Zavrieť

Porady

Vraj odmietam pomoc

4326 4326

4326 je offline (nepripojený) 4326

Ahojte. Práve som sa nahnevala na môjho priateľa. Prosím ako by ste takéto problémy riešili vy milé mamy a gazdinky? Som na RD, mám 15 mesačného syna. Domácnosť zvládam v pohode, syna tiež. Navariť a napiecť viem tiež aj keď to varenie je také začiatočnícke. Štve ma ale to, že mamka mojho priateľa je niekedy príliš iniciatívna a mne to lezie na nervy.
Dnes napríklad nám poslala šalát + zálievku na šalát. Naštvalo ma to, lebo zmiešať vodu, ocot a cukor dokážem celkom dobre aj ja. Takéto veci sa nestali prvý krát a ja som priateľovi povedala, že mi je to nepríjemné, pretože sa cítim ako totálne neschopný človek. Lenže priateľa to naštvalo, ževraj odmietam pomoc.
Ja nemám nič proti tomu, ak mi niekto pomože napríklad spolu so mnou navariť obed, ale je mi proti srsti ak mi niekto okrem šalátu pošle aj zálievku. Ako to riešiť?
Ďakujem
Usporiadat
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Badko,aj ja sa teraz pri tejto téme zamýšľam nad tým,že si asi pohovorím s nevestou,lebo taktiež im občas donesiem jedlo,koláč atď.No nikdy ma nenapadlo,že by som to robila preto,že to viem lepšie ako nevesta a dúfam,že si to nemyslí ani ona,no spýtam sa.Ja si vždy spomeniem na moju svokru keď som mala malé deti išla som z práce a ona mi dala napr.hotové buchty na pare ,ja som prišla domov zohriala a o to viac času som mala na deti.Stalo sa to veľakrát a bola som za to vďačná ,vždy tie buchty boli lepšie ako moje,no nikdy ma nenapadlo ani to,že to robí preto,že sú lepšie,ale preto,že má viac času a chce mi pomôcť.
3 0
kaupke kaupke

kaupke je offline (nepripojený) kaupke

Žijem...pracujem...a ľubenkám ...viac
Johanka Pozri príspevok
Ak si niečo neželáš, nehovor to priateľovi, ale rovno jeho mame (nerob z priateľa poštára , tým je postavený do nezávidenia hodnej pozície mlynského kameňa) a pokús sa pri tom použiť v hlase prejav úcty - k matke svojho priateľa, babičke svojho dieťaťa a aj k staršiemu človeku.
Neviem ako dlho sa s priateľovou mamou poznáte, koľko ste strávili spolu času, čo o sebe viete. Najlepšia cesta ako si k sebe nájsť dobrý vzťah je otvorená komunikácia – to platí nielen pre partnerské vzťahy. Keď sa nebudete stretávať, rozprávať sa , nikdy nezistíte, kde máte hranice svojho súkromia, čo komu vadí a nevadí. A pri rozhovoroch možno zistíš, že je priateľova mama iba osamelá a potrebuje cítiť, že je ešte na tomto svete potrebná.

Nezabudni, že RD raz skončí a ver mi, babičky sú na nezaplatenie.
Aký má zmysel za každú cenu dokazovať si, že všetko zvládneme sami a nikoho nepotrebujeme ? My vítame akúkoľvek formu pomoci a ak niekedy nestíhame, bez váhania prosíme naše mamy (voláme ich "babička") o pomoc . Máme zaužívané, že tak ako chodia deti na prázdniny k babičkám (moja mama býva o pár ulíc ďalej ), tak chodia babičky na prázdniny k nám. Sú to pre nás jedny z najkrajších dní v roku. Jedna obsadí kuchyňu, vypeká, druhá žehlí , motká sa záhrade, do všetkého sa nám montujú . Večer si posedíme pri vínku, hráme všelijaké čudné spoločenské hry,klebetíme. A to, že prvá zle umyla pekáč (lebo samozrejme najlepšie to viem ja ) , druhá skladá tričká inak ako ja (ja skladám krajšie ) a občas namiesto zeliny zmizne zo záhrady vzácna, ale pre babičku neznáma kvetinka (to má husiu kožu môj chlap) považujeme za druhoradé . Keď odídu, uvedieme si bez komentárov domácnosť do pôvodného stavu. Dôležité je niečo iné : nám zostane na duši hrejivý pocit, že dve postaršie osôbky prežili pekné dni so svojou rodinou , s vnúčatkami. Babičky vedia, že majú u nás svoje miesto a sú milované , vnúčatká vedia, že okrem rodičov majú ochranu a porozumenie aj u babičiek. Máme radi ich blažené úsmevy, aj ich historky, ktoré počúvame dokola už niekoľko rokov . Sme radi, že ich máme a je nám ľúto, že dedkovia už pomreli a pozerajú sa na nás iba z fotiek .

.... a tíško dúfame, že keď budeme my starí, tiež nás partneri našich detí nebudú považovať za votrelcov a staré obludy .
Johanka ! BOMBA odpoveď , ako z duše keby si mi hovorila .Ja som si vážila a zbožňovala som svokru , a tiež sa mi miešala sem tam do hocičoho , ale prišiel čas keď už nevládala, a ja som jej nosila koláčiky, buchtičky-tie zbožňovala, a nakoniec povedala, že moje boli aj tak lepšejšie a viac jej chutili ako jej vlastná výroba, ale za celé roky moje nikdy nechcela a nosila si svoje k nám na návštevu . Čo dodať, nevadilo mi to , už je v nebíčku a často na ňu myslievam a vždy keď pečiem - cez srdiečko jej posielam kúštik na okoštovku .
A našu maminu si mojkáme stále , ani chlapi - švagrovia a manžel nemajú nič proti "svokruši" , z vlastnej iniciatívy si pre ňu každý príde - doslova im chýba , vravia , že lepšiu babinu a svokru za sto rokov nenájdu . Ale ja si myslím , že všetky babičky sú takéto .
4 0
avonka1 avonka1

avonka1 je offline (nepripojený) avonka1

Nás svokra zásobuje šamrólmi už 6 rokov a veľmi často, hoci ich u nás nik neje! Vždy ich zamrazím ( pre prípad návštevy ) alebo vezmem kolegyniam ( tie už poznamenali, že by som mohla priniesť aj nejaké iné zákusky ).
Na jednej strane ma mrzí, že si robí zbytočné výdavky, ale na druhej strane- čo s tým budeme robiť? Slušné odmietnutie nepomohlo, tak to musíme nasilu brať domov...
Naposledy upravil avonka1 : 24.06.10 at 08:04
0 0
4326 4326

4326 je offline (nepripojený) 4326

Ja pomoc neodmietam. Svokra aj kolače donesie, aj na obed pozve, aj s malým pomôže.............. Ale aby napríklad brala priateľovi návlečku z vankúša oprať, alebo aby mi bez môjho vedomia prevesila záclonu - to je podľa mňa už priveľa. Nehovorila som jej nič, ale asi si budeme musieť o niektorých veciach pohovoriť. Ponoc je vítaná a viem aj sama poprosiť ak treba, ale isté veci by som vo svojej domácnosti robila rada ja. A kedže už pár takých vecí sa stalo, tak som požiadala o radu vás.
0 0
jozka56 jozka56

jozka56 je offline (nepripojený) jozka56

4326 treba si so svokričkou pri kávičke pohovoriť a vysloviť svoje priania.
0 0
4326 4326

4326 je offline (nepripojený) 4326

Budem musieť. Lebo naozaj pomoc je vítana a niekedy aj potrebná. Len niekedy som si nie istá či ide o pomoc, alebo starosť o syna.
1 0
ja.nus.ka34 ja.nus.ka34

ja.nus.ka34 je offline (nepripojený) ja.nus.ka34

Tak to je dobre,že navlečku z vankúša oprat:-)))) tak ja bývam so svokrou v jednom dome už 16 rokov,mame samostatný byt na poschodí,ale návlečky mi ešte neprala...samozrejme sa stalo,že sa zamiešala do niečoho čo nemala:-))) ale ja som povaha,ktora sa nerada háda a nemám rada konflikty...možno preto ešte stále spolu bývame pod jednou strechou:-))) skús si s nou pohovorit,ako ti radia aj ostatní...aj ked napriklad ja viem,že moja svokra by to pochopila úplne inak...natolko ju poznám...jednoducho svokry su svokry:-)))
0 0
vcela12 vcela12

vcela12 je offline (nepripojený) vcela12

aach keby tak mne doniesla moja svokra salat ... a aj zalievku... bola by som stastna!
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
joj dievčatá, musím sa však postaviť na druhú stranu "barikády", moja svokra mi vždy dokazovala, že som neschopná a to doslova a dopísmena, vždy dcéra bola zle oblečená, ešte aj mladšiu keď som kojila- povzbudenie som nepočula, len pripomienky, že určite jej to nestačí, že mám určite! zlé mlieko.. ..... a keď som všetko "prepočula" dozvedela som sa v rodine o sebe veci - až mi vlasy dupkom stáli....
Staršia 18r. tam za celý svoj život bola asi dokopy 4 dni ( možno som aj veľa povedala) ...... takže nie sú svokry ako svokry ......
.... a nepomôžem si , už mám takú svokru skoro 20 rokov .... Keď som sa vydala za jej syna, povedala mi, vzala si si ho, tak sa staraj, máš dieťa, aj ja som mala, staraj sa, nik ti nepomôže .... a všetko sme zvládli ... niekedy cudzí lepší ako vlastná rodina.......
Už som sa naučila s ňou ako-tak žiť s nadhľadom, občas máme obdobia , kedy sa prudko nemusíme-tak sa nestretávame a nevidíme, muž je na mojej strane, pupočník si odstrihol - ale ona má výhodu, ja som priama, kdežto ona je "podpásovkárka" (.. asi to poznáte: Pane Bože ochraňuj ma pred priateľmi, od nepriateľov si pomôžem sám! - moje najobľúbenejšie) ...
ja na tvojom mieste sa tým nevzrušujem, nechceš to- vylej to,zahoď to..... kľudne s pokojom sa s ňou pozorprávaj a povedz jej, že ti to niekedy naruší plány vo varení, lepšie by bolo, keby ti dala vedieť, keď ti čosi chce poslať, nakoľko by bola škoda, aby sa to pokazilo, lebo sa to nezje...
Puto medzi synom a mamou v 40r. spolužití bude určite dosť pevné- ak nehceš prísť o svoju rodinu , nemá zmysel prilievať benzín do ohňa, v konečnom prípade budeš nešťastná ty. Tvoja svokra to možno vôbec nemyslí v zlom....
Moja by mi síce poslala , ale po celej rodine by som počula aká som neschopná, že jej synovi neviem ani šalát urobiť a čo mala ona chudera urobiť, tak musela mu poslať...
Dnes by som sa už vôbec tak nejedovala ako kedysi, s úsmevom na tvári ide všetko lepšie....
1 0
Daniela Daniela

Daniela je offline (nepripojený) Daniela

Odporučala by som ti, pekne sa poďakuj za šalát a zálievku. Popapkaj, a hneď si popros recept na takúto zálievku. Pochváľ, že Vám chutila a chcela by si ju nabudúce urobiť sama. Môžem ti povedať, fungovalo to u mňa na 100 %. časom som si vypýtala aj iné recepty, iné rady do kuchyne a potom som varievala ja aj pre svokru. Vybudovali sme si fantastický vzťah. Ona bola najlepšia svokra a ja pre ńu najlepšia nevesta. Ver, bude to aj u Vás tak.
5 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Aj ona vychovavala syna a mozno vie, ze to bolo tazke, a hodila by sa jej v tej dobe akakolvek pomoc. Navarene muselo byt 4x denne, vsetko muselo byt tip-top. "Babicka" Vam to chce len ulahcit, lebo vie ze mate vela prace s domacnostou aj dietatkom.
A ona chce byt len mila a napomocna... 40 rokov zila so synom? Potom asi velmi dlho cakala aj na vnucatka, mozno by som na to isla opacne a vyslovene ju poziadala o starostlivost aj o dieta, ked potrebujem nieco vybavit. Kto nam pomoze s nasimi detmi, ked nie nase "babicky".

Ja chapem ale obe strany. Narodila sa mi neterka (mojmu bratovi dcera) a nasa mamina by chcela byt napomocna, chcela by byt s vnuckou, chcela by ju vidat, posielat jej veci, pomoct s domacnostou, lebo ona vie ake je to tazke - mala nas tri deti na materskej naraz... A vidim svoju svagrinu, ktora ma vo vsetkom system, vychovava dieta v uplne inej dobe, su ine lekarske "modne" vystrelky v stravovani, vo vsetkom a rady "starych bab" sa uz neberu vazne. A vidim ze jej to niekedy vadi, lebo ma pocit ze jej moja mama dava najavo ze to nezvlada a nerobi to tak dobre ako by mala a podobne....

A stale mi mamina hovori - Zuzka, ked budes mat dietatko, ze ti mozem chodit umyvat riad, prat a varit? ... a nie je to preto ze by uz 5 rokov dopredu vedela ze to nebudem zvladat...

Nic sa neje take horuce ako sa navari a ja dufam ze obe nase "babicky" mi raz budu napomocne, a ja ich pomoc budem viac menej aj ocakavat
1 0
4326 4326

4326 je offline (nepripojený) 4326

Svokra nie je zlá. Pomáha najmä s malým, keď niečo potrebujeme vybaviť. Ale niekedy má tendenciu sa zamiešať aj do toho,do čoho by sa nemusela. Tiež som sa už o sebe dozvedela zopár "pekných" vecí. Asi je to tým, že keď máme problém, tak priateľ sa chodí vyplakať domov. Nuž čo - neostáva iné len niektoré veci brať s nadhľadom.
0 0
jozka56 jozka56

jozka56 je offline (nepripojený) jozka56

4326 nebuď zúfalá, všetko sa utrasie, len ten čas nech rýchlo plynie
2 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

Niečo na "odľahčenie" tejto témy, resp. najobľúbenejšie vtipy môjho manžela:
Aký je rozdiel medzi palacinkou a svokrou?
Palacinka je dobrá teplá a stočená a svokra vystretá a studená...

Prečo sa po česky nehovorí svokra ale tchýně?
Lebo slovo tchýně vzniklo skrížením slov tchoř a svině...

PS: Snažím sa ho od toho odnaučiť, ale to vieš, v 40-ke a ani v 45-ke už chlapa neprevychováš, alebo ako hovorí príslovie "starého psa novým kúskom nenaučíš".
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Add 1 .

http://www.porada.sk/t109571-moja-svokra.html

Add 2 .

Boli sme svojho času u svokrovcov na obede ...v začiatkoch manželstva .

Po , aj počas , obede sa ma opýtala , či mi chutí ...

Ja len tak , aby sa nepovedalo , zo slušnosti som odvetil :

" Hm , jedol som aj lepšie ..."....

Proste , so svokrou / traumov mojich dní / si " veľmi nádherne rozumieme "...
Odvtedy mám od nej pokoj , čo sa varenia týka .
0 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Ak je svokra šporovlivá a urodilo sa jej veľa šalátu, tak ho vyumývala a poslala aj so zálievkou aby tebe ušetrila robotu a aj prašule. Ja som zasa smutná, že mne nikto nič neposiela, tak pre prípad že by sa svokra urazila a chýbalo by jej to posielanie, zanechám ti môj mobil v ss - zavolaj !
0 0
JaDo JaDo

JaDo je offline (nepripojený) JaDo

Asi musím tiež znížiť stupeň iniciatívy, pretože sú ľudia, ktorí sú vzťahovační a domýšľaví. Stále na to zabúdam.

Keby som poslala neveste šalát so zálievkou nikdy by ma nenapadlo, že to môže byť pochopené ináč, než ako minimálna pomoc, vlastne ako rodinná spriaznenosť.

Áno, každý môže spraviť chybu napr. nejakým nepremysleným prejavom, resp. neprimeraným výrazom. Kým ho však odsúdim pre zlý úmysel, musím ho dobre poznať.

Asi aj tu platí, že podľa seba, súdim teba.
Naposledy upravil JaDo : 29.06.10 at 18:24
1 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

ako tu viacraz odznelo,je to hlavne o vztahu-ty sama musis najlepsie vediet,ci to mal byt znak toho,ze ta priatelova mama povazuje za neschopnu,alebo to bol prejav spontannej lasky k matke vnucatka,ktora ma aj tak dost roboty.......
hranice musia byt,to je jasne,ale viem si presne predstavit tu situaciu,kedy clovek vytrhne zo zahrady salat chce ho poslat detom a pomysli si-ale,vsak ked uz robim nalev pre nas,poslem aj im,co sa s tym budu babrat.......

teda aspon toto su praktiky mojej mamy a ma pravdu.mne osobne to padne dobre.
neznasam sice ked k nam pride a poprehadzuje mi riad alebo nejake veci.ale je prijemne,ked nam uvari,pomoze cosi okolo kvetiniek na dvore......aj ked teda ju krotim ,lebo si pride oddychnut a nie na nas robit.no a tak isto moj otec.oni proste nedokazu len tak sediet,furt sa v comsi musia sparat....
ale aby ste nepovedali,ze je to ine,lebo to su moji rodicia:
moj muz ma tetu,byva tam kde my ,ma uz 80 rokov.no a ta,hoci vie ze si vsetko zapostacim,casto nam posle daku dobrotu,ked vari-a to teda nejde len o nalev.ona posle normalne v hrnci navarene!take typicke rakuske veci,co ja sa len priucam.....ani raz mi to neprislo ,ze by ma chcela ponizit,skor som si pomyslela ze neviem,co jej za to dame.
tak napr.ked peciem,vypekam na dvojo a poslem jej,lebo stryco je maskrtnik a napr.10.7.bude vydavat vnucku,tak im upeciem tortu..... moj muz to uz tak akceptuje,ze take malickosti ako ty vobec neriesime.
vztahy sa tym utuzuju a sme si blizsi.vsak keby som kazdemu davala najavo ze nic nepotrebujem,bola by som tu sama jak kol v plote.
3 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Ja ked som sa vydala, tiez som chcela mat pokoj a robit si to po svojom.
Tiez som nemala chut, aby sa mi do toho niekto montoval. Aj ked som "navarila" a vyhodila a plakala, ale bol to moj nepodarok.
Teraz som vsak bola v inej situacii- svokry.Mala som tiez tendenciu "pomahat", no vcas som sama prisla na to, ze robim to, co som nechcela, aby robili mne. tak som prestala. Povedala som len, ze ak potrebuju pomoc, som tu pre nich.Poziadaju pomozem, ak nie, nemiesam sa a verte vsetko funguje.
4 0
Vlastas Vlastas

Vlastas je offline (nepripojený) Vlastas

žena
Dnes som už svokrou ja. Nemiešam sa. Žijú od nás ďaleko, takže len radím ak sa pýtajú. Keby som ja mala takú svokru ako píše 4326. Ja som mala zas opačnú. Keď si moje deti chceli obrať jahody na záhrade u svokry tak odpoveď znela: Joj nie ja musím zavárať, keď si pýtali kompót zo špajze, joj nemôžem Vám dať to mám na koláč, a či piekla koláč to netuším ale my sme ho nikdy nejedli (ani moje deti) a to bývala 200 m od nás. Aj takéto sú svokry.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať