Zavrieť

Porady

Darovacia zmluva a dražba

Dobrý deň, veľmi pekne prosím o radu. S bývalým manželom sme mali ešte pred rozvodom rozdelené BSM. Každý z nás vlastní po 1/2 byt. Jeho polovica je už 17 rokov zadĺžená množstvom exekúcií, ktoré pribúdajú. Moja polovica je čistá - bez dlhov. Mám obavu, ak sa mi náhodou niečo stane, čo bude s deťmi. Dedičstvo po otcovi budú musieť odmietnuť v celom rozsahu, nakoľko dlhy prevyšujú majetok. Čo ale v prípade, keď sa niečo stane mne? Môže deti exekútor z bytu "vyhodiť"? Viem, že ja aj oni máme nárok na predkupné právo, ale sme vo veľmi zlej fin. situácii a toto si nemôžeme dovoliť. Nemáme ani kde požičať. Aby sa teda "nenaťahovali" s exekútormi MOŽEM DEŤOM DAROVAŤ svoju polovicu bytu, aj keď druhá je zadĺžená exekúciami? Môže nás exekútor vydražiť, keď polovica bytu je naša? Je takýto byt vôbec vydražiteľný? Žiaľ, neskoro som sa rozviedla, verila som manželovi, že dlhy vyrovná a darovala som mu aj všetok iný môj majetok /našiel si inú solventnejšiu partnerku) a teraz sa bojím o strechu nad hlavou. PORAĎTE PROSÍM. Deti ešte nezarábajú. Výdavky týkajúce sa bytu, dane a pod. platím už 6 rokov výlučne ja sama - exmanžel neprispieva - na nič, ani deťom. Výživné na deti mu súd neviem z akého dôvodu neurčil - zvláštne. Je možné sa s exekútorom dohodnúť, nech si predá náš byt a ešte predtým zmluvne zabezpečí bývanie pre mňa a deti. Vlastním 3-izbový byt, ale súhlasila by som aj s 2-izbovým (aspoň by sme platili menší nájom). Má niekto takúto skúsenosť?
A ešte jedna prosba. Dá sa spätne vymáhať výživné na súde na deti, keďže toto sudca na pojednávaní neurčil, hoci deti boli školopovinné (VŠ, SŠ)? - teraz momentálne prerušila dcéra štúdium na VŠ - finančné problémy a tak sú obaja nezamestnaní. Žijeme len z môjho platu a čiastočného ID.
Som vďačná za každú odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Výživné na maloleté dieťa môžeš žiadať tri roky dozadu. Dospelé dieťa si musí požiadať samo, prizná sa mu len odo dňa žiadosti. Prečo si to nežiadala skôr?

    Na byt si zober pôžičku, uplatni predkupné právo, potom byt predaj alebo vymeň za menší s doplatkom.

    vlastinka1 je offline (nepripojený) vlastinka1

    vlastinka1
    Ďakujem za odpovede.
    1/ - bola som hlúpa a nechcela som exmanželovi robiť problémy
    2/ - obávam sa, že mi banka nedá úver, vzhľadom na môj príjem, ale pôjdem sa opýtať a potom za právnikom, ktorý ma snáď bude chcieť zastupovať pred exekútormi. Takže polovica sa darovať deťom nedá - škoda.
    Prajem pekný deň

    Darovacia zmluva a dražba

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.