Zavrieť

Porady

Kvalifikacia učiteľa cudzieho jazyka

Chcem sa spýtať, či splňa kvalifikačné požiadavky učiteľ nemeckého jazyka, ktorý ukončil FF PU v odbore moderná neslovanská filológia v špecializácii nemecký jazyk a literatúra. Potrebuje k tomu aj DPŠ alebo stačí k tomu štátnica, ktorú vykonal na vŠ, aby bol považovaný za klavifikovaného. Viem, že stačí II. stupeň VŠ a štatná jazyková skúška. Je toto vzdelanie adekvátne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

    Kto ma pozná vie. Sabadka
    [QUOTE=lovap73;1464493]Chcem sa spýtať, či splňa kvalifikačné požiadavky učiteľ nemeckého jazyka, ktorý ukončil FF PU v odbore moderná neslovanská filológia v špecializácii nemecký jazyk a literatúra. Potrebuje k tomu aj DPŠ alebo stačí k tomu štátnica, ktorú vykonal na vŠ, aby bol považovaný za klavifikovaného. Viem, že stačí II. stupeň VŠ a štatná jazyková skúška. Je toto vzdelanie adekvátne.[/QUOT

    Záleží na tom na akom type školy bude učiť ZŠ alebo SŠ. Odpoved nájdeš vo vyhláške č. 437/2009

    1.Časť II - učiteľ prvého stupňa základnej školy bod 10
    2. Časť V. učiteľ druhého stupňa základnej školy bod 18
    3. Časť VII. učiteľ akademických(všeobecnovzdelávacích)predmetov strednej školy bod 17

    vo všetkých 3 bodoch sa spomína len na vyučovanie cudzích jazykov:
    - VŠ vzdelanie II. absolvovanie štátnej záverečnej skúšky z príslušného jazyka na pedagogických fakultách a filozofických fakultách, na katedrách jazykov univerzít ..... DPŠ v tomto prípade sa nevyžaduje.

    lovap73 je offline (nepripojený) lovap73

    lovap73
    Bude učiť na gymnáziu. Čiže podľa prislušnej vyhlášky po absolvovaní adaptačnej praxe ho môžem považovať za kvalifikovaného zamestanca a može byť zaradený do kategórie samostatný pedagogický zamestnanec. Pochopil som to správne?

    Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

    Kto ma pozná vie. Sabadka
    lovap73 Pozri príspevok
    Bude učiť na gymnáziu. Čiže podľa prislušnej vyhlášky po absolvovaní adaptačnej praxe ho môžem považovať za kvalifikovaného zamestanca a može byť zaradený do kategórie samostatný pedagogický zamestnanec. Pochopil som to správne?
    Môj názor je áno.

    susann2 je offline (nepripojený) susann2

    susann2
    lovap73 Pozri príspevok
    Bude učiť na gymnáziu. Čiže podľa prislušnej vyhlášky po absolvovaní adaptačnej praxe ho môžem považovať za kvalifikovaného zamestanca a može byť zaradený do kategórie samostatný pedagogický zamestnanec. Pochopil som to správne?
    Ked som to pozrela, mne to vychádza, že na základnej škole by bol kvalifikovaný, ale na strednej škole nie, je tam obmedzenie dátumom vykonania štátnej jazykovej skúšky pred 1.9.2005, táto podmienka u ZŠ nie je. Čo sa týka DPŠ, tá nie je vôbec spomenutá, takže ju netreba. Až som to zle pochopila tak ma opravte.

    Bod 17 č. VII. vyhlášky 437/2009 Z.z. znie nasledovne:

    17. len na vyučovanie cudzích jazykov aj
    a) vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a absolvovanie štátnej záverečnej skúšky z príslušného jazyka na pedagogických fakultách a filozofických fakultách, na katedrách jazykov univerzít; vykonanie základnej štátnej jazykovej skúšky je splnením kvalifikačného predpokladu na vyučovanie cudzieho jazyka, ak ju pedagogický zamestnanec vykonal pred 1. septembrom 2005 alebo
    b) vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a absolvovanie štátnej jazykovej skúšky na štátnej jazykovej škole alebo jazykovej škole, ktorá má na to oprávnenie; vykonanie základnej štátnej jazykovej skúšky je splnením kvalifikačného predpokladu na vyučovanie cudzieho jazyka, ak ju pedagogický zamestnanec vykonal pred 1. septembrom 2005, alebo
    c) vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa - v študijnom odbore učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov a osvedčenie o zloţení skúšky z príslušného jazyka pred akreditačnou komisiou v Štátnom pedagogickom ústave v Bratislave alebo metodicko-pedagogickom centre, alebo
    d) vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a štúdium cudzieho jazyka formou rozširujúceho štúdia

    Kvalifikacia učiteľa cudzieho jazyka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.