Zavrieť

Porady

Z prac.zmluvy prechod na PZ na kratší prac.čas, príp. na dohodu o vykonaní práce

Milí poradcovia,

rada by som sa Vás opýtala nasledovné:

Máme zamestnanca na trvalý pracovný pomer, 8 hodinový denný pracovný čas. Od 01.11.2005 ho však budeme potrebovať na menej pracovných hodín. Ešte nevieme, či pravidelne, alebo nepravidelne, takže uvažujeme o nasledovných alternatívach:

1. prechod na pracovný pomer na kratší pracovný čas

2. prechod na dohodu o vykonaní práce

Mojou otázkou je:
a) máme mu dať k 31.10.2005 výpoveď a potom k 01.11.2005 uzatvoriť nový pracovný pomer, či už na ten kratší pracovný čas, alebo na dohodu o vykonaní práce? zamestnávateľ by najradšej dal výpoveď a uzatvoril úplne nový pracovný pomer (dosť na tom trvá), aby zamestnancovi náhodou neprešli nejaké výhody z toho 8-hodinového pracovného pomeru ... mne sa to však nezdá správne, no ale neviem

b) mám podať na sociálnu poisťovňu odhlášku k 31.10.2005 a súčasne prihlášku k 01.11.2005? akým spôsobom oznámim sociálnej poisťovni, že budem platiť menej, lebo bude zamestnanec na kratší pracovný čas? alebo ak bude na dohodu o vykonaní práce, ako oznámi sociálnej poisťovni, že budem odvádzať len 0,8% na úrazové poistenie?

c) zdravotná poisťovňa - mám tam nahlásiť že bude zamestnanec pracovať na kratší pracovný čas? akým spôsobom? ak bude pracovať na dohodu o vykonaní práce, tak asi zamestnanca musím odhlásiť zo zdravotnej poisťovni ... a keďže je to môj jediný zamestnanec v tejto zdravotnej poisťovni, tak musím odhlásiť aj zamestnávateľa?

Viem, že som sem dala veľa otázok, ale som z toho nejaká dopletená, tak by som Vás požiadala o rady.

Vopred ďakujem za Vaše odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Ad c):
    Ak nedôjde k ukončeniu prac.pomeru ale len k zmene rozsahu prac.času, tak do ZP netreba nahlasovať fakt, že bude pracovať na kratší prac.čas.

    Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

    Luckasari
    Jozef Mihál
    Ad c):
    Ak nedôjde k ukončeniu prac.pomeru ale len k zmene rozsahu prac.času, tak do ZP netreba nahlasovať fakt, že bude pracovať na kratší prac.čas.
    Jožko, prosím ťa, a keby to bola nakoniec dohoda o vykonaní práce, tak zrazu prestanem platiť ostatné poistenia, budem platiť len tých 0,8% ani toto nemusím nahlasovať?

    no dodatočne som si uvedomila, že ty mi odpovedáš k c) a to je zdravotná poisťovňa ... a moja otázka je smerovaná k sociálnej poisťovni ...
    Naposledy upravil Luckasari : 31.10.05 at 09:07

    Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

    Luba2
    Do sociálnej by si mala poslať pri zemne TPP na DOVP odhlášku a zároveň prihlášku ako dohodára. Ak len zmeníš PZ na kratší pracovný čas tak nie.

    Ale dnes je posledného a Ty sa ešte len rozhoduješ. Tvoj zamestnanec s tým bude súhlasiť??? Bez jeho súhlasu to asi len tak ľahko nezmeníš.

    Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

    Luckasari
    Luba2
    Do sociálnej by si mala poslať pri zemne TPP na DOVP odhlášku a zároveň prihlášku ako dohodára. Ak len zmeníš PZ na kratší pracovný čas tak nie.

    Ale dnes je posledného a Ty sa ešte len rozhoduješ. Tvoj zamestnanec s tým bude súhlasiť??? Bez jeho súhlasu to asi len tak ľahko nezmeníš.
    so zamestnancom nie je problém, on s tým súhlasí, to sme už mali dohodnuté, mali sme už aj dohodnuté, že na kratší prac. pomer, ale v piatok sa začalo špekulovať aj o dohode o vykonaní práce, takže zisťujem nanovo, čo a ako postupovať

    eviketa je offline (nepripojený) eviketa

    eviketa
    Myslim, že by stačilo s nim uzavriet dohodu o zmene na kratší PP. Do SP a ZP by som nehlásila nič, pri výplate a odvodoch bude akurát menší VZ. Ak prejde na dohodu-dala by som odhlášku a prihlášku na DVP

    Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

    Luba2
    Presne tak, ako píše Eviketa, ale pozor pri zmene na DOVP - dať podpísať rozviazanie pracovného pomeru a dohodu o vykonaní práce. Do zdravotky by si ho v tom prípade neprihlasovala, len ho odhlásiš. Do sociálky musiš aj odhlásiť, aj prihlásiť.

    Z prac.zmluvy prechod na PZ na kratší prac.čas, príp. na dohodu o vykonaní práce

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.