Zavrieť

Porady

chov vciel

dufam, ze patri sem: chcem zacat chovat vcely a neviem, ako zacat... piste, povzbudte ma, alebo nie... su tu iste aj vcelari. &zatial mam precitanu len 1 knihu o vcelareni.
Usporiadat
legolas legolas

legolas je offline (nepripojený) legolas

muž
...vážní budúci včelári..., teória a prax to sú dve odlišné veci.., kieštika sa nezbavíme už nikdy , tak ako mandelinky zemiakovej:-), ak by bol mor včelieho plodu, tak vám zahynú všetké včelstva a vyhláška hovorí, že ste povinní nahlásiť tento jav a všetky včelstva spáliť.., ja mám právo vykonávať veterinárne prehliadky pretože mám veterinárny preukaz na ich vykonávanie..., a k tomu čo ten pán písal, že ísť na 5 včelstiev.., to by včelárstvo v SR vyhynulo, má zčasti pravdu ale ak by bol včeláril v čase nežnej..., tak by urobil to isté ako ja, lebo nikto nechcel kupovať med a MEDOS Galanta to od nás chcel za 20 korún za kg..., tak sa ho pýtam...predával by ten med za takú cenu? aj teraz to nie je boh vie čo, ja predávam 1kg medu za 3€..., takže.., ja odporúčam začínať s 1 včelstvom na jar, pritom mať niekde známeho včelára, ktorý pomôže ak treba..., ešte raz..teória a prax, to sú dve rozdielne veci.....
0 0
milan_k milan_k

milan_k je offline (nepripojený) milan_k

vcela12 Pozri príspevok
ja to zatiaľ odkladám. Kvôli deťom. Počkám ešte pár rokov.
Záleží aké chovአvčely. Ak sú agresívne, tak to je problém... No moja dcéra (4 roky) chodila 3m pred úľmi...:-)

vcela12 Pozri príspevok
Neuvazovala som so 4-mi rodinami včiel, chcela som iba jednu. Na jednej rodine sa chcem vsetko naučiť a potom ich (možno áno, možno nie) rozšíriť úle do lesa, ktorý má môj otec (vrátili mu ho v reštitúciách).
Takže jedna rodina mi úplne stačí, maximálne dve.
Samozrejme, že sa Ty musíš rozhodnúť. Je to aj o počiatočnej investícii. Na druhej strane, je to paráda, keď si vychutnávaš svoj med :-) - čisto prírodný produkt tepelne ani ináč neupravovaný :-)

vcela12 Pozri príspevok
čo sa týka záhrady, má 7,5 ára, vrátane domu. No kdesi na nete som čítala (myslím, že to bola encyklopedie vcelara na nejakej ceskej stránke), že aj na 3-4-árový pozemok sa dá umiestniť trojica vcelstiev (opravte ma, ak sa mýlim, ale bolo to tam napísané odborníkom).
Záleží od terénu, susedov....v každom prípade letáče smerovať na svoj pozemok, aby neobťažovali susuedov.....

No kvôli deťom ich tam zatiaľ nedám. To neznamená, že nebudem všetko o včelách sledovať. Sú to veľmi zaujímavé živočíchy.

vcela12 Pozri príspevok
Na jednej strane tu píšete, že áno, na dôchodok, na druhej, že nie na dôchodok. Začiatočník je potom z toho dezinformovaný.
Ako vo všetkom, ani tu nič nie je čierne a biele, ale má aj odtiene...Ty si musíš vybrať, vytriediť informácie...

vcela12 Pozri príspevok
Počet včelárov klesá, počet včiel tiež. Je to aj vďaka týmto obmedzeniam. Starí končia, mladí nevedia, ako začať. Snaźte sa im pomôcť!
Žiadne obmedzenia nie sú... snažím sa ako viem :-)
1 1
milan_k milan_k

milan_k je offline (nepripojený) milan_k

legolas Pozri príspevok
...vážní budúci včelári..., teória a prax to sú dve odlišné veci.., kieštika sa nezbavíme už nikdy , tak ako mandelinky zemiakovej:-), ak by bol mor včelieho plodu, tak vám zahynú všetké včelstva a vyhláška hovorí, že ste povinní nahlásiť tento jav a všetky včelstva spáliť.., ja mám právo vykonávať veterinárne prehliadky pretože mám veterinárny preukaz na ich vykonávanie........
nik Vám neupiera právo na prehliadky - avšak len vo svojom regióne, resp. oblasti, ktorú Vám určí RVPS...

legolas Pozri príspevok
... a k tomu čo ten pán písal, že ísť na 5 včelstiev.., to by včelárstvo v SR vyhynulo, má zčasti pravdu ale ak by bol včeláril v čase nežnej...
celkom som nepochopil to s tými 5 včelstvami.....v čase nežnej som nevčeláril...

legolas Pozri príspevok
...tak by urobil to isté ako ja, lebo nikto nechcel kupovať med a MEDOS Galanta to od nás chcel za 20 korún za kg..., tak sa ho pýtam...predával by ten med za takú cenu? aj teraz to nie je boh vie čo, ja predávam 1kg medu za 3€..., takže.., ja odporúčam začínať s 1 včelstvom na jar, pritom mať niekde známeho včelára, ktorý pomôže ak treba..., ešte raz..teória a prax, to sú dve rozdielne veci.....
Chápem, robiť niečo do straty nemá zmysel. Ja predávam po 4 €, tento rok po 4,50€. Ale zo včelstva nie je len med.... je tam peľ, propolis, vosk na sviečky, a tiež predaj odložencov...tiež súhlasím, že najskôr treba pochopiť teóriu a až potom sa púšťať do praxe. A že doporučujem pre začiatok po pochopení teórie viac ako jedno včelstvo - za tým si stojím.
0 1
podjavorinou podjavorinou

podjavorinou je offline (nepripojený) podjavorinou

Predovsetkym zisti ci nie si, alebo niekto z rodiny alergicky na vcely. Tu sa da hned aj pripadne skoncit. Navstiv nejakeho funkcionara zvazu chovatelov vciel v mieste bydliska. Mal by sa u nich nahlasenit zamer zacat chov ale najma odsuhlasit kupu vcelstiev, aby sa nepreniesli z inych regionov pripadne nakazy vcelstiev. Oni ohniska nakaz registruju. Dalej zabezpecuju nasledne za clena hlasenia na obec, statistiku, prispevok od statu, lieky na liecenie vcelstiev, ktore organizacia priebezne aj v roku koordinuje - liecenie vcelstiev je povinnostou vcelara. Doporucujem zacat hned s dvoma vcelstvami ako ja pred 4 rokmi a prve rady mi dal hned predavajuci. Boli to "cechoslovaky" na 9 ramikov. Mam ich doteraz aj ked prechadzam postupne na nizkonastavkove vcelarenie - 5 vcelstiev. Dostal som takto dobre rady hlavne k umiestneniu vcelstiev, vybaveniu nastrojmi a ochrannymi pomockami pre pracu so vcelami. Doporucil mi odborny casopis a literaturu. Dostal som aj nejake nastroje a ramiky s medzitienkami do rezervy, ukazal drotikovanie medzitienok, vytacanie medu.... Podrobnejsie mozeme k literature, nastrojom a sposobom chovu komunikovat aj mailom na "kontakt@podjavorinou.sk". Drzim sa zasady mojho deda: "mudrcov je pri vcelach vela, ale neocenitelna vlastna skusennost". Je to pekna robota a pri pozorovani vciel presediet aj hodiny.
2 0
vcela12 vcela12

vcela12 je offline (nepripojený) vcela12

podjavorinou Pozri príspevok
Predovsetkym zisti ci nie si, alebo niekto z rodiny alergicky na vcely.
Ako sa to dá zistiť? Treba ísť na testy k lekárovi?

Tu na západnom Slovensku sa predáva pohár medu po 4.90-5 €. Ale kvôli zisku to určite robiť nechcem.

prosím všetkých včelárov, kde máte včely umiestnené? Ak ich máte v záhrade svojho rodinného domu, ako ďaleko od domu, ako ďaleko od susedov? Tam, kde máte včely, nechávate neuržiavaný pozemok, alebo aj kosíte trávu? (sorry za otázky). Ja tomuto stále nerozumiem, veď ako môŽu včely obťažovať susedov, keď dám 2 m od úľa zábranu, aby lietali smerom hore... Nie je to skôr predsudok? Niektorí chovajú včely na strechách domov, v Amerike som videla fotku jednej včelárky, ktorá mala úľ priamo na terase svojho rodinného domu, asi 2 m od steny domu (nie že by som to chcela aj ja tak urobiť, ale veľa mi to napovie). No tieto informácie mi všade chýbajú. Jasné, že ´dám včely mierumilovné a lenivé (bratanec môjho otca chová vraj včely agresívne, ale zas vysoko výnosné, viem, že jedno s druhým súvisí).

a ďakujem za zoznam vecí, veľmi pomôže
0 0
milan_k milan_k

milan_k je offline (nepripojený) milan_k

vcela12 Pozri príspevok
Ako sa to dá zistiť? Treba ísť na testy k lekárovi?

Tu na západnom Slovensku sa predáva pohár medu po 4.90-5 €. Ale kvôli zisku to určite robiť nechcem.

prosím všetkých včelárov, kde máte včely umiestnené? Ak ich máte v záhrade svojho rodinného domu, ako ďaleko od domu, ako ďaleko od susedov? Tam, kde máte včely, nechávate neuržiavaný pozemok, alebo aj kosíte trávu? (sorry za otázky). Ja tomuto stále nerozumiem, veď ako môŽu včely obťažovať susedov, keď dám 2 m od úľa zábranu, aby lietali smerom hore... Nie je to skôr predsudok? Niektorí chovajú včely na strechách domov, v Amerike som videla fotku jednej včelárky, ktorá mala úľ priamo na terase svojho rodinného domu, asi 2 m od steny domu (nie že by som to chcela aj ja tak urobiť, ale veľa mi to napovie). No tieto informácie mi všade chýbajú. Jasné, že ´dám včely mierumilovné a lenivé (bratanec môjho otca chová vraj včely agresívne, ale zas vysoko výnosné, viem, že jedno s druhým súvisí).

a ďakujem za zoznam vecí, veľmi pomôže
testy - na alergológii - ja som si to tiež nechal spraviť najskôr, ako som sa pustil do praxe...
Včely mám bežne v záhrade, ktorá sa kosí -ˇpozdejšie veČer, keď sú už včely dnu...
Je veľa okolností, ktoré vplývajú na počet včelstiev , ktoré môžeš umiestniť a neozhrozovať susedov:
- miernosť včiel, veľkosť pozemku, členitosť terénu, pokiaľ je pozemok úzky, tak cca 2-3 m pred letáče dať nejakú zábranu, aby včely museli nadlietavať atď..

Tiež zabezpečiť v rámci možností blízkosť vody. Pretože ak má sused pri vile bazén, je pravdepodobné, že tm budú chodiť včely na vodu - nedá sa to na 100% vylúčiť
0 1
legolas legolas

legolas je offline (nepripojený) legolas

muž
..ty jej píšeš tak nezrozumitelne, že ani ja tomu nerozumiem, jedným slovom skáčeš..., vieš čo? sfoť svoju včelnicu a daj ju na poradu...,
0 0
vcela12 vcela12

vcela12 je offline (nepripojený) vcela12

legolas Pozri príspevok
..ty jej píšeš tak nezrozumitelne, že ani ja tomu nerozumiem, jedným slovom skáčeš..., vieš čo? sfoť svoju včelnicu a daj ju na poradu...,
VeL´mi ďakujem každému, kto mi odpovie, aj na moje nezrozumiteľné otázky. Možno niekomu pomôžu.
Legolas, aj ty chováś včely, máš ich v záhrade?
Pokojne môžete vkladať aj fotky
0 0
milan_k milan_k

milan_k je offline (nepripojený) milan_k

legolas Pozri príspevok
..ty jej píšeš tak nezrozumitelne, že ani ja tomu nerozumiem, jedným slovom skáčeš..., vieš čo? sfoť svoju včelnicu a daj ju na poradu...,
Neviem čomu nerozumieš??
vcela12 mala v príspevku viac otázok, odpovedal som na ne....:-)
0 0
milan_k milan_k

milan_k je offline (nepripojený) milan_k

Priatelia - informácia pre tých, ktorí chcú (alebo len uvažujú) začať včeláriť:
http://www.n-vcelari.sk/view.php?cisloclanku=2011010002
0 0
mati111 mati111

mati111 je offline (nepripojený) mati111

Som disgrafik tak moje prispevky nikdy nebudu pravopisne spravne. Dakuejm za pochopnie. ...viac
Ku tejto teme este dost dolezita vec: Problematicke z umiesnenim vcestiev su, nie len susedia, pozemok zahrada voda, ale casto aj zabudnute skutocnosti ako je VZN obce kde chov, aj vciel, obmedzuje alebo upravuje. Tak este jedna mimoriadne dolezita cesta na obecny urad a prislusnu VZN prekonzultovat.
0 0
milan_k milan_k

milan_k je offline (nepripojený) milan_k

Mesto/obec nemôže ísť nad rámec zákona. Samzorejme včelár nesmie chovom včiel obťažovať suseda. Na strane druhej, včely opeľujú aj susedove stromy, kvety, čím mu prinášajú úžitok.
Vždy však je potrebné (lepšie, lacnejšie) predchádzať sporom a dobre vychádzať so susedmi - možno aj pohárom medu :-)
Tieto témy - "Právne predpisy súvisiace so včelárstvom
" budú na uvedených prednáškach
0 0
legolas legolas

legolas je offline (nepripojený) legolas

muž
milan_k Pozri príspevok
testy - na alergológii - ja som si to tiež nechal spraviť najskôr, ako som sa pustil do praxe...
Včely mám bežne v záhrade, ktorá sa kosí -ˇpozdejšie veČer, keď sú už včely dnu...
Je veľa okolností, ktoré vplývajú na počet včelstiev , ktoré môžeš umiestniť a neozhrozovať susedov:
- miernosť včiel, veľkosť pozemku, členitosť terénu, pokiaľ je pozemok úzky, tak cca 2-3 m pred letáče dať nejakú zábranu, aby včely museli nadlietavať atď..

Tiež zabezpečiť v rámci možností blízkosť vody. Pretože ak má sused pri vile bazén, je pravdepodobné, že tm budú chodiť včely na vodu - nedá sa to na 100% vylúčiť
...s tým bazénom priateľu si ma poriadne rozosmial..., len si zabudo napísať či s vedierkom)))))))) a hore bez:-)
0 0
mati111 mati111

mati111 je offline (nepripojený) mati111

Som disgrafik tak moje prispevky nikdy nebudu pravopisne spravne. Dakuejm za pochopnie. ...viac
milan_k Pozri príspevok
Mesto/obec nemôže ísť nad rámec zákona. Samzorejme včelár nesmie chovom včiel obťažovať suseda. Na strane druhej, včely opeľujú aj susedove stromy, kvety, čím mu prinášajú úžitok.
Vždy však je potrebné (lepšie, lacnejšie) predchádzať sporom a dobre vychádzať so susedmi - možno aj pohárom medu :-)
Tieto témy - "Právne predpisy súvisiace so včelárstvom
" budú na uvedených prednáškach

Vas nazor je podnetny, zaujimavy, a urcite na zamyslenie.... Napriek tomu Vam oporucam si precitat niektore VZN obci ako Bratislava... ine som neskumal a tam je chov vciel skutocne obmedzeny. Takze nejdu nad ramec zakona, ale upravuju, co sa v intravilane obce smie a niesmie chovat. A na tom sa demokraticky a slobodne dohodli zastupcovia nas, ktorych sme ich volili. Demokracia nie je slloboda, je to iba vseobecny koncenzus medzi obyvatelmi a zakonodarcami.
Nazor ktory prezentujete, je casto pouzivany vcelarmy... (mam rad vcelarov) ... ale existuju aj ine normy a VZN nesmie ist cez ustavu! Nie cez zakony NR SR. Zdruzenia a zaujmove skupiny, nabozenske obce nesmu ist cez ramec zakona ci uz v jeho spodnej ci hornej hranici. To je casty omyl vcelarov ale aj inich zaujmovich skupin.

Naprikald co som nasiel DNV Bratislava:
§ 8
Chov včiel
(1) Na území MČ je chov včiel povolený len v zónach individuálnej bytovej zástavby a v extraviláne.
(2) V zónach individuálnej bytovej zástavby je chov včiel podmienený overeným súhlasom majiteľov, resp. užívateľov susedných pozemkov.


To znamena ze sa Vam mymenia susedia respektive najomcovia susedneho domu musite od nich znova ziskat povolenie....


A zakony podla coho by sa chovatel vciel v meste mal riadit:


l) Zákon č. 272/1994 Z. z. o ochrane zdravia ľudí.
2) Zákon č. 115/1995 Z. z. o ochrane zvierat.
3) Zákon č.87/1987 Zb. o veterinárnej starostlivosti v znení zákona č. 239/1991 Zb.
4) paragraf 415 a 420 Občianskeho zákonníka

a ich novelizaciam.

a este jednu VZN som nasiel:

Čl.1
Predmet nariadenia

Nariadenie sa vzťahuje na držanie a chov týchto zvierat:

1. kôň, osol, mulica, rožný statok, ovca, koza, ošípané
2. domáci králik
3. hrabavá a vodná hydina /sliepky, morky, husi, kačice /
4. holuby /úžitkové, športové, okrasné/
5. kožušinové zvieratá /norky, líšky, nutrie, činčily, ondatry/
6. včely
7. dážďovky
8. slimáky / kaviárové/
9. psy, mačky
10. exotické vtáctvo, plazy, obojživelníky, akvarijné ryby, drobné hlodavce

Čl.2
Obmedzenia pre držanie a chov zvierat

1. Zakazuje sa chovať zvieratá v zmysle článku 1 odst.1 až 8
1. v domoch, ktoré nemajú charakter rodinného domu/ t. j. bytových domoch v zmysle zákona č.182/93 Z. z. § 2 odst.2.
2. v domoch, ktoré majú charakter rodinného domu v radovej átriovej zástavbe s prislúchajúcim pozemkom o celkovej ploche menšej ako 400 m2 / 4 áre/ s výnimkou dvoch chovných rodín králikov a 5 sliepok bez kohúta.
....................................


takze obmedzenie tam je....
Naposledy upravil mati111 : 26.01.11 at 09:17
0 0
legolas legolas

legolas je offline (nepripojený) legolas

muž
mati111 Pozri príspevok
Vas nazor je podnetny, zaujimavy, a urcite na zamyslenie.... Napriek tomu Vam oporucam si precitat niektore VZN obci ako Bratislava... ine som neskumal a tam je chov vciel skutocne obmedzeny. Takze nejdu nad ramec zakona, ale upravuju, co sa v intravilane obce smie a niesmie chovat. A na tom sa demokraticky a slobodne dohodli zastupcovia nas, ktorych sme ich volili. Demokracia nie je slloboda, je to iba vseobecny koncenzus medzi obyvatelmi a zakonodarcami.
Nazor ktory prezentujete, je casto pouzivany vcelarmy... (mam rad vcelarov) ... ale existuju aj ine normy a VZN nesmie ist cez ustavu! Nie cez zakony NR SR. Zdruzenia a zaujmove skupiny, nabozenske obce nesmu ist cez ramec zakona ci uz v jeho spodnej ci hornej hranici. To je casty omyl vcelarov ale aj inich zaujmovich skupin.

Naprikald co som nasiel DNV Bratislava:
§ 8
Chov včiel
(1) Na území MČ je chov včiel povolený len v zónach individuálnej bytovej zástavby a v extraviláne.
(2) V zónach individuálnej bytovej zástavby je chov včiel podmienený overeným súhlasom majiteľov, resp. užívateľov susedných pozemkov.


To znamena ze sa Vam mymenia susedia respektive najomcovia susedneho domu musite od nich znova ziskat povolenie....


A zakony podla coho by sa chovatel vciel v meste mal riadit:


l) Zákon č. 272/1994 Z. z. o ochrane zdravia ľudí.
2) Zákon č. 115/1995 Z. z. o ochrane zvierat.
3) Zákon č.87/1987 Zb. o veterinárnej starostlivosti v znení zákona č. 239/1991 Zb.
4) paragraf 415 a 420 Občianskeho zákonníka

a ich novelizaciam.

a este jednu VZN som nasiel:

Čl.1
Predmet nariadenia

Nariadenie sa vzťahuje na držanie a chov týchto zvierat:

1. kôň, osol, mulica, rožný statok, ovca, koza, ošípané
2. domáci králik
3. hrabavá a vodná hydina /sliepky, morky, husi, kačice /
4. holuby /úžitkové, športové, okrasné/
5. kožušinové zvieratá /norky, líšky, nutrie, činčily, ondatry/
6. včely
7. dážďovky
8. slimáky / kaviárové/
9. psy, mačky
10. exotické vtáctvo, plazy, obojživelníky, akvarijné ryby, drobné hlodavce

Čl.2
Obmedzenia pre držanie a chov zvierat

1. Zakazuje sa chovať zvieratá v zmysle článku 1 odst.1 až 8
1. v domoch, ktoré nemajú charakter rodinného domu/ t. j. bytových domoch v zmysle zákona č.182/93 Z. z. § 2 odst.2.
2. v domoch, ktoré majú charakter rodinného domu v radovej átriovej zástavbe s prislúchajúcim pozemkom o celkovej ploche menšej ako 400 m2 / 4 áre/ s výnimkou dvoch chovných rodín králikov a 5 sliepok bez kohúta.
....................................


takze obmedzenie tam je....
..

..prepáč.., ale pozeral si niekedy pred 2, týždňami telku? kde sa susedia sťažujú na iného že má v klietke leva a dokonca si plánuje zaobstarať aj druhého.., a nikto s ním nepohne.., dávali to v JOJke..., a ty sa tu oháňaš tými svojimi predpismi..., asi nevieš kde žiješ...
0 0
milan_k milan_k

milan_k je offline (nepripojený) milan_k

legolas Pozri príspevok
...s tým bazénom priateľu si ma poriadne rozosmial..., len si zabudo napísať či s vedierkom)))))))) a hore bez:-)
Som rád, že i si zlepšil náladu
A ostatné záleží len na Tebe, aké veľké včely chováš...
Poznáš ten vtip?:
Rozprávajú sa dvaja včelári:
-Moje včely sú ako kone veľké
druhý na to:
- a aké máš úle?
prvý odpovedá:
- no aké predsa obyčajné....

takže asi tak
0 0
milan_k milan_k

milan_k je offline (nepripojený) milan_k

mati111 Pozri príspevok
(2) V zónach individuálnej bytovej zástavby je chov včiel podmienený overeným súhlasom majiteľov, resp. užívateľov susedných pozemkov.
Pozrite sa, najjednoduchšie je niečo zakázať. Otázne je či to má oporu v zákone.

Osobne si myslím, že je to nepodložené a pokiaľ ja ako vlasník si dám včely na svoj pozemok (v primeranom množstve), letáče budú smerovať na môj pozemok a včely nebudú neprimerane obťažovať susedov, na zákalde uvedeného VZN ich nikto z môjho pozemku nedostane preč. (Len na základe súdneho rozhodnutia)

Nechcem zaujať jednostranné stanovisko, pozrime sa na to z oboch strán:
Strana včelára:
- chová včely, ktorých úžitok sa delí: 10% jemu, 90% úžitok v podobe opeľovania rastlín, stromov - aj susedových
- príspevok za opeľovaciu činnosť bol za r. 2010 3,50 EUR za včelstvo. Takže musíte uznať, že je to len almužna za vykonanú činnosť
- Vlastníctvo včelára (včely, pozemok) je nedotknuteľné za podmienky, že včely nebudú neprimerane obťažovať nielen blízkych susedov. Treba si uvedomiť, že dolet včiel je približne. 3km

Strana suseda:
- včely mu opeľujú jeho rastliny/stromy
- má pocit, že ho včely obťažujú
- za neprimerané obťažovanie sa nepovažuje jedno uštipnutie.
Či ide o neprimerané obťažovanie môže rozhodnúť JEDINE súd a to po dôkladnom preskúmaní, keďže śúd nie je oborníkom v obore včelárstvo, priberá si na spracovanie posudku súdneho znalca z odboru včelárstvo. Až na základe jeo posudku vydá stanovisko. A to buď ako má sparviť nápravu, aby sa znížilo/odstránilo obťažovanie včelami, resp. odtránenie včelstiem z pozemku. Bez súdneho rozhodnutia na to obec/mesto nemá právo!!

K uvedenej problematike bol uverejnený rozsiahly článok vo Včelári č. 9/2010 str.150. Pokiaľ získam poolenie na jeho uverejnenie na webe, dám sem link.

Ešte na záver: Jednoduchšie je sporom predchádzať, ako ich riešiť! Vždy uprednostňujem riešenie dohodou !
0 0
mati111 mati111

mati111 je offline (nepripojený) mati111

Som disgrafik tak moje prispevky nikdy nebudu pravopisne spravne. Dakuejm za pochopnie. ...viac
legolas Pozri príspevok
..

..prepáč.., ale pozeral si niekedy pred 2, týždňami telku? kde sa susedia sťažujú na iného že má v klietke leva a dokonca si plánuje zaobstarať aj druhého.., a nikto s ním nepohne.., dávali to v JOJke..., a ty sa tu oháňaš tými svojimi predpismi..., asi nevieš kde žiješ...
Mrzi ma Vas pristup, nie su to moje pravidla ale pravidla jednotlivich obci, takze v kazdej obci su uplne ine.
Davnejsie tu na Porade bol prezetovany nazor na margo hladania cesticiek ako neplatit odvody.... CO sme to my slovaci za ludia.... autor velmi pregnantne vystihol sucasnu dobu... Teraz sa vratim ku tim VZN (vseobecne zaveznim nariadeniam obce)

Takze viem kde zijem. AK nebudeme dodrziavat zakony pravidla a nariadenia mozme sa na to vykaslat a robit si co budeme chcet... Mnohy to uz vzdali. Ale aj tak treba dodrziavat aj zle zakony ci normy alebo nariadenia, lebo na to su! A zaroven sa snazit ich zmenit. Viem a je mi jasne ze mame na slovensku obce kde maju starostov ci zatupitelov co maju problemy precitat slub... a tito ludia tieto VZN robia a v nich Vam predpisuju miestne dane a poplatky ... a trebars to co mozete a nemozete chovat.

Ano zijem tu a jedna perlicka na zaver v jednom VZN je ustanovenie: "ze svoje domace zvierata nemozete nechat past sa na verejnom priestranstve"... neviem ako to vcelar dokaze zabezpecit.

Ludia to nie je ironia, to nie je napadanie, vcelarov holubarov sokoliarov... alebo inich zaujmovich zdruzeni, drobnochovatelov, to su pravidla ktore odsuhlasuje obec a jej zastupitelia Vami voleni. Teraz mate o jeden dovod viac ist volit nez ste mali doteraz.

Je dolezite poznat VZN prislusnej obce ci casti obce v ktorej zijete.

PS
Som disgrafik, takze po pravopisnej stranke je to nespravne a verte tomu ze stim nic nenarobim.
0 0
mati111 mati111

mati111 je offline (nepripojený) mati111

Som disgrafik tak moje prispevky nikdy nebudu pravopisne spravne. Dakuejm za pochopnie. ...viac
milan_k Pozri príspevok
Pozrite sa, najjednoduchšie je niečo zakázať. Otázne je či to má oporu v zákone.

Osobne si myslím, že je to nepodložené a pokiaľ ja ako vlasník si dám včely na svoj pozemok (v primeranom množstve), letáče budú smerovať na môj pozemok a včely nebudú neprimerane obťažovať susedov, na zákalde uvedeného VZN ich nikto z môjho pozemku nedostane preč. (Len na základe súdneho rozhodnutia)

Nechcem zaujať jednostranné stanovisko, pozrime sa na to z oboch strán:
Strana včelára:
- chová včely, ktorých úžitok sa delí: 10% jemu, 90% úžitok v podobe opeľovania rastlín, stromov - aj susedových
- príspevok za opeľovaciu činnosť bol za r. 2010 3,50 EUR za včelstvo. Takže musíte uznať, že je to len almužna za vykonanú činnosť
- Vlastníctvo včelára (včely, pozemok) je nedotknuteľné za podmienky, že včely nebudú neprimerane obťažovať nielen blízkych susedov. Treba si uvedomiť, že dolet včiel je približne. 3km

Strana suseda:
- včely mu opeľujú jeho rastliny/stromy
- má pocit, že ho včely obťažujú
- za neprimerané obťažovanie sa nepovažuje jedno uštipnutie.
Či ide o neprimerané obťažovanie môže rozhodnúť JEDINE súd a to po dôkladnom preskúmaní, keďže śúd nie je oborníkom v obore včelárstvo, priberá si na spracovanie posudku súdneho znalca z odboru včelárstvo. Až na základe jeo posudku vydá stanovisko. A to buď ako má sparviť nápravu, aby sa znížilo/odstránilo obťažovanie včelami, resp. odtránenie včelstiem z pozemku. Bez súdneho rozhodnutia na to obec/mesto nemá právo!!

K uvedenej problematike bol uverejnený rozsiahly článok vo Včelári č. 9/2010 str.150. Pokiaľ získam poolenie na jeho uverejnenie na webe, dám sem link.

Ešte na záver: Jednoduchšie je sporom predchádzať, ako ich riešiť! Vždy uprednostňujem riešenie dohodou !

Este raz: VZN obce v ktorej zijete je pre Vas zavezne a musite sa nim riadit, je pravne vymozitelne (miestne poplatky, dane...) takze Vam skutocne nikto nic nezakazuje a ak mate dojem ze na svojom pozemu si mozete robit co len chcete, tak si skocte na obecny urad a budete skutocne nemilo prekvapeny.

Kazdy sa snazi presadzovat svoje nazory a pravidla bez ohladu na pravidla statu, VUC, okresov a hlavne obci, preto su to volene funkcie aby ste si mali moznost zvolit tich ludi ktory budu presadzovat Vas nazor Vasu potrebu. Zdruzenie vcelarov, a inich zaujmovich skupin moze byt jeden z natlakovich cinitelov ale nic viac. Vo Vami doporuceno clanu v vcelarovy su uvedene skutocnosti ako pravny nazor nie predpis ci nariadenie. Je to jeden z mnohych nazorov...

Preto je dolezite, pre zakladatelku temy, aby sa informovala na prislusnom obecnom urade ake VZN sa k jej zameru vztahuju. Ako som v tomto vlakne vo svojom prispevku upozornoval.

Neodpustim si jednu invektivu ku Vasemu prispevku jedno bodnutie moze byt pre cloveka aj smrtelne nie len obtazujuce.

PS:
Som disgrafik pravopisne ten prispevok nie je spravne. Verte ze stim nic nenarobim.
0 0
vcela12 vcela12

vcela12 je offline (nepripojený) vcela12

mati111 Pozri príspevok
Nariadenie sa vzťahuje na držanie a chov týchto zvierat:

7. dážďovky
..
Ludia moji milí, zase to nepreháňajme....
Ako môžu dáźďovky obťažovať môjho suseda?
No a samozrejme, to jedno vcelstvo na viac ako 4 áre... postačuje, nie?

No a jedno včelie bodnutie? V tom prípade nechoďme ani do lesa, všetok hmyz z okolia chemicky vystiekajme, nech je všetko pekne sterilne čisté...
Hm, dnešný človek má viac problémov z prílišnej čistoty a následnymi alergiami ... Ako sa vraví, treba žiť v trocha špinavšom prostredí, aby sme boli zdraví...
Naposledy upravil vcela12 : 27.01.11 at 08:51
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať