Zavrieť

Porady

chov vciel

dufam, ze patri sem: chcem zacat chovat vcely a neviem, ako zacat... piste, povzbudte ma, alebo nie... su tu iste aj vcelari. &zatial mam precitanu len 1 knihu o vcelareni.
Usporiadat
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Len to žihadlo keby nemali...
Dosť som sa zaujímal o Americké bezžihadlové včely. V Amerike sa totiž včely vyvíjali tak, že nemajú žihadlo. Je tam niekoľko takýchto druhov. Sú to však skôr teplomilné včely. Ich nevýhodou je, že sú to zemné včely, ktoré si robia plásty iba z vosku hlbšie v zemi. Je ich v rodine asi 30x menej ako naše klasické včely. Americké kultúry ich chovali pred príchodom Európanov a ich med redší než náš, používali najmä na výrobu medoviny...
Zaujímavosťou je, že majú väčšie hryzadlá a vedia štípať ako mravce, zatiaľčo americké mravce majú zasa žihadlo, nie všetky samozrejme.
Dali by sa chovať maximálne ako kuriozita...
0 0
Waldes007 Waldes007

Waldes007 je offline (nepripojený) Waldes007

pozemšťan
vcela12 Pozri príspevok
dufam, ze patri sem: chcem zacat chovat vcely a neviem, ako zacat... piste, povzbudte ma, alebo nie... su tu iste aj vcelari. &zatial mam precitanu len 1 knihu o vcelareni.
Ja som na tom podobne, len tých kníh bolo viac a bol som priateľovi pomáhať pri vyberaní plástov a následnom odstreďovaní medu. Aj sme sa dohodli, že mu budem chodiť pomáhať aby som sa niečo naučil, no on v krátkej dobe predal celú včelnicu ... Ale aj tak na budúci rok to chcem vyskúšať.
0 0
vcela12 vcela12

vcela12 je offline (nepripojený) vcela12

Ja tiez, ale stale ma odradza to, ze sa nam v zahrade hraju deti. Asi pockam, kym vyrastu.... alebo najst niekde blizky pozemok, o ktory sa nikto nestara.

Uz som citala dalsie dve knihy a dokonca si idem objednat casopis Vcelar...
tie vcely ma stale lakaju, ale stale neviem, nenasla som dost odvahy.
0 0
milan_k milan_k

milan_k je offline (nepripojený) milan_k

vcela12 Pozri príspevok
Ja tiez, ale stale ma odradza to, ze sa nam v zahrade hraju deti. Asi pockam, kym vyrastu.... alebo najst niekde blizky pozemok, o ktory sa nikto nestara.

Uz som citala dalsie dve knihy a dokonca si idem objednat casopis Vcelar...
tie vcely ma stale lakaju, ale stale neviem, nenasla som dost odvahy.
Teória je síce potrebná, ale nenahradí prax. V chove včiel sú nové metódy, zistilo sa, že uteplenie úľa nemá vôbec význam, že na úľ stačí stena hrubá 25mm, ako dno úľa je použité pletivo, t.j. včely sú aj v zime na otvorenom zasieťovanom dne. A nezamrznú. Treba si uvedomiť, že sa to nedá porovnávať s ľuďmi....Preto ak sa budete od niekoho učiť, doporučujem takého, ktorý nepoužíva zasataralé metódy....
PSNV-SK organizuje rôzne prednášky, vo februári bude v B.B. 2-dňová škola nadstavkového včelárenia. Je určená pre začínajúcich včelárov. rednáŠajúci sú odborníci - učitelia včelárstva. NA jednom mieste získate neoceniteľné množstvo informácií, vyhnete sa veľa sklamaniam.
Casopis by som odporucil aj Moderni vcelar (www.modernivcelar.eu). V casti archiv sú na stiahnutie staršie (ale obsahovo aktuálne) ročníky 2004,2005...
1 0
Waldes007 Waldes007

