Zavrieť

Porady

Kábel cez susedov pozemok

pekne ranko,ahojte vsetci ! prosim o radu,co robit v mojej "blbej situacii"...
skusim to zhrnut co najjednoduhsie. byvam v dome mojich zosnulych starych rodicov,ktori toho casu nemali zaujem o UPC,teda im kable nezaviedli.ked som sem prisla byvat s byvalym manzelom,potrebovali sme internet a tak sme sa dohodli s upc a susedmi o jednu parcelu dalej o kopani,ulozeni kabla atd. to je v poriadku.tito susedia su fajn a nerobia problemy.no sused,ktoreho opustena zahrada je medzi nasim pozemkom a tym kde je kabel zakopany,pozadoval za to,ze nas kabel vedie cez jeho plot,nejaku odmenu. no a tu vznikol problem. moj podareny exmanzel mu slubil celu parcelu niekolkokrat do roka pokosit,co splnil len prvy rok.potom ma podviedol a nechal s babatkom samu,opustil nas,odstahoval sa.neviem ani s kym a kde teraz zije. nema kto pokosit,porast je uz tak vysoky,ze strunovou kosackou to nejde a ja neviem rucne kosit ani peniaze nemam nazvys aby mi to dakto urobil..zahrad.firma. sused ten kabel chce odstranit,ze sa nekona kosenie,nedodrziava dohoda..ale dohoda nebola somnou,bola s exom,ktory tu nebyva .pritom sused chodi na svoj pozemok tak raz do roka. pytam sa preto,ci ma narok mi ten upc kabel odrezat,nebudem mat tv,ani internet a som viazana este min.2roky zmluvou. co mam teraz robit? prosim,poradte mi.sused sa somnou odmieta bavit,len pozaduje pokosit,neni s nim rec. co ak mi odreze ten kabel,ma na to pravo? dakujem za kazdu radu. suzi
Naposledy upravil arizona : 12.07.10 at 07:51
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

No neviem upozornila by som suseda, že ak poškodí kábel spoločnosti UPC tak poruší zákon a to § 245 Trestného zákona
zdroj : http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/trestny-zakon/
Poškodzovanie cudzej veci

§ 245



(1) Kto zničí, poškodí alebo urobí neupotrebiteľnou cudziu vec a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.

(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) a spôsobí ním väčšiu škodu, alebo
b) z osobitného motívu.
5 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Mgr.Shrek Mgr.Shrek

Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

právnik, ktorého baví právo =D ...viac
On Vám nemôže svojvoľne kábel preseknúť, lebo by Vám tým spôsobil škodu a bol by povinný Vám ju uhradiť. Resp. pokojne to spraviť môže, ale tým zasiahne do Vášho práva a budete ho môcť žalovať.
Ľudia si myslia, že ak je niečo na ich pozemku, môžu si robiť čo chcú, ale svojpomoc, resp. branie spravodlivosti do vlastných rúk nie je riešením.
Čo sa týka toho kosenia, skús poprosiť toho fajn suseda, či by ti nepomohol.
4 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

Xanti Pozri príspevok
Majkii
nehnevaj sa ako tvoj komentár môjho príspevku pomohol zadávateľke? Kde je nejaká rada ako má riešiť danú situáciu? A čo je to malá škoda? Neni náhodou škodou zadávateľky ak bude platiť za službu UPC ale ju nebude môcť pre zásah suseda využívať? Nevznikne jej tým žiadna škoda, žiadna ujma?

Ak máš niečo lepšie kludne napíš, ja sa rada poučím. Som otvorená novým názorom a veciam. A už som raz spomínala, niekedy postačí bubu urobiť aby človek zvažoval kroky, kt. podnikne.
nehnevám sa, rozhoddne nepovažujem za správne susedovi mávať ustanoveniami TZ, to zadávateľke nepomôže, naopak vyrazne podráždi vlastníka pozemku, a môže podniknúť právne kroky na odstránenie kábla.

Zadávateľke by som odporučil aby si uvedomila, že kábel vedie cez susedov pozemok. Sused nebol povinný im to umožniť, ale prejavom dobrej vôle im to za priateľnú odplatu umožnil. (stará ľudová múdrosť hovorí "za dobrotu na žobrotu"). Dohoda bola za veľmi priateľnú odplatu t.j. kosenie. Výhovorka , že dohodu urobil jej ex, je nemorálna, lebo pôžiok z dohody poberá zadávateľka a navyše je aj irelevantná, nakoľko dohodu t.j. právny úkon urobil v čase trvania manželstva a ten úkon sa vzťahuje na oboch manželov rovnako, pokiaľ sa ten druhý nedovolá neplatnosti právneho úkonu podľa ustanovenia §40a Obč.z. Môj názor je, že neplnením povinnosti dohodnutých podmienok vzniká právo na odstúpenie od zmluvy (dohody) a vlastníčka kábla t.j. zadávateľka je povinná na svoje náklady kábel odstrániť.
Rada pre zadávateľku je jednoduchá kosiť, alebo najsť inú dohodu s vlastníkom dotknutého pozemku.
2 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

Xanti Pozri príspevok
Súhlasím,
ale nemala by byť cena protislužby primeraná? A nie je to trošku v nepomere? Kábel na plote a niekoľko krát do roka zato pokosiť záhradu? Za akú dlhú dobu? Koľko rokov? Na doživotie?

Určite by mala zadávateľka hladať iné možnosti ako dostať kábel k sebe, ale tiež sused nemôže vziať sekeru a preťať kábel, lebo spôsobí škodu ktorú si môže zadávateľa od neho vymáhať. A budú sa súdiť hore dole , ja s tebou ty so mnou. Šak slovenský národný šport súdiť sa. Namiesto premýšlania.

Btw. ak zriadim vecné bremeno na pozemok, tak ho tiež nezruším ak sa mi sused znepáči ale budem ho tam mať skoro na doživotie.
či je odplata primeraná nevieme posúdiť, lebo zadávateľka neuviedla rozlohu susedovho pozemku. Zrejme záhradu má kosiť pokiaľ bude využívať službu, resp. pokiaľ bude kábel na susedovom pozemku. Sused síce kábel rozseknúť nemôže, ale veľmi účinne dať kábel odstrániť. Takýto kábel je podľa stavebného zákona stavba a podľa §135c Obč.z. môže požiadať súd o odstránenie na jej náklady. A to nehovorím o súdnych polatkoch.

§135c (1) Ak niekto zriadi stavbu na cudzom pozemku, hoci na to nemá právo, môže súd na návrh vlastníka pozemku rozhodnúť, že stavbu treba odstrániť na náklady toho, kto stavbu zriadil (ďalej len "vlastník stavby").

Ešte sa vyjadrím k tomu
Xanti Pozri príspevok
Neni náhodou škodou zadávateľky ak bude platiť za službu UPC ale ju nebude môcť pre zásah suseda využívať?
Nemyslím si, že by si zadávateľka mohla uplatniť škodu za to, že by nemohla využívať službu, pretože súd skúma mieru zavinenia a tu je zavinenie v priamej príčinnej súvislosti s neplnením podmienok dohody voči susedovzo strany zadávateľky
2 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

Ak som správne pochopila, potrebuješ aby susedov pozemok bol pokosený. Pokiaľ ten dom po starých rodičoch je situovaný na dedine, mohlo by sa Ti podariť nájsť niekoho, kto POTREBUJE pokosenú trávu alebo seno ako krmivo pre svoje hospodárske zvieratá a vďačne ten pozemok pokosí, ak si bude môcť vziať pokosenú trávu.
1 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

suzika1979 Pozri príspevok
pekne ranko,ahojte vsetci ! prosim o radu,co robit v mojej "blbej situacii"...
skusim to zhrnut co najjednoduhsie. byvam v dome mojich zosnulych starych rodicov,ktori toho casu nemali zaujem o UPC,teda im kable nezaviedli.ked som sem prisla byvat s byvalym manzelom,potrebovali sme internet a tak sme sa dohodli s upc a susedmi o jednu parcelu dalej o kopani,ulozeni kabla atd. to je v poriadku.tito susedia su fajn a nerobia problemy.no sused,ktoreho opustena zahrada je medzi nasim pozemkom a tym kde je kabel zakopany,pozadoval za to,ze nas kabel vedie cez jeho plot,nejaku odmenu. no a tu vznikol problem. moj podareny exmanzel mu slubil celu parcelu niekolkokrat do roka pokosit,co splnil len prvy rok.potom ma podviedol a nechal s babatkom samu,opustil nas,odstahoval sa.neviem ani s kym a kde teraz zije. nema kto pokosit,porast je uz tak vysoky,ze strunovou kosackou to nejde a ja neviem rucne kosit ani peniaze nemam nazvys aby mi to dakto urobil..zahrad.firma. sused ten kabel chce odstranit,ze sa nekona kosenie,nedodrziava dohoda..ale dohoda nebola somnou,bola s exom,ktory tu nebyva .pritom sused chodi na svoj pozemok tak raz do roka. pytam sa preto,ci ma narok mi ten upc kabel odrezat,nebudem mat tv,ani internet a som viazana este min.2roky zmluvou. co mam teraz robit? prosim,poradte mi.sused sa somnou odmieta bavit,len pozaduje pokosit,neni s nim rec. co ak mi odreze ten kabel,ma na to pravo? dakujem za kazdu radu. suzi
Vidím, že mnohí sa zapodievajú radami, ako pokosiť... ale podstata problému akosik unikla.

Xanti ti síce dala nejaké názory, ale ja s tým veľmi nesúhlasím. Teda nie že by neboli pravdivé, ale na tvoju situáciu nie sú veľmi aplikovateľné.

Ty máš vedené káble cez jeho pozemok. Z uvedeného som usúdil, že nemáš žiadnu písomnú dohodu o tom, že tie káble cez ten pozemok môžu ísť, preto si myslím, že je jeho právo (právo vlastníka) nestrpieť nič cudzie na jeho pozemku a môže ti tie káble zo svojho pozemku odstrániť. Neviem, ako sú cez jeho pozemok vedené (či nad zemou, pri zemi, alebo zakopané v zemi), ale tebe by tiež asi vadilo, keby si susedia cez tvoj pozemok bez tvojho súhlasu ponaťahovali rôzne káble - telefónne, niekto by si natiahol hadicu k susedovi a pod. A navyše - myslím, že tá prípojka nepatrí spoločnosti UPC, ich majetok je po prípojný bod. DO prípojného bodu bude pripojenie vo vlastníctve koncového užívateľa. UPC by do zeme nezakopali svoj majetok bez súhlasu vlastníka pozemku.

Najistejšie je mať zriadené vecné bremeno, ktoré je zapísané v liste vlastníctva. A to asi tiež nemáš. Asi by si sa mala dohodnúť s tým vlastníkom, čo ďalej - či ti umožní mať tam tie káble za nejakú odplatu alebo bude trvať na svojom.

Môžeš dať aj návrh na súd, aby príkazom dal zriadiť to vecné bremeno. V návrhu uvedieš, že jedinou možnosťou pre teba je viesť tie káble cez jeho pozemok.
1 0
Mgr.Shrek Mgr.Shrek

Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

právnik, ktorého baví právo =D ...viac
škodu v tomto prípade je možné skôr riešiť cez občana ako cez trest....a keď škoda nebude dostatočná, pôjde o priestupok....v konečnom dôsledku, nemá na svojvoľné preseknutie kábla právo, podľa mňa...
1 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
aby si si zle nevysvetlila môj príspevok, tak my sme takto kosili cca 21 árov, lebo sused nám dovolil viesť cez jeho pozemok el. prípojku / inak by sme museli napojiť kábel o takmer 500m ďalej - /našťastie už ale pozemok predal
1 0
Mgr.Shrek Mgr.Shrek

Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

právnik, ktorého baví právo =D ...viac
Chobot Pozri príspevok
Odhliadnuc od tohto konkrétneho prípadu, potom ako sa máš brániť, ak ti niekto cudzí na tvojom pozemku niečo umiestni bez tvojho povolenia?

Si predstav, že cez tvoju záhradu, kam chodievaš cez víkendy, si sused vykope cez týždeň vodovod do svojej záhrady. Budeš chcieť si postaviť nejaký altánok a zistíš, že v zemi máš nejaké potrubie a zavadzia ti pri stavbe.

Ani vtedy nemáš právo odstrániť to potrubie? Musíš strpieť, že tam niekto niečo umiestnil bez tvojho vedomia, lebo inak mu spôsobíš škodu? Trochu tomu nechápem - sused, ktorý niečo nelegálne urobil na cudzom pozemku je viac v práve, ako ty, legálny vlastník a užívateľ pozemku, ktorý bol poškodený? Zdá sa mi to trochu na hlavu postavené...
Chobot, to som nepovedal.
V prvom rade, vodovodné potrubie je stavba, predchádza tomu konanie o stavebnom povolení a tam by som ako účastník bol prizvaný.
Ale ak by k niečomu takému došlo, riešil by som to súdnou cestou, cez občana a nie svojpomocne. Keby som to riešil svojpomocne, zhoršila by sa moja pozícia na súde.
Odpoviem ti konkrétne. Myslím si že nie, nemám právo odstrániť potrubie len tak z vlastného popudu. A nie len potrubie, ale čokoľvek, čo by som odstraňovaním poškodil. Moje vlastnícke právo je obmedzené jeho a jeho je obmedzené mojim. To, že on porušil moje právo ešte nie je dôvod na to, aby som to mohol aj ja urobiť. To by bola anarchia. Na to tu sú súdy.
Naposledy upravil Mgr.Shrek : 13.07.10 at 09:59
1 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Chobot Pozri príspevok
A ako si ho donútila odstrániť tú bránu? A kto mu dal pokutu?
Ja nie,
donútil ho obvodný úrad nakoľko šlo o nepovolenú stavbu, obmedzujúcu vlastníctvo a postavenú na pozemku, kt. je v katastry označený ako cesta.
Samozrejme vzpričal sa, a chvílku to trvalo kým odstránil bránu, až po pokute, myslel si že prečúra úradníkov. Ale od epizody s policajtmi a po predvolaní na výsluch ju už neuzamykal.
1 0
draik draik

draik je offline (nepripojený) draik

Vyriesite to elegantne, pri najblizsej moznej prilezitosti zrusite internet, kabel odstranite a budete mat pokoj. Nevidim absolutne nic zle na tom, ze sused chce nejaku protisluzbu za to, ze Vam umoznil natiahnutie kabla cez svoj pozemok. Predpokladam, ze neocakavate, ze ex, ktory s Vami nezije, bude chodit kosit travu, aby ste vy mohli internet pouzivat. Je pravda, ze vam to povedat mal, ale vy pokojne mozte postupovat podla prvej vety.
1 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

suzika1979 Pozri príspevok
aaano,mozem. o dva roky. a dovtedy budem platit upc a nevyuzivat.dakujem. nie,ja uz od toho individua nic neocakavam. a na margo protisluzby...mama mi teraz povedala,ze tomuto susedovi babkovci volakedy davali vodu a a elektrinu uplne zadarmo,aby tu mohol obcas zurovat.nic im za to nedal,trvalo to roky. on totizto nema ani vodu ani elektrinu,ani nic tu zapojene a este aj smeti daval do nasho kontajnera !!! a teraz je takyto ku vnucke svojich zosnulych susedov,dobrodincov?? to je kraaasa.uzasneee
fajn... tak mu navrhni že ako protislužbu môže dať smeti do tvojho kontajnera... že to je len pár krát do roka? ale veď aj kosiť netreba každý deň
1 0
suzika1979 suzika1979

suzika1979 je offline (nepripojený) suzika1979

dakujem,upozornim ho. takze nema pravo ten kabel odrezat. je to vlastne majetok upc. odpisem si tie body zo zakonnika,hodim mu to do schranky. diky este raz a pekny den
suzi
0 0
suzika1979 suzika1979

suzika1979 je offline (nepripojený) suzika1979

ahoj,uz som sa tu naokolo popytala dost ludi,ale nikto nepride kosit rucne no a stroj uz tak vysoku burinu nezvladne. suseda som odkazala na exa,nech si svoje obchody riesia spolu.mna aj vtedy vynechali,tak nech ma vynechaju aj teraz.len som sa bala...viete,potrebujem net,velmi by mi to skomplikovalo zivot,kebyze pridem o pripojenie
0 0
Fero11 Fero11

Fero11 je offline (nepripojený) Fero11

Tak zadarmo ti asi nikto nepride kosit, Zavisi to aj od toho, aky je ten pozemok velky, ktory treba pokosit.
Ono to zas nieje neriesitelny problem. Pises, ze nevies kosit .... drzala si niekedy v ruke kosu ? Asi nie, preto pises, ze nevies kosit. Pozicaj si kosu a skus to sama, mozno sa niekto zlutuje, ked ta uvidi
0 0
viktorviktor viktorviktor

viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

Chemická kosa neprichádza v úvahu? Postrek vyjde lacnejšie ako to dať niekomu pokosiť. Keď tam chodí pár razy do roka, hlavne že tam nebude kvitnúť zelina. Poznám prípad keď dali 8 ár pozemok pokosiť firme a odstrániť sem tam krovie - cena 280.-€ (nezdanených), a odstránené zostalo na pozemku.

ešte prídavok, možno nový kábel bude lacnejší a výhoda trvalá, nebolo by výhodnejšie prípojku preložiť pred susedov pozemok, miesto pred pozemkom a ulicou už nie je jeho
Naposledy upravil viktorviktor : 12.07.10 at 13:21
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
ak sa nemýlim, povinnosťou strpieť prípojky je iba v prípade verejného záujmu, čiže sused s tým vôbec nemusel súhlasiť a je akýmsi nepísaným pravidlom, že sa nejakým spôsobom dohodne akýsi revanš - pokosenie buriny je rozhodne maličkosť / treba skúsiť - vezmeš osličku, nabrúsiš kosu a kosíš či s veľkou, či s malou kosou
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Najlepšia kosačka = OVCE!
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Hm , slováci majú nejaké tie porekadlá , príslovia ....dosť je ich , na každú skutočnosť , realitu dňa sa nájde

Jedno z nich je aj :

Aký požičaj , taký vráť ...

na ktoré by som potom dodal

Padla kosa na kameň ...
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Ja by som sa skusila dohodnut na inej forme odplaty, ak nie je moznost vedenia kabla inym sposobom.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať