Zavrieť

Porady

Fyzická osoba a faktúra

Ahojte.

Potrebovala by som poradit.

Som zamestnana na trvaly pracovný pomer v jednej spoločnosti (nie som zivnostnik) kde mam staly prijem. Teraz chcem predat podnikatelovi nejaký stroj a on potrebuje faktúru. Ja ked mu vystavim nejaku faktúru a budem mat za to príjem, musim tento príjem zdanit? do akej výšky netreba? alebo musim , ked on to bude mat v nákladoch.
Prosím poradte.
Vdaka
Dana
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    § 9
    Príjmy oslobodené od dane
    d) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja
    hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného
    majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného
    majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto
    zákona nepovažuje cenný papier,

    ak by sme sa držali tohto, tak si myslím, že to netreba zahŕňať do príjmu.

    Možno závisi aj od toho aká bude predajná cena stroja.

    Poradí ešte niekto?

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    dadia1
    No hodnota toho stroja by mala byt tak cca 30 tis.
    Fakt neviem čo mam urobit.
    Zákon nič nehovorí o nejakom cenovom strope - predaj hnuteľných vecí v zmysle citovaného § nie je predmetom dane z príjmu. S podnikateľom uzavri na tento stroj kúpno-predajnú zmluvu - vzor presme na tento účel je v časti Porady: Dokumenty,tlačivá - Tlačivá - Rôzne. Myslím, že je hneď prvá v tomto chlieviku .

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    Na predaj stači kúpna zmluva s výdavkovým dokladom.

    Príjem je oslobodený

    § 9
    Príjmy oslobodené od dane
    d) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    bepo
    Na predaj stači kúpna zmluva s výdavkovým dokladom.

    Príjem je oslobodený

    § 9
    Príjmy oslobodené od dane
    d) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,
    nebude to príjmový doklad? :p

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    Keď firma niečo kupuje tak peniaze vydáva,prečo by FO-nepodnikateľ mal mať príjmovy doklad?

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    bepo
    Keď firma niečo kupuje tak peniaze vydáva,prečo by FO-nepodnikateľ mal mať príjmovy doklad?
    ... lebo prijíma peniaze?

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Ja by som dal ako kupujúca SZČO výdavkový a tam je chlievik podpis príjemcu kto peniaze prevzal a tam mi to predávajúci podpíše.
    Pekné ráno želám...

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    bepo
    Ale nie je FO-podnikateľ
    ... takže nemôže vystaviť príjmový doklad? ... dáš mi aj nejaký paragraf, ktorý to zakazuje?

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    Nie že nie je paragraf ktorí to zakazuje ale nie je paragraf ktorí to prikazuje. Takisto knihu jázd nemusia robiť FO-nepodnikatelia a robíš si ju len zato že ju FO-podnikatelia robia?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Já by som navrhovala kúpno-predajnú zmluvu medzi oboma strana , kde by sa písalo , že v deň podpisu zmluvy a prevzatia predmetu zmluvy , uvedená suma bola vyplatená predávajúcemu v hotovosti , čo predávajúci vlastnoručne podpisuje . Ako kupujúci by som si určite dala podpísať VPD .

    Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

    Som kto som Jozef I
    vladan
    ... takže nemôže vystaviť príjmový doklad? ... dáš mi aj nejaký paragraf, ktorý to zakazuje?
    Myslím si, že Bepo má pravdu. Ty si ho chcel trošku podpichnúť, ale je pravda, že ja ako občan si nebudem kupovať príjmové bločky a vypisovať ich, keď idem niečo predávať. Zaujímajú ma hlavne peniaze.
    Firma vypíše výdavkový bloček a dá podpísať príjemcovi. Kópiu aj s kúpnopredajnou zmluvou dá osobe(občanovi) aj s peniazmi a je to vybavené.

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    Jozef I
    Myslím si, že Bepo má pravdu. Ty si ho chcel trošku podpichnúť, ale je pravda, že ja ako občan si nebudem kupovať príjmové bločky a vypisovať ich, keď idem niečo predávať. Zaujímajú ma hlavne peniaze.
    Firma vypíše výdavkový bloček a dá podpísať príjemcovi. Kópiu aj s kúpnopredajnou zmluvou dá osobe(občanovi) aj s peniazmi a je to vybavené.
    ... ja sa nechcem hádať, len toľko som chcela, že nič sa neudeje, keď občan vypíše príjmový pokladničný doklad ...

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    vladan
    ... ja sa nechcem hádať, len toľko som chcela, že nič sa neudeje, keď občan vypíše príjmový pokladničný doklad ...
    ...inak aj to je pravda, veď PPD je dostupne kúpiteľné tlačivo a aspoň aj predávajúci bude mať dokladík o tom že kedy čo predal....aj s touo alt.súhlasím, je to už na nich, ako to technicky dotiahnú....

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    bepo
    Keď firma niečo kupuje tak peniaze vydáva,prečo by FO-nepodnikateľ mal mať príjmovy doklad?
    Môže aj nepodnikateľ vydať PPD , já v tom nevidím žiaden problém . Pokiaľ ho má po ruke tak áno . Už som videla aj čestné prehlásenia o prevzatí finančných prostriedkov , za niečo , čo predávajúci predal . Podľa môjho názoru je to v poriadku ...KPZ-VPD . Pokiaľ bude aj PPD tak to bude viac krát poistené , ale nič hrozné sa nestane ,aj ak nebude PPD .

    Podľa môjho názoru v dnešnej dobe používať PPD aj pre nepodnikateľov je normálnou záležitosťou a nie je to zakázané........ ale ani prikázné .

    EFA je offline (nepripojený) EFA

    EFA
    Aj ja si myslím, že príjmový doklad by sa mohol vystaviť pri platbe v hotovosti. Ale faktúru, ktorá sa v úvode spomína, by som nevystavovala. Urobila by som len kúpnopredajnú zmluvu a uviedla číslo účtu, potom netreba ani príjmový doklad.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    EFA
    Aj ja si myslím, že príjmový doklad by sa mohol vystaviť pri platbe v hotovosti. Ale faktúru, ktorá sa v úvode spomína, by som nevystavovala. Urobila by som len kúpnopredajnú zmluvu a uviedla číslo účtu, potom netreba ani príjmový doklad.

    S tým číslom účtu si každý predávajúci predaj rozmyslí , pretože si myslím , že vždy je lepšie mať peniažky na ruke , ako niečo "predať " a potom peniaze neuvidím . Netvrdím, že to tak musí byť , ale istota je gulomet .

    Daska je offline (nepripojený) Daska

    RAK Daska
    vladan
    ... ja sa nechcem hádať, len toľko som chcela, že nič sa neudeje, keď občan vypíše príjmový pokladničný doklad ...
    Vladi este som sa stym v zivote nestretla, aby obcan vypisoval PPD a ani danovaci ho nepytaju...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.