Zavrieť

Porady

Verejné obstarávanie (projekt / realizácia)

Dobrý deň!

Pri Investičnom procese "Stavby", pri ktorom je potrebné vyhlásiť "Verejné obstarávanie" sa zvykne toto deliť na dve časti. Verejné obstarávanie Projektových prác (Projekt) a Realizácia stavby.
Platilo, že ten, kto robí Projekt, nesmie vykonať Realizáciu stavby. Teraz som to v Zákone o verejnom obstarávaní nenašiel, údajne sa jedná iba o odporúčanie.

Otázka: Je možné vypísať verejnú súťaž na kompletnú dodávku stavby (Projekt + Realizácia)? Uvedomujem si riziká, tie by sa dali zmluvne ošetriť. Ale zaujíma ma iba principiálne: Je možné spojiť Projekt + Realizácia?

Ďakujem

Charon
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ciners je offline (nepripojený) ciners

    ciners
    Charon Pozri príspevok
    Projekt 5-7% z ceny diela
    Nie je to tak. To percento sa s investicnymi nakladmi na dielo vyrazne znizuje. To by potom za taku riadnu bytovku clovek zarobil tak, ze cely zivot nemusi robit. A aj pri tych, kde je to 5-7 percent, co su RD je to cena za kompletnu projektovu dokumentaciu a inziniersku cinnost vo vystavbe. Projekt pre stavebne povolenie je cca 21 percent z tych 5-7 percent a realizacny nejakych 22 percent. Takze ta cena komplet projektu je potom tak asi 42-43 percent z tych 5-7 percent z investicnych nakladov. Pri drahych stavbach to ide do desatin percenta, tam tych 5-7 percent neplati.

    gabi2 je offline (nepripojený) gabi2

    gabi2
    takže ja som to preverovala a zistila nasledovné :
    Podľa zákona o verejnom obstarávaní č. 25/2006 § 27 - ods.2 uchádzač môže na preukázanie finančného a ekonomického postavenia využiť finančné zdroje inej osoby, bez ohľadu na ich právny vsťah. A o tom je ten spomínaný papier. Ak uchádyač nemá dostatočné ekonomické postavenie môže mu pomôcť iná firma. Dúfam, že som to pochopila správne. Ahojte Gabi

    promont maja je offline (nepripojený) promont maja

    promont maja
    ... pokiaľ mám správne informácie, tak toto ešte stále platí, nakoľko to priamo súvisi s ľudovopovedným tzv. kazením hospodárskej súťaže = projektant ušije na mieru ( napr. navrhne určitú konkrétnu technológiu) pre túto svoju konkrétnu firmu a tak sa týmto konaním ostatné súťažiace subjekty dostávajú do jasnej nevýhody ( nemajú toľko času na také dôkladné prelúskanie celého projektu, takže ich ponuka nemusí byť dostatočne adekvátna potrebe budúceho investora ... keďže od dodávky konkrétnej technológie sa aj odvíja zvyšok projektu) ... a pokiaľ viem, ide o stanovisko Komory stavebných inžinierov.

    ... ale možno, že sa napokon aj niečo zmenilo. No skôr sa prikláňam k názoru, že nato nie je pádny dôvod ...či?

    Charon je offline (nepripojený) Charon

    Tsubasa wa yume soshite sore e ... ...viac Charon
    No hľadal som to v Zákone... nenašiel som to. Preto neviem.
    A ak chcem, aby projektańt to našil na svoju firmu? Každý projektant na svoju firmu a lacnejší vyhráva. Myslím ako dodávku na kľúč.
    Pýtal som sa kolegov, čo robia s VO, a tí vraveli, že je to iba odporúčanie. Som z toho, ako sa vraví na Str. Slovensku, konfúzny...
    Samozrejme, že po projekte nastáva oponetúra - a doladenie. Záver MUSÍ splniť moju potrebu a očakávanie.

    ciners je offline (nepripojený) ciners

    ciners
    Da sa to. A projektant to darmo usije na svoju firmu, lebo v sutazi to usije napr. 20 projektantov a vyhra bud najlacnejsi, alebo nejaky vhodny pomer ceny a kvality a toho,co zadavatel hlada. Skor by som ocakaval opacne. Zhotovitel zadovazi aj projektanta, to je castejsi pripad. Zhotovitel je v tom celom vlastne ten,co berie najvacsie peniaze, projekt je smiesna suma oproti zisku stavebnej firmy.

    Charon je offline (nepripojený) Charon

    Tsubasa wa yume soshite sore e ... ...viac Charon
    ciners, máš pravdu... v projektoch, s ktorými pracujem ja (no ja, firma pre ktorú pracujem) sa cena pohybuje takto... A sú to významné akcie... Ale máš pravdu

    Charon je offline (nepripojený) Charon

    Tsubasa wa yume soshite sore e ... ...viac Charon
    Nie som právnik, ale ak sa nezaviazal, že tam nebude subdodávka, ale iba predpoklad, ktorý nevyšiel, tak sa neporušilo nič...

    ciners je offline (nepripojený) ciners

    ciners
    Helga12 Pozri príspevok
    Dobrý deň.
    Môže mi niekto odpovedať na túto otázku?
    Jedná sa o dotácie z eurofondov. Firma XY vyhrala VO a v Zmluve o dielo medzi zadávateľom stavby a firmou XY sa uvádza, že nejestvuje predpoklad subdodávok v rámci zmluvy. Zadávateľ stavby však na túto stavbu nasadil pracovníkov svojej eseročky a pracovníci firmy XY na stavbe vôbec nepracujú. Je to v súlade so zákonom?
    Ved to je uplna klasika. Istu dobu iste VO vyhravala zasadne ista zilinska firma a od tej to odkupovali ti, co to potom realne robili. Na stihacku len tak nezarobite

    Charon je offline (nepripojený) Charon

    Tsubasa wa yume soshite sore e ... ...viac Charon
    Helga
    1) začala si v rámci jednej témy ďalšiu, ktorá s pôvodnou nemá nič spoločné (Doplnené: Nemusíš sa tu dočítať odpovede, ak ľudia nebudú reagovať na hlavnú tému)
    2) kde si napísala, že faktúruje iná firma? Faktúru od inej firmy predsa nesmieš preplatiť, veď nemáš s ňou uzatvorenú zmluvu. Teda ju môžte pekne ignorovať, alebo vrátiť.
    Naposledy upravil Charon : 26.07.10 at 05:51

    promont maja je offline (nepripojený) promont maja

    promont maja
    Charon Pozri príspevok
    No hľadal som to v Zákone... nenašiel som to. Preto neviem.
    A ak chcem, aby projektańt to našil na svoju firmu? Každý projektant na svoju firmu a lacnejší vyhráva. Myslím ako dodávku na kľúč.
    Pýtal som sa kolegov, čo robia s VO, a tí vraveli, že je to iba odporúčanie. Som z toho, ako sa vraví na Str. Slovensku, konfúzny...
    Samozrejme, že po projekte nastáva oponetúra - a doladenie. Záver MUSÍ splniť moju potrebu a očakávanie.
    ... reagujem na tvoj príspevok. U nás na Východe sa dosť často stáva, že je takáto súťaž presne špecifikovaná, a to na základe vypracovaného projektu, na konkrétne technologické zariadenie a presne šitá na mieru tak ( jej technické parametre su presne určené a vymedzené a je hneď nad slnko jasnejšie, že ide iba o tento jeden a nezameniteľný typ), a nie je ani žiadna alternatíva ...

    ... ja som to napokon tiež hľadala a nenašla ... a dostala som odpoveď, že to vyplýva k etického kódexu každého autorizovaného stavebného inžiniera ... ale najlepšie by Ti na to dala odpoveď samotná Komora ... a tak prevláda názor, že nie je v poriadku, ak sa takejto súťaže, pri príprave projektu a následnom zhotovení tej istej zákazky zúčastňuje ten istý subjekt.

    Charon je offline (nepripojený) Charon

    Tsubasa wa yume soshite sore e ... ...viac Charon
    Majka, ďakujem. Potrebujeme to nie ako štandard, ale ako možnosť v určitých kritických prípadoch, kde to pre našu spoločnosť bude výhodné, resp. nebude iná možnosť. Samozrejme všetko bude presne špecifikované. Máme na toto dosť šikokvných ľudí ako právnikov tak aj odborníkov.

    ciners je offline (nepripojený) ciners

    ciners
    Myslim, ze eticky nie je problem to, ci budete robit projekt aj stavbu, ale sposob,ako sa k tomu dostanete. Ak firma vyhra oboje, je to v poriadku. Ak sa to ma robit stylom Vahostav, tak to v poriadku nie je. Lenze predstavenstvo vahostavu nebude pisat na poradu,maju na to ine "metody".

    promont maja je offline (nepripojený) promont maja

    promont maja
    ciners Pozri príspevok
    Myslim, ze eticky nie je problem to, ci budete robit projekt aj stavbu, ale sposob,ako sa k tomu dostanete. Ak firma vyhra oboje, je to v poriadku. Ak sa to ma robit stylom Vahostav, tak to v poriadku nie je. Lenze predstavenstvo vahostavu nebude pisat na poradu,maju na to ine "metody".
    ... čo keby si to bližšie vysvetlil ... priznám sa, nepoznám zákulisie štýlu Váhostav ... a pravdupovediac si ma zaujal.

    ... ja osobne si aj naďalej myslím, že to etické dvakrát nie je, a potiera sa tým zmysel verejného obstarávania, ak by išlo v prípade "tvorcu" projektu a "vykonávateľa" projektu o tú istú osobu = subjekt. Keď to celé rozoberiem, tak si ako laik myslím, že takáto súťaž by mala byť hlavne transparentná a orientovaná na verejnosť akotakú a nie vopred zmanipulovaná, nakoľko to práve hrozí, ak tento projekt a jeho následné vykonanie spracuje ten istý subjekt. Vieme totiž zo skúseností, ako to napokon končí ... aj keď výnimky určite existujú.
    Naposledy upravil promont maja : 27.07.10 at 10:54

    ciners je offline (nepripojený) ciners

    ciners
    Ja som to myslel, ak firma vyhra oboje na zaklade jasnej transparentnej sutaze. Lenze predpokladam, ze najprv je sutaz na projekt a potom sutaz na realizaciu. Sutaz na realizaciu potrebuje tendrovu dokumentaciu, takze projekt by mal byt uz hotovy. A ak na zaklade tendrovej dokumentacie vyhra firma (opat za jasnych pravidiel), kde sa to aj projektovalo, tak by to este mohlo byt. Otazne je, ci neda cenovu ponuku pod cenu a potom bude navysovat pocas vystavby- aj to sa bezne stava.
    K Vahostavu sa nebudem vyjadrovat, nie som sudca, pozrite si napriklad ciernu stavbu hotela hned vedla zimneho stadiona Ondreja Nepelu. Nehovoriac o tom, ze ziskavaju vsetky statne zakazky za posledne 4 roky. Asi nemame ine firmy v pozemnom stavitelstve

    Helga12 je offline (nepripojený) Helga12

    Helga12
    Dobrý deň.
    Môže mi niekto odpovedať na túto otázku?
    Jedná sa o dotácie z eurofondov. Firma XY vyhrala VO a v Zmluve o dielo medzi zadávateľom stavby a firmou XY sa uvádza, že nejestvuje predpoklad subdodávok v rámci zmluvy. Zadávateľ stavby však na túto stavbu nasadil pracovníkov svojej eseročky a pracovníci firmy XY na stavbe vôbec nepracujú. Je to v súlade so zákonom?

    Helga12 je offline (nepripojený) Helga12

    Helga12
    To nemyslíte vážne. Veď pokiaľ mám vedomosť, tak dotácie z EU podliehajú prísnej kontrole MH. Faktúry predsa nemôže vystavovať iná firma, ako tá čo vyhrala VO, alebo áno?

    gabi2 je offline (nepripojený) gabi2

    gabi2
    Prosím Vás o radu. Jedná sa o verejné obstarávanie - obec, mali by sme vystupovať ako subdodávatelia 1 tovaru ( obstarávanie je na 9 ks, jednu by sme mali dodať my). Zastrešovať to chce jedna firma, ktorá chce ísť do súťaže a od nás žiada aby sme podpísali, že bude môcť reálne disponovať so zdrojmi našej spoločnosti. Môžte mi to prosím objasniť? Srdečná vďaka. Gabi

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.