Zavrieť

Porady

Vyhľadanie a sčítanie rovnakých buniek v exceli

ahojte
Ako pozerám, je tu veľa machrov pre ktorých bude moja otázka hádam malina ale ja si neviem sama poradiť. Problém je jednoduchý:

Z iného hárku som si nastavila aby mi do dvoch stĺpcov excel zoradil výrobcov (určitých výrobkov) a vedľa nich nákupnú cenu daného tovaru (teraz ma už názov tovaru nezaujíma a tak mi vznikol stĺpec A v ktorom sú výrobcovia ktorý sa opakujú nepravidelne a v stĺpci B sú rôzne čísla čiže cena) ja potrebujem aby mi nejaký vzorec vyhľadal v stĺpci A rovnakých výrobcov a ich hodnoty v sĺpci B spočítal.
Aby som to este raz vysvetlila pre pochopenie na konci spocitavania chcem mat sumu za kolko dokopy objednam od urciteho dodavatela... Ale samozrejme chcem aby to robil automaticky.... rucne si to viem prepocitat zoradenim podla abecedy a funkciou SUM....
Dakujem za odpoved
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Chobot
Zllatkaa Pozri príspevok
Nooo a myslis ze by to niekto vedel?
Netreba programovať makro, Excel obsahuje funkciu - Kontingenčná tabuľka. Stačí pár klikov a máš to, priložil som ti riešenie tabuľky od Andyho pomocou kont. tabuľky v bunke F16.

Treba sa len naučiť tvoriť tú kont. tabuľku, nie je to ťažké, hoci to spočiatku tak vyzerá.

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man marjankaj
Andy Kralik Pozri príspevok
Čiže aby si ich nemusela ručne vypisovať - v tom mojom príklade do stĺpca E ale aby automaticky najprv zistilo vsetkych vyrobcov..

Dalo by sa - naprogramovanim makra vo VBA. Ale to uz je ina uloha Jednoduchym vzorcom asi nie.
Skúsil som to bez makra aj bez KT.

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man marjankaj
Zllatkaa Pozri príspevok
Ano tak som to myslela. Mam 2003.
Otvor si môj zošit, stlač ALT+F11.
Potom klikni na Modules a nastav sa na Module1
Stlač CTRL+E a daj si to uložiť na disk

Potom si otvor svoj zošit a stlač ALT+F11
Stlač CTRL+M a importuj súbor, čo si si uložila.

Potom sa nastav v mojom súbore zase ALT+F11 na hárok1 (klikni naň) zobrazí sa ti kod VBA. Skopíruj si ho do schránky CTRL+C
Otvor si yase svoj zošit ALT+F11, nastav sa na hárok v ktorom budeš pracovať s touto funkciou a vlož tam ten kód.

Potom už tá funkcia vyber bude fungovať( je to funkcia definovaná užívateľom) je tam trochu problém s rozoznávaním veľkých a malých písmen.
Treba v kóde vymeniť ten prvý riadok za druhý.

' If (bunka.Offset(i, 0).Value = a(j)) Then GoTo von
If (UCase(bunka.Offset(i, 0).Value) = UCase(a(j))) Then GoTo von
Ak sa ti to zdá veľmi zložité, tak si jednoducho skopíruj celý tvoj hárok do toho môjho zošita do hárku1.
Naposledy upravil marjankaj : 23.07.10 at 13:27

Andy Kralik je offline (nepripojený) Andy Kralik

Andy Kralik
Mala si na mysli niečo tekéto?

Zllatkaa je offline (nepripojený) Zllatkaa

Zllatkaa
Ahoj. No dakujem pomohlo, len este je tam jeden problem ze ja by som v tomto sposobe tych vyrobcov musela vypisat a on mi k nim priradi uz samotny pocet. Ale dalo by sa aby sam nasiel vyrobcov ktori sa opakuju a ich sumy spocital? to znamena ze ak bude napr vyrbca A spomenuty len raz , skopiruje ho aj so sumou ak bude vyrobca B spomenuty v zozname 5x spocita jeho hodnoty a da ich pod vyrobcu A... Chapeme sa?

Andy Kralik je offline (nepripojený) Andy Kralik

Andy Kralik
Čiže aby si ich nemusela ručne vypisovať - v tom mojom príklade do stĺpca E ale aby automaticky najprv zistilo vsetkych vyrobcov..

Dalo by sa - naprogramovanim makra vo VBA. Ale to uz je ina uloha Jednoduchym vzorcom asi nie.

Zllatkaa je offline (nepripojený) Zllatkaa

Zllatkaa
Dakujem . ja viem ze cez kontigencnu sa to da ale tym padom sa to nerobi automaticky ale zakazdym to musim robit ja...

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Chobot
Zllatkaa Pozri príspevok
Dakujem . ja viem ze cez kontigencnu sa to da ale tym padom sa to nerobi automaticky ale zakazdym to musim robit ja...
Ako myslíš, že nerobí autoamticky? Veď čokoľvek zmeníš v tabuľke, tak kontingenčná to automaticky upraví súčet.

Alebo akú funkciu si mala na mysli? Že stlačíš jedno tlačítko a všetko ti spočíta?

Majky11 je offline (nepripojený) Majky11

Som kto som... Majky11
Chobot Pozri príspevok
Ako myslíš, že nerobí autoamticky? Veď čokoľvek zmeníš v tabuľke, tak kontingenčná to automaticky upraví súčet.

Alebo akú funkciu si mala na mysli? Že stlačíš jedno tlačítko a všetko ti spočíta?

Je potrebné v kontingenčnej stlačiť aktualizovať data, a asi toto považuje za nie celkom automatické...

Tak ?

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Chobot
Majky11 Pozri príspevok
Je potrebné v kontingenčnej stlačiť aktualizovať data, a asi toto považuje za nie celkom automatické...

Tak ?
Aha, no to je veľa práce dvakrát kliknúť myšou...

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man marjankaj
Chobot Pozri príspevok
Aha, no to je veľa práce dvakrát kliknúť myšou...
No veľa práce to nie je. Len treba stále na to myslieť. Pár razy "zabudneš" kliknúť a máš iné výsledky.

Zllatkaa je offline (nepripojený) Zllatkaa

Zllatkaa
Chobot nehnevaj sa ale ked nevies preco to vyzadujem automaticky tak sa radsej nevyjadruj. Nie je to preto ako si asi teraz myslis ze som leniva. Ano je problem 2x kliknut mysou a kedze som to nevedela spravit aby to robilo automaticky poprosila som odbornikov o pomoc a mrzi ma ze nakoniec som podla vas len leniva si tuknut kontigencnu tabulku . Az na to ze ta tabulka co chcem nie je pre mna a z nej sa potom este musi spravit graf ... je tam ovela viac nabalenych funkcii ale s ostatnými som si poradila len toto som nevedela. Ale dakujem ze ste ma hned odsudili ako lenivu.

Andy Kralik je offline (nepripojený) Andy Kralik

Andy Kralik
Zllatkaa Pozri príspevok
Ale dakujem ze ste ma hned odsudili...
Zasmej sa na tom a nemusis to hned na seba stahovat v zlom nik tu nikoho neodsudzuje. Staci povedat ze ti to nevyhovuje a hladat dalej. Tak to bolo a teraz spat...

Ak by si predsa len uvazovala o plnej automatizacii, predsa len by som uvazoval naucit sa pracovat s makrom a programovani vo VBA v exceli. Na nete najdes plno clankov ohladom VBA (visual basic for application), nie je neschodne skusit nieco naprogramovat.
Pre zaciatok sa mne osvedcilo 1.skusit si nahrat makro (Excel-nastroje-makro-zaznamenat). Makro bude zaznamenavat "co v exceli robis" a "pripravi" program ktory to bude robit sam. 2. otvorit si makro v prostredi VBA v Exceli (Excel-nastroje-makro-editor VBA) a pozriet sa ako je naprogramovane to co si robila. Tym sa mozes naucit zaklady. 3. potom uz len skusat a hladat na nete aby si naprogramovala to, co chces realne dokazat automatizovat a priradit to nejakej udalosti. Veľa šťastia.

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man marjankaj
marjankaj Pozri príspevok
Skúsil som to bez makra aj bez KT.
Ak ti je to lepšie s makrom, tak vyskúšaj tu.

Zllatkaa je offline (nepripojený) Zllatkaa

Zllatkaa
marjankaj dakujem pekne. Vyzera to super mam len jeden problem. Ked sa v tom docu "s makrom" len dotknem vzorca aby som ho skopirovala do svojho formulara ihned mi zacne vypisovat "hodnota" a vzorec sa pokazi... neviem co s tym...????

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man marjankaj
Zllatkaa Pozri príspevok
marjankaj dakujem pekne. Vyzera to super mam len jeden problem. Ked sa v tom docu "s makrom" len dotknem vzorca aby som ho skopirovala do svojho formulara ihned mi zacne vypisovat "hodnota" a vzorec sa pokazi... neviem co s tym...????
Musíš si prekopírovať aj makrá do svojho zošita. Aký máš excel?

Zllatkaa je offline (nepripojený) Zllatkaa

Zllatkaa
marjankaj. velmi pekne dakujem , moj problem si vyriesil na jednotku .... Podarilo sa mi to skopirovat a funguje to ...naozaj ti strasne pekne dakujem

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.