubka31 je offline (nepripojený) Ľubka31

Tá odpoveď z daňového riaditeľstva nie je síce napísaná celkom jasne, ale aj mne z nej ( a aj zo zákona o dph ) vyplýva, že takto zdanený tovar v inom členskom štáte už nie je predmetom dane na Slovensku, a daň uplatnená dodávateľom z iného členského štátu Vám vstupuje do základu dane z príjmov. V prípade, že by ste si nárokovali na refundáciu dane v inom členskom štáte na základe podanej žiadosti, tak v čase keď Vám bude táto DPH vrátená vstupuje do príjmov resp.výnosov (vyšiel k tomu aj pokyn vo fin.spravodajcovi č. 5/2005).
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

sway
pričom nárok na odpočet nemáme , lebo nemáme faktúru a doklad o prevoze do iného čl. štátu... tak jednu stranu máme doriešenú - platiť treba. Ešte či sa nám podarí vyjasniť si, či máme teda nárok na odpočet...
Pozri sa prosím na ten môj príspevok predtým, kde som rozpísala paragrafy týkajúce sa toho. Nič o doklade o prevoze som nenašla a už len doriešiť, čo je podľa nich faktúra. Písali sme súčasne, možno si to preskočila.
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Ľubka31
Tá odpoveď z daňového riaditeľstva nie je síce napísaná celkom jasne, ale aj mne z nej ( a aj zo zákona o dph ) vyplýva, že takto zdanený tovar v inom členskom štáte už nie je predmetom dane na Slovensku, a daň uplatnená dodávateľom z iného členského štátu Vám vstupuje do základu dane z príjmov. V prípade, že by ste si nárokovali na refundáciu dane v inom členskom štáte na základe podanej žiadosti, tak v čase keď Vám bude táto DPH vrátená vstupuje do príjmov resp.výnosov (vyšiel k tomu aj pokyn vo fin.spravodajcovi č. 5/2005).
Práveže oni tvrdia, že je základ je predmetom dane v SR .
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
JanaSys
Pozri sa prosím na ten môj príspevok predtým, kde som rozpísala paragrafy týkajúce sa toho. Nič o doklade o prevoze som nenašla a už len doriešiť, čo je podľa nich faktúra. Písali sme súčasne, možno si to preskočila.
Neviem presne, len som to tu niekde čítala - predošlé príspevky..., ale padol aj názor, že stačí čestné prehlásenie, že tovar bol prevezený, čo dáva logiku, ak ho mám na stole (v mojom prípade PC)
Tak ja fakt neviem..., asi sa na DPH vykašlem, nech sa trápia pri kontrole...fakt neviem
ešte počkám na múdrejšie hlavy.....
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

sway
ale padol aj názor, že stačí čestné prehlásenie, že tovar bol prevezený, čo dáva logiku, ak ho mám na stole (v mojom prípade PC)
To je pri §43 - opačne keď dodávaš do EU. Práveže to nikde nemôžem nájsť. Len :
Dodatok č . 1 k metodickému pokynu k odočítaniu dane pod a zákona
č . 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení zákona č . 350/2004 Z.z
... v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo má
doklad podľa § 51 ods. 1 písm. a), c) alebo d) zákona o DPH (t.j. tuzemskú faktúru, faktúru za tovar od dodávateľa a z iného členského štátu, doklad o premiestnení, dovozný
doklad), ...
takže asi naozaj stačí faktúra.
Naposledy upravil JanaSys : 08.12.05 at 08:09
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
JanaSys
To je pri §43 - opačne keď dodávaš do EU. Práveže to nikde nemôžem nájsť. Len :
Dodatok č . 1 k metodickému pokynu k odočítaniu dane pod a zákona
č . 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení zákona č . 350/2004 Z.z
... v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo má
doklad podľa § 51 ods. 1 písm. a), c) alebo d) zákona o DPH (t.j. tuzemskú faktúru, faktúru za tovar od dodávateľa a z iného členského štátu, doklad o premiestnení, dovozný
doklad), ...
takže asi naozaj stačí faktúra.
a práve to je problém, faktúru nemám, len blok z ERP.... Ty máš aj faktúru?
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Práveže na tú dobierku nám došla normálna faktúra, len s vyčíslenou DPH. Tak to by sme nemali mať problém. Len pre moju informovanosť ma zaujíma, ako je s bločkom z ERP. Ktovie, či sa dá použiť to z našeho zákona, kedy sa bloček z ERP považuje za faktúru.
0 0
Ľubka31 Ľubka31

Ľubka31 je offline (nepripojený) Ľubka31

Takže opravujem sa, zle som si to vysvetlila(snáď v súvislosti s PHM).Tento tovar podlieha zdaneniu na území SR, pričom základom dane je cena vrátane dane zaplatenej v zahraničí ( §22 ods. 2, písm.a zák. o DPH ). Za faktúru možno podľa mňa považovať aj doklad z ERP, pričom doklad o preprave nie je dôležitý, pričom sa dá aj iným spôsobom preukázať, že ten majetok som nadobudla (napr. záznam v knihe jázd, zaradenie majetku do evidencie...).Zaplatenú daň v inom čl. štáte si môžete nárokovať na vrátenie, ako som už písala.
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Ľubka31
Takže opravujem sa, zle som si to vysvetlila(snáď v súvislosti s PHM).Tento tovar podlieha zdaneniu na území SR, pričom základom dane je cena vrátane dane zaplatenej v zahraničí ( §22 ods. 2, písm.a zák. o DPH ). Za faktúru možno podľa mňa považovať aj doklad z ERP, pričom doklad o preprave nie je dôležitý, pričom sa dá aj iným spôsobom preukázať, že ten majetok som nadobudla (napr. záznam v knihe jázd, zaradenie majetku do evidencie...).Zaplatenú daň v inom čl. štáte si môžete nárokovať na vrátenie, ako som už písala.
Práveže základom nie je cena vrátene zaplatenej DPH. Dovoľujem si použiť časť príspevku od Sway - odpoveď na dotaz na DR SR BB.

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:

V nadväznosti na znenie § 11 zákona o dph nadobudnutie tovaru v tuzemsku opísaného v žiadosti je predmetom dane podľa § 2 ods. 1 písm.c/ zákona o dph. Do základu dane platiteľ v súlade s § 23 a § 22 ods. 2 písm. a/ zákona o dph nezahrnie daň z pridanej hodnoty uplatnenú dodávateľom z iného členského štátu. S otázkou možnej refundácie tejto dane sa obráťte na daňový úrad príslušného členského štátu.
0 0
Ľubka31 Ľubka31

Ľubka31 je offline (nepripojený) Ľubka31

Tak to ma práve asi mýli, pretože v §22 ods. 2 písm. a sa píše, že do základu dane sa zahŕňajú aj iné dane...je tým myslená aj DPH?
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Ľubka31
Tak to ma práve asi mýli, pretože v §22 ods. 2 písm. a sa píše, že do základu dane sa zahŕňajú aj iné dane...je tým myslená aj DPH?
Mám zato, že keď je to zákon o DPH, tak iné dane sú iné dane ako DPH (napr. spotrebná daň). Čo je na dani z pridanej hodnoty zaplatenej v EU iné ako zaplatenej v SR?

(2) Do základu dane podľa odseku 1 sa zahŕňajú aj
a) iné dane, clá a poplatky vzťahujúce sa na tovar alebo službu,
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

sway
Neviem presne, len som to tu niekde čítala - predošlé príspevky..., ale padol aj názor, že stačí čestné prehlásenie, že tovar bol prevezený, čo dáva logiku, ak ho mám na stole (v mojom prípade PC)
Tak ja fakt neviem..., asi sa na DPH vykašlem, nech sa trápia pri kontrole...fakt neviem
ešte počkám na múdrejšie hlavy.....
Sway, keď je to u teba taká veľká položka, tak prečo to jednoducho nekúpite ako hmotný majetok od osoby, ktorá to nakúpila na blok z ERP?
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
JanaSys
Sway, keď je to u teba taká veľká položka, tak prečo to jednoducho nekúpite ako hmotný majetok od osoby, ktorá to nakúpila na blok z ERP?
Nie zlý nápad, nakoľko som v aktuálnom období s tou DPH nespravila nič, vlastne by som len opravila VPD a hotovo - priložím zmluvu aj s tým dokladom z ERP a vybavené.
Vďaka za nápad!!!:p
0 0
rems rems

rems je offline (nepripojený) rems

žena
Předem vás tady na poradě moc zdravím a připojuji se k vaší diskuzi o intrakomunitárních plněních v rámci EU. Dnes již celý den řeším podobný problém:
Naše slovenská s.r.o. nakoupila v rámci plnění v EU z Česka (Praha) zboží. Toto zboží si s.r.o. nechala přepravit na územi ČR (poblíž česko-slovenské hranice), odkud si ji přebrala, zaplatila dobírku dodavateli a přepravila sama na území slovenského státu. Dodavatel jí v tomto případě vystavil fakturu včetně české DPH a nechce o "nulovém" DPH, tedy o osvobozeném plnění z jeho strany ani slyšet a odvolává se na to, že pokud si toto zboží nechá odběratel dopravit na území v ČR, nejedná se zde o intrakomunitární plnění, i když je zde jako odběratel uvedena slovenská s.r.o., plátce DPH. Takže jsme v podstatě zaplatili za zboží zhruba o 5.500,- Kč (česká DPH)více a teď nás čeká ještě jedno zdanění na území Slovenské republiky (pokud jsem dobře pochopila z předcházejících příspěvků). To české DPH si sice můžeme nárokovat u daňového úřadu v ČR, ovšem dle českých zákonů až po ukončení kalendářního roku, po doložení xy dokladů a aktuálního výpisu DÚ o registraci plátce k DPH a vyřízení této žádosti trvá až 6 měsíců. Což v podstatě znamená, že pokud plnění proběhlo nyní, tj.16.1.2006, těch 5.500,- Kč uvidíme nejdříve tak v létě roku 2007. Tyto peníze nám budou jistě chybět a celá ta záležitost bude značně komplikovaná. Jsem z toho dosti překvapená, neboť podobný problém s dodavateli u nás doposud nenastal a vždy jsme se v pohodě domluvili. Celý den jsem dnes pátrala po nějaké nitce, která by mi pomohla celou záležitost jednoduchým způsobem zprovodit ze světa, nějaký paragraf, který by přímo dával odběratelům v EU nějaká práva, o která by se mohl opřít, aby se podobným problémům mohl vyhnout, ale nic pozitivního pro nás jsem jinak nenašla.
Takže bych to viděla asi takto?) Pokud má dodavatel při dodání zboží do jiného čl.státu plátci DPH v případě, že si převoz zboží přez území dodavatelského státu zabezpečuje odběratel sám sebemenší pochybnosti o vyvezení zboží "ven" a následném zdanění na území jiného čl.státu, není povinnen uskutečňit plnění osvobozená od DPH(?!). Je zde jisté znevýhodnění postavení odběratele, který musí tedy za toto zboží zaplatit daň na území státu, které toto zboží opouští a následně se domáhat vrácení této daně složitými cestami. No, opravte mne prosím, pokud se někde mýlím. Děkuji za příspěvky všech, kteří mají s touto problematikou nějaké zkušenosti. Za předcházející příspěvky v této debatě rovněž všem děkuji. Jste tu všichni navýsost erudovaní a ráda se vámi nechávám inspirovat.
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

[quote=rems]Předem vás tady na poradě moc zdravím a připojuji se k vaší diskuzi o intrakomunitárních plněních v rámci EU. Dnes již celý den řeším podobný problém:
Naše slovenská s.r.o. nakoupila v rámci plnění v EU z Česka (Praha) zboží. Toto zboží si s.r.o. nechala přepravit na územi ČR (poblíž česko-slovenské hranice), odkud si ji přebrala, zaplatila dobírku dodavateli a přepravila sama na území slovenského státu. Dodavatel jí v tomto případě vystavil fakturu včetně české DPH a nechce o "nulovém" DPH, tedy o osvobozeném plnění z jeho strany ani slyšet a odvolává se na to, že pokud si toto zboží nechá .....

U čechov platí v podstate to isté čo u nás. Musí im stačiť písomné vyhlásenie, že ste tovar previezli na Slovensko.
Ale neviem , kde sa môžete isť sťažovať ak sa s nimi nedohodnete.Skuste ešte raz. Tu je české znenie:


§ 64 Osvobození při dodání zboží do jiného členského státu
(1) Dodání zboží do jiného členského státu plátcem osobě registrované k dani v jiném členském státě, které je odesláno nebo přepraveno z tuzemska plátcem nebo pořizovatelem nebo zmocněnou třetí osobou, je osvobozeno od daně s nárokem na odpočet daně, s výjimkou dodání zboží osobě, pro kterou pořízení zboží v jiném členském státě není předmětem daně.
(2) Dodání nového dopravního prostředku do jiného členského státu plátcem osobě v jiném členském státě, který je odeslán nebo přepraven z tuzemska plátcem nebo osobou, která nový dopravní prostředek pořizuje, nebo zmocněnou třetí osobou, je osvobozeno od daně s nárokem na odpočet daně.
(3) Dodání zboží, které je předmětem spotřební daně, do jiného členského státu plátcem osobě povinné k dani, která není registrovaná k dani v jiném členském státě, nebo právnické osobě, která není registrovaná k dani v jiném členském státě, které je odesláno nebo přepraveno z tuzemska plátcem nebo pořizovatelem nebo zmocněnou třetí osobou, je osvobozeno od daně s nárokem na odpočet daně, pokud odeslání nebo přeprava zboží je uskutečněna podle zvláštního právního předpisu,25) a povinnost platit spotřební daň vzniká pořizovateli v členském státě ukončení odeslání nebo přepravy zboží.
(4) Přemístění obchodního majetku plátce z tuzemska do jiného členského státu pro účely jeho podnikání podle § 13 odst. 6 je osvobozeno od daně s nárokem na odpočet daně, pokud plátce prokáže, že zboží bylo přemístěno do jiného členského státu a bylo předmětem daně při pořízení zboží v tomto členském státě.
(5) Dodání zboží do jiného členského státu lze prokázat písemným prohlášením pořizovatele nebo zmocněné třetí osoby, že zboží bylo přepraveno do jiného členského státu, nebo jinými důkazními prostředky.
0 0
rems rems

rems je offline (nepripojený) rems

žena
Díky, zkusím to ještě jednou. Telefonicky jsem nezmohla nic, hlavní účetní se odvolává na písemné sdělení jeho daňového poradce, takže zkusím to písemně s připojením toho písemného prohlášení o přepravě zboží do jiného čl.státu. Chápu, že osoby, které uskutečňují zd.plnění do států EU s osvobozením od DPH jsou zodpovědní za následné sdanění na území odběratele, ale vzhledem k tomu, že mezi námi již v minulosti pár transakcí proběhlo a bylo všechno v pořádku tak v tomto případě shledávám pouze lidskou neochotu, možná i neznalost. Díky moc.
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Súhlasím s Albo, ale len do toho rypnem. Keby to bolo opačne a dovážali by z SR do CR, tak by sa ich zákon na to pozeral takto:

§ 11 Místo plnění při pořízení zboží z jiného členského státu
(1) Za místo plnění při pořízení zboží z jiného členského státu se považuje místo, kde se zboží nachází po ukončení jeho odeslání nebo přepravy pořizovateli.
t.j. miestom, kde sa zdaňuje je miesto, kde sa nachádza po ukončení jeho prepravy odberateľovi. Logicky potom pre ten problém od REMS - čo je miesto ukončenia prepravy? Miesto, kde to preberá na svoje dopravné prostriedky pred hranicou alebo až jeho sídlo v SR.
Mám za to, že až jeho sídlo v SR. Veď je to podobné ako keby si to dal odviesť niekde, kde to ešte v ČR preloží na vlak alebo ďalšiemu prepravcovi.
NEDAJ SA, nech ti zašlú to stanovisko DU a uverejni ho tu.
Jana
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať