Zavrieť

Porady

oplati sa mi zivnost?

ahojte,

v archivoch je sice dost informacii o zalozeni zivnosti, ale nenasiel som nic podobne mojmu pripadu:

- mam pracovnu ponuku, IT sektor, zamestnany na SR, praca v Prahe ako sluzobky, zatial na 1 rok
- plat denne cca 2500sk
- mam na vyber bud pracovat na zivnost alebo sa riadne zamestnat
- riadne zamestnanie vsak nebude prinasat vsetky tie vyhody ako platena dovolenka (20dni), ani stravne listky .. proste je to skor o dohode, je to vynimocna ponuka coho sme si obaja (Sef aj ja) vedomi
- ale odvody by za mna odvadzal ako ma

Otazka je, ci je vyhodnejsie zalozit si zivnost alebo byt riadne zamestnany.

- pocul som, ze prvy rok zivnosti sa platia len nizke odvody .. cize z tohto hladiska by to bolo vyhodnejsie, po roku by som si zivnost zrusil, ak by to bolo pridrahe
- budem mat starosti so zakonmi a obstaravackami, papierovacky, uctovnictvo
- ale na druhej strane si mozem dat do nakladov veci ako notebook, mobil a tak viac zarobit, menej platit na daniach

viem, ze je to dost komplexna otazka ... ale mobol by mi prosim niekto odpovedat a poradit? .. dakujem, ethaniell
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    EFA je offline (nepripojený) EFA

    EFA
    Zdá sa, že máš prehľad, ale konkrétnu opoveď, čo sa ti viac oplatí dostaneš, ak dáš na papier nejaké reálne čísla - predpokladané príjmy za 1 rok spolu s výdavkami. Keď budeš mať pred sebou čistý príjem, môžeš porovnať a rozhodnúť sa.

    ethaniell je offline (nepripojený) ethaniell

    ethaniell
    dakujem za promptnu odpoved ..

    za 1 rok mozem zarobit cca

    850tis skk v hrubom
    600tis skk v cistom ako riadne zamestnany

    taka je dohoda .. pripadne moznost ist na zivnost a vsetky odvody si platit sam za seba .. ale zas si mozem aj nieco odpisat

    neviete mi poradit, kolko by som ziskal ako zivnostnik? ci je to lepsie? dakujem

    EFA je offline (nepripojený) EFA

    EFA
    Ako zamestnanec budeš mať ešte nejaké výdavky napr.s cestovaním? Ak nie, porovnaj čistú mzdu so ziskom, ktorý ti zostane zo živnosti, t.j. príjmy mínus všetky výdavky (odvody do poisťovní, výdavky s cestovaním, ubytovanie, ostatné náklady alebo odpisy spojené s činnosťou - počítač, telefón a pod. a nakoniec daň z píjmu). Sám si to musíš odhadnúť, ako často budeš cestovať a aké náklady s činnosťou budeš mať. Môžeš to aj obrátiť a vypočítať sumu,ktorú musíš dať do zmluvy ako živnostník ak chceš mať čistý zisk minimálne 600 tis. alebo viac.

    Monika1 je offline (nepripojený) Monika1

    Monika1
    Zamestnanec je v tomto štáte najväčší chudák. Prv ako dostane mzdu, ho ošklbe sociálna a zdravotná posťovňa cca 12 % a potom následuje daňový úrad, ktorý ti zase ukrojí z tvojho príjmu 19 % a to hneď. Zamestnávateľ za teba zaplatí odvody vo výške cca 38 %. Ak sa s ním dohodneš, že pôjdeš na živnosť, tak ti môže z toho, čo na tebe ušetrí niečo pridať. V prvom roku podnikania budeš platiť odvody len z minimálnej mzdy, čo ťa vždy pri tvojom predpokl. príjme vyjde menej ako zamestnanca a do výdavkov si môžeš v nasledujúcom roku dať paušál vo výške 40%, bez preukazovania výdavkov, tým pádom nebudeš mať náklady na vedenie účtovníctva akurát za vypracovanie daňového priznania, ale to by si zvládol aj sám. Preddavky neplatíš celý rok, kdežto zamestnanec musí odviesť daň mesačne, platíš ju až do 31.3.nasledujúceho roka. Ak všetko čo zarobíš neminieš, ale nájdeš si vhodný spôsob investovania, peniaze ti zarobia ďalšie peniaze, z ktorých si pekne uložíš niečo na penziu a poplatíš dane.Väčší problém budeš mať v ďalšom roku podnikania s odvodmi ale to budeš riešiť až potom, keď to príde. Ak by si bol šikovný, tak môžeš ísť aj na preukázateľné výdavky. Takže ja by som neváhala a šla by som na živnosť, ale pozor na zmluvu s tvojim šéfom, musí byť dobre ošetrená, aby to nezaváňalo závislou činnosťou.
    Naposledy upravil Monika1 : 04.11.05 at 07:54

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    Monika1
    Zamestnanec je v tomto štáte najväčší chudák. Prv ako dostane mzdu, ho ošklbe sociálna a zdravotná posťovňa cca 12 % a potom následuje daňový úrad, ktorý ti zase ukrojí z tvojho príjmu 19 % a to hneď.
    K tomu len dve pripomienky-
    1-je najväčší chudák len čo sa týka platenia odvodov a daní
    2-nie je to len v tomto štáte ale v každom štáte

    Monika1 je offline (nepripojený) Monika1

    Monika1
    Súhlasím s pripomienkou, ale musím podotknúť, že v iných štátoch za vysoké odvody dostáva od štátu alebo súkromných inštitúcií podstatne kvalitnejšie služby ako u nás.

    swen je offline (nepripojený) swen

    swen
    Zamestnávateľ odvádza za zamestnanca poistné a odvody vo výške 35,2% z hrubej mzdy a nie 38%, ak sa nemýlim...
    Ja by som ešte pridal, že živnostník môže robiť aj pre iných (ak stihne), nie len pre toho jedného, s kým teraz uzavrie zmluvu.

    oplati sa mi zivnost?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.