Zavrieť

Porady

Zrušenie vyživovacej povinnosti na dospelé dieťa

Dobrý deň,

mám dospelého syna, ktorý ukončil štúdium na strednej škole a na ďalšie štúdium na vysokej škole nebol prijatý. V súčasnosti odchádza na zahraničnú brigádu a nie je mi známy ďalší jeho postup, ale asi po návrate sa bude musieť evidovať na príslušnom Úrade práce. Nakoľko som rozvedený a mám voči nemu vyživovaciu povinnosť (v súčasnosti prebieha odvolacie konanie na KS vo veci zvýšenia výživného) dokedy som povinný platiť výživné? Je evidencia syna na úrade práce a jeho brigády (aj v mieste tr. bydliska) dôvodom na podanie návrhu na ukončenie vyživovacej povinnosti? Ukončenie platenia výživného predpokladám je v tomto prípade podmienené rozhodnutím súdu. Ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

    Flinstone
    podľa zákona vyživovacia povinnosť trvá do času, kým nieje schopný sa živiť. Prípravu na budúce povolanie ukončil (neštuduje), čiže nič nebráni tomu aby sa živil sám. Nieje dôležité či tak bude robiť. Podaj na súd návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti a v návrhu žiadaj zrušiť dňom ukončenia štúdia.
    Ak prestaneš platiť hneď a mal by tú drzosť vymáhať to od teba, po právoplatnom rozhodnutí súdu môžeš mu to vrátiť... a výživné po dátume zrušenia vyživovacej povinnosti žiadať späť.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    arizona, Mária27, zdenka131, Anja111, danushka, doktor23
    6

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Žiadaj zamietnuť zvýšenie, prípadne vrátiť vec súdu prvého stupňa (podľa konkrétnych procesných dôvodov), nakoľko sa zmenili podmienky a požiadal si o zrušenie vyživovacej povinnosti. Vzájomný návrh (teda návrh na zrušenie výživného) sa na odvolacom súde podať nemôže (§ 97 a § 216 obč. súdneho poriadku).

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    Anja111, Danielle369, ivka70, zdenka131, Flinstone
    5

    gogo1 je offline (nepripojený) gogo1

    gogo1
    Ďakujem za odpoveď, avšak v súčasnosti prebieha odvolacie konanie na krajskom súde vo veci jeho návrhu na zvýšenie výživného, ktoré podal ešte ako študent 4 ročníka gamnázia,resp. v zastúpení moja exmanželka. Aký je možný postup v takomto prípade?

    gogo1 je offline (nepripojený) gogo1

    gogo1
    Teda ak tomu správne rozumiem, môžem podať návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti mimo súčasného prebiehajúceho odvolacieho konania? Odvolanie som podal, ale nežiadal som v ňom zrušenie vyživovacej povinnosti, len ponechanie v súčasnej výške (bolo to v dobe, keď mal ešte pred maturitou). Ak ho príjmu na študium na yvsokej škole, na odvolanie, tak potom zrušenie je predpokladám bezpredmetné, nakoľko bude pokračovať v štúdiu. Tam by som asi mohol využiť skutočnosť, že chodí brigádovať? Ďakujem...

    Zrušenie vyživovacej povinnosti na dospelé dieťa

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.