Zavrieť

Porady

Usporiadat
JajaFabša JajaFabša

JajaFabša je offline (nepripojený) JajaFabša

Robievam to už druhý rok. Je to dobrý recept, keď sa vám urodí viac ovocia, ako stíhate spracovať. My máme každý rok veľa malín, tie nezmrazujem, džem som robila len zopár pohárkov, zavarila som tiež zopár pohárkov. Ale pečený čaj sa mi osvedčil hlavne v zime. Ja dávku ovocia robím v pomere 2:1, t.j. napr. 2 kg ovocia a 1 kg cukru, tiež to záleží od sladkosti ovocia. Očistené ovocie vysypem na pekáč, prisypem cukor, klinčeky, celú škoricu a premiešam. "Pečiem" to v trúbe pri cca 150 st. asi hodinu a potom znížim na 100 st. a nechám v trúbe cca 1,5 až 2 hodiny. Ovocie pustí šťavu, počas pečenia možno premiešať, ale nič sa nestane, keď to nepremiešate. Čaj nesterilizujem, ale horúci ponalievam do pohárkov (celú škoricu vyberám, klinčeky nechávam) a po zavretí otočím hore dnom. Pustená šťava by mala v pohárku prekryť tuhý obsah. V zime dám do šálky 2-3 lyžičky čaju aj s ovocím a zalejem horúcou vodou. Tento čaj mal vždy úspech u hostí. Tento rok chcem maximum malín uskladniť takýmto spôsobom. Čaj je možné robiť aj z iného ovocia.
13 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
zdenka131 zdenka131

zdenka131 je offline (nepripojený) zdenka131

logopéd, psychopéd, pedagóg, večný študent, absolvent viacerých VŠ ...viac
http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=6795
7 0
miramax1 miramax1

miramax1 je offline (nepripojený) miramax1

Ja do pečeného ovocného čaju pridávam aj Zmes na Varené Víno. Dodáva mu výbornú arómu i chuť.

http://www.partnerland.sk/kategoria/...renie/korenie/
6 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

je to dobrota - robila som na Vianoce ...

Ovocie môžeš použiť aké máš doma (cca 1 kg čistej váhy)- dávala som jablká, hrušky, slivky, mandarínky, pomaranče + koreniny, cukor a citron ako je uvedené v recepte.
Naposledy upravil veronikasad : 12.07.10 at 13:43
5 0
tina1 tina1

tina1 je offline (nepripojený) tina1

lujza.j Pozri príspevok
toto vyzerá na "mňamkový" čajík, mne sa pri čítaní receptu zbiehali slinky
Minuly rok som robila podla tohto receptu: http://www.ajina-kucharka.wz.cz/zava...-zimni_caj.htm Je vynikajuci.
Velmi dobru chut dodaju visne a ribezle. Robila som asi z 10 davok a tento rok sa chystam urobit znova. U nas sa iny cajik ani nepije Pomarancovu a citronovu koru davam len chemicky neosetrene alebo vynecham, dam len citrony a pomarance
Naposledy upravil tina1 : 12.07.10 at 14:48
5 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

minulý rok som prečítala veľmi veľa receptov na pečený čaj, základom by mali byť ríbezle, alebo slivky, erzet vďaka za tip na čiernu bazu, určite urobím. Ale nepochopila som, prečo sa ovocie pečie. Jediné vysvetlenie je snáď to, že dostane karamelovú príchuť ak necháme cukor navrchu ovocia. Mne sa manipulácia s plechom nepáčila, preliala som to do hrnca. Uprednostňujem rýchle zaváranie. Presypem ovocie cukrom, prikryté nechám do druhého dňa, potom ho rýchlo prevarím, nalejem do fliaš a zakryjem dekou. Fantázii sa medze nekladú, je to skutočne dobrota, ktorá zo špajze mizne veľmi rýchle.
3 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

dnes som robila túto pochúťku, musím ale povedať, že sa to oplatí robiť vtedy, ked nikto nie je doma...
pretože už hned za surova mi z nakrájaného mixu ovocia ubúdalo a ubúdalo (aj napriek tomu, že maškrtník natrafil na pokrájaný citrón )
a po upečení bola skoro bitka o pooblizovanie plechu a dojedenie zvyškov, čo nevošli do pohárov...
ABCD0003.jpg  
ABCD0002.jpg  
ABCD0001.jpg  
1/1
3 0
babka - ježibabka babka - ježibabka

babka - ježibabka je offline (nepripojený) babka - ježibabka

Mám tiež skopírovaných pár receptov na ovocný pečený čaj, tak pridávam pre inšpiráciu. Prvý krát som ho robila vlani a dala som to, čo som doma našla. Bol dobrý a vychladený osviežujúci.
PEČENÝ ČAJ
1. 35 dkg jablíček , 10 dkg banánu, 10 dkg švestek, 10 dkg mražených jahod,10 dkg pomeranče, 2 velké hrstě cukr krystal, skořice, 5 hřebíčků, 1 vanilkový cukr, půlka malé citronky ,můžete dát i jiné ovoce já jsem dala co jsem doma našla.

POSTUP PŘÍPRAVY

Ovoce okrájíme, očistíme nakrájíme na malé kousky dáme na plech na to dáme skořici,hřebíčky,vanilkový cukr cukr krystal a citronku.Dáme do trouby péct na 180 °C do té doby pokud ovoce nepustí štávu asi 40 minut.Potom ihned teplé dáváme do skleniček a otočíme dnem nahoru asi 10 minut.Voní to nádherně.


2. 1 kg ovoce, 0,5 kg cukru krupice, 1 lžička mleté skořice, 5 celých hřebíčků, šťáva z 1 citronu, 200 ml rumu.

POSTUP PŘÍPRAVY

Ovoce nakrájet na kostičky (neloupám) a s ostatními přísady zamíchat, dát do pečící mísy a nechat v troubě cca 1 hod. při 180 stupních, občas promíchat. Po upečení naplníme skleničky ovocnou směsí, uzavřeme a otočíme dnem nahoru. Nechávám to druhého dne vychladnout. Pak jen stačí při podávání 2-3 lžičky tohoto čaje dát do hrnku a zalít vřelou vodou.
V mém případě jsem dávala ovoce: jablka, hrušky, hrozny, nektarinky, meruňky, citron


3. 1 kg černého rybízu, 1 kg jiného ovoce, 1/2 lžičky skořice, 2 roztlučené hřebíčky, 1 citron bez kůry na kostky, 1/2 kg cukru, 1/8 rumu

POSTUP PŘÍPRAVY

Vše smícháme, dáme na 180 stupňů péct cca 45 minut a pak naplníme do předem vyhřátých sklenic. Po naplnění otočíme uzavřené sklenice dnem vzhůru.

Je možné použít i zmrzlé ovoce, či ovoce zaměnit. Neměla jsem černý rybíz, tak jsem použila červený. Je možné použít brusinky, borůvky, jablka, hrušky, ostružiny, maliny, švestky.... prostě co vás napadne. Hotový čaj uskladníme v chladu. Používá se tak, že dáte do hrnečku cca 3 čajové lžičky a zalejete vodou. Je opravdu vynikajicí.


4. 1 kg černého rybízu, 1 kg jiného ovoce, 1/2 lžičky skořice, 2 roztlučené hřebíčky, 1 citron bez kůry na kostky, 1/2 kg cukru, 1/8 rumu

POSTUP PŘÍPRAVY

Vše smícháme, dáme na 180 stupňů péct cca 45 minut a pak naplníme do předem vyhřátých sklenic. Po naplnění otočíme uzavřené sklenice dnem vzhůru.

Je možné použít i zmrzlé ovoce, či ovoce zaměnit. Neměla jsem černý rybíz, tak jsem použila červený. Je možné použít brusinky, borůvky, jablka, hrušky, ostružiny, maliny, švestky.... prostě co vás napadne. Hotový čaj uskladníme v chladu. Používá se tak, že dáte do hrnečku cca 3 čajové lžičky a zalejete vodou. Je opravdu vynikajicí.


5. 4kg ovoce - hrušky, jabka, hroz.víno, švestky, vše co dá zahrada :-))...., 2kg cukru, tlučený hřebíček, mletá skořice, 2 citrony, rum dle chuti

POSTUP PŘÍPRAVY

Ovoce pokrájíme na kostičky, dáme na plech, zasypeme cukrem a kořením a pečeme asi 40 min, ovoce pustí šťávu - peče se to tak na 100 stupňů a pokud ovoce pustí hodně šťávy tak vypnout, aby se ovoce moc nerozpeklo. Potom přidáme šťávu z citrónů a rum, dáme do skleniček a sterilizujeme 20 min na 80 stupňů. 2 kávové lžičky této směsi nebo podle chuti, dáme do hrnku a zalijeme vroucí vodou, je z toho čaj s kousky ovoce, měla jsem to u kamarádky a je to bomba :-)), už se těším jak nám dozraje ovoce na zahradě.


6. 1 kg ovoce, 0,5 kg cukru krupice, 1 lžička mleté skořice, 5 celých hřebíčků, šťáva z 1 citronu, 200 ml rumu.

POSTUP PŘÍPRAVY

Ovoce nakrájet na kostičky (neloupám) a s ostatními přísady zamíchat, dát do pečící mísy a nechat v troubě cca 1 hod. při 180 stupních, občas promíchat. Po upečení naplníme skleničky ovocnou směsí, uzavřeme a otočíme dnem nahoru. Nechávám to druhého dne vychladnout. Pak jen stačí při podávání 2-3 lžičky tohoto čaje dát do hrnku a zalít vřelou vodou.
V mém případě jsem dávala ovoce: jablka, hrušky, hrozny, nektarinky, meruňky, citron


3 0
AlaNR AlaNR

AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

Som, kto som...
Takže, čajík už odpočíva v pokoji v pivnici.
Dala som: černice, maliny, pomaranče, citróny, marhule, hrušky, jabĺčka, banán a nektárinky. Korenie: škorica, klinčeky a badyán.
Piekla som vo veľkom titánovom hrnci, takže mohlo to žblnkotať, koľko chcelo. Myslela som, že sa to bude iba nejakým spôsobom variť, alebo čo, ale horné ovocie sa pekne pripieklo, takže to má aj trošku karamelový nádych.
Super vec, ešte budem robiť, keď zasa bude iné ovocie.
Ďakujem za inšpiráciu!
3 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
U nás má tento čaj mimoriadny úspech. Ja ho robím tak, že polovicu ovocia sú brusnice. Je fantastický.
3 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Idem si trochen "upiect"
3 0
zdenka131 zdenka131

zdenka131 je offline (nepripojený) zdenka131

logopéd, psychopéd, pedagóg, večný študent, absolvent viacerých VŠ ...viac
betka631 Pozri príspevok
Zaujímavé...prvý krát počujem o niečom takom ako pečený ovocný čaj. Pozrela som recept a až ma láka, že to vyskúšam. Ty si to už robil niekedy?
Robila som minulý rok, je výborný.
2 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

babi2 Pozri príspevok
u mňa sa práve pečie, dala som marhule, jablká, pomaranč, citrón a mrazené ríbezle čierne aj červené, škoricu, klinčeky, bolo toho cca 2 kg, a samozrejme cukor, vonia to úžasne, koľko a akých fliaš z tých 4 kg ovocia asi vyšlo?
Ja som davala na 2kg ovocia 1kg cukru. Piekla som to asi cca 3/4 hodinky na 170st.teplovz.rura. Z jednej davky mi vyslo 8 flias - od tatarky, neviem, ci je to 3dcl, ci 2.5. Urobila som 2 davky a staci. dnes sme to ochutnali , je to naozaj, ako caj, potom v bielom jogurte je to lepsie.
2 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Dnes to u nás vonia ako na Vianoce, upiekla som za dva plechy, je to naozaj vynikajúci čaj, akurát kyslý, akurát sladký. Cca 4 kg ovocia, 1,8 kg cukru, pomaranče, citróny, slivky, modré aj žlté, rozmrazené čerešne, červené ríbezle, jahody, modré egreše, jablká, broskyne a nektarinky. Dala som 5 veľkých pomarančov a 4 citróny, orajbané aj so šupkou.
2 0
Ančika Ančika

Ančika je offline (nepripojený) Ančika

Anna M
Aj aj som si včera spomenula na tento recept a urobila som jednu dávku, t.j. 2 kg ovocia (čučoriedky, biele ríbezle, jostu, marhule, broskyne, slivky, jablká) a ďalej podľa receptu som upiekla. Mala som to na jeden väčší plech a zmestilo sa to do 8 pohárikov rôznej veľkosti (od malej horčice, tatárky, ovocného pyré a pod). Voňalo to krásne, chutnať budeme neskoršie. Ešte by som ho chcela urobiť neskoršie, keď dozreje čierna baza, lebo vo viacerých receptoch autori píšu, že z nej je najlepší. Uvádzajú pomer 1 kg čiernej bazy a 1 kg rôzneho iného ovocia. Uvidíme čo záhrada a pole dá a v zime budeme chutnať a porovnávať.
2 0
jozka56 jozka56

jozka56 je offline (nepripojený) jozka56

Dnes som v plechu a v rúre robila tento čajík, zmes 2kg ovocia bola jablká, slivky, nektarinky, broskyne, černice, čierny ríbezel, 2 citróny, klinčeky a zasypala som 800g cukru. Zmes sa zmestila do 3*3dcl a 2*2dcl. Trochu mi ostalo, tak to zjem aj s domácim tvarom, ktorý som si vyrobila z mlieka, to bude papa
2 0
wirgi wirgi

wirgi je offline (nepripojený) wirgi

Lui, kľudne aj jahody daj, základ sú jablká, 1 citrón ,1 pomaranč dá tomu aj tá kôra dobrú chuť.
2 0
lluucciiaa lluucciiaa

lluucciiaa je offline (nepripojený) lluucciiaa

Ahojte, mne sa osvedčila verzia: jablká, maliny, vanilka a medovka. Pokojne môžete sať bohatý zväzok (... veď je to čaj :-) ) Bylinky som pred uložením do pohárikov zo zmesi vybrala
2 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

tak včera som kúpila 3kg hnedého cukru...idem dnes nato....jablká som dostala včérajagody vytáhla z mraziaku...aj rum je doma....juj ten vanikový struk by bol fajný....len tie sa macerujú v madlovom oleji
2 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

prvá várka upečená...na koniec som tam práskla ešte druhotriedne amareto...idem na dalšiu várku...s rumomvoní celý byt....
2 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

zase pečem 4 várka....ide to jak teplé komunistické rožky...
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať