Zavrieť

Porady

Darovaný majetok a dedenie

Ahojte poraďáci,
potreboval by som pomôcť s jedným problémom.
Rodičia spolu v manželstve vlastnia rodinný dom s pozemkom a majú 2 dcéry. Dcéry sú už dospelé, majú svoje životy.Otec sa jednej z nich rozhodne darovať svoj podiel na dome a pozemku. Uzavrú s dcérou darovaciu zmluvu, ktorú vyhotoví právnička, dcéra sa stáva vlastníkom nehnuteľnosti, čo je uvedené aj vo výpise z katastra.
Otec však za svojho života narobil dlhy. Čo v prípade ak zomrie, bude táto darovaná nehnuteľnosť vstupovať do dedičského konania?
Bude dcéra, ktorá dostala nehnuteľnosť do daru zodpovedať za otcove dlhy??

Ďakujem Vám vopred za odpoveď, dúfam, že bude vedieť niekto poradiť..
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Pokiaľ ti manžel neprevedie nejaký podiel na dome, je to tak. Pri rozvode si môžeš uplatniť polovicu investícií, ktoré ste zo spoločného vložili do jeho výlučného majetku.
    Pri dedení je ten rozdiel, že pokiaľ je dom v BSM, do dedičstva vchádza len jeho polovica, druhá polovica patrí pozostalému manželovi (teda najskôr sa oddelí a vyporiada BSM).

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    zdenka131, terezamaria, Lubaba, Danielle369, Kvaka, arizona
    6

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    jana32 Pozri príspevok
    Ďakujem Arizona, už len na ujasnenie, to vlastne znamená, že 25 rokov bývam v dome, do ktorého som investovala kopu peňazí ( viem moja hlúposť, ale dohoda so svokrovcami bola, že dom prepíšu NA NÁS -manžela a mňa ), starala sa o svokrovcov, ktorí manžela zaviazali samozrejme v darovacej zmluve vecným bremenom v podobe starostlivosti o nich, čo znamená, že to bude zase viac menej moja starosť , pričom ja vlastne nikdy nebudem bývať vo vlastnom dome? Rozumiem tomu dobre?
    Je mozne,aby ti manzel daroval polovicu , pozri napr.tu:
    http://www.porada.sk/t139992-lv-list...-manzelku.html
    Ak nie..dom je sice jeho,ale celkom naprazdno by si neobisla (keby nieco...)-mas narok na polovicu toho, co ste donho investovali

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    zdenka131, terezamaria, Mária27, Lubaba, Danielle369
    5

    sarasara je offline (nepripojený) sarasara

    optimista sarasara
    To,čo má dcéra vo vlastníctve v čase, keď rodič zomrie, nebude predmetom dedičského konania. A keďže sa to už nebude prejednávať v dedičskom konaní,nemajú na toto vlastníctvo vplyv otcove dlhy.
    Ak v čase smrti má poručiteľ dlhy,tie sa do dedičstva započítajú, aj majetok, ktorý v čase smrti vlastnil.

    pystolka je offline (nepripojený) pystolka

    pystolka
    Z tvojej prosby o radu predpokladám, že rodičia mali dom v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov a spolu podpísali darovanie domu na dcéru, a teda dcéra vlastní 1/2 domu a rodičia taktiež 1/2 domu. Ak by otec zomrel predmetom dedičstva by bola 1/2 domu, ktorú vlastní s manželkou, ako aj jeho dlhy, pričom sa môže stať, že dlhy budú prevyšovať hodnotu dedičstva. v takom prípade máte na výber, či dedičstvo príjmete, alebo ho odmietnete, ale nemôžte prijať len dom a dlhy odmietnuť. Občiansky zákonník v §42a pozná inštitút Odporovateľnosti právneho úkonu, kedy sa veriteľ môže domáhať, aby dlžníkove úkony boli voči nemu právne neúčinné, a to v lehote 3 rokov, musí tam však byť úmysel. žalovaným však nebude dlžník (otec dcéry), ale dcéra otca.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    jana32 Pozri príspevok
    Chcem sa opýtať, ak manžel dostal dom darovaním, znamená to teda, že dom je jeho výlučným vlastníctvom a hoci som jeho manželka nemám vlastne na dom žiadne právo? Ani v rámci bezpodielového vlastníctva manželov? Ďakujem
    Nie,nemas,ak nie si v darovacej zmluve napisana.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    doktor23 Pozri príspevok
    lenže to obmedzenie, že bez ich súhlasu neprevedie ani časť domu na Teba ..... museli by sme vidieť presnú citáciu .... podľa môjho názoru to nie je právne účinné
    Môže ísť o rozväzovaciu podmienku v zmysle § 36 obč.zákonníka, ktorá sa pri darovacích zmluvách môže vyskytnúť:

