Zavrieť

Porady

Nadstavba budovy

Drahí poraďáci, už som zúfalá a tak Vás prosím o pomoc.
Sme a.s., vlastník budovy, ktorú prenajímame aj platcom aj neplatcom. V bežnom roku účtujem náklady koeficientom.
V 10/2005 sme začali s nadstavbou budovy, kde budú vytvorené byty. Časť bytov bude nájomných /55,87% zastavanej plochy/ a časť sú byty,ktoré budujeme v súčinnosti s následnými majiteľmi bytov /44,13% zastavanej plochy/.
Môj ploblém je v tom, ako rozúčtovať nákladové faktúry. Riešenie, ktoré myslím, že by mohlo byť správne je nasledovné:
DF DZ 2 mil. SK, DPH 380 tis.
rozúčtovanie: 44,13% z DZ 882 600,- Sk 321/518 , DPH mám 100% nárok na odpočet, lebo poskytujem službu následným vlastníkom bytov.
55,87% z DZ 1 117 400,- Sk 321/042
Ale čo s DPH? DPH 212 306,- Sk voľba:
a/ nájomné byty budeme prenajímať občanom, t.j. neplatcom DPH = zaúčtovať bez nároku na odpočet DPH na 042?
b/ vytvorený majetok /byty/ budú majetkom a.s., ktorý sa bude odpisovať.
Pletie ma § 49, ods. 5. Kedže dnes robíme aj aj, všetky náklady riešim koeficientom, tak ako som uviedla hore. Mám nárok aj z tejto časti DPH na odpočet DPH koeficientom? Prosím, ak môžte, pomôžte. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    SlavaK je offline (nepripojený) SlavaK

    SlavaK
    Myslím, že uvažuješ správne. Odpočet by som uplatnila tiež alikvótne. Čo sa týka nájomných bytov, myslím, že skutočne nie je možné uplatniť z tejto časti odpočet dane, keďže všetky byty budete prenajímať neplátcom dane. Tiež by som zúčtovala túto časť DPH na 042. Môj názor je, že § 38 zák. o DPH je v tomto prípade nadradený § 49 ods.5, ktorý uvádzaš. Toto ustanovenie je doplnené, myslím, z dôvodu rozšírenia okruhu zdaniteľných osôb od 1.5.2004, napr. aj o príspevkové organizácie (časť činností nepodnikateľského-príspevkového charakteru, časť činností podnikateľského charakteru). Ty sa podľa mňa nemôžeš rozhodovať o odpočte a neodpočte DPH, lebo si viazaná § 38.
    Z koeficientov mám však poriadny guľáš a vyhýbam sa im ako sa dá.

    Nadena je offline (nepripojený) Nadena

    Nadena
    Ďakujem za názor. Prosím, nenajde sa este niekto, kto by vyjadril aj svoju mienku na riešenie problému?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.