Zavrieť

Porady

Pokuta za neskorý súhrnný výkaz

Zdravím,

dostal som rozhodnutie o uložení pokuty za oneskorené podanie súhrnného výkazu (332€ ). Samozrejme že mi nie je po chuti platiť toľko za jeden papier, navyše keď štát neutrpel žiadnu ujmu. Chcel by som vedieť ako postupovať, niekde na porade som čítal, že buď sa normálne odvolať kým to nadobudne právoplatnosť, alebo počkať kým nadobudne právoplatnosť a potom poslať žiadosť o odpustenie.
Čo by ste mi poradili?
Usporiadat
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Alenka asi Ťa poteším zamávaj metodickým pokynom a uvidíme či to pomôže.

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...mp_sv_0110.pdf

Konkrétne na str. 5 je uvedený nasledovný text:

Lehota na podanie súhrnného výkazu
S účinnosťou od 1.1.2010 sa súhrnný výkaz podáva najneskôr do 20 dní po skončení obdobia, za ktoré je povinnosť podať súhrnný výkaz. Ak koniec lehoty na podanie súhrnného výkazu pripadne na sobotu, nedeľu alebo na deň pracovného pokoja, posledným dňom lehoty je najbližší nasledujúci pracovný deň. Nová 20-dňová lehota na podanie súhrnného výkazu a nový súhrnný výkaz sa vzťahuje na obdobia od 1.1.2010. To znamená, že za kalendárne štvrťroky, ktoré sa skončili najneskôr 31.12.2009 sa použije vzor súhrnného výkazu podľa doterajšieho predpisu a súhrnný výkaz za IV. štvrťrok 2009 sa podá do 25. januára 2009.
Po
čnúc prvým obdobím v roku 2010 (kalendárny mesiac alebo kalendárny štvrťrok), za ktoré sa má podať súhrnný výkaz, je možné súhrnný výkaz podávať len elektronickými prostriedkami. Takto podávaný súhrnný výkaz musí byť buď podpísaný zaručeným elektronickým podpisom alebo osoba, ktorá podáva súhrnný výkaz, musí mať uzavretú s daňovým úradom písomnú dohodu ohľadne náležitosti elektronického doručovania, spôsobu overovania podania urobeného elektronickými prostriedkami a preukazovania doručenia, v zmysle ktorej bude postupovať.
8 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Aj z tohto kalendára daňových povinností stiahnutého zo stránky drsr to vyplýva...
Jediné, čo ma na tom naozaj skutočne "dojíma" je, že v takom vypätom čase, aký má teraz takmer každá účtovníčka, sa musím zaoberať ešte takouto vecou - rozhodilo ma to na celý deň... A ja musím dokázať, že sa niekto mýli, inak by som si pekne "zarobila".
6 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

bôžka Pozri príspevok
pri čítaní tejto debaty mi napadlo, že sme si asi zarobili... Podali sme súhrnný výkaz len za 1/10, v ostatných obdobiach sme už vývoz nerealizovali. Tak sme ani nepodali SV. Bola to chyba, alebo sme nemuseli? Dúfam, že ma ukľudníte ...
Nezarobili ste. Ak ste nereallizovali vývoz, SV ste nemali podávať. Podáva sa len vtedy, ak bol vývoz alebo služby.
5 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
V súvislosti s podávaním SV ma najviac vytáča, že nestačí poslať elektronicky, ale treba dať na DU aj Vyhlásenie...
Ja keď odošlem elektronicky, tak to akosi automaticky považujem za vybavené a už sa mi stalo, že som si za dva dni spomenula, že som nevytlačila Vyhlásenie. Zatiaľ som to vždy odoslala do 5 dní, ale keby som zabudla, tak ma tiež pokuta neminie, aj keď bol vlastne SV odoslaný.
S týmto by mali niečo urobiť.
4 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
V druhom polroku som mala aj ja problem s poslanim suhrnneho vykazu elektronicky. Zacala som sa tym zapodievat asi 5 dni pred terminom a aj napriek vyraznej pomoci poradakov sa mi to nedarilo. Pre istotu som vypisala tlacivo rucne, pridala list, v ktorom som napisala, ze sa mi napriek maximalnej snaho elektronicky poslat vykaz nepodarilo a vsetko som zaniesla na danovy urad. V posledny den sa mi vykaz poslat podarilo, zasa za ucinnej pomoci zvlast clena Porady domenica, vytlacila som potrebne dokumenty a zasa zaniesla na danovy urad. Pani, ktora nas ma na starosti, mi povedala, ze mam sice stastie, ze sa mi to podarilo aj elektronicky, ale ze keby sa stal opak, danovy urad by akceptoval aj pisomne podanie s vysvetlenim, pretoze vela ludi malo problemy. Ak by som neurobila to nahradne riesenie, pokute by som sa iste nevyhla.
4 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

alušik Pozri príspevok
Tak som si práve schytala rovno dve pokuty aj ja.
Jediné, čo v zákone hľadám ako besná a neviem to nájsť - podľa § 13 Zákona o správe daní a poplatkov ods.
(4) Ak koniec lehoty pripadne na sobotu, nedeľu alebo deň pracovného pokoja, posledným dňom lehoty je najbližší nasledujúci pracovný deň.

Žila som v presvedčení, že keď 20. pripadne na nedeľu, úplne pokojne môžem podať tento súhrnný výkaz 21. tak, ako to platí pre daňové priznania. Prosím Vás, kde nájdem to, že pre súhrnný výkaz toto neplatí? Viem, že to tak určite bude, lebo inak by mi správkyňa dane pokutu nevyrúbila. Z čoho som však najviac rozčarovaná je, že keď som to urobila za január 2010 21.2., tak sa neunúvala zavolať - volala až teraz, keď som to urobila aj za február 21.3. a mala som pocit, že ju až teší, že ma konečne na niečom "dostala". Vždy, keď som mala čo i len najmenšie pochybnosti so znením zákona, bola som s ňou konzultovať, aby to bolo správne. Keď sa vyskytol omyl a namiesto KS 1744 uviedla kamoška pri platbe 1144, to volala okamžite, že si má dať žiadosť o preúčtovanie platby, no teraz mám až podozrenie, že si počkala úmyselne, aby boli pokuty dve.
Tiež chcem skúsiť odvolanie, no nemyslím, že u mojej správkyne uspejem.
Toto aj mňa zaujalo, nikde v zákone nie je napísané, že v § 13 Zákona o správe daní a poplatkov, je nejaká výnimka týkajúca sa posielania SV elektronicky. Aspoň ja som nenašla. Volala som aj do Poradcu a pán Ozimy, /inak tiež poraďak/ mi potvrdil, že SV podaný 21., ak 20. padlo na nedeľu je v poriadku. Ako to správkyňa podložila, uviedla nejaký §?
4 0
adabirk adabirk

adabirk je offline (nepripojený) adabirk

- podľa § 35 ods. 6 zákona o správe daní (511/1992 Zb. v znení neskorších predpisov) správca dane za nepredloženie súhrnného výkazu uloží pokutu (nie je tam, že môže uložiť) bohužiaľ zákon hovorí jasne ....
3 0
lastic lastic

lastic je offline (nepripojený) lastic

lastic Pozri príspevok
podala som žiadosť o úľavu zo sankcie podľa §103písm.1ods.c/ zákona č. 511/1992Zb. , pridala 16,5€ kolok a čakám, keď rozhodnú - dám vedieť ...


Som milo prekvapená. Mám pred sebou rozhodnutie o odpustení pokuty vo výške 265,93 €, t.z. zaplatíme 66 €. Dôvody, ktoré som uviedla zabrali. Teším sa, ináč by som to zaplatila z vlastného vrecka. Som poistená ako SZČO ešte v bývalej Českej poisťovni /t.č. Generali/. Aj som pokutu cez nich riešila, nebol problém. Je tam ale spoluúčasť 165,97€.
3 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Kája. Pozri príspevok
Práve mi prišlo rozhodnutie o uložení pokuty za nepodanie súhrnného výkazu v termíne. Jedná sa o výkaz za obdobie január 2010, ktorý bol podaný až 28.2.2010, registráciu sme mali v termíne, ale výkaz nebolo možné podať nakoľko podala stránka. Minulý rok bolo na stránke drsr. zverejnený oznam, že nebudú pokutovať neskoré podanie súhrnných výkazov z dôvodu padania ich stránky. Oznam neskôr stiahli. Prosím Vás nemáte ten oznam niekto odložený? Ďakujem
Pozri príspevok č. 44 od Rozalky, ktorá už vtedy tušila, že ten oznam zmizne :

http://www.porada.sk/t132188-p5-suhr...ml#post1308888

Až na to, že v tom stanovisku nenájdeš dátum. Určite iba "nedopatrením" ho tam zabudli uviesť....
3 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Rozalka, nie si Ty veštica ?

http://www.porada.sk/1308888-post44.html
3 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
[QUOTE=andulka888;1808129]
erik80 Pozri príspevok
dobry den,
prave som bol zavolany na DU pretoze som nedodrzal lehoty na podanie SV.
som zivnostnik, nie som platitel DPH, fakturujem do zahranicia (ze vraj podla paragrafu 7a)
hrozia mi 2 pokuty po 330eur a podla toho co som si precital v tomto vlakne to nevyzera ruzovo...
ale zaraza ma s akym pokojom tu beriete taku absurdnost ako je tato zalezitost. a hlavne cim vacsi expert, tym vacsi pokoj
zoznam absurdit:
1.aj ked nie som platitel DPH, podavam SV. pred 1.1.2010 to nik nepotreboval a zrazu to niekto potrebuje, dokonca s hrozbou tak vysokej pokuty
2.aj ked tomu hovoria elektronicke podanie tak musim podat aj papierovo! ja som technik, nerozumiem ekonomii/uctovnictvu ale ked sa nieco podava elektronicky tak rozumej "bez papiera". toto ma zmiatlo a preto som uplne prvy SV poslal s velkym oneskorenim
3.papierove podanie treba podat do 5 dni od elektronickeho. teda aj ked poslem elektronicky 14.10. a papierovo 22.10. tak som porusil zakon.
4.teta na DU mi povedala ze ked som to poslal neskoro tak to ich system berie ako ze som to nepodal a teda musim to podat znova!... toto uz ani nebudem komentovat

som IT technik, toto je pre mna spanielska dedina ale som rozcarovany ako to v nasom state (ne)funguje.... bol som naivny... podla rad v tomto vlakne pokusim poziadat o odpustenie. v Q1 2010 budem argumentovat tym ze to bola pre mna novinka a v Q3 2010 som bol danom obdobi na dvoch pracovnych cestach v zahranici, hoci som bol v predmetnych dnoch doma, mal som frmol, prave som sa vratil z jednej cesty a pripravoval som sa na dalsiu...


teta z DU mi poslala oznamenie ze mi vznika povinnost platit preddavky na dan z prijmu FO, samozrejme v oznameni nie
Vždy radím jedno : mať dobrú účtovníčku, to je základ. Tá Ťa má upozorniť na takéto povinnosti.
Bohužiaľ zákon o DPH sa veru týka aj neplátcov DPH.
Môžeš podávať elektronicky bez dokladania v papieri - jediná podmienka - podpísať zaručeným elektronickým podpisom /tento môže vlastniť Tvoja účtovníčka/
Samozrejme využi všetky argumenty, ktoré môžeš, v odvolaní, resp. v žiadosti o odpustenie pokuty, no obávam sa, že neznalosť zákona bohužiaľ neospravedlňuje.
Niekedy zaplatiť aspoň raz za čas dobrého účtovníka je lacnejší špás, ako platiť štátu pokuty.

Ozaj posledná rada. Venuj sa svojmu biznisu naplno a takéto záležitosti nechaj na účtovníčku. Nebudeš mať starosti s pokutami. Nech každý robí to čo vie robiť dobre !
2 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

FAA Pozri príspevok
Chcem poprosiť o odpoveď na otázku, či je možné stornovať podanie nulového súhrnného výkazu.
Postupnosť krokov:
1. Podanie SV za 2.Q/2011, elektronicky v lehote
2. Podanie vyhlásenia o podaní SV písomne, tak isto v lehote 5-tich dní
3. 4.8.2011 prišla od DU výzva na podanie 1.strany SV, lebo podľa DU bolo podané iba vyhlásenie o podaní SV bez prednej strany SV.
4. Ja mám potvrdené vyhlásenie, ku ktorému je pripojená 1.strana SV a správa o prijatí elektronicky, bez záručného podpisu. Pečiatka DU je iba na vyhlásení, takže dokázať, že na DU bola podaná aj 1.strana SV nemôžem. Nulový SV podávam preto, lebo niekedy si klienti dodatočne donesú faktúru do zahraničia.
5. Vidím iba jednu možnosť, ako sa vyhnúť pokute, a to požiadať o storno nulového SV. A tak sa pýtam ešte raz, je to možné?
Srdečná vďaka za odpoveď.
Na DÚ nosím 1 stranu a vyhlásenie osobne. Pani v podateľni by mi papiere bez prvej strany nezobrala. Myslím, že tvoj papier niekde zapatrošili oni. Choď osobne za správcom dane, on bude najlepšie vedieť čo v tomto prípade urobiť.
2 0
FAA FAA

FAA je offline (nepripojený) FAA

Som Božie dieťa
Odpoveď z DRSR, posúďte sami.
"Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Z Vášho dopytu predpokladáme, že daňový subjekt má so správcom dane uzatvorenú "Dohodu o spôsobe doručovania písomností doručovaných elektronickými prostriedkami, ktoré nebudú podpísané zaručeným elektronickým podpisom uzatvorená podľa § 20 ods. 8 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní. v z.n.p." (ďalej len Dohoda).
V prípade uzatvorenia Dohody so správcom dane, je daňový subjekt povinný doručiť správcovi dane v lehote piatich pracovných dní prvú stranu elektronicky doručenej písomnosti a písomné Vyhlásenie o podaní písomnosti elektronickou formou.
Ako uvádzate v dopyte, vzhľadom k tomu, že daňový subjekt nedoručil správcovi dane prvú stranu elektronicky doručenej písomnosti, správca dane ho vyzval na jej doručenie a predpokladáme, že vo výzve uviedol ako následok nedoručenia prvej strany súhrnného výkazu správcovi dane, uloženie pokuty.
Zákon o správe daní nepozná inštitút storna podania súhrnného výkazu.
Vychádzajúc z uvedeného, odporúčame daňovému subjektu doručiť správcovi dane v súlade s uzatvorenou Dohodou prvú stranu elektronicky doručeného súhrnného výkazu.

Váš dopyt:

Chcem poprosiť o odpoveď na otázku, či je DÚ oprávnený dať mi pokutu za nekompletne podanie Vyhlásenia o podaní písomnosti elektronickou formou, ktoré bolo podané v lehote 5-tich dní po podaní nulového súhrnného výkazu.

Postupnosť krokov:
1. Podanie nulového Súhrnného Výkazu za 2.Q/2011, elektronicky 19.07.2011
2. Podanie vyhlásenia o podaní nulového SV písomne, tak isto v lehote 5-tich dní

3. 4.8.2011 prišla od DU výzva na podanie 1.strany SV, lebo bolo podané iba vyhlásenie o podaní SV bez prednej strany SV. V tejto výzve je spomenuté, že mi bude uložená pokuta za podanie nekompletného Vyhlásenia o podaní písomnosti elektronickou formou.

Alebo, či je možné žiadať o storno podania nulového súhrnného výkazu, pretože nulový
výkaz nieje nutné podávať?

Srdečná vďaka za odpoveď. .


Informácie obsiahnuté v tejto správe elektronickej pošty môžu byť citlivé, a môžu byť predmetom právnych výsad a/alebo chránené autorským zákonom. V prípade, že nie ste cieleným adresátom tejto správy, prosím Vás o okamžité spätné zaslanie správy s upozornením na nevyžiadanú elektronickú poštu a následné vymazanie správy z Vášho systému."
2 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

FAA, tá odpoveď z DRSR je úžasná
Myslím si, že vzhľadom na to, že výkaz bol nulový, nemala si povinnosť ho poslať. Nemôžu pokutovať niečo, čo si spravila navyše
Prikladám text z poučenia k SV:akosi sa mi to zle prekopírovalo, ale čítať sa to dá
UPOZORNENIE!
Ak z d a n i t e ľ n á o s o b a regi st r o v a n á p r e d a ň p o d ľ a § 7 a l e b o § 7 a z á k o n a o DPH n ed od al a
v p r í s l u š n o m k a l e n d á r n o m š t v r ť r o k u s l u ž b u s mi es t om d od an i a v i n o m č l e n s k o m š t á t e o s o b e , k t o r á
j e p o v i n n á p l a t i ť d a ň , s ú h r n n ý v ý k a z n e p o d á v a
2 0
vagabundo vagabundo

vagabundo je offline (nepripojený) vagabundo

Aj ja som dostal rozhodnutie, kedze som minuly mesiac uplne zabudol na suhrnny vykaz. 21/10 o 08:00 som bol v podatelni, no osud ma neminul...

Bol som ale zaskoceny aky kriminalnik sa zo mna stal! "Na zaklade vyssie uvedenych skutocnosti a s prihliadnutim na zavaznost, trvanie a nasledky protipravneho stavu podla paragrafu 35 ods. 16 zakona c.511/1992 Zb bla bla bla...". No co take strasne sa stalo? Ved som nic neukradol. A ani nikto nemusel otvarat archiv, ved keby som to podal 20/10 o 23:59 tak by sa nic nedialo... Ze protipravny stav... Zavolajte policiu prosim!

Akurat ja som prisiel o pracu... Zahranicna pobocka vytvorena na Slovensku bude zrusena k 01.12.2011 aby sa vyhla dalsim a mozno vacsim pokutam. Naozaj ine krajiny (dokonca Madarsko) je ovela viac chapavejsie v tejto otazke. A tiez vyska pokuty je vysoko neadekvatna! A potom oni ide v televizore hovorit o uzere v podnikani...

4 ludia idu na urad prace...

Toto sa vola - PODPORA MALEHO A STREDNEHO PODNIKANIA NA SLOVENSKU
2 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Štefan pridal v inej téme zaujímavý link, týkajúci sa práve SV a softwaru
http://www.porada.sk/t195118-a-je-to...ml#post2074170
a samotný link http://www.zive.sk/podnikatel-zazalo...1/default.aspx
2 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Lemon, toto som našla na porade, je to síce staršie, možno pomôže
http://www.porada.sk/attachment.php?...0&d=1164182674
http://www.porada.sk/attachment.php?...0&d=1134994706
2 0
ormika ormika

ormika je offline (nepripojený) ormika

Jakub2 Pozri príspevok
Nepýtal som sa na poistenie a dokonca som sa nepýtal ani na to, či odpustia alebo nie. Chcel by som vedieť ako postupovať, viď prvý príspevok.
Ja som ti to chcela len uľahčiť a napísala som ti moju osobnú skúsenosť spred 4 rokov, robila som všetko možné na DÚ a odpustiť sa nedalo. Najlepšie teda keď navštíviš čo najskorej svoju správkyňu na DÚ a jej sa spýtaš ako postupovať ďalej. Dá sa dať aj žiadosť o odpustenie pokuty, platí sa 500 Sk kolok aj teraz, aleuž ti tu niekto prikladal citáciu zo zákona že pokuta sa za nepodanie súhrnného výkazu uloží, takže tam nie je čo odpúšťať. A vieš že neznalosť zákona neospravedlňuje, takže je to tvoja chyba že si nevedel že máš podať súhrnný výkaz za 1.Q. a bohužial za chyby sa platí.
Tak ešte raz, skús ísť za správkyňou ku ktorej patríš. Veľa šťastia pri vybavovaní.
1 0
domenico.office domenico.office

domenico.office je offline (nepripojený) domenico.office

Konateľ spoločnosti
Livka, pochybujem, že DRSR malo s Certifikačnou autoritou nejakú dohodu, pretože je to legislatíva EÚ, že v styku so štátnou správou sa dokumenty podpisujú ZEP.

Ani jedno nie je zadarmo, ale viem, čo je pre nás (našu firmu) zadarmejšie.
1 0
domenico.office domenico.office

domenico.office je offline (nepripojený) domenico.office

Konateľ spoločnosti
Na základe zákona sa Kvalifikovaný certifikát vydáva na osobu s r.č.
Firma nemá r.č., takže nie je možné na firmu vystaviť certifikát. Dobre si si to našla v nete. Je bežné, že sa certifikát vystaví na účtovníčku a zamestnávateľ to zaplatí a uplatní si to v nákladoch. Zamestnávateľ neplatí iné veci v prospech zamestnanca? Nepoužívaš počítač, ktorý zakúpil zamestnávateľ? Alebo je možné vystaviť certifikát na štatutára, vždy záleží na konkrétnom postoji, rozhodnutí....

Veru, naša milá EÚ-čka je do tohto zamontovaná.
1 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

vladopt Pozri príspevok
teraz treba podať výkaz do 20.10. a za obdobie do 30.9., ale čo keď mám faktúru vystavenú 29.9. a splatnosť je 20.10. a peniaze dostanem asi tak 13.10., treba aj to zahrnúť do výkazu za tretí štvrťrok...či ako to je v tomto prípade?
Samozrejme, podstatný je dátum dodania, nie splatnosť, alebo samotná úhrada faktúry.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať