Zavrieť

Porady

Rodinný dom na cudzom pozemku

Ahojte Poraďáci. Chcem Vás poprosiť o pomoc. Po rodičoch som zdedil rodinný dom. Stavali ho svojpomocne keď sa vzali v šesdesiatych rokoch v rodičovskom dvore môjho otca. Ako to vtedy bývalo, rodičia im dali povolenie na stavbu, všetko bolo oficiálne so stavebným povolením atď. no moji starí rodičia im zabudli preniesť pozemok pod ich nový domček, poprípade časť dvora aby bol umožnený prístup v budúcnosti. Po smrti mojich starých rodičov predala otcova sestra dom po mojich starých rodičoch aj s celým pozemkom cudziemu kupcovi. Na LV je aj pozemok pod rod. domom ktorý som zdedil napísaný na majiteľa druhého domu. Majiteľ pozemku najskôr prejavil záujem aj o kúpu môjho zdedeného domčeka, no neskôr si to rozmyslel. Ja sa teraz nemôžem vlastne ani do domu dostať, nakoľko k nemu nepatrí pozemok. Ako postupovať ( ak je dajaký spôsob ) aby som mohol kedykoľvek vojsť do môjho domu napr. kvôli údržbe, alebo kontrole ? Poprípade mám dajakú šancu dať to napríklad do prenájmu niekomu inému aby bolo aspoň na prípadnú opravu ? Mám totižto pocit že majiteľ pozemku to robí naschvál, čaká že dom začne chátrať a budem ho musieť zbúrať. A ešte jeden dotaz : môže prípadne odo mňa žiadať nejaký prenájom za to že môj dom stojí na jeho pozemku ? Vopred ďakujem za reakcie, nokoľko už neviem kam sa obrátiť o radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    Uvedená situácia vznikla v dôsledku absencie zásady superficies solo cedit, teda vrch ustupuje spodku. Znamená to, že vlastníkom pozemku a vlastníkom nehnuteľnosti stojacej na pozemku môžu byť dve rôzne osoby.
    Vlastník pozemku by mal podať návrj na súd, ktorý rozhodne nasledovne:

    § 135c zákna č. 40/1964 Zb., Občiansky zákonník

    1) Ak niekto zriadi stavbu na cudzom pozemku, hoci na to nemá právo, môže súd na návrh vlastníka pozemku rozhodnúť, že stavbu treba odstrániť na náklady toho, kto stavbu zriadil (ďalej len "vlastník stavby").

    2) Pokiaľ by odstránenie stavby nebolo účelné, prikáže ju súd za náhradu do vlastníctva vlastníkovi pozemku, pokiaľ s tým vlastník pozemku súhlasí.

    3)Súd môže usporiadať pomery medzi vlastníkom pozemku a vlastníkom stavby aj inak, najmä tiež zriadiť za náhradu vecné bremeno, ktoré je nevyhnutné na výkon vlastníckeho práva k stavbe.

    Resp. môžte aj vy podať návrh na súd na zriadenie vecného bremena.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Píšeš, že ty si pozemok zdedil, ale zároveň ho niekto predal ďalej.
    Máš nejaký doklad na ten pozemok? ...

    Môže pomôcť jedine súd, požiadaj napr. o zriadenie vecného bremena, ak sa nemôžeš dostať na svoj pozemok...

    sarasara je offline (nepripojený) sarasara

    optimista sarasara
    Užívaš cudzí pozemok bezplatne. Dohodni sa s majiteľom na nájme a navrhni mu, aby ste zriadili vecné bremeno na zastavanú plochu a príchod k domu.Ak sa nedohodnete, podaj návrh na súd.

    danco111 je offline (nepripojený) danco111

    danco111
    Nie, ja som zdedil len dom. Pozemok a druhý dom ktorý stojí na tomto pozemku patril otcovej sestre ktorá ho predala ďaľej.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    danco111 Pozri príspevok
    Nie, ja som zdedil len dom. Pozemok a druhý dom ktorý stojí na tomto pozemku patril otcovej sestre ktorá ho predala ďaľej.
    Načo je komu pozemok, ktorý nemôže využívať, lebo na ňom stojí cudzí dom? Skúste sa dohodnúť s majiteľom o odkúpení. Ak sa nedohodnete, tak asi jediná možnosť je súd.

    Rodinný dom na cudzom pozemku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.