Zavrieť

Porady

Zákonná povinnosť podieľať sa na chode domácnosti

Dobrý deň!

Vopred sa ospravedlňujem, ak som náhodou zle zaradila, ale lepšia kategória sa nenašla

Mám problém. Od otcovej matky sme odkúpili jej dom, ktorý sme zrekonštruovali a v ktorom aj s ňou bývame ( ona celé spodné podlažie, my vrchné ).
Podľa dohody my platíme všetko - voda, elektrina, dane, smeti ... akurát ona má prispievať na chod domácnosti tým, že bude platiť plyn. Mesačne to vychádza 100 eur.
Dôchodok má cez 350 e, takže sa to v pohodičke zvláda.
Stalo sa však, že jej preplo a my sme sa rozhádali a ona zámerne odmieta platiť dohodnutý príspevok. Nie je na to ani zmluva, ani nič - len ústna dohoda, kto mohol vedieť, že otcova mama je taká ...
Pritom tam býva, energie míňa, nemá tam ani doživotné právo ani nič - ale nie sme chrapúni, vyhodiť ju nechceme.

Chcem len vedieť, či existuje nejaký zákon, ktorý udáva, že členovia domácnosti sa musia finančne podieľať na chode domácnosti.

Ďakujem za všetky podnetné odpovede
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

    ...originál... pepsikova
    ..a na koho je zmluva s plynárňami?..pokiaľ na vás, plaťte si samy,alebo si spravte sami zmluvu na vaše meno a milú lakomú babku odpojte od energií..aj od elektriny, vody..aby to mala tak, že nemá nič..a uvidíte, či sa nespamätá..horšia možnosť je, pohroziť domovom dôchodcov,kde by ste ju šupli, ak nebude prispievať na chod domu...sú to len taktické manévre ale aj starkí si musia uvedomiť, že zadarmo sa nič nedostane..

    ..neviem, či zákon prikazuje ,ale súdnou cestou by to určite šlo..

    pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

    ...originál... pepsikova
    djriki Pozri príspevok
    Pripajam sa k ziadosti o poradu v tejto veci. Len dodavam ze v mojom pripade som vylucnym vlastnikom domu a zijem spolu s otcom ktory ma vecne bremeno uzivania nehnutelnosti a potrebnej opatery a vsak na chod domacnosti mi odmieta prispievat co ma dostalo do tazkej fin.situacie. Poprosim c.zakona a tak isto nemozem nikde najst VZOR navrhu na sud k tomuto pripadu DAKUJEM.
    ..

    ...treba to sformulovať tak, že ty, ako navrhovateľ /((uviesť nacionálie,dáta nar, š.p.))žiadaš súd o rozhodnutie vo veci)/ a dedko ako odporca, ktorý nie je ochotný prispievať na chod domácnosti..potom opísať situáciu a žiadať, aby súd určil odporcovi prispievať na chod domu určitou sumou.(podľa toho, či len berie energie, alebo sa aj spoločne s tebou stravuje, či mu perieš ap..a odniesť do podateľne na súd...

    Zákonná povinnosť podieľať sa na chode domácnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.