Zavrieť

Porady

Usporiadat
cicimoto cicimoto

cicimoto je offline (nepripojený) cicimoto

Ďakujem
0 0
energit energit

energit je offline (nepripojený) energit

Moj nazor na to, preco nedostavaju prispevok rodicia, ktorí si adoptuju deti je asi taky, ze ked uz je vola a moznost-co teda urcite v sucasnosti je, treba iba doplnit jednoducho zakon...pretoze kazdy zakon ma diery, kto s nim pracuje, vie, kde sa tie diery daju vyuzit...cize ide len o jednoduche doplnenie zakona a bude to vybavene
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

energit Pozri príspevok
Moj nazor na to, preco nedostavaju prispevok rodicia, ktorí si adoptuju deti je asi taky, ze ked uz je vola a moznost-co teda urcite v sucasnosti je, treba iba doplnit jednoducho zakon...pretoze kazdy zakon ma diery, kto s nim pracuje, vie, kde sa tie diery daju vyuzit...cize ide len o jednoduche doplnenie zakona a bude to vybavene
Myslím, že to nie je tak jednoduché "doplniť zákon" ako si myslíš.

Píšete, že mali by aj adoptívni rodičia dostať príspevok. Kedy? A za ako staré dieťa? Ak si adoptujú 1 mesačné dieťa, alebo aj keď si adoptujú 3 ročné dieťa? Ako potom eliminovať, že na 1 dieťa bude poskytnutý príspevok dva krát? Raz matke po narodení, keď si dieťa ponechá 2 mesiace a potom sa ho vzdá a potom adoptívnym rodičom? Ako by ste určili pravidlá? Že ak raz biologická matka dostala príspevok, tak adoptívni rodičia nemajú nárok? Aký bude potom rozdiel medzi tými, čo príspevok dostanú a tými čo nebudú mať na neho nárok?

Myslím, že to pýta trochu širšiu analýzu, než sa nejaký príplatok zavedie. Aj tento príplatok na narodenie bol šitý horúcou ihlou. Riešili sme tu nejeden problém, či má matka nárok na príspevok - napr. tu od príspevku č. 14:

http://www.porada.sk/t53182-prispevo...i-dietata.html

A potom - samotný názov hovorí, že je to príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa, nie pri osvojení alebo adopcii. Takže aby to nejako bolo vykompenzované, tak by bolo nutné zaviesť nejaký príspevok pri adopcii. Ale to je už zase iná téma.
0 0
energit energit

energit je offline (nepripojený) energit

Ja neviem, ci ma nejaky vyznam chytat sa za slovicka...existuje moznost zakon doplnit, su aj vynimky zo zakona, ale to je o inom...Akokolvek sa na to pozeram, kazdy zakon ma iste diery, castokrat je tazke domysliet si, kto ma a kto nema narok na prispevky a je to na samotnom pracovnikovi, ako to posudi...toto je podla mna vec, ktora sa analyzou s metodikmi da dotiahnut do uspesneho konca...trosku ma tieto veci zaujimaju, sledujem ich...co sa veku tyka, samozrejme je stanoveny vek dietata do kedy maju nan rodicia narok...ak rodic dostane prispevok pri narodeni a potom sa dietata vzda, je na dalsej uprave ako vysku prispevku vymahat od rodica, ktory sa dietata vzdal...toto existuje napriklad aj ked si ZTP poziada o nejaky prispevok-napr. auto, ktore potom odpreda a ak to urad zisti (co kontrolou zisti) je povinny prispevok vratit...a k poslednej vete...ved predsa ak raz si rodic dieta adoptuje, podla zakona o rodine je povinny sa on starat atd. tzn., ze prebera vsetky prava a samozrejme aj povinnosti bezneho rodica...
0 0
lienocka001 lienocka001

lienocka001 je offline (nepripojený) lienocka001

Jozef Mihál Pozri príspevok
S touto témou sa rozlúčim poslednou poznámkou.

Príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa (678 €) má viacero slabých miest. Napríklad nemajú naň nárok rodičia ktorí si adoptujú malé dieťa.

Nemali naň nárok rodičia pri deťoch, ktoré sa narodili pred 1.1.2009 (niektorí z nich by takto potenciálne zvýšený RP ešte poberali počas roka 2011 a aspoň sčasti by boli odškodnení).

Nemajú naň nárok rodičia, ktorým sa narodilo 4.-té a ďalšie dieťa.

Jeho "rozpustenie" do rodičovského príspevku by tieto slabé miesta eliminovalo. Po zralej úvahe ale zostane súčasný systém.
nuz k tym adopciam resp. spravne by sa malo pisat k osvojeniu.. tak ono s tym prispevkom je to tak... ze osvojitelia maju narok na prispevok pri narodeni.. to je ta nizsia suma.. ALe nemaju narok na priplatok pri narodeni.. a tieto sumy obe daju tych onych 25 000 SK a to z toho dovodu ze su tam podmienky /nasteva gynekologa od 4 mesaica tt/ ktore logicky osvojitel nemoze splnit... takze je to o jednoduchej pravnej uprave.. prave tych podmienok poberania.. tohto priplatku...
samozrejme je to mozne len pokial ma dieta 6 mesiacov a menej.. a biologicka matka nestihla prispevok a priplatok vybrat...
toto su anomalie.. a to nehovorim o tom ze napr. podniky odmietaju davat osvojitelom prispevky na narodenie dietata zo socialneho fondu... /ak to teda maju/ len preto ze dieta je osvojene a nie biologicke..
add pestunstvo... je statom podporovana forma /financne/ a aj kontrolovana... omnoho lacnejsia ako profesionalne rodiny... naklady na dieta v detskom domove/profesionalnej rodine su rocne okolo 9000 EUR a naklady na dieta v pestunskej rodine su rocne cca 3200 EUR pritom pokial je su v pestunske rodine surodenci tak sa samozrejme ta cifra neznasobuje ale zvysuje len o cca 1700 EUr.. cize surodenci v domove/v profesionalnej rodine nas rocne stoja 18 000 EUR a surodenci v pestunskej starostlivosti nas stoja cca 4900 EUR...
zvazujete podporu pestunskych rodin a to najma u deti u ktorych nie je mozne osvojenie z dovodu farby pleti, ydravotneho stavu, pocet surodencov a pod.
Nebolo by vhodne aby pestuni, /pestunske matky/ ktore casto krat nemozu ist pracovat /najma pokial maju v pestunstve viac deti a je to naozaj narocne vychovavat deti, ktore si nesu svoje zataze/ aby za nich stat platil dochodkove poistenie...
vid pripady mnohych zien ktore takto obetovali vela rokov vychove tychto deti a teraz bud nemaju narok na dochodok alebo len na velmi nizky... ?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

FugAn Pozri príspevok
Diskriminácia ale trocha inač. Neustále počúvame ako sú Cigáni diskriminovaný - ale pozrime sa na to z opačného konca. Pekným príkladom je búranie bytovky na Luníku IX v Košiciach. Mesto Košice - teda daňoví poplatníci, ktorí si poctivo platia dane, zaplatí za búranie 250 000 €. Zdevastovali to sami obyvatelia sídliska ale zaplatíme to všetci. Pekná diskriminácia. Rodiny, ktoré prišli o domovy počas záplav, musia za zbúranie domov zaplatiť z vlastného súkromnej firme.
Zníženie rodičovského príspevku pre pracujúce matky - je diksriminácia? Nie je to v poriadku, prečo by mala mať matka, ktorá doteraz pracovala a dotovala štát nejakú výhodu oproti tej, ktorá nepracovala vôbec.
Dokedy toto budeme trpieť? Každý sa hráme len na tom piesočku a neuvedomujeme si, že sa nás tieto ale aj iné diskriminácie existenčne dotýkajú.
S tým prvým viem súhlasiť.

Ale s tým druhým - tie pracujúce sú zvýhodnené tým, že poberajú 6 mesiacov materské a jeho výška závisí od výšky príjmu (resp. odvodov). Rodičovský príspevok je jednotná dávka, preto nevidím dôvod, aby ešte aj ten rozlišovali podľa toho, či niekto pracoval alebo nie.

Skôr by som bol za to, aby sa materské vyplácalo dlhšie, napr. prvý rok. Ale to by asi nestíhala SP platiť z nemocenských odvodov...
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

FugAn Pozri príspevok
K tomu druhému: tak prečo to vláda takto rozdelila? Začala rozlišovať. Ja sa pýtam ako k tomu príde pracujúca žena keď stále pracuje, odvádza dane a príspevky do soc. poisťovne do fondu zamestnananosti a dostane taký istý príspevok ako tá ktorá nikdy nepracovala, v kuse je evidovaná na úrade práce a poberá sociálne dávky, štátu neodviedla ani cent. Ale dostane taký istý príspevok ako tá čo pracuje. ZAmestnanej žene na materskej zoberú 66 € aby mohli vyrovnať výšku rodičovského príspevku taj druhej miesto toho aby zvýšili celkovo príspevok. Aj s tým súhlasíte.Zamestnana žena na materskej musí platiť nájom a vo väčšine prípadov aj hypotéku aby mohla svoje dieťa dôstojne vychovať aby mohlo byť plnohodnotným daňovým poplatníkom, ktorý bude plniť štátnu kasu aby darmožráči len chodili a stále len "dajte nám nové byty, lebo mi sme tie predchádzajúce zničili, dajte nám vyššie soc. dávky!" Pracujúcej žene klesne príjem - rodičovský príspevok ani materské nie je prijmom, na 50 % keď nie aj menej.
Chcel by som vidieť ako by ste súhlasili v zamestnaní keby Vám zobrali určitú časť platu len preto, aby mohli dať Vášmu kolegovi na dorovnanie platu na rovnaku úroveň.
Presne ako píše Lívia. Táto téma je o inom. Ale ak chceš, príspevky som ti presunul do témy, kde sa to diskutovalo a môžeš v nej pokračovať. Ja som svoj názor na toto už napísal v inom príspevku:

http://www.porada.sk/1470499-post11.html

Ale doplním ho.

Pred niekoľkými rokmi bol rodičovský príspevok v jednotnej výške. Takže bola materská v závislosti od výšky odvodu a rodičovský príspevok v jednotnej výške. Vtedy nikomu nenapadlo rozoberať, prečo je RP v jednotnej výške a že by sa mal meniť.

Vtedajšia vláda zaviedla, neviem prečo, 2 výšky RP. Dobre, prilepšilo sa pracujúcim matkám. Ale prečo? Píšeš, že pracujúce matky odvádzajú (odvádzali) odvody. Ale z tých odvodov sa priamo netvoril zdroj na vyplácanie RP. Odvody slúžili na tvorbu zdrojov v SP, ktorá vypláca materské. Takže tam je to zásluhové.

Z príjmu sa nič neodvádza do rozpočtu úradu práce. A úrad práce vypláca RP. Takže na jeho tvorbe sa nikto priamo nepodieľa, ani pracujúca matka. Skladáme sa na neho všetci cez dane. A možno manžel tej nepracujúcej odvedie cez dane viac, ako tá pracujúca. Tak prečo by niekto mal mať vyšší príspevok, ak to ide zo spoločného? Raz je RP štátna dávka, tak by mala byť pre každého v rovnakej výške. Nie je to náhrada príjmu ani poistenie. Je to rovnaká dávka, ako prídavky na deti, ide to z rovnakého zdroja. Aj tie by si dal deťom pracujúcej matke vyššie, než deťom nepracujúcej matke?

Teraz, vláda chcem vrátiť stav späť, tak sa ľudia búria a kričia, aké je to nespravodlivé. Bude to rovnaké, ako pred pár rokmi. Navyše, už sa hovorí, že tie matky, ktorým bol priznaný nárok na vyšší RP, o neho neprídu. Bude im vyplácaný do konca. Bude to prechodné ustanovenie zákona.

Ja ťa nepresviedčam, je to len môj názor a súhlasím s týmto opatrením.
Naposledy upravil Chobot : 11.10.10 at 09:46
1 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Príspevky 227,228,229 boli pôvodne v inej téme "diskriminácia???", ktorá sa týka diskriminácie v zamestnaní (sem boli tieto skopírované dnes niekedy na obed), preto odo mňa dostali označenie "mimotémy". Teraz sú síce k téme, ale označenie mi už zrušiť nejde.
Naposledy upravil Llívia : 11.10.10 at 10:16
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať