Zavrieť

Porady

Bez naroku na materske davky, ine moznosti?

Chcela by som poprosit o pomoc. 10/2009 som sa vratila na Slovensko po dlhodobom pobyte v zahranici (USA). Nakolko som sa planovala pratit na Slovensko tak som si platila dobrovolne zdravotne poistenie, no neplatila som socialne poistenie. Po navrate som navstivila socialnu poistovnu, ze by som sa chcela dobrovolne platit aby som pripade otehotnenia mala rovnake vyhody ako zeny zamestnane na Slovensku. Od pani veducej socialnej poistovne mi bolo povedane ze ci si platim alebo nie tak mam rovnaky narok na matersku ako ine zeny. 14 decembra 2009 som sa zamestnala no a koncom januara som zistila ze som tehotna. No co cert nechcel ja som sa dozvedela o podmienke na vyplacanie materskych davok prilis neskoro (zamestnanie min 270 dni pocas poslednych dvoch rokov. Slovensko nema dohodu s USA takze mi narok zanika). Moj termin porodu je 30 Augusta 2010, no pokial neporodim 10 Septembra alebo neskor tak nemam narok na matersku davky po dobu 26 ci 28 tyzdnov. Nakolko mam najvyssi vymeriavaci zaklad tak pridem o matersku, v hodnote tamer 700 euro mesacne vdaka jednej neschopnej pracovnicke/veducej a mojej nevedomosti.

Otazka: Dozvedela som sa ze by som mohla nastupit na PN namiesto materskej a cerpat PN pocas sestonedelia. Takto by som mohla my vyplacanu nemocensku namiesto materskej a tym si prilepsit aspon na dva mesiace. Je taketo nieco mozne? Ake su dalsie moznosti. Taktiez by som chcela spomenut ze manzel je nezamestnany. Vopred dakujem za vase rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Miska805 je offline (nepripojený) Miska805

    Miska805
    Dakujem vsetkym za pomoc a odpovede.

    Mozno sa mi podarilo vyriesit problem s nedostatocnym poctom dni (270) aby mi vznikol narok na matersku. Tym ktori maju podobny problem tu je riesenie (mam to potvrdene od SP no budem si ista az ked naozaj dostam matersku...)

    Pokial ti chybaju dni do zapoctu materskej, a prave si zamestatnana, tak treba ist do SP a dobrovolne sa poistit min na dobu ktora ti chyba. No musis sa aj odhlasit este predtym ako porodis. Takto sa ti napocita dobrovolne poistenie, povinne poistenie zo zamestatnania. Mne to po nekonecnych telefonatoch a pisania do SP potvrdili.

    Dam vediet ci to naozaj fungovalo.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Ak by si bola pred nástupom na MD PN, tak v zákone sa hovorí, že nemáš nárok na nemocenské za obdobie od 6týž. pred pravdepodobným termínom pôrodu, ak máš nárok na materské. Ty ale vprípade pôrodu skoršieho ako 10.9., čo ale nebude známe v čase nástupu na MD, či nárok máš. Tak v prípade, ak by ti nárok na materské nevznikol, tak by sa dalo dedukovať, že nadalej máš nárok na nemocenské, ako v čase pred nástupom na MD, ak bude PN trvať.

    Problematické môže byť z hladiska lekára a mzdárky súčasné trvanie PN a MD. NEmám s tým ale skúsenosť, či lekár ponechá PN aj po nástupe na MD a čo s tým správi mzdárka (či budeš evidovaná ako PN alebo MD s poberaním nemocenského? tú situáciu by som jej nezávidela).

    pozri sama § 34 ods.6 zákona o sociálnom poistení

    Doklad o dočasnej PN a žiadosť o materské vlastne majú dva významy:
    ako ospravedlnenie u zamestnávatela
    ako žiadosť o nem.dávky v SP

    S tým druhým nie je problém. No a hlavne u lekára neviem, ako to bude, ak by si bola PN u gynekologa a nie u obvodného.

    A ešte nie je pravda, že ak si PN pred nástupom na MD, musíš automaticky nastúpiť na MD 8týž. pred pravd.termínom pôrodu, aj ked to lekári často tvrdia, asi taká býva prax u nich. No mamina sama si môže stanoviť nástup na MD. Nárok na materské vzniká v obd. 6-8týž. pred pôrodom, aj ked zákon hovorí aj o neskoršom nástupe na MD, myslím a čítala som aj článok jedného právnika, že najneskôr v den pôrodu, ak by pracovala dovtedy. Neskorší nástup na MD ako 6týž. pred pravd.termínom pôrodu z dôvodu vykonávania práce však môže nepriaznivo ovplyvniť dobu poberania materského, ak by ti nárok na materské vnikol. Súčasné požiadanie o materské a zároven nemocenské však zákon o SP pripúšťa (napr. aj § 35).
    Naposledy upravil brčko : 21.06.10 at 10:47 Dôvod: upresnenie/poopravenie

    Miska805 je offline (nepripojený) Miska805

    Miska805
    Dakujem za odpoved. V robote som zatial dohodnuta ze pokial to zdravotny stav dovoli tak budem robit az do prveho tyzdna v Auguste, co su 3 tyzdne pred termimon. Tym ze nemam narok na matersku tak v tom nevidim problem. Co sa tyka mzdarky a doktora to si musim prestudovat. Na SP mi povedali ze mozem byt na PN prvych 6 tyzdnov po porode, a tym mi vznika narok na vyplacanie nem. davok. No problem je ze tato informacia opat prisla od predtym spominanej pani veducej.....

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Miska805 Pozri príspevok
    Dakujem za odpoved. V robote som zatial dohodnuta ze pokial to zdravotny stav dovoli tak budem robit az do prveho tyzdna v Auguste, co su 3 tyzdne pred termimon. Tym ze nemam narok na matersku tak v tom nevidim problem. Co sa tyka mzdarky a doktora to si musim prestudovat. Na SP mi povedali ze mozem byt na PN prvych 6 tyzdnov po porode, a tym mi vznika narok na vyplacanie nem. davok. No problem je ze tato informacia opat prisla od predtym spominanej pani veducej.....
    som podoplnovala predchádzajúcu odpoved

    skús napísať dotaz na ústredie SP. Podla mna aj napr. 3týž. pred PTP nie je žena schopná práce, t.j. mala by mať nárok na vystavenie PN. No to je len môj názor. T.j. či ešte pred pôrodom môžeš byť súčasne PN aj s podanou žiadosťou o MD, ak už nebudeš môcť ozaj pracovať.

    Ak by však potom nárok na materské vznikol, tak by si mala nárok na materské len 22týž. od pôdodu.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Miska805 Pozri príspevok
    Dakujem za odpoved. V robote som zatial dohodnuta ze pokial to zdravotny stav dovoli tak budem robit az do prveho tyzdna v Auguste, co su 3 tyzdne pred termimon. Tym ze nemam narok na matersku tak v tom nevidim problem. Co sa tyka mzdarky a doktora to si musim prestudovat. Na SP mi povedali ze mozem byt na PN prvych 6 tyzdnov po porode, a tym mi vznika narok na vyplacanie nem. davok. No problem je ze tato informacia opat prisla od predtym spominanej pani veducej.....
    Napíš dotaz na ústredie sociálnej poisťovne s presnými dátumami doby zamestnania a nástupu na MD, vrátane predpokl.termínu pôrodu.. Zaslanie odpovede od nich síce "chvíľku" trvá, ale budeš mať podklad na príp. odvolanie voči rozhodnutiu pobočky.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    a s tým info od vedúcich nem.poistenia mám tiež svoje skúsenosti. Tiež mi vedúca tvrdila, že nárok na materské nebude, no myslela som si svoje a urobila podla pôvodného plánu. A po uplynutí 60dní od podania žiadosti o mateské nárok vznikol.

    Miska805 je offline (nepripojený) Miska805

    Miska805
    Ak by nahodou narok na matersku vznikol tak je to v pohode. Co sa tyka prace tak ostavam len na zaskolenie noveho pracovnika a aj aby som predlzila prijem.
    Vdaka za radu, zavolam na ustredie SP, mozno tam budu vediet poradit konktretne.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Miska805 Pozri príspevok
    Ak by nahodou narok na matersku vznikol tak je to v pohode. Co sa tyka prace tak ostavam len na zaskolenie noveho pracovnika a aj aby som predlzila prijem.
    Vdaka za radu, zavolam na ustredie SP, mozno tam budu vediet poradit konktretne.
    dotaz na ústredie treba zaslať písomne - so svojou adresou ...

    Miska805 je offline (nepripojený) Miska805

    Miska805
    brčko Pozri príspevok
    a s tým info od vedúcich nem.poistenia mám tiež svoje skúsenosti. Tiež mi vedúca tvrdila, že nárok na materské nebude, no myslela som si svoje a urobila podla pôvodného plánu. A po uplynutí 60dní od podania žiadosti o mateské nárok vznikol.
    Mohla by si mi prosim Ta vysvetlit to ohladom tej ziadosti? Kedy sa posiela ziadost a ako to bolo v Tvojom pripade ze ti vznikol narok?

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Miska, ešte pozri, či má má manžel nejaké predch poistenie. .. V prípade, žeby tebe nevyšla materská ... a on by mal nejakú dobu poistenia za posledné dva roky... mohol by sa teraz prihlásiť na DNP ... a keď bude mať v súčte 270 dní, mohol by nastúpiť na MD. (veď muž aj tak nemôže hne´d po pôrode nastúpiť na MD - viď zák o SP)

    Miska805 je offline (nepripojený) Miska805

    Miska805
    Katy a R Pozri príspevok
    Miska, ešte pozri, či má má manžel nejaké predch poistenie. .. V prípade, žeby tebe nevyšla materská ... a on by mal nejakú dobu poistenia za posledné dva roky... mohol by sa teraz prihlásiť na DNP ... a keď bude mať v súčte 270 dní, mohol by nastúpiť na MD. (veď muž aj tak nemôže hne´d po pôrode nastúpiť na MD - viď zák o SP)
    Uz sme to pozerali no nakolko sme boli v USA spolu ani jemu nevznika narok. USA nema dohodu so Slovenskom, takze aj ked si platila nehorazne odvody v USA nic ti to nepomoze, jedine ak by sme robili v ramci EU. No ako nahle sa danove dozvedelo ze som mala prijimi v zahranici uz aj to muselo byt sucastou danoveho priznania z prijomov .. nehoraznost. Takmer ma zdanili dvakrat. Esteze su aj dobre duse, ktore poradili ako sa tomu vyhnut.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    v tom prípade, čo som písala, že mám skúsenosti s info od vedúcich SP išlo o inýprípad ako u teba. Tam išlo o ochrannú lehotu z 5dnového prac.pomeru a predtým len trvania RD v druhom zamestnaní.
    T.j. nedá sa to použiť u teba.
    Ozaj ale napíš dotaz PISOMNE. Čo ti niekto len povie, či už zoči-voči alebo cez telefon, tak to dodatočne nedodážeš.

    Miska805 je offline (nepripojený) Miska805

    Miska805
    brčko Pozri príspevok
    v tom prípade, čo som písala, že mám skúsenosti s info od vedúcich SP išlo o inýprípad ako u teba. Tam išlo o ochrannú lehotu z 5dnového prac.pomeru a predtým len trvania RD v druhom zamestnaní.
    T.j. nedá sa to použiť u teba.
    Ozaj ale napíš dotaz PISOMNE. Čo ti niekto len povie, či už zoči-voči alebo cez telefon, tak to dodatočne nedodážeš.
    No uz cakam na pisomne potvrdenie... ci mi veris alebo nie... opat som volala s dvomi pracovnikmi zo SP a dostala dve rozne odpovede na tu istu otazku.... tak sa tesim ked mi obaja poslu pismne potvrdenie. Uz ako rychlo to poleti na riaditelstvo do Blavy.

    Vdaka za pomoc.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.