Zavrieť

Porady

Vplyv PN-ky na výpočet materskej pri dobrovoľnom nemocenskom poistení

Dobrý deň,
Od 1,2 2010 si dobrovoľne platím nemocenské poistenie. Od tej doby som aj nezamestnaná. V novembri nastúpim na materskú, čiže podmienka 270 bude splnená.
Keďže som nezamestnaná , nedostávam žiadnu podporu, rozhodla som sa ísť až do materskej na PN-ku. V soc. poisťovni mi povedali, že mi nemocenské bude priznané, a v tom prípade sa vraj neplatí to dobrovoľné nemocenské poistenie. Vraj to ale nebude mať vplyv na materskú, lebo som stále registrovaná ako nemocensky poistená osoba.
To dobrovoľné nemocenské poistenie si platím koli materskej, samozrejme z najväčšej sadzby.
Chcem sa spýtať, či sa mi materská nezníži ked budem až do nástupu na materskú na PN - ke a teda nebudem platiť to poistenie zo zákona. Z čoho mi budú tú materskú vyratávať? Aby som koli 3 mesiacom zbytočne neprišla o celkom dobru materskú.
dik
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Obdobie PN-ky je vylučitelná doba. Neovplyvní výšku materského.
1 0
Daniellita26 Daniellita26

Daniellita26 je offline (nepripojený) Daniellita26

mám to chápať tak, že dostanem materskú v tej najväčšej výške, ako som to aj chcela keď som začala platiť to dobrovoľné nemocenské poistenie? Lebo síce v tomto prípade budem poistená ale ked budem 3 mesiace PN tak nebudem mať zaplatených tých 270 dní.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Daniellita26 Pozri príspevok
mám to chápať tak, že dostanem materskú v tej najväčšej výške, ako som to aj chcela keď som začala platiť to dobrovoľné nemocenské poistenie? Lebo síce v tomto prípade budem poistená ale ked budem 3 mesiace PN tak nebudem mať zaplatených tých 270 dní.
čítaj pozornejšie - počas PN-ky sa neprerušuje nem. poistenie, je to vylučitelná doba.
Ak od zmeny VZ alebo začiatku poistenia (ak od začiatku platíš maximum) uplynie viac ako 26 týždňov, nemocenské alebo materské budeš mať z maxima.
Ak chceš aj max. nemocenské, počkaj do skončenia 26. týždňa od začiatku DNP.
1 0
Daniellita26 Daniellita26

Daniellita26 je offline (nepripojený) Daniellita26

preco potom stale hovoria ze si to DNp musim platit 270 dni. Mne sa socialke povedali, ze ked budem PN a bude mi nemocenske priznane, ze sa to dobrovolne nepalti. Z coho mi potom vyrataju tu matersku. Pretoze pred tym som ukoncila jednu matersku, mesiac som odrobila v praci, dostala vypoved a od tej doby sm stale nezamestnana, hoci si uz 26 tyzdnov platim to DNP.
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Daniellita26 Pozri príspevok
preco potom stale hovoria ze si to DNp musim platit 270 dni. Mne sa socialke povedali, ze ked budem PN a bude mi nemocenske priznane, ze sa to dobrovolne nepalti. Z coho mi potom vyrataju tu matersku. Pretoze pred tym som ukoncila jednu matersku, mesiac som odrobila v praci, dostala vypoved a od tej doby sm stale nezamestnana, hoci si uz 26 tyzdnov platim to DNP.
Podstatné je, aby dobr. nem. poistenie trvalo v posledných dvoch rokoch aspoň 270 dní - a to ti bude trvať i počas PN, pretože ako písala veronikasad vyššie, tak poistenie sa neprerušuje, vylučuje sa len pri výpočte výšky PN, taktiež nemusíš platiť počas PN. Výšku materskej ti vypočítajú z vymeriavacieho základu, z ktorého si platíš poistenie zjednodušenie povedané mesačne.
Takže ak spĺňaš podmienku 26 t. do nástupu na PN, tak budeš mať nárok na z toho vym. základu, z ktorého platíš a taktiež budeš mať potom nárok na materskú z toho istého vym. základu.
Dúfam, že som to dobre vysvetlila
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Daniellita26 Pozri príspevok
preco potom stale hovoria ze si to DNp musim platit 270 dni. Mne sa socialke povedali, ze ked budem PN a bude mi nemocenske priznane, ze sa to dobrovolne nepalti. Z coho mi potom vyrataju tu matersku. Pretoze pred tym som ukoncila jednu matersku, mesiac som odrobila v praci, dostala vypoved a od tej doby sm stale nezamestnana, hoci si uz 26 tyzdnov platim to DNP.
Podmienky nároku na nemocenské

§ 33
Na začiatok

(1) Zamestnanec a povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba majú nárok na nemocenské, ak boli pre chorobu alebo úraz uznaní za dočasne práceneschopných na výkon zárobkovej činnosti alebo im bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu50) (ďalej len "dočasná pracovná neschopnosť").

(2) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba má nárok na nemocenské, ak jej vznikla dočasná pracovná neschopnosť a v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

-------

Na SP mali pravdu - počas poberania nemocenského dobr. nem. poistenie neplatíš. Materské ti vypočítajú z VZ od začiatku dobr.nem.poistenia do nástupu na materské.

Ak zatial nesplňaš podmienku 270 dní nem. poistenia v posledných dvoch rokoch, nárok na nemocenské nemáš.
0 0
Daniellita26 Daniellita26

Daniellita26 je offline (nepripojený) Daniellita26

Od roku 2007 som bola na materskej,ktora pokracovala rodicovskou dovolenkou. Pocas toho som bola stale zamestanec. Ked mi skoncila rodicovska dovolenka dostala som v praci vypoved, odrobila som jeden mesiac a potom som isla na urad prace. Rodicovska mi skoncila 8.1.2010 a od 1.2.2010 som nezamestnana. Od toho 1.2.2010 som aj zacala platit to DNP pretoze sme planovali s manzelom druhe dieta, co sa nam aj podarilo, takze v novembri sa narodi.
Na socialnom mi priblizne mesiac pracovnici zistovali, ci mi vznikne nejaky financny narok, ked nastupim na PN kedze predtym som bola na rodicovskej. POvedali mi, ze mal by vzniknut ale 100% som neni presvedcena podla toho akym stylom mi to povedali.
Potom si kladiem otazku, ci dostanem tu max. matersku kedze hoci mam uz 26 tyzdov zaplatenych DNP ale pocas PN nebudem platit, hoci budem nemocensky poistena. Aby som nakoniec neprisla o matersku. Moja znama je na PN a DNP vraj plati, to jej povedali v ziline, mne povedali v cadci, ze sa nema platit. Tak uz tomu nerozumiem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Daniellita26 Pozri príspevok
Od roku 2007 som bola na materskej,ktora pokracovala rodicovskou dovolenkou. Pocas toho som bola stale zamestanec. Ked mi skoncila rodicovska dovolenka dostala som v praci vypoved, odrobila som jeden mesiac a potom som isla na urad prace. Rodicovska mi skoncila 8.1.2010 a od 1.2.2010 som nezamestnana. Od toho 1.2.2010 som aj zacala platit to DNP pretoze sme planovali s manzelom druhe dieta, co sa nam aj podarilo, takze v novembri sa narodi.
Na socialnom mi priblizne mesiac pracovnici zistovali, ci mi vznikne nejaky financny narok, ked nastupim na PN kedze predtym som bola na rodicovskej. POvedali mi, ze mal by vzniknut ale 100% som neni presvedcena podla toho akym stylom mi to povedali.
Potom si kladiem otazku, ci dostanem tu max. matersku kedze hoci mam uz 26 tyzdov zaplatenych DNP ale pocas PN nebudem platit, hoci budem nemocensky poistena. Aby som nakoniec neprisla o matersku. Moja znama je na PN a DNP vraj plati, to jej povedali v ziline, mne povedali v cadci, ze sa nema platit. Tak uz tomu nerozumiem.
Počas RD si mala prerušené nem. poistenie. Ak nemáš splnenú podmienku 270 dní poistenia (zo zamestnania po RD + DNP), nárok na nemocenské ti nevzniká. Počas PN-ky dobr. nem.poistenie neplatíš, ale iba v tom prípade, ak ti vznikol nárok na nemocenské - čo nie je tvoj prípad. Ak som správne pochopila dátumy, ktoré si uviedla. (nemáš 270 dní poistenia - nevznikol ti nárok na nemocenské).

Napíš si dotaz na infolinku SP, ale vyjadruj sa zrozumitelne, s konkrétnymi dátumami do kedy trvala rodičovská dovolenky, kedy zanikol pracovný pomer.
0 0
Daniellita26 Daniellita26

Daniellita26 je offline (nepripojený) Daniellita26

Dakujem za radu, skusim, lebo sa mi zda, ze je to cele popletene. Pracovnici v cadci aj v kysuckom novom meste mi povedali, ze obdobie rodicovskej dovolenky sa zaratava do nemocenskeho poistenia.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Daniellita26 Pozri príspevok
Dakujem za radu, skusim, lebo sa mi zda, ze je to cele popletene. Pracovnici v cadci aj v kysuckom novom meste mi povedali, ze obdobie rodicovskej dovolenky sa zaratava do nemocenskeho poistenia.
iba v prípade, ak by si išla na ďalšiu materskú ... Pri posudzovaní nároku na materské, nie však nároku na nemocenské, ak pracovný pomer netrvá. Ak by pracovný pomer trval, máš nárok na nemocenské od prvého dňa nástupu do práce.
0 0
Daniellita26 Daniellita26

Daniellita26 je offline (nepripojený) Daniellita26

Takze som volala do SP, do call centra v Bratislave. Pracovnicka mi povedala:

HOci som bola na materskej a neskor na rodicovskej dovolenke, bola som zamestnanec a teda nemocenske poistenie som nemala zrusene, lebo podla akehoci zakona platneho od roku 2008 sa obdobie rodicovskej dovolenky do nemocenskeho poistenia zaratava. Nasledne som po ukonceni RD dostala vypoved k 31.1.2010 ale zacala som si platit DNP hoci som nezamestnana. Takze k dnesnemu dnu si to DNP uz platim 26 tyzdnov a teda mam narok na PN dokonca z tohoto DNP. A aj materska sa mi v novembri bude ratat z DNP.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Daniellita26 Pozri príspevok
Takze som volala do SP, do call centra v Bratislave. Pracovnicka mi povedala:

HOci som bola na materskej a neskor na rodicovskej dovolenke, bola som zamestnanec a teda nemocenske poistenie som nemala zrusene, lebo podla akehoci zakona platneho od roku 2008 sa obdobie rodicovskej dovolenky do nemocenskeho poistenia zaratava. Nasledne som po ukonceni RD dostala vypoved k 31.1.2010 ale zacala som si platit DNP hoci som nezamestnana. Takze k dnesnemu dnu si to DNP uz platim 26 tyzdnov a teda mam narok na PN dokonca z tohoto DNP. A aj materska sa mi v novembri bude ratat z DNP.
Tak to vyskúšaj, daj si na pár dní vypísať PN-ku ... (neprestaň platiť DNP, radšej nech ti ho vrátia ako preplatok)
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

danielita, veď veronika ti odpovedala úplne jasne ... máš to OK ... čo sa týka materskej
pozri do zák o SP .. ke´d neveríš, ani volať do call centa nemusíš http://www.porada.sk/f94-zakon-o-soc...-poisteni.html

.. doplním (aby to bolo jasnejšie) ... ten § 49a platí pre nárok na materské

... ale ak chceš, vyskúšaj tú PNku, ako radí Veronika
Naposledy upravil Katy a R : 03.08.10 at 09:06
1 0
robo_27 robo_27

robo_27 je offline (nepripojený) robo_27

Zaujímavá téma ktorá sa pravdepodobne dotkne aj mojej rodiny.

ten § 49a platí pre nárok na materské - to je pravda, ale kukol som § 20a - Povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti zamestnanca vzniká

a) fyzickej osobe v pracovnom pomere odo dňa vzniku pracovného pomeru a zaniká dňom skončenia pracovného pomeru

Ak to správne chápem Danielite zaniklo poistenie zo zamestnania skončením prac pomeru a to bolo myslím k 31.01.2010. Následne sa poistila dobrovoľne do dnes. Tak si myslím že tých 270 dní je splnených pre posúdenie na nárok na PN? Alebo?

Zase som sa dočítal že: § 26 prerušenie - poistenie sa prerušuje ak čerpá rodičovskú dovolenku podľa osobitného predpisu, 45a)

No a ten osobitý predpis 45a som už nenašiel. Ach bože tie naše zákony.....

Róbert
Naposledy upravil robo_27 : 03.08.10 at 15:21
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

robo_27, v odvolávke 45a) je odkaz na § 166, § 168 odst. 5 a § 169 Zák. 311/2001 (Zákonník práce)

http://www.porada.sk/t56527-zakonnik...009-a.html#166
0 0
armor1 armor1

armor1 je offline (nepripojený) armor1

Toto som našiel na http://portal.gov.sk/Portal/sk/Defau...tID=39&aid=681
Praktická rada: Pre výpočet výšky materskej je potrebné spočítať vymeriavacie základy, z ktorých sa platilo nemocenské poistenie za predchádzajúci kalendárny rok a výsledok sa vydelí počtom dní predchádzajúceho kalendárneho roka, po odpočítaní dní, počas ktorých sa nemocenké poistenie neplatilo, napr. PN alebo pracovné voľno bez náhrady mzdy. Takto sa vypočíta denný vymeriavací základ a výška materskej je potom na každý deň materskej 55 % z tejto sumy.
Ja to chápem takto. Ak žena v období pred odchodom na materskú nemala odrobených 270 dní tak nemá nárok na nemocenské. Ak by to vyšlo presne na 270 dní - teda 9 mesiacov, tak do denného vymeriavacieho základu budú započítané aj 3 mesiace pred tými 270 timi dňami počas ktorých žena platila aj DNP aby zvýšila max. vymeriavací základ. Takže ak mala pred 270 dňami mzdu len 400 Eur a potom 270 dni platila aj DNP takže platila NP z max vymeriavacieho zakladu 1116,75. Takže denný vymeriavaci by bol 30,82. Ak by bola DNP celý rok tak by bol Denný vymeriavací základ 36,71. To činí rozdiel zhruba 100 Eur mesačne. Prosím o Vaše názory
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

armor1, vôbec nechápem na čo sa pýtaš - miešaš hrušky s jablkami, pretože nemocenské a materské sú dve rozdielne dávky nemocenského poistenia.

Ak chceš konkrétnu odpoveď uveď prosím presné dátumy doby poistenia a výšku vymer. základu.
0 0
armor1 armor1

armor1 je offline (nepripojený) armor1

Príklad: Manželka robí za 400 Eur mesačne v hrubom od 01.01.2008. Od 01.03.2010 začala platiť DNP aby dorovnala rozdiel k max. vymeriavaciemu základu. Na materskú má ísť 31.12.2010. Aký bude denný vymeriavací základ?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

armor1 Pozri príspevok
Príklad: Manželka robí za 400 Eur mesačne v hrubom od 01.01.2008. Od 01.03.2010 začala platiť DNP aby dorovnala rozdiel k max. vymeriavaciemu základu. Na materskú má ísť 31.12.2010. Aký bude denný vymeriavací základ?
Ak nástup na materskú bude v roku 2010, vymeriavacím základom bude príjem zo zamestnania za rok 2009 + DNP za obdobie 01.03.2010-30.11.2010.
1 0
armor1 armor1

armor1 je offline (nepripojený) armor1

Môže byť denný vymeriavací základ (manželka zarába len 400) rovnaký ako u zamestnanca ktorý zarába 1200 Eur? Koľko teda treba platiť DNP?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať