Zavrieť

Porady

Dá sa kúpiť byt na účel ateliéru a požadovať vrátenie DPH z kúpnej ceny bytu?

Dobrý deň,
som poskytovateľom služby a podnikám v združení ešte s jedným kolegom, pričom naše podiely v združení sú 50:50. V uplynulom roku po znížení limitu pre vstup do DPH sme sa stali platcami DPH, ale od začiatku tohoto roka sme ukončili registráciu plátcov DPH - pohybujeme sa však na hrane limitu.
Okrem tohoto podnikania sa venujem aj literárnej a scenáristickej práci. Uvažujem o kúpe bytu, ktorý by som používal ako atelier na túto prácu.
Moje otázky:
1. Ak by som byt na účel ateliéru kúpil, musel by som na stavebnom úrade zmeniť účel jeho užívania? Mohol by som na ten účel vytvoriť s r.o.?
2. Doteraz sa pre reistráciu za plátcu DPH zarátaval celkový obrat združenia + príjem z kolegovej a mojej činnosti mimo združenie (poskytovanie tých istých služieb čo v združení, len samostatne). Zaratával by sa pre registráciu platcu DPH aj príjem vyprodukovaný v atelieri? Resp. zaratávali by sa príjmy s r.o. vytvorenej na literárnu prácu a na kúpu bytu do celkového obratu pre registráciu za platcu DPH (teda spolu s príjmami združenia, kolegovými a mojimi príjmami za služby)?
2. V prípade, že by sme opäť prekročili limit DPH (združenie + ja) mohol by som požadovať vrátenie DPH z kúpnej ceny bytu určeného na účel využitia ako ateliér?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    hotentot Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    som poskytovateľom služby a podnikám v združení ešte s jedným kolegom, pričom naše podiely v združení sú 50:50. V uplynulom roku po znížení limitu pre vstup do DPH sme sa stali platcami DPH, ale od začiatku tohoto roka sme ukončili registráciu plátcov DPH - pohybujeme sa však na hrane limitu.
    Okrem tohoto podnikania sa venujem aj literárnej a scenáristickej práci. Uvažujem o kúpe bytu, ktorý by som používal ako atelier na túto prácu.
    Moje otázky:
    1. Ak by som byt na účel ateliéru kúpil, musel by som na stavebnom úrade zmeniť účel jeho užívania? Mohol by som na ten účel vytvoriť s r.o.?
    2. Doteraz sa pre reistráciu za plátcu DPH zarátaval celkový obrat združenia + príjem z kolegovej a mojej činnosti mimo združenie (poskytovanie tých istých služieb čo v združení, len samostatne). Zaratával by sa pre registráciu platcu DPH aj príjem vyprodukovaný v atelieri? Resp. zaratávali by sa príjmy s r.o. vytvorenej na literárnu prácu a na kúpu bytu do celkového obratu pre registráciu za platcu DPH (teda spolu s príjmami združenia, kolegovými a mojimi príjmami za služby)?
    2. V prípade, že by sme opäť prekročili limit DPH (združenie + ja) mohol by som požadovať vrátenie DPH z kúpnej ceny bytu určeného na účel využitia ako ateliér?
    Pokúsim sa ti odpovedať na túto príliš špekulatívnu otázku:
    ak založíš s.r.o., sídlo musíš mať vopred niekde určené, dajme tomu, že by ti majiteľ toho bytu dal súhlas k prenájmu priestorov na podnikanie. Už vtedy by som uvažovala o vyňatí z bytového fondu. Najskôr musíš byť zaregistrovaný ako platiteľ DPH. Po založení s.r.o. riadnou kúpnou zmluvou zakúpiš byt do majetku spoločnosti, podľa toho čo píšeš, asi je majiteľ platiteľ DPH, tak budeš mať nárok na odpočet, ale samozrejme, že musí byť byt zapísaný v katastri na spoločnosť ako nového majiteľa. Vtedy byt zaradíš do majetku a odpisuješ. Všetky príjmy spoločníkov idú do príjmov spoločnosti, pokiaľ sú príjmami týkajúcimi sa činnosti zapísaných v OR, ale veď ani iné príjmy nemôžeš mať. Neviem si predstaviť, že pri názve knihy bude autorom spoločnosť s.r.o, napr. Veľká mláka a názov diela - Veľký bič...
    A ak už teraz uvažuješ, že zrušíš svoje plátcovstvo DPH, nezabudni, že daň z bytu - teda firemných priestorov budeš musieť vrátiť. Byt totiž nie je kalkulačka, neodpíšeš ju jednorázovo...

    Dá sa kúpiť byt na účel ateliéru a požadovať vrátenie DPH z kúpnej ceny bytu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.