    (2) Podmienka je odkladacia, ak od jej splnenia závisí, či právne následky úkonu nastanú. Podmienka je rozväzovacia, ak od jej splnenia závisí, či následky, ktoré už nastali, pominú.

    Hlasovalo 4 pouzivatelov

    Užitočné (3)
    Danielle369, Stefan2005, arizona
    Neužitočné (1)
    2

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    A matka este zije?
    Lebo ak ano a dom je v BSM, tak otec nemoze len tak darovat svoju cast BSM, to sa neda, museli by darovat obaja rodicia a aj tak by zvysok domu zostal v BSM.

    jana32 je offline (nepripojený) jana32

    jana32
    arizona Pozri príspevok
    Je mozne,aby ti manzel daroval polovicu , pozri napr.tu:
    http://www.porada.sk/t139992-lv-list...-manzelku.html
    Ak nie..dom je sice jeho,ale celkom naprazdno by si neobisla (keby nieco...)-mas narok na polovicu toho, co ste donho investovali
    Takže ešte raz ďakujem, čiže manžel mi po smrti rodičov môže polovicu darovať, skôr nie, lebo v darovacej zmluve ho zaviazali, že tak neurobí bez ich súhalsu. A to keby že súhlasia, tak do darovacej zmluvy dajú aj mňa. No čo, aj horšie veci sa dejú!

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Ilja911 Pozri príspevok
    Ahojte poraďáci,
    potreboval by som pomôcť s jedným problémom.
    Rodičia spolu v manželstve vlastnia rodinný dom s pozemkom a majú 2 dcéry. Dcéry sú už dospelé, majú svoje životy.Otec sa jednej z nich rozhodne darovať svoj podiel na dome a pozemku. Uzavrú s dcérou darovaciu zmluvu, ktorú vyhotoví právnička, dcéra sa stáva vlastníkom nehnuteľnosti, čo je uvedené aj vo výpise z katastra. Predpokladám, že iba jednej polovice. Asi nemôže darovať celú.
    Otec však za svojho života narobil dlhy. Čo v prípade ak zomrie, bude táto darovaná nehnuteľnosť vstupovať do dedičského konania?
    Bude dcéra, ktorá dostala nehnuteľnosť do daru zodpovedať za otcove dlhy??

    Ďakujem Vám vopred za odpoveď, dúfam, že bude vedieť niekto poradiť..
    No z tohto sa to nedá presne povedať. Kto je uvedený v LV ako majiteľ tej druhej polovice? Ak by nemalo prebehnúť po otcovi dedičské konanie, tak by sa mal zbaviť majetku ešte počas svojho života. Potom by ste dedičstvo mohli kľudne odmietnuť(ak by vôbec nejaké dedičské konanie bolo).

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Nandrolon Pozri príspevok
    Na čo potom existuje inštitút "vydedenie" ktoré sa dá napadnúť, ak je neoprávnené, keď vlastne toto je takisto "vydedenie" ale bez "papiera o vydedení" ???
    - bavíme sa v "hypotetickej rovine"...
    - predpokladajme že synovia sa správali rovnako, akurát všetko "pripadlo" jednému.... úplne bez dôvodu...
    Veď rodičia to môžu predať hocikomu inému a peniaze utratiť ako uznajú za vhodné. A vy potom nebudete mať čo dediť. To potom koho budete naháňať? Veď budete mať "spravodlivú" polovicu teda každá 1/2 z nuly. Keď nie je čo dediť, tak o vydedení nemožno hovoriť.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Nandrolon Pozri príspevok
    Ak rodičia dajú za svojho života dom synovi, môže sa druhý syn po smrti domáhať svojho podielu, nakoľko mu teda nič neostane?
    Predpokladám , že to má význam - darovanie ....
    Nandrolon Pozri príspevok
    Na čo potom existuje inštitút "vydedenie" ktoré sa dá napadnúť, ak je neoprávnené, keď vlastne toto je takisto "vydedenie" ale bez "papiera o vydedení" ???
    - bavíme sa v "hypotetickej rovine"...
    - predpokladajme že synovia sa správali rovnako, akurát všetko "pripadlo" jednému.... úplne bez dôvodu...
    Darovanie - za života ....darca daruje svoj majetok ...hocikomu , hocikde , za hocakých okolností ....

    Dedenie - po smrti ....vydediť nie je len tak ľahko ...

    Hypoteticky ????....

    Vzor , jeden vtip :
    Teória relativity
    Rodičia Ti kopnú do riti / nedostaneš nič .../....
    Obaja budete mať nohu v riti ...aj Ty , aj rodičia ....relatívne

    Ale najrelatívnejšie na tom bude Tvoj brat ...
    Naposledy upravil buchač : 02.08.10 at 12:17

    jana32 je offline (nepripojený) jana32

    jana32
    Chcem sa opýtať, ak manžel dostal dom darovaním, znamená to teda, že dom je jeho výlučným vlastníctvom a hoci som jeho manželka nemám vlastne na dom žiadne právo? Ani v rámci bezpodielového vlastníctva manželov? Ďakujem

    jana32 je offline (nepripojený) jana32

    jana32
    Ďakujem Arizona, už len na ujasnenie, to vlastne znamená, že 25 rokov bývam v dome, do ktorého som investovala kopu peňazí ( viem moja hlúposť, ale dohoda so svokrovcami bola, že dom prepíšu NA NÁS -manžela a mňa ), starala sa o svokrovcov, ktorí manžela zaviazali samozrejme v darovacej zmluve vecným bremenom v podobe starostlivosti o nich, čo znamená, že to bude zase viac menej moja starosť , pričom ja vlastne nikdy nebudem bývať vo vlastnom dome? Rozumiem tomu dobre?

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    lenže to obmedzenie, že bez ich súhlasu neprevedie ani časť domu na Teba ..... museli by sme vidieť presnú citáciu .... podľa môjho názoru to nie je právne účinné

    Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

    Nandrolon
    Ak rodičia dajú za svojho života dom synovi, môže sa druhý syn po smrti domáhať svojho podielu, nakoľko mu teda nič neostane?

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Nandrolon Pozri príspevok
    Ak rodičia dajú za svojho života dom synovi, môže sa druhý syn po smrti domáhať svojho podielu, nakoľko mu teda nič neostane?
    Nie , nemôže ...

    Len nadosmrti môže byť vďačný svojim rodičom za ten pekný výmrd ...

    Ovšem , ale vieme , ako sa ten druhý syn správal , že to rodičov viedlo k takémuto rozhodnutiu ...?
    Inak ale rodičia nie sú povinní spovedať sa , komu čo a ako , ich majetok je to ...

    Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

    Nandrolon
    Na čo potom existuje inštitút "vydedenie" ktoré sa dá napadnúť, ak je neoprávnené, keď vlastne toto je takisto "vydedenie" ale bez "papiera o vydedení" ???
    - bavíme sa v "hypotetickej rovine"...
    - predpokladajme že synovia sa správali rovnako, akurát všetko "pripadlo" jednému.... úplne bez dôvodu...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.