Zavrieť

Porady

chov vciel

dufam, ze patri sem: chcem zacat chovat vcely a neviem, ako zacat... piste, povzbudte ma, alebo nie... su tu iste aj vcelari. &zatial mam precitanu len 1 knihu o vcelareni.
Usporiadat
legolas legolas

legolas je offline (nepripojený) legolas

muž
milan_k Pozri príspevok
Asi si ma nepochopil.....poukázal som na to, že Ty si jej odporučil pri potulkách nájdený roj usadiť na medzistienky. Jedná sa o roj neznámeno pôvoidu, ktoré sa majú likvidovať - kôli možnej nákaze....jednoducho je to v zákone...
zákony sú na to, aby sa porušovali nie? apropo, ešte nikdy tak nebolo, aby bolo zlé
0 0
milan_k milan_k

milan_k je offline (nepripojený) milan_k

legolas Pozri príspevok
zákony sú na to, aby sa porušovali nie? apropo, ešte nikdy tak nebolo, aby bolo zlé
Je to Tvoj názor.....aj tak sa dá ako sám včeláriš je Tvoja vec...
Ale radiť niekomu chytať cudzie roje je....nezodpovedné....je to privysoké riziko - keď sa pozrieme na možné následky...ale to isto vieš, keď si skúsený včelár....
Nestojí to za 20 EUR - za toľko sa dajú cca v máji/júni kúpiť odložence (s dokladom o zdravotnom stave)
0 0
vcela12 vcela12

vcela12 je offline (nepripojený) vcela12

keď už sme pri tom, moji milí (rozhádaní) včelári, keď chcem kúpiť včely, kde a ako ich kúpiť? Dajme tomu, že chcem včely neagresívne, kľudné (nech nosia aj menej medu, ale hlavne že nebudú príliš agresívne), dá sa aj takto?
Alebo je to v skutočnosti jedno, od koho včely kúpim?
Od najbližšieho včelára?

Poraďte, proisím
0 0
legolas legolas

legolas je offline (nepripojený) legolas

muž
vcela12 Pozri príspevok
keď už sme pri tom, moji milí (rozhádaní) včelári, keď chcem kúpiť včely, kde a ako ich kúpiť? Dajme tomu, že chcem včely neagresívne, kľudné (nech nosia aj menej medu, ale hlavne že nebudú príliš agresívne), dá sa aj takto?
Alebo je to v skutočnosti jedno, od koho včely kúpim?
Od najbližšieho včelára?

Poraďte, proisím
..príjemný deň, tak si kúp včelstvo od takého včelára, ktorý chová aj matky na predaj a ten nech ti urobí odloženec.., ale aby tie matky umelé oplodňoval a nie také čo sa oplodnia v prírode, lebo je to potom o ničom...
0 0
milan_k milan_k

milan_k je offline (nepripojený) milan_k

vcela12 Pozri príspevok
keď už sme pri tom, moji milí (rozhádaní) včelári, keď chcem kúpiť včely, kde a ako ich kúpiť? Dajme tomu, že chcem včely neagresívne, kľudné (nech nosia aj menej medu, ale hlavne že nebudú príliš agresívne), dá sa aj takto?
Alebo je to v skutočnosti jedno, od koho včely kúpim?
Od najbližšieho včelára?

Poraďte, proisím
To nie je hádanie, ale plodná diskusia...
Aké budú včely pri kúpe nemôžeš vedieť. Doporučujem Ti dať si inzerát napr. na vcely.sk - kde chodí veľa včelárov a isto dostaneš ponuky - len sa správne rozhodnúť. Najlepšie pri kúpe mať skúsenejšieho včelára. A samozrejmosťou je žiadať od predávajúceho doklad na presun včelstiev, ktorý vydá veterina.

Nezabudni sa potom registrovať ako vlastník včelstiev do registra v L. Hrádku....
0 0
Juraj Bindzár Juraj Bindzár

Juraj Bindzár je offline (nepripojený) Juraj Bindzár

Čo sa stane keď si kúpim jednu krabicu - ul zo včelami , dám do záhrady len na opelenie stromov a nebudem sa o to starať ?
0 0
legolas legolas

legolas je offline (nepripojený) legolas

muž
..úľ nie je žiadna krabica, najradšej by som ťa strčil do toho úľa, aby si ty opeľoval stromy!!!!
0 0
Juraj Bindzár Juraj Bindzár

Juraj Bindzár je offline (nepripojený) Juraj Bindzár

Položil som otázku , ale odpoveď som nedostal iba ponuku na bývanie ale ja mám kde bývať ďakujem.
0 0
legolas legolas

legolas je offline (nepripojený) legolas

muž
..aký požičaj, taký vráť.., porovnal si úľ pre včely s krabicou.., čo ešte chceš?????
0 0
Juraj Bindzár Juraj Bindzár

Juraj Bindzár je offline (nepripojený) Juraj Bindzár

Spýtam sa niekde inde ako vidím tak tu niekomu uleteli včely :-))
0 0
vcela12 vcela12

vcela12 je offline (nepripojený) vcela12

nuž, ak sa o včely nikto nestará, znamená to pre ne istú smrť.
A to každého včelára nahnevá, nielen Legolas-a.
O včely sa treba starať, od r. 1985 je tu varroáza, atď atď.
Treba študovať.
1 0
milan_k milan_k

milan_k je offline (nepripojený) milan_k

Juraj Bindzár Pozri príspevok
Položil som otázku , ale odpoveď som nedostal iba ponuku na bývanie ale ja mám kde bývať ďakujem.
Ak sa o ne nebudeš starať, tak to dopadne ako keď kravu uviažeš do maštale a nedáš žrať. :-(
Bohužiaľ bez starostlivosti vydržia len nejaký čas, potom uhynú...
1 0
Juraj Bindzár Juraj Bindzár

Juraj Bindzár je offline (nepripojený) Juraj Bindzár

milan_k Pozri príspevok
Ak sa o ne nebudeš starať, tak to dopadne ako keď kravu uviažeš do maštale a nedáš žrať. :-(
Bohužiaľ bez starostlivosti vydržia len nejaký čas, potom uhynú...
Tak že keď si kúpim jeden ul zo včelami na jar. Keď je to nutné tak vyberať med , ale radšej by som im ho nechal keď sa z tým narobili . A cez zimu poriadne zatepliť ul aby nepomrzli tak by mali prežiť ?
0 0
milan_k milan_k

milan_k je offline (nepripojený) milan_k

Juraj Bindzár Pozri príspevok
Tak že keď si kúpim jeden ul zo včelami na jar. Keď je to nutné tak vyberať med , ale radšej by som im ho nechal keď sa z tým narobili . A cez zimu poriadne zatepliť ul aby nepomrzli tak by mali prežiť ?
Pod pojmom "starostlivosť" sa nerozumie len zatepliť úľ.
Je tam podstatne viac vecí, ktoré sa dočítaš vo fóre na vcely.sk. Nedá sa to tu v kratke popísať, čo sa napríklad učí v odbore včelár na SOŠ BB.
Základ:
- aby bolo včelstvo silné (slabé ľahšie podľahne chorobám)
- aby sa Ti nevyrojilo v máji (ostal by prázdny úľ)
- liečiť len povolenými prípravkami a v povolenom termíne - po vytočení medu

Tvoja najmenšia starosť je utepľovať úľ. Včely je potrebné aby zimovali vzdušne a nie ich dusiť....VČelám viac prospieva studené zimovanie v suchu ako keď sú uteplené a vlhko - plesnivejú rámiky. Treba vhodný kompromis a vhodné prevedenie úľa.
Ak dáš konkrétny dotaz, konkrétne odpoviem.
0 0
vcela12 vcela12

vcela12 je offline (nepripojený) vcela12

Mám na včelárov ďalšiu otázku:
Už som sa pre včely rozhodla, aj keď to chcem o rok-dva-tri odložiť.
Ale! V akom úli mám začať? Mne sa páči tento:

http://nasapravda.blogspot.com/

čo na to poviete vy včelári? Takýto úľ sa mi zdá najjednoduchší, zopár vecí s úľmi stále nechápem a tu je to tak pekne po lopate vysvetlené

Aký úľ máte vy a aký by ste mi odporučili?
A prečo práve taký?
0 0
milan_k milan_k

milan_k je offline (nepripojený) milan_k

Je to Tvoje rozhodnutie, skús sa pozrieť do diskusie na vcely.sk

MOja otázka: V čom je uvedený úľ taký výnimočný?

Bližšie k prírode? Prečo je potom robený z OSB dosiek, kde sú lepidlá a z Drevotriesok? Nie je "prírodnejšie" čisté drevo???

Ak nechceš použiť medzistienky - to môžeš predssa v každom úli - nechať im len rámiky...

Akurát ak si spravíš problém kto Ti ho vyrobí (ak si to nevieš spraviť sama)...a ďalší typ úľa je na svete...:-)

Skús mi povedať jedno pozitívum? Okrem toho, že je to pekne popísané...

Pozri na:
http://www.n-vcelari.sk/view.php?cisloclanku=2011040003
0 0
legolas legolas

legolas je offline (nepripojený) legolas

muž
[QUOTE=vcela12;1770499]Mám na včelárov ďalšiu otázku:
Už som sa pre včely rozhodla, aj keď to chcem o rok-dva-tri odložiť.
Ale! V akom úli mám začať? Mne sa páči tento:

http://nasapravda.blogspot.com/

čo na to poviete vy včelári? Takýto úľ sa mi zdá najjednoduchší, zopár vecí s úľmi stále nechápem a tu je to tak pekne po lopate vysvetlené

Aký úľ máte vy a aký by ste mi odporučili?
A prečo práve taký?[/QUOTE

...ahoj včela, páči sa ti ten úľ však? ale to sa najsamprv nauč robiť so včelámi v bežných úľoch typu B10 / ja včelárim v B9/ a som s ním spokojný.., čo je na obrázkoch, ešte nemusí byť dobré.., a ak chceš mať paketovaný med, tak ti ho urobia včely aj v B10, stačí tam dať prázdne rámčeky, bude to dielo vytvorené včelami, ale pamätaj, že potom med nevytáčaš, ale celé dielo vyrežeš z rámčeka a ho predáš /musí byť všetko zaviečkované/ )))), najsamprv sa musíš veľa učiť ahoj
2 0
deli. deli.

deli. je offline (nepripojený) deli.

Ja mám tiež záujem o včely. Uvažujem sa prihlásiť na štúdium včelárstva do Banskej Bystrici. Neviete náhodou, kde ešte sa dá včelárstvo študovať? Niekde blízko, v Čechách.
Tiež, kto tam už chodil, aký je dopravný prístup do tej Bystrice? Na mape to vyzerá dosť "od ruky", je tam aspoň nejaký autobus?
Dík za odpovede.
0 0
legolas legolas

legolas je offline (nepripojený) legolas

muž
..len nevieme odkiaľ si... a tvoj vek
0 0
milan_k milan_k

milan_k je offline (nepripojený) milan_k

deli. Pozri príspevok
Ja mám tiež záujem o včely. Uvažujem sa prihlásiť na štúdium včelárstva do Banskej Bystrici. Neviete náhodou, kde ešte sa dá včelárstvo študovať? Niekde blízko, v Čechách.
Tiež, kto tam už chodil, aký je dopravný prístup do tej Bystrice? Na mape to vyzerá dosť "od ruky", je tam aspoň nejaký autobus?
Dík za odpovede.
Dá sa študovať v ČR - Nasavrky. Tam je však externé štúdium 3-ročné. U nás (zatiaľ) 1-ročné.
Ja som tam chodil prvý ročník, jeden rok sa dá zvládnuť s dochádzaním (mal som cca 100km), chodil som autom - nevyhovujúce spojenie.
Pozri: http://www.imhd.zoznam.sk/bb/, alebo zavolaj informácie, mestská má zásktavku cca 200m od školy, cestou máš Billu, Lidl, nezahynieš od hladu.:-) V piatok večer sme si chodili sadnúť do dobrej reštiky, cca 300m, tam sa včelárilo :-) :-)
Pokiaľ viem, v SR je to jediná škola, neustále modernizujú strojové vybavenie, získaš veľa nových info.
Ak budeš mať nejaké konkrétne info, rád odpoviem :-)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať