Zavrieť

Porady

prenajom nebytoveho priestoru v OS

Dobry den,

moj prvy prispevok a pevne verim ze mi niekto pomoze. som majitelom obchodneho priestoru ako fyzicka osoba, cize aj v katastri je nehnutelnost vedena na moje meno a chcel by som tento priestor prenajat. zaroven mam aj vlastnu s.r.o.-cku a neviem co by bolo vhodnejsie resp. ako to mam prenajat.
viem ze mi podla zakona vyplyva povinnost platit dan. nechcem preto urobit chybu a ziadam vas o radu :-) je lepsie v mojom pripade(myslim to po financnej stranke) to riesit priamo ako fyzicka osoba, alebo to mozem prenajat najskor vlastnej firme a potom 3-tej pravnickej osobe.resp. firme.
nik s mojho okolia mi nevedel presnejsie poradit...dakujem.

Havik
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    daj si hore do vyhľadávača napr. "prenájom fyzická" a nájdeš tam veľa popísaného. Napr.:

    http://www.porada.sk/t80276-prenajom...rych-veci.html

    http://www.porada.sk/t66750-prenajom-nehnutelnosti.html

    havik je offline (nepripojený) havik

    havik
    daj si hore do vyhľadávača napr. "prenájom fyzická" a nájdeš tam veľa popísaného. Napr.:



    Dakujem za link...ale cele som to presiel a nikde som nenasiel presnu odpoved. bola tam sice polozena otazka ohladom veci ktora ma zaujima ale nebol zodpovedana.
    preto ak sa nenahnevate polozim konkretny priklad.
    1. som majitelom obchodneho priestoru ako sukromna osoba ale zaroven som konatelom vo svojej s.r.o.-cke. priestor chcem prenajat a chem sa opytat co je lepsie. prenajat to priamo ako sukromna osoba(aky je postup?) alebo to prenajat svojej firme za symbolicku sumu a potom 3-tej pravnickej osobe resp. s.r.o alebo zivnostnikovi..? ide mi o usetrenie nakladom resp. z financneho hladiska najvyhodnejsiu moznost prenajmu.

    2. energie za priestor je lepsie zaratat do ceny prenajmu alebo ich dat na
    "starost" najomcovi? vyhody/nevyhody alebo je to jedno.

    dakujem velmi pekne za odpoved...

    skaspa je offline (nepripojený) skaspa

    skaspa
    havik Pozri príspevok
    1. som majitelom obchodneho priestoru ako sukromna osoba ale zaroven som konatelom vo svojej s.r.o.-cke. priestor chcem prenajat a chem sa opytat co je lepsie. prenajat to priamo ako sukromna osoba(aky je postup?) alebo to prenajat svojej firme za symbolicku sumu a potom 3-tej pravnickej osobe resp. s.r.o alebo zivnostnikovi..? ide mi o usetrenie nakladom resp. z financneho hladiska najvyhodnejsiu moznost prenajmu.
    máš lepšie to prenajať ako súkromná/fyzická osoba nie svojej s.r.o.-čke, alebo priamo ďalšej právnickej osobe resp. živnostníkovi; ak to budeš prenajímať ako FO, môžeš uplatniť paušálne výdavky a nezdaniteľnú časť vo výške 5 násobku životného minima; napr. ročný prenájom bude 12000 Eur, odrátaš nezdaniteľnú časť cca 926 Eur = 11074 eur, z toho si vyrátaš 40% výdavky a základ dane máš 6644,40 Eur; ak nemáš ako FO žiadny iný príjem pri uplatnení nezdaniteľnej časti sa ti základ dane ešte výrazne poníži;

    ak si to budeš prenajímať do svojej s.r.o. za symbolickú cenu, tak ako FO síce daň platiť nebudeš, ale ani s.r.o. nebude mať tým pádom žiadne náklady a keď to prenajmeš za 12 000 Eur ročne s.r.o. nemá nárok na 40% výdavky ani nezdaniteľnú časť, takže bude zdaňovať celých 12 000 Eur (teda ponížené o symbolickú cenu nájmu, ktorú neberiem do úvahy, lebo je symbolická);

    samozrejme neberiem do úvahy nejaké opravy a údržby, ak sa chystáš budovu nejako výrazne opravovať resp. rekonštruovať nemusí to čo je napísané vyššie platiť, záleží aj od rozsahu opráv/údržby apod. (vtedy by sa ti zrejme vyše oplatilo ísť na skutočné výdavky/náklady a nie na percentuálne)
    havik Pozri príspevok
    2. energie za priestor je lepsie zaratat do ceny prenajmu alebo ich dat na
    "starost" najomcovi? vyhody/nevyhody alebo je to jedno.
    to je na tebe ako si ošetríš energie, môžeš napr. dohodnúť vyššiu cenu prenájmu s tým, že energie už sú v cene, alebo si dohodneš samostatne cenu za prenájom a samostatne nejaké zálohové platby za energie, s tým, že keď príde vyúčtovanie tak s nájomníkom si vysporiadaš preplatok alebo nedoplatok;
    jednoduchšie je mať zahrnutú energiu v nájme, lebo už si nemusíš nič viac sledovať, nemotivuješ ale nájomníka k tomu, aby energie šetril a môžeš napokon za neho aj doplácať (závisí samozrejme v akej výške si energie premietneš do ceny nájmu);

    prenajom nebytoveho priestoru v OS

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.