Zavrieť

Porady

chov vciel

dufam, ze patri sem: chcem zacat chovat vcely a neviem, ako zacat... piste, povzbudte ma, alebo nie... su tu iste aj vcelari. &zatial mam precitanu len 1 knihu o vcelareni.
Usporiadat
Antea Antea

Antea je offline (nepripojený) Antea

vcela12 Pozri príspevok
dufam, ze patri sem: chcem zacat chovat vcely a neviem, ako zacat... piste, povzbudte ma, alebo nie... su tu iste aj vcelari. &zatial mam precitanu len 1 knihu o vcelareni.
Chov včiel je veľmi zmyslulná a záslužná spoločenská činnosť pomáha zvyšovať úrodu, okrem iného. Ja si ale myslím, že preštudovanie jednej knihy nestačí. Skús vo svojom okolí staršieho včelára poprosiť čo a ako. Nikde som čítala, že niektorá škola začala s výchovou včelárov, je o ňu veľký záujem, učia sa tam všetko od základu a príjmu v akomkoľvek veku, keď je miesto, nevie či to nie je niekde okolo Považskej Bystrice. Možno sa tu nájde kto poradí viac.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
2009 2009

2009 je offline (nepripojený) 2009

Skús osloviť legolas
0 0
tomasenkoslav tomasenkoslav

tomasenkoslav je offline (nepripojený) tomasenkoslav

vcela12 Pozri príspevok
dufam, ze patri sem: chcem zacat chovat vcely a neviem, ako zacat... piste, povzbudte ma, alebo nie... su tu iste aj vcelari. &zatial mam precitanu len 1 knihu o vcelareni.
pokial skutočne chceš, /dedo mal včely ale ja viem už o tom pramalo/, tak mam priatela, ktory chova včely vo veľkom. predava med i medovinu po jarmokoch. je stolar a dokonca ule i vyraba a predava.

V dedovom včeline síce ešte sused chova včely, ma len jedno včelstvo ale to je taky samouk, pokus-omyl.

napiš mi PMku a ti pošlem na včelara-stolara kontakt, bud @ alebo mobil
0 0
legolas legolas

legolas je offline (nepripojený) legolas

muž
...aj ja som začínal ako včelár amatér..., v prvom rade sa do toho púšťaš neskoro, mal si začať skoro na jar a to tým, že by si si kúpil od nejakého včelára na začiatok 1 včelstvo, ktoré prezimovalo a s tým si mal začať...., ak je tam niekde nablízku nejaký včelár tak sa s ním skontaktovať a on by ti ukázal tie najzákladnejšie úkony, ktoré potrebuješ pri chove včiel...
5 0
legolas legolas

legolas je offline (nepripojený) legolas

muž
...takže , je aj teraz možnosť, ale stále je tu otázka, či tam kde bývaš sú včelári, ak áno, tak si kúp úľ, ja používam úle "B9" pre mňa sú na Slovensku výborné, teraz ich robia ako "B10" ale je to jedno, o jeden rámik viacej...., dohodni sa s nejakým včelárom, aby ti urobil buď odloženec, alebo zmetenec, on to vie ako a daj si ho na miesto, kde plánuješ mať včely...
3 0
legolas legolas

legolas je offline (nepripojený) legolas

muž
...posledná možnosť ako prísť ku včelstvu je , len ak ti niekto teraz predá komletné včelstvo, len ty si musíš kúpíť, alebo zohnať úľ, neviem koľko sa v dnešnej dobe platí za takú kúpu..., je to možno aj dobré ak by si to tak urobil, lebo už je slnovrat a včelstvá sa neroja..., ty by si sa mohol medzi tým učiť teóriu a pritom ju prenášať do praxe...., pravdu povediac, sám sa budeš učiť na svojich chybách, lebo takto po nete sa to nedá vysvetľovať..., držím palec:-)
3 0
vcela12 vcela12

vcela12 je offline (nepripojený) vcela12

legolas Pozri príspevok
...posledná možnosť ako prísť ku včelstvu je , len ak ti niekto teraz predá komletné včelstvo, len ty si musíš kúpíť, alebo zohnať úľ, neviem koľko sa v dnešnej dobe platí za takú kúpu..., je to možno aj dobré ak by si to tak urobil, lebo už je slnovrat a včelstvá sa neroja..., ty by si sa mohol medzi tým učiť teóriu a pritom ju prenášať do praxe...., pravdu povediac, sám sa budeš učiť na svojich chybách, lebo takto po nete sa to nedá vysvetľovať..., držím palec:-)
legolas, DAKUJEM, ze si sa ozval!
vcely planujem zacat chovat tak buduci rok, nie teraz.
V prvom rade mam otazky:
1. mozem vcely umiestnit na dvor svojho rodinneho domu, len tak? chcela by som ich dat tak cca 2 m od plota, ktory susedi s obrabanym polom druzstva a na pole orientovat aj vylety. Od hranic oboch susedov by pol úľ tak asi 10 m. Planujem len jeden úľ. Zatiaľ.
2. mam male deti 5 a 10 rokov. Tiez sa hraju na dvore. Co myslis, mam mat nejake obavy? mam radsej pockat, kym vyrastu? Aj susedia maju male deti...
0 0
vcela12 vcela12

vcela12 je offline (nepripojený) vcela12

tomasenkoslav Pozri príspevok
pokial skutočne chceš, /dedo mal včely ale ja viem už o tom pramalo/, tak mam priatela, ktory chova včely vo veľkom. predava med i medovinu po jarmokoch. je stolar a dokonca ule i vyraba a predava.

V dedovom včeline síce ešte sused chova včely, ma len jedno včelstvo ale to je taky samouk, pokus-omyl.

napiš mi PMku a ti pošlem na včelara-stolara kontakt, bud @ alebo mobil
zatial dakujem, tomasenkoslav, zatial zbieram informacie
0 0
legolas legolas

legolas je offline (nepripojený) legolas

muž
vcela12 Pozri príspevok
legolas, DAKUJEM, ze si sa ozval!
vcely planujem zacat chovat tak buduci rok, nie teraz.
V prvom rade mam otazky:
1. mozem vcely umiestnit na dvor svojho rodinneho domu, len tak? chcela by som ich dat tak cca 2 m od plota, ktory susedi s obrabanym polom druzstva a na pole orientovat aj vylety. Od hranic oboch susedov by pol úľ tak asi 10 m. Planujem len jeden úľ. Zatiaľ.
2. mam male deti 5 a 10 rokov. Tiez sa hraju na dvore. Co myslis, mam mat nejake obavy? mam radsej pockat, kym vyrastu? Aj susedia maju male deti...
...prepáč, že som ťa považoval za muža:-) ule by sa mali orientovať na južnú , alebo juhovýchodnú stranu, myslím tým letače, ak dáš úľ od plota 2 m, mala by si tam vybudovať aj ochrannú stenu do výšky cca 2 m, aby včely nalietávali smerom nad uvedený pozemok, pretože tak to hovorí aj vyhláška, to isté platí aj pri susedných pozemkoch ak sú včelstva umiestnené v blízkosti plotov...,,čo sa týka deti, treba zistiť či sú alergické na včelý jed, ak nie tak potom žiadne obavy, ony aj tak tam nebudú chodiť:-)
1 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Našiel som včeliu rodinu v starom autovraku aj s medovými plástmi ako ich dostať von poradí niekto? alebo ich ponechať osudu.
0 0
vcela12 vcela12

vcela12 je offline (nepripojený) vcela12

pavol54 Pozri príspevok
Našiel som včeliu rodinu v starom autovraku aj s medovými plástmi ako ich dostať von poradí niekto? alebo ich ponechať osudu.
treba najst vcelara, on si uz poradi. Taketo "nalezy" obycajne treba hlasit nestskej policii, oni maju povinnost sa postarat.
Je krasne, ako si priroda vie poradit aj sama.
0 0
legolas legolas

legolas je offline (nepripojený) legolas

muž
.. dbať o to aby sa k ním nedostali deti, tak buď sa o nich zmieň známemu včelárovi a on už niečo urobí, alebo ich nechaj tak, ony sa o seba postarajú o seba, alebo zahynú pretože potrebujú ošetrovanie proti klieštikovosti a iným chorobám, ktoré v dnešnej dobe napádajú včelstva...
0 0
milan_k milan_k

milan_k je offline (nepripojený) milan_k

vcela12 Pozri príspevok
dufam, ze patri sem: chcem zacat chovat vcely a neviem, ako zacat... piste, povzbudte ma, alebo nie... su tu iste aj vcelari. &zatial mam precitanu len 1 knihu o vcelareni.
Skús sa pozrieť na www.n-vcelari.sk.
PSNV-SK organizuje rozne prednášky - lepšie raz vidieť a počuť ako len čítať. Tiež cca vo Februári bude sa robiť Škola nadstavkového včelárenia - bude to pre začínajúcich v B.Bystrici, bude to 2 dni. Stojí to za to...prípadne napíš na info@n-vcelari.sk
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Nuž na to, že nemám veľa času chodiť do lesa, len pár krát do roka na huby, tak sa mi až 2 x stalo, že som objavil divoké včely.
Raz som ich našiel v dutine stromu nie starého ale pri zemy mali "letáčik" z pomerne malej dierky. Zrovna kvitli lipy a včely bzučali na tých kvetoch veľmi intenzívne. Všimol som si odkiaľ lietajú. Chcel som to trocha preskúmať ale len som sa priblížil až už som to schytal tesne pod oko. Nie som na šťastie alergický, ale radosť z toho tiež samozrejme nemám, tak som radšej ustúpil...
Druhý raz som bol v lese začiatkom leta po takej menšej výchrici. Všade bolo zelené lístie čo otrhal vietor a zvláštna vôňa tohoto mladého lístia ako sa sušilo. Objavil som maličký potôčik. Šiel som kúsok popri ňom a uvidel som vyvrátenú starú bútľavú čerešňu - planú vtáčnicu obrovský strom. Ležal šikmo cez potok a všimol som si ako z pukliny lietajú včely. Nebolo ich ale veľa. pristúpil som bližšie a videl ako do roztrieštenejk bútlaviny prúdia celé konvoje mravcov a odnášajú kúsky plástov. Nedalo mi, tiež som si odtrhol a pochutnal na mede divokých včiel bol výborný. Verím že tieto divoké včely tiež našli nejaké iné náhradné bydlisko. Je možné, že divokých včiel je v prírode viac ako si myslíme, teda aspoň v tej lokalite kde chodím na huby občas, je to dosť ďaleko od civilizácie aby to boli len uletené včely od miestneho včelára. Je možné, že tým že sa častejšie sťahujú vlastne utečú škodcom?
Dedo bol včelár, mal veľa včelstiev, ale zahynul pri autonehode skôr, než som sa stihol od neho niečomu priučiť. Je tro s tými chorobami naozaj tak zlé, že to včely bez opatery neprežijú?
0 0
milan_k milan_k

milan_k je offline (nepripojený) milan_k

wabi Pozri príspevok
Nuž na to, že nemám veľa času chodiť do lesa, len pár krát do roka na huby, tak sa mi až 2 x stalo, že som objavil divoké včely.
Raz som ich našiel v dutine stromu nie starého ale pri zemy mali "letáčik" z pomerne malej dierky. Zrovna kvitli lipy a včely bzučali na tých kvetoch veľmi intenzívne. Všimol som si odkiaľ lietajú. Chcel som to trocha preskúmať ale len som sa priblížil až už som to schytal tesne pod oko. Nie som na šťastie alergický, ale radosť z toho tiež samozrejme nemám, tak som radšej ustúpil...
Druhý raz som bol v lese začiatkom leta po takej menšej výchrici. Všade bolo zelené lístie čo otrhal vietor a zvláštna vôňa tohoto mladého lístia ako sa sušilo. Objavil som maličký potôčik. Šiel som kúsok popri ňom a uvidel som vyvrátenú starú bútľavú čerešňu - planú vtáčnicu obrovský strom. Ležal šikmo cez potok a všimol som si ako z pukliny lietajú včely. Nebolo ich ale veľa. pristúpil som bližšie a videl ako do roztrieštenejk bútlaviny prúdia celé konvoje mravcov a odnášajú kúsky plástov. Nedalo mi, tiež som si odtrhol a pochutnal na mede divokých včiel bol výborný. Verím že tieto divoké včely tiež našli nejaké iné náhradné bydlisko. Je možné, že divokých včiel je v prírode viac ako si myslíme, teda aspoň v tej lokalite kde chodím na huby občas, je to dosť ďaleko od civilizácie aby to boli len uletené včely od miestneho včelára. Je možné, že tým že sa častejšie sťahujú vlastne utečú škodcom?
Dedo bol včelár, mal veľa včelstiev, ale zahynul pri autonehode skôr, než som sa stihol od neho niečomu priučiť. Je tro s tými chorobami naozaj tak zlé, že to včely bez opatery neprežijú?
Medzi najväčšie problémy patrí mor včelieho plodu a klieštik.
Problém je, že vČelári v blízkosti (okruh 3km) sú závislí jeden na druhom. Ak má jeden chorobu, Veterina vyhlási ochranné pásmo a nie je možné vČely presúvať - či už kočovať za znáškou, alebo predávať. Väčšinou je to na rok, potom sa to znova skúma.
Keď sa dobre staráš o včely, dodržuješ všetky postupy na udržanie čo najmenšieho počtu klieštika na včelách, máš silné včelstvá (sú odolnejšie proti ostatným chorobám) ešte si nemusel vyhrať. Prečo? V blízkosti - uvedený okruh- sa môžu nachádzať buď divé včely, alebo nezodpovedný včelár, ktorého včely sú nakazené a Tvoje silné včelstvo pri zabezpečovaní potravy ich môže vyrabovať a donieť si nejakú pliagu.
Med je však pre ľudí v týchto prípadoch použiteľný bez problémov.
Včely sú oproti hospodárskym zvieratám iné v prístupe ošetrovania. Ak sa nestaráš o ovce a uhynú Ti - tvoj problém. Ak sú nakazené včely - môžu nakaziť aj iné včelstvá v danom okruhu....
1 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Ideálne je asi aby v blízkosti 3 km nebol žiaden včelár a súčasne boli včely bez klieštikov... Mimochodom v čom spočívajú tie postupy aby bolo na včelách čo najmenej klieštikov...? Koěko sa treba včelám venovař a v čom to spočíva? Myslím v skratke...
0 0
milan_k milan_k

milan_k je offline (nepripojený) milan_k

wabi Pozri príspevok
Ideálne je asi aby v blízkosti 3 km nebol žiaden včelár a súčasne boli včely bez klieštikov... Mimochodom v čom spočívajú tie postupy aby bolo na včelách čo najmenej klieštikov...? Koěko sa treba včelám venovař a v čom to spočíva? Myslím v skratke...
V skratke by to bolo na 5 strán A4:-)

Včely sa liečia ( nie celkom správny názov, pretože ide o znižovanie počtu klieštika a nie o liečenie včiel..) povolenými prípravkami až po vytočení medu. Jediný prípravok - kyselina mravčia - sa môŽe použiť aj keď je vo všelstve med, nakoľko sa nachádza bežne v mede.

Zhruba:
- sledovať počas roka prirodzený spad klieštika
- pokiaľ je veľa, použiť kys. mravčiu - cca máj-jún
- ak nečakám neskorú znášku, v polovici júla vytočiť posledný med, použiť prípravok Gabon, je vo včelstve cca 25-30 dní, kontrolovať spad
- zač. Septembra pouziť Varidol, október-ak je spad, znova Varidol
- December - včelstvo bez plodu, klieštik sa nemá kde "skryť", použiť fumigáciu...
- chovať silné včelstvá - odolnejšie proti všetkým nemociam

Ťažko presne povedať, koľko sa treba venovať, ale isto nestačí kúpiť si včely, a len čakať, kedy donesú med a ten vytočiť :-)

Chovu - resp. správnejšie by bolo hovoriť držaniu včiel je venovaný celý rok externého štúdia v Strednej odbornej škole, Pod Bánošom v B.Bystrici (http://www.vcelari.estranky.sk/)
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Ako prebieha aplikácia kyselinou, to sa tie včely striekajú postrekovačom, alebo sa striekajú plásty?
Nemá ten klieštik nejakého prirodzeného nepriateľa predátora, či chorobu? V prírode to tak predsa báýva, že jeho stav musí niečo regulovať aj bez ľudského sásahu!
0 0
milan_k milan_k

milan_k je offline (nepripojený) milan_k

wabi Pozri príspevok
Ako prebieha aplikácia kyselinou, to sa tie včely striekajú postrekovačom, alebo sa striekajú plásty?
Na princípe odparovanie. Buď sú to rôzne odparovače, kde je knôt v nádobke a prostredníctvom neho sa odparuje, alebo sa vyrába FORMIDOL, je to povedzme plsť napustená kyselinou presného množstva a je v zatavenej fólii. Sú na fólii otvory, ktoré sa podľa návodu otvoria a presne sa dávkuje kyselina. Kyselina je vysokopercentná, preto je treba dodržiavať doporučené postupy.


wabi Pozri príspevok
Nemá ten klieštik nejakého prirodzeného nepriateľa predátora, či chorobu? V prírode to tak predsa báýva, že jeho stav musí niečo regulovať aj bez ľudského sásahu!
Klieštik bol k nám "importovaný" a zatiaľ to nie je také jednoduché.... Možno keby si to zabezpečil, bolo by to aj na Nobelovu cenu :-) a bolo bez vedľajšíh účinkov...:-)

Pokúšajú sa šlachtiť včely na cistiaci pud, no je to ako spojené nádoby:
- čistiaci pud
- množstvo doneseného medu
- Agresivita včiel
- sedenie na plástoch
...atď.
Keď sa jedno vyzdvihne, iné môže poklesnúť. T.j. môžu sa vyšľachtiť včely, ktoré sa budú vedieť zbaviť klieštika, ale budú nosiť minimum medu...otázne je čo teda chceme ???

Sú seriózne výskumy, že práca vykonaná včelami predstavuje úžitok v pomere:
- 10% pre včelára
- 90% pre spoločnosť -opeľovanie...čo nie je docenené..bohužiaľ...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať