Zavrieť

Porady

Typ a hrúbka izolácie strechy

Som kto som...
Ahojte,

Akú hrúbku izolácie mám dať a aký druh, typ značku, na zateplenie podstrešnej časti ?

Staviam bungalov. Izoláciu nechcem dávať medzi krokvy, ale ju iba naukladám na deku, nakoľko túto časť stavby nehodlám využívať ako pôjd.

Takže, akú hrúbku a typ použiť ?
Usporiadat
Composite Composite

Composite je offline (nepripojený) Composite

220870 Pozri príspevok
30 cm je vyhovujúce.Osb dosky fungujú ako parozábrana sú parotesné.Takže v žiadnom prípade nie sú vhodné ako vrchný záklop.Ak to je neobývanej dobre vertranej časti povaly tak môžete na strop položiť aj polystyrén.
ale parozábranu treba dať od interieru, čiže parozábrana a potom vata, polystyrén,...

Wlady Pozri príspevok
Podkrovie bude sluzit iba ako ulozny priestor, nechcem to zalievat. Stropny hranol ma 21cm, priecne zvazujem nabit dve stresne laty na seba co by bolo 10cm takze spolu 30cm izolacie. Staci tolko? Zhora spravim zaklop z OSB 18mm a z dola sadrokarton.
z interierovej časti by si mal mať 100% parozábranu, už 1% vlhkosti navyše znižuje tepelno-izolačné vlastnosti vaty o 10-15%.
Potom vatu medzi krokvy, potom môžeš zas parozábranu, ale nemusíš a nakoniec môžeš priečne dať 10-20 cm znova vaty a na to hydroizoláciu (prepúšťa pary, ale nie vodu) a nemusíš dávať žiadne OSB, ale vlastne ty to chceš ako úložný priestor, tak musíš dať OSB, ale ja by som aj tak podne dal hydroizolačnú foliu. Ked to spravíš raz poriadne máš pokoj.
Parozábrana musí byt poriadne spraená, aby nikde neprepúšťala z interieru vlhkosť do vaty.
Napr. dáš nejakú tuhšiu vatu medzi krokvy tých 21 cm a potom dáš napr tých 10 cm niečo ako Isover R, je to tvrdá vata po ktorej môžeš chodiť a nemusíš dávať OSB 18, ale stačí OSB 8, či 12 a ked dáš pod OSB hydroizolačnú foliu, tak nemusší dávať OSB s perodrážkou. alebo bez hydroizolačnej folie, ale potom OSB PD 12 cm.


Polystyrén by sa mal zaliať, ale nemusí. Ale najlepšie by bolo keby si si pozrel cenu za 1m2 k odporu R, dnes zoženieš vatu za polovicu ceny, alebo dostaneš druhú zadarmo,... proste ked hľadáš najdeš lacnú vatu ako porovnateľný polystyrén
Naposledy upravil Composite : 31.08.10 at 11:40
0 0
77erko 77erko

77erko je offline (nepripojený) 77erko

220870 Pozri príspevok
30 cm je vyhovujúce.Osb dosky fungujú ako parozábrana sú parotesné.Takže v žiadnom prípade nie sú vhodné ako vrchný záklop.Ak to je neobývanej dobre vertranej časti povaly tak môžete na strop položiť aj polystyrén.
Chcem sa ťa spýtať, že pokiaľ fungujú OSB ako parozábrana a nie sú vhodné na záklop môžem ich použiť pri nepochôdznej povale/strope naopak?
napr. keď to zoberiem z interieru na hor : OSB doska,20 cm celulózová izolácia, zaklop z dosiek, parozábrana pod krytinou.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Áno,až na to že pod krytinu sa nedáva parozábrana ale paropriepustná fólia. Len nezabudnite spoje dosiek prelepiť lepiacou páskou.Minulý rok sme to aplikovali na jednom pasívnom dome.Je to hneď na vrchu galérie.
http://picasaweb.google.sk/107564108.../PasivnyDom02#
0 0
77erko 77erko

77erko je offline (nepripojený) 77erko

Veľmi pekne ďakujem za radu a za fotky, ja to budem mať z hora:Bramac, lata 50/40mm, kontralata 50/50, strešná fólia Bramac, záklop 100/22, krokva no a strop (zo spodu) SDK na závesoch/poprípade osb dosky(preto som sa o to zaujímal) parozábrana a izolácia ešte neviem na 100% aká ale pravdepodobne fúkaná celulózová tepelná izolácia Climatizer plus alebo Termofloc.
0 0
Wlady Wlady

Wlady je offline (nepripojený) Wlady

Takyto mam plan ako urobit a zateplit strop. Tu osb dosku by som rad pouzil pretoze mi vyhovuje ako zaklop po ktorom budem chodit /aj ked to bude neobytne podkrovie/. Moze to tak byt, alebo ako to teda spravit lepsie? Dakujem.
Naposledy upravil Wlady : 01.12.10 at 14:25
0 0
janfasanga janfasanga

janfasanga je offline (nepripojený) janfasanga

Ján Fašanga, autor. Ing.
Už je to tu dosť podrobne popísané, akurát o jednej veci nepadlo slovo. Takže doplním len toľko, aby tepelná izolácia strechy bola úmerná s izoláciou ostatných obalových konštrukcií (podlaha, steny, okná)! Čiže aby bol rovnomerný štandard. Lebo často vidím, že na rodinnom dome si 38-ku (alebo aj 44-ku) tehlu zateplia napr. 10cm zateplovákom a na strope je len max. 8cm. (Sú to konkrétne prípady novostavieb RD). Alebo si spravia nadštandardne kvalitnú obvodovú stenu a nakoniec tam bachnú lacné okná s podpriemerným dvojsklom. Minulý týždeň som bol na obhliadke v dome, ktorý bol síce zateplený ale v podlahe bol len 1cm polystyrén... Nemá význam jednu časť obalového plášťa spraviť špičkovo, ak ostatné časti odfľáknem. Treba sa snažiť o vyrovnanosť, úmernosť. Píšem to len preto, lebo padlo tu pár slov o "správnej" hrúbke tepelnej izolácie strechy, pritom sa vôbec nediskutovalo o tom, ako sú poriešené ostatné časti domu.
1 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Wlady Pozri príspevok
Takyto mam plan ako urobit a zateplit strop. Tu osb dosku by som rad pouzil pretoze mi vyhovuje ako zaklop po ktorom budem chodit /aj ked to bude neobytne podkrovie/. Moze to tak byt, alebo ako to teda spravit lepsie? Dakujem.
Môže to tak byť.Na parozábrane si dajte obzvlášť záležať,tá musí byť na 100%.
0 0
Wlady Wlady

Wlady je offline (nepripojený) Wlady

janfasanga Pozri príspevok
Už je to tu dosť podrobne popísané, akurát o jednej veci nepadlo slovo. Takže doplním len toľko, aby tepelná izolácia strechy bola úmerná s izoláciou ostatných obalových konštrukcií (podlaha, steny, okná)! Čiže aby bol rovnomerný štandard. Lebo často vidím, že na rodinnom dome si 38-ku (alebo aj 44-ku) tehlu zateplia napr. 10cm zateplovákom a na strope je len max. 8cm. (Sú to konkrétne prípady novostavieb RD). Alebo si spravia nadštandardne kvalitnú obvodovú stenu a nakoniec tam bachnú lacné okná s podpriemerným dvojsklom. Minulý týždeň som bol na obhliadke v dome, ktorý bol síce zateplený ale v podlahe bol len 1cm polystyrén... Nemá význam jednu časť obalového plášťa spraviť špičkovo, ak ostatné časti odfľáknem. Treba sa snažiť o vyrovnanosť, úmernosť. Píšem to len preto, lebo padlo tu pár slov o "správnej" hrúbke tepelnej izolácie strechy, pritom sa vôbec nediskutovalo o tom, ako sú poriešené ostatné časti domu.

Tak bude umerne nasledovne? Porfix 30cm+10-12EPS, izolacia stropu 30cm vata, podlaha 10-12EPS, okna plastove trojskla. Neviem preratat aby som pomohol porovnat napr. odpor stien s EPS a odpor izolacie v strope.
0 0
Wlady Wlady

Wlady je offline (nepripojený) Wlady

220870 Pozri príspevok
Môže to tak byť.Na parozábrane si dajte obzvlášť záležať,tá musí byť na 100%.
Mate typ na link kde by som mohol co najlepsie nastudovat parozabranu, hlavne ma zaujima detail napojenia na priecky.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Ak ste z tých čo si dajú poradiť.Tak fólie kupujte len od JUTA.Nie preto že by ostatný boli mizerný ale týto neoje...ú
http://www.juta.cz/paroschema1.htm
Veľmi dúležité sú aj pásky na lepenie parozábrannej fólie .V drtivej väčšine sa tu predáva totálny čínsky šuvix.Táto páska má málo lepidla a nevhodnej kvality,preto na povrchu nedrží po pár mesiacoch lepidlo totálne degraduje a páska sa začne z povrchu samovolne odlepovať.Navyše sa nejedná o výrobok z hliníku ale o plastovú pásku potiahnutú striebrenkou.Pre laika je v tomto prípade veľmi ťažké odhaliť čo je dobré a čo zlé.A pritom na tom totálne záleží .Ak použijte šmejd ,asi si dokážete predstaviť ako to potom tesní.Je tam zopár rozoznávacich znakov.Páska musí mať na cievke popis väčšinou meno názov firmy.Tie číny sú bez popisu.Kvalitná páska je z čistého hliníku veľmi podobné alebo takmer identické ako alobal z jednej strany z lepidlom.Na priečky sa parozábrana lepí na silikon.
0 0
petosc petosc

petosc je offline (nepripojený) petosc

220870 Pozri príspevok
Áno,až na to že pod krytinu sa nedáva parozábrana ale paropriepustná fólia. Len nezabudnite spoje dosiek prelepiť lepiacou páskou.Minulý rok sme to aplikovali na jednom pasívnom dome.Je to hneď na vrchu galérie.
http://picasaweb.google.sk/107564108.../PasivnyDom02#
chcem sa spýtať, na niektorých foto je vidieť tú nopovú foliu, alebo ako sa to volá, tá čierna s tými bublinami, to sa náhodou nedáva tak že bubliny sú smerom na základy? len sa pýtam
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Ako si ju dali tak ju majú,alebo, čo chce majiteľ dosiahnuť aplikáciou tejto fólie?Pôvodne sa tá fólia dávala na steny základu tak ako je na foto.Jej pôvodné využitie bolo na to aby rozložila bočné povrchové tlaky na základ domu(hlavne cez zimu).A v tom prípade sa dáva takto.Na tomto dome nieje prečo odvetrávať základový betón.Nieje tam pivnica ani poškodené hydroizolácie.Betónu voda nevadí.
0 0
petosc petosc

petosc je offline (nepripojený) petosc

220870 Pozri príspevok
Ako si ju dali tak ju majú,alebo, čo chce majiteľ dosiahnuť aplikáciou tejto fólie?Pôvodne sa tá fólia dávala na steny základu tak ako je na foto.Jej pôvodné využitie bolo na to aby rozložila bočné povrchové tlaky na základ domu(hlavne cez zimu).A v tom prípade sa dáva takto.Na tomto dome nieje prečo odvetrávať základový betón.Nieje tam pivnica ani poškodené hydroizolácie.Betónu voda nevadí.
to znamená,že ani ju tam nemusím dávať? lebo akurát dnes som to riešil či je tam vlastne nejako potrebná, nevyhnutná??. dakujem
0 0
janfasanga janfasanga

janfasanga je offline (nepripojený) janfasanga

Ján Fašanga, autor. Ing.
petosc Pozri príspevok
to znamená,že ani ju tam nemusím dávať? lebo akurát dnes som to riešil či je tam vlastne nejako potrebná, nevyhnutná??. dakujem
Nopovú fóliu je možné využiť na rôzne účely, či už ako ochrannú vrstvu hydroizolácie, alebo ako drenážnu vrstvu, a pod. Od toho závisí spôsob jej zabudovania. Ak je to teda opodstatnené, má samozrejme význam a treba ju správne aplikovať. Ak nato nie je dôvod, tak použitie je len plytvanie peňazí investora.
1 0
Wlady Wlady

Wlady je offline (nepripojený) Wlady

220870 Pozri príspevok
Ak ste z tých čo si dajú poradiť.Tak fólie kupujte len od JUTA.Nie preto že by ostatný boli mizerný ale týto neoje...ú
http://www.juta.cz/paroschema1.htm
Veľmi dúležité sú aj pásky na lepenie parozábrannej fólie .V drtivej väčšine sa tu predáva totálny čínsky šuvix.Táto páska má málo lepidla a nevhodnej kvality,preto na povrchu nedrží po pár mesiacoch lepidlo totálne degraduje a páska sa začne z povrchu samovolne odlepovať.Navyše sa nejedná o výrobok z hliníku ale o plastovú pásku potiahnutú striebrenkou.Pre laika je v tomto prípade veľmi ťažké odhaliť čo je dobré a čo zlé.A pritom na tom totálne záleží .Ak použijte šmejd ,asi si dokážete predstaviť ako to potom tesní.Je tam zopár rozoznávacich znakov.Páska musí mať na cievke popis väčšinou meno názov firmy.Tie číny sú bez popisu.Kvalitná páska je z čistého hliníku veľmi podobné alebo takmer identické ako alobal z jednej strany z lepidlom.Na priečky sa parozábrana lepí na silikon.
Bude ten silikon drzat aj na holom porobetone?
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Drží to aj na porobetone.
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
220870 Pozri príspevok
Ak ste z tých čo si dajú poradiť.Tak fólie kupujte len od JUTA.Nie preto že by ostatný boli mizerný ale týto neoje...ú
http://www.juta.cz/paroschema1.htm
Veľmi dúležité sú aj pásky na lepenie parozábrannej fólie .V drtivej väčšine sa tu predáva totálny čínsky šuvix.Táto páska má málo lepidla a nevhodnej kvality,preto na povrchu nedrží po pár mesiacoch lepidlo totálne degraduje a páska sa začne z povrchu samovolne odlepovať.Navyše sa nejedná o výrobok z hliníku ale o plastovú pásku potiahnutú striebrenkou.Pre laika je v tomto prípade veľmi ťažké odhaliť čo je dobré a čo zlé.A pritom na tom totálne záleží .Ak použijte šmejd ,asi si dokážete predstaviť ako to potom tesní.Je tam zopár rozoznávacich znakov.Páska musí mať na cievke popis väčšinou meno názov firmy.Tie číny sú bez popisu.Kvalitná páska je z čistého hliníku veľmi podobné alebo takmer identické ako alobal z jednej strany z lepidlom.Na priečky sa parozábrana lepí na silikon.
Nazdar, tak mne ju na priečky neidú lepiť vobec vraj tam pojde len SDK po stenu , potom sa zreže a dá sa tmel-akryl./nemám ešte štuk , ten sa tam vraj dopucuje/
a fóliu som dal rano vymeniť , hneď utekali pre tu J 170 N AL ako si mi písal
A ešte doplním, pásku kúpili nejaku DORKEN , je to O.K?
Naposledy upravil pivko : 12.10.10 at 04:38
DSC01847.jpg  
0 0
Wlady Wlady

Wlady je offline (nepripojený) Wlady

pivko Pozri príspevok
Nazdar, tak mne ju na priečky neidú lepiť vobec vraj tam pojde len SDK po stenu , potom sa zreže a dá sa tmel-akryl./nemám ešte štuk , ten sa tam vraj dopucuje/
a fóliu som dal rano vymeniť , hneď utekali pre tu J 170 N AL ako si mi písal
A ešte doplním, pásku kúpili nejaku DORKEN , je to O.K?
A nie je toto tak ako by to nemalo byt? Ze SDK pojde priamo na hlinikovu foliu? Ze by tam mala byt medzera....
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Bohužiaľ nepamätám si názvy tých pások.Ale tá čína nemá žiadne nápisi.PRC sa pod svoje produkty nepodpisuje.Nemajú tie CD-čka v rohu nejako moc ďaleko od seba?
0 0
Wlady Wlady

Wlady je offline (nepripojený) Wlady

Nevadi ak budem robit porazabranu skor ako omietky? Myslim koli upevneniu na priecky.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať