Zavrieť

Porady

Slobodne povolanie

SOm autorom, co este vsetko spada pod slobodne povolanie ? Oslovila ma jedna firma s prosbou o spolupracu (obchod) mozem to robit aj bez zivnosti ?


mam na vas jednu otazku - pre noviny uctujem konecnu sumu napr 25000 mesacne. oni mi tuto sumu uhradia, ale ja musim urobit este aj odvod do autorskeho,resp. literarneho fondu, chcem sa vas opytat ci sa to neda nejako obist, a tento poplatok zaplatilo priamo vydavatelstvo z odmeny.

priklad na fakture uvediem ze mi prinalezi 25 000
a nasledne by som do faktury uviedol ako minusovu polozku ze odvod do autorskeho fondu XY SUMA
pricom vysledna na fakt. by bola ja neviem 24 800 . ( a vydavetelstvo by priamo odviedlo odvod do lit. fondu)

A tych 200 sk (nevyratane presne) by zaplatilo vydavetelstvo. Bolo by to mozne ?
Este prosim mi povedzte ako vypocitam vymeriavaci zaklad pre odvod do lit. fondu, podla mna by to malo byt - 25 % z odvody su odpocitatelne pausalne vydavky a z tychto vydavkov teda 2 %
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Pojmom slobodné povolanie sa obvykle označuje činnosť, ktorej výsledok je chránený podľa Autorského zákona.

    Nastolili ste zaujímavý problém - či môžete aj bez živnosti robiť obchodného zástupcu - v zmysle § 652 obchodného zákonníka je možné takéto vzťahy uzatvárať len medzi podnikateľmi, tj. osobami podnikajúcimi napr. na základe živnosti. Podľa môjho názoru ako osoba, živiaca sa ako autor nemôžete robiť obchodného zástupcu.

    Odvod do LF je podľa zákona o LF povinné robiť samotné vydavateľstvo. Viď zákon 13/1991, tam § 6 ods.1.

    Základ pre odvod je hrubý príjem. Nie je možné odpočítavať výdavky. Ad absurdum, keby autor mal príjem 25000 Sk a daňovo uznané výdavky v súvislosti s dielom tiež 25000 Sk - teda jeho "čistý príjem" by bol nula - aj tak by do LF šla suma 500 Sk.

    jaros je offline (nepripojený) jaros

    jaros
    Jozef Mihál
    Pojmom slobodné povolanie sa obvykle označuje činnosť, ktorej výsledok je chránený podľa Autorského zákona.

    Nastolili ste zaujímavý problém - či môžete aj bez živnosti robiť obchodného zástupcu - v zmysle § 652 obchodného zákonníka je možné takéto vzťahy uzatvárať len medzi podnikateľmi, tj. osobami podnikajúcimi napr. na základe živnosti. Podľa môjho názoru ako osoba, živiaca sa ako autor nemôžete robiť obchodného zástupcu.

    Odvod do LF je podľa zákona o LF povinné robiť samotné vydavateľstvo. Viď zákon 13/1991, tam § 6 ods.1.

    Základ pre odvod je hrubý príjem. Nie je možné odpočítavať výdavky. Ad absurdum, keby autor mal príjem 25000 Sk a daňovo uznané výdavky v súvislosti s dielom tiež 25000 Sk - teda jeho "čistý príjem" by bol nula - aj tak by do LF šla suma 500 Sk.
    Dakujem za odpoved, lenze problem je v tom, ze na konci mesiaca im vystavim fakturu na prislusnu sumu odmeny a oni mi ju zaplatia v takej vyske na aku je vystavena faktura, tj. do literarneho fondu ic neodvadzaju. Mam im teda uctovat menej s tym, ze ten rozdiel odvedu do LF ? Alebo ako, ?

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Keď už teda fakturujete, tak fakturujete plnú sumu napr. 25000 Sk, ale oni Vám majú vyplatiť len 24500 Sk a 500 Sk, teda 2%, majú oni odviesť do Literárneho fondu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.