Zavrieť

Porady

Musí sa z prvého zisku kryť neuhradená strata minulých rokov?

Ahoj poradaci.

S.r.o. založená v roku 2007 mala prvé dva roky účtovnú stratu, ktorú účtuje doteraz na účte 429 - neuhradená strata minulých rokov - celkom cca 59 000 €.
V roku 2009 vykázala účtovný zisk 48 000 €.

Musí spoločnosť z tohto prvého účtovného zisku "pokryť" účtovne najskôr straty minulých rokov alebo si môže spoločník zisk vyplatiť?

Dakujem.
Lucia
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    optimistka je offline (nepripojený) optimistka

    optimistka optimistka
    OPTIMIZEM SK, s.r.o.
    § 123 a § 179 ods.3 a 4 Obchodneho zakonnika

    Do zrušenia spoločnosti môže byť medzi akcionárov rozdelený vždy len čistý zisk

    a) znížený o prídely do rezervného fondu, prípadne ďalších fondov, ktoré spoločnosť vytvára podľa zákona, a o neuhradenú stratu z minulých období,
    b) zvýšený o nerozdelený zisk z minulých období a fondy vytvorené zo zisku, ktorých použitie nie je v zákone ustanovené.

    (4) Spoločnosť nemôže rozdeliť medzi akcionárov čistý zisk alebo iné vlastné zdroje spoločnosti, ak vlastné imanie zistené podľa schválenej riadnej účtovnej závierky je alebo by bolo v dôsledku rozdelenia zisku nižšie ako hodnota základného imania spolu s rezervným fondom (§ 217), prípadne ďalšími fondmi vytváranými spoločnosťou, ktoré sa podľa zákona alebo stanov nesmú použiť na plnenie akcionárom, znížená o hodnotu nesplateného základného imania, ak táto hodnota ešte nie je zahrnutá v aktívach uvedených v súvahe podľa osobitného zákona.

    Hlasovalo 7 pouzivatelov

    Užitočné (7)
    betka, Rozalka, Anja111, Žabinka, promont maja, Andyke, Marína
    7

    Musí sa z prvého zisku kryť neuhradená strata minulých rokov?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.