Waldes007 je offline (nepripojený) Waldes007

pozemšťan
milan_k Pozri príspevok
Teória je síce potrebná, ale nenahradí prax. V chove včiel sú nové metódy, zistilo sa, že uteplenie úľa nemá vôbec význam, že na úľ stačí stena hrubá 25mm, ako dno úľa je použité pletivo, t.j. včely sú aj v zime na otvorenom zasieťovanom dne. A nezamrznú. Treba si uvedomiť, že sa to nedá porovnávať s ľuďmi....Preto ak sa budete od niekoho učiť, doporučujem takého, ktorý nepoužíva zastaralé metódy....
PSNV-SK organizuje rôzne prednášky, vo februári bude v B.B. 2-dňová škola nadstavkového včelárenia. Je určená pre začínajúcich včelárov. Prednášajúci sú odborníci - učitelia včelárstva. NA jednom mieste získate neoceniteľné množstvo informácií, vyhnete sa veľa sklamaniam.
Časopis by som odporučil aj Moderný včelár. V časti archív sú na stiahnutie staršie (ale obsahovo aktuálne) ročníky 2004,2005...
To je to prečo váham ja, (deti mám už odrastené) a prečo som sa dohodol vtedy, že budem chodiť pomáhať tomu kamošovi. Dík za typ na časopis, čo je to PSNV-SK ? Viem, že kedysi bol včelársky zväz.
0 0
milan_k milan_k

milan_k je offline (nepripojený) milan_k

PSNV-SK je občianske združenie, ktoré sa zameriava hlavne na nadstavkové včelárenie. Tiež jeho činnosťou je propagácia včelárenia, organizácia prednášok. web - www.n-vcelari.sk, v prípade dotazov odpovedajú obratom - kontakty na stránke.

Okrem toho je Slovenský zväz včelárov, od ktorého sa odštiepila pred rokmi časť včelárov a to je Spolok včelárov Slovenska
0 0
Waldes007 Waldes007

Waldes007 je offline (nepripojený) Waldes007

pozemšťan
milan_k Pozri príspevok
PSNV-SK je občianske združenie, ktoré sa zameriava hlavne na nadstavkové včelárenie. Tiež jeho činnosťou je propagácia včelárenia, organizácia prednášok. v prípade dotazov odpovedajú obratom - kontakty na stránke.

Okrem toho je Slovenský zväz včelárov, od ktorého sa odštiepila pred rokmi časť včelárov a to je Spolok včelárov Slovenska
Ak som teda správne pochopil, v súčasnosti sú tri rôzne organizácie združujúce včelárov ? Podla toho čo som zatiaľ našiel páči sa mi ten nový systém NN, tak asi sa budem orientovať tým smerom, len mám obavy, že v mojom okolí ak aj nájdem nejakého včelára tak pracujúceho starým systémom. Do ktorej org. sa mi odporúčaš prihlásiť ?
0 0
milan_k milan_k

milan_k je offline (nepripojený) milan_k

Waldes 007: pošli mi SS Tvoj mail, dám Ti kontakt na niekoho v Tvojom okolí - pokiaľ budem vedieť.. Poznám dosť vČelárov osobne...
0 0
Waldes007 Waldes007

Waldes007 je offline (nepripojený) Waldes007

pozemšťan
milan_k Pozri príspevok
Waldes 007: pošli mi SS Tvoj mail, dám Ti kontakt na niekoho v Tvojom okolí - pokiaľ budem vedieť.. Poznám dosť vČelárov osobne...
Budem sa tešiť. Poslal som ss.
0 0
sisima sisima

sisima je offline (nepripojený) sisima

včely... veľa ľudí vidí len konečný produkt - med... ale včely potrebujú aj veľa veľa práce a opatery a lásky... a opatera sa nie vždy = veľký výnos medu...
keď môžem odporučiť, tak táto záľuba až do dôchodku...alebo vtedy, keď má človek veľa voľného času... hlavne v čase rojenia...
0 0
vcela12 vcela12

vcela12 je offline (nepripojený) vcela12

sisima Pozri príspevok
včely... veľa ľudí vidí len konečný produkt - med... ale včely potrebujú aj veľa veľa práce a opatery a lásky... a opatera sa nie vždy = veľký výnos medu...
keď môžem odporučiť, tak táto záľuba až do dôchodku...alebo vtedy, keď má človek veľa voľného času... hlavne v čase rojenia...
sisima, to mám čakať až do dôchodku?
co som citala v knihach, tak to praveze nie je az tak casovo narocne, v knihe Vikendovy vcelar pisu, ze staci raz za vikend alebo sa mylim?
jasne, ze ked treba vytacat med, je roboty viac, ale ved kazdy si moze zaobstarat tolko vciel, kolko zvladne, staci 3-4 rodiny. Ci nie?

A rojeniu sa vraj dokaze zabranit?

Toť moje cisto teoreticke vedomosti
0 0
Waldes007 Waldes007

Waldes007 je offline (nepripojený) Waldes007

pozemšťan
vcela12 Pozri príspevok
sisima, to mám čakať až do dôchodku?
co som citala v knihach, tak to praveze nie je az tak casovo narocne, v knihe Vikendovy vcelar pisu, ze staci raz za vikend alebo sa mylim?
jasne, ze ked treba vytacat med, je roboty viac, ale ved kazdy si moze zaobstarat tolko vciel, kolko zvladne, staci 3-4 rodiny. Ci nie?

A rojeniu sa vraj dokaze zabranit?

Toť moje cisto teoreticke vedomosti
No viem, že to nebude až taká sranda ale už nie som najmladší aj keď do dôchodku mám ešte ďaleko, som už konečne vďaka pomoci tu na fóre rozhodnutý, na jar začnem, len musím dať do kopy nejaké základné vybavenie a aspoň jedno včelstvo.
0 0
milan_k milan_k

milan_k je offline (nepripojený) milan_k

sisima:
AK by mal človek začať včeláriť len ako dôchodca, kedy má nabrať 10-ročné skúsenosti?
súhlasím s Tebou, že "nie je to len med lízať", že je to dosť práce.

Môžem sa opýtať - či včeláriš, keď radíš do dôchodku začať so vČelárením?
Okrem toho, že veľa začína včeláriť mladých, veľa je aj žien. Napr na vcelari.estranky.sk je zoznam žiakov školy, kde sa vyučuje včelártvo ako samostatný učebný odbor -externe- 1xmesačne, 12 mesiacov. Žiak prejde tak celý rok soplu s praxou so vČelami. Minulý rok končilo 65 žiakov vo veku 18 až 72 rokov...ukonČenie je riadnymi skúškami, absolvent získa plnohodnotný výučný list v odbore Včelár, včelárka.

Pozrite aj na pohľady včelárov na veľkovČelárenie: http://vcely.sk/index.php?name=Forum...&p=18773#18773

vcela12:
nenechaj sa odradiť. Prvýrok oporučujem 3-5 rodín. Rojeniu sa dá predchádzať, znížiť množstvo rojov. Včely sa dajú množiť aj ináč ako lozením a zberaním rojov...
Ľahšie je predchádzať rojeniu, ako "hasiť" vzniknutú situáciu.
Pre včely - ako pre všetko živé - je rojenie prirodzený spôsob množenia. Len pre nás vČelárov to nie je práve radostné...:-)

Waldes007:
držím Ti palce. Pri kúpe včelstiev kupuj len také, kde budeš mať doklady od veterinára. Ináč keď si niečo "dovlečieš", ťažko sa toho budeš zbavovať...
Orientačne:
ceny úľov . cca 60-100EUR, včely rodina - 40-70EUR podľa času kúpy a sily včelstva
1 0
sisima sisima

sisima je offline (nepripojený) sisima

pochádzam zo včelárskej rodiny... včely sme mali odjakziva (teda moj otec, otec mojho otca,... a neviem kolko generacii dozadu...
ked dedko zomrel pokracovala babka... ked zomrel aj môj otec pokracuje moja mama.... moj otec podnikal (teda vedel si urobit volny cas kedykolvek)... vcely ho držali pri živote počas dlhej a zákernej choroby...pomahali mu "bojovat"...

a napisala som v dôchodku, alebo ked ma clovek dostatok volneho casu...

nikoho neodradzam, ale neviem si predstavit 3-5 vcelstiev pre uplneho zaciatocnika v zahrade (nevieme ani ako velka je ta zahrada) mlada zena v produktivnom veku, male deti...

skor by som odporucila nakontaktovat vcelara v blizkosti a popri nom sa co to naucit a zistit co vsetko to obnasa...

a ohladom alergii... to ze deti momentalne nemaju alergiu na vcelie zihadlo nic neznamena... tato alergia moze prist kedykolvek... konkretne... moja mama ju ziskala po xy rokoch prace s vcelami... moj brat posobi na vcely ako magnet... mna zase vcely akosi obchadzaju... moj otec robil zasadne s holymi rukami a nic....

ucebnému odboru fandím, a tiež každému kto sa venuje vcelám a robí pre tento svet tak vela
0 0
Waldes007 Waldes007

Waldes007 je offline (nepripojený) Waldes007

pozemšťan
sisima Pozri príspevok
pochádzam zo včelárskej rodiny... včely sme mali odjakziva (teda moj otec, otec mojho otca,... a neviem kolko generacii dozadu...
ked dedko zomrel pokracovala babka... ked zomrel aj môj otec pokracuje moja mama.... moj otec podnikal (teda vedel si urobit volny cas kedykolvek)... vcely ho držali pri živote počas dlhej a zákernej choroby...pomahali mu "bojovat"...

a napisala som v dôchodku, alebo ked ma clovek dostatok volneho casu...

nikoho neodradzam, ale neviem si predstavit 3-5 vcelstiev pre uplneho zaciatocnika v zahrade (nevieme ani ako velka je ta zahrada) mlada zena v produktivnom veku, male deti...

skor by som odporucila nakontaktovat vcelara v blizkosti a popri nom sa co to naucit a zistit co vsetko to obnasa...

a ohladom alergii... to ze deti momentalne nemaju alergiu na vcelie zihadlo nic neznamena... tato alergia moze prist kedykolvek... konkretne... moja mama ju ziskala po xy rokoch prace s vcelami... moj brat posobi na vcely ako magnet... mna zase vcely akosi obchadzaju... moj otec robil zasadne s holymi rukami a nic....

ucebnému odboru fandím, a tiež každému kto sa venuje vcelám a robí pre tento svet tak vela
Ja plánujem podobne, chcem získať jedno včelstvo a do zimy ísť s dvoma-tromi a nasledujúce roky to udržiavať medzi 3 a 5 včestvami, to aj v zlom roku musí stačiť pre potreby vlastnej rodiny a nechcem viac.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Tiež uvažujem nad niečim podobným, len neviem ako to budem stíhať
0 0
Waldes007 Waldes007

Waldes007 je offline (nepripojený) Waldes007

pozemšťan
wabi Pozri príspevok
Tiež uvažujem nad niečim podobným, len neviem ako to budem stíhať
Časová otázka tu už bola rozoberaná, ale ako to zatiaľ vidím tak, najviac práce so včelami bude vtedy keď bude najmenej v záhrade (aspoň dúfam )
0 0
legolas legolas

legolas je offline (nepripojený) legolas

muž
...chcel by som sa k tejto debate vyjadriť niekoľkými vetami..., som včelár samouk.., včelám sa venujem 26 rokov.., začínal som s jedným včelstvom, teraz mám 15..., po nežnej:-) som to zredukoval na 5, lebo ceny medu stali za babku..., a potom som začal znova rozmnožovať..., chcel by som povedať len toľko..., je to krásna zaujímavá práca, nie veľmi namáhavá, ale ten kto je na dôchodku., by sa nemal púšťať do včelárenia..., prečo? preto, lebo doba je iná.., pribudli choroby včelstiev , viete ono sa to na to dobré pozerá z poza plota aké je to ľahké.., ale na vek nikto nepozerá..., ja to vidím sám na sebe o koľko mi práca trvá dlhšie ako pred cca 2 rokmi..., a začínať s 3-5 včelstvami? to je odvážne na amatéra....
0 0
milan_k milan_k

milan_k je offline (nepripojený) milan_k

legolas Pozri príspevok
...chcel by som sa k tejto debate vyjadriť niekoľkými vetami..., som včelár samouk.., včelám sa venujem 26 rokov.., začínal som s jedným včelstvom, teraz mám 15..., po nežnej:-) som to zredukoval na 5, lebo ceny medu stali za babku..., a potom som začal znova rozmnožovať..., chcel by som povedať len toľko..., je to krásna zaujímavá práca, nie veľmi namáhavá, ale ten kto je na dôchodku., by sa nemal púšťať do včelárenia..., prečo? preto, lebo doba je iná.., pribudli choroby včelstiev , viete ono sa to na to dobré pozerá z poza plota aké je to ľahké.., ale na vek nikto nepozerá..., ja to vidím sám na sebe o koľko mi práca trvá dlhšie ako pred cca 2 rokmi..., a začínať s 3-5 včelstvami? to je odvážne na amatéra....
Súhlasím s Tebou okrem poslednej vety. Dalo by sa diskutovať o tom, kto je začiatočník. Ak sa niekto pasuje do role začiatočníka s tým, že si nič neprečítal, nebol na žiadnej prednáške a len tak si zrazu zmyslel, že chce chovať včely - to by som radil poriadne zvážiť, aby sa vyhol sklamaniu.

Treba brať do úvahy, že je doba iná. Je tu internet, kde je strašné množstvo informácií - aj o včelárení. Ja si ako začiatočníka predstavujem niekoho, kto má vzťah k prírode, prelúskal sa teóriou - či už knihami, alebo na internete. Teraz je práve tá vhodná doba na štúdium - počas dlhých zimných večerov.
Pokiaľ ho to bude držať ešte aj na jar, je to dobré znamenie a mal by to vyskúšať.

Ako si spomenul, sú tu nové choroby a práve kôli tomu ja NEDOPORUČUJEM držať 1 rodinu. Dôvod je taký, že čo ako sa bude starať, môže mu aj nie jeho vinou uhynúť - a to poriadne odradí do ďalšej budúcnosti. Ako? Napríklad tak, že bude mať silné včelstvo, v dolete ktorého bude slabšia rodina včelára, ktorý sa nevládze starať o včely a drží ich len zo zotrvačnsti, alebo to bude roj niekde v dutine stromu atď. Skrátka na jeseň si jeho silná rodina môže nájsť tú slabú, vyrabovať ju o zásoby a zároveň si môže doniesť či už klieštika, alebo nejakú chorobu. Nedajbože mor. Takže sa môže dotať do problémov nie vlastnou vinou. Nie je to len teória. Poznám viacej takých prípadov. Pokiaľ bude mať 3 rodiny a jedna, alebo 2 uhynú - ďalší rok si ich doplní- rozmnoží.

Ja som tiež začínal len v r. 2006 s 3-mi rodinami. Teraz som zazimoval cez 40 rodín, chovám volne párené matky, predávam odložence, úspešne som absolvoval jednoročné externé štúdium, pokračujem s cieľom dosiahnuť odbornú úroveň "Odborník prednáŠajúci v odbore včelárstvo". Takže záleží ako sa k tomu aktívne pristupuje. Bohužiaľ je zažité, že kto nevčelári niekoľko desiatok rokov, ten nič nevie.....A stáva sa, Že niekto včelári veľmi dlho, ale na všetko musel prísť sám, neprečítal jednu knihu...nezaujíma ho vývoj v obore, zdravotná problematika.....a nepodceňujem starších skúsených včelárov. No keby sa čakalo, že ísť na 5 rodín po 10 rokoch praxe - to by včelári vyhynuli :-)
Aj tak je dosť vysoký vekový priemer - okolo 62 r......
2 0
vcela12 vcela12

vcela12 je offline (nepripojený) vcela12

ja to zatiaľ odkladám. Kvôli deťom. Počkám ešte pár rokov.

Neuvazovala som so 4-mi rodinami včiel, chcela som iba jednu. Na jednej rodine sa chcem vsetko naučiť a potom ich (možno áno, možno nie) rozšíriť úle do lesa, ktorý má môj otec (vrátili mu ho v reštitúciách).
Takže jedna rodina mi úplne stačí, maximálne dve.

čo sa týka záhrady, má 7,5 ára, vrátane domu. No kdesi na nete som čítala (myslím, že to bola encyklopedie vcelara na nejakej ceskej stránke), že aj na 3-4-árový pozemok sa dá umiestniť trojica vcelstiev (opravte ma, ak sa mýlim, ale bolo to tam napísané odborníkom).

No kvôli deťom ich tam zatiaľ nedám. To neznamená, že nebudem všetko o včelách sledovať. Sú to veľmi zaujímavé živočíchy.

Na jednej strane tu píšete, že áno, na dôchodok, na druhej, že nie na dôchodok. Začiatočník je potom z toho dezinformovaný.

Počet včelárov klesá, počet včiel tiež. Je to aj vďaka týmto obmedzeniam. Starí končia, mladí nevedia, ako začať. Snaźte sa im pomôcť!

Ja včelárstvu stále fandím, a keď nájdem spôsob, ako včeláriť, a keď mi to aj deti dovolia, začnem.

Veď čo najhorŠie sa môže stať? Neverím, že by včely niekomu ublížili, KeĎ sa k nim bude rozumne správať. A keď vyhynú, kúpime znova
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať