Zavrieť

Porady

svojvoľné rozširovanie bytu na úkor spoločných priestorov

Toto nie je otazka, len taka motivacna hypoteticka situacia na zamyslenie, co by sa na Slovensku mohlo udiat: Predstavte si, ze si jeden z obyvatelov bytovky len tak z nicoho nic rozsiri svoj byt o cast chodby (spolocne priestory). Aby to nebolo take jednoduche, pridajme taku komplikaciu, ze tento vlastnik by mohol byt nejako prepojeny s vacsinovym vlastnikom, ktory je zaroven aj spravcom.
Naposledy upravil Dav : 15.12.10 at 14:48
Usporiadat
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

charonme Pozri príspevok
Toto nie je otazka, len taka motivacna hypoteticka situacia na zamyslenie, co by sa na Slovensku mohlo udiat: Predstavte si, ze si jeden z obyvatelov bytovky len tak z nicoho nic rozsiri svoj byt o cast chodby (spolocne priestory). Aby to nebolo take jednoduche, pridajme taku komplikaciu, ze tento vlastnik by mohol byt nejako prepojeny s vacsinovym vlastnikom, ktory je zaroven aj spravcom.
To nie je hypotetická otázka. To je skutočnosť v niektorých domoch, hlavne v rohových vchodoch. Z ničoho nič, môže. Ak to má na čierno a v dome bývajú svojprávni vlastníci, ktorí rozhodnú, že nič mu len tak neprejde.

Myslíš to tak, že väčší počet bytov nie je prevedený do osobného vlastníctva a väčšinový vlastník domu, organizácia OSBD spravuje svoj dom? Ale OSBD má tiež orgány, predsedu, predstavenstvo, kontrolnú komisiu, zhromaždenie delegátov, tam tiež nerozhoduje len jeden človek.

Hypoteticky na Slovensku je všetko možné. Aj nemožné.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

charonme Pozri príspevok
Toto nie je otazka, len taka motivacna hypoteticka situacia na zamyslenie, co by sa na Slovensku mohlo udiat: Predstavte si, ze si jeden z obyvatelov bytovky len tak z nicoho nic rozsiri svoj byt o cast chodby (spolocne priestory). Aby to nebolo take jednoduche, pridajme taku komplikaciu, ze tento vlastnik by mohol byt nejako prepojeny s vacsinovym vlastnikom, ktory je zaroven aj spravcom.
Potrebuješ poradiť, ako to máš legálne urobiť? Odkúp tie spoločné priestory.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

charonme Pozri príspevok
Toto nie je otazka, len taka motivacna hypoteticka situacia na zamyslenie, co by sa na Slovensku mohlo udiat: Predstavte si, ze si jeden z obyvatelov bytovky len tak z nicoho nic rozsiri svoj byt o cast chodby (spolocne priestory). Aby to nebolo take jednoduche, pridajme taku komplikaciu, ze tento vlastnik by mohol byt nejako prepojeny s vacsinovym vlastnikom, ktory je zaroven aj spravcom.
Na to, aby si mohol privlastniť nejaký spoločný priestor, by potreboval súhlas všetkých vlastníkov, nie len väčšiny. Spoločný priestor patrí všetkým, preto odpredať niekomu ho musia všetci. Nestačí len väčšinový vlastník a správca už do toho nemá vôbec čo hovoriť.

Ale mohol by si tieto priestory od vlastníkov prenajať na 100 rokov. V tom prípade by postačil súhlas väčšiny vlastníkov (alebo väčšinového spoluvlastníka). Len to nebude jeho, ale bude to mať v prenájme.
6 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

V našom vchode stoja uzamknuté 3 veľké pivnice , nevyužité, kvoli takýmto debilným zákonom.

Pr. Bytovka ma 4 vchody po 22 bytov, teda spolu 88 majiteľov bytov.

Ak by som chcel zobrať do prenájmu čo len jednu pivnicu / jedná sa o priestory , ktoré by boli vhodné aj na podnikanie , rozloha 5,5x 4 m/tak musím získať väčšinový suhlas (nadpolovičnú väčšinu) 88 vlastníkov.

Prečo treba suhlas všetkých 88 vlastníkov ??? Aj tych vo vedľajších vchodoch ?
Nestačilo by suhlas len od 21 vlastnikov z toho vchodu , kde je ta pivnica?

Ja som prevedčený, že získať súhlas 22, či dokonca len 11 vlastnikov, by bolo oveľa jednoduchšie ako ziskať súhlas viac ako 44 všetkých vlastníkov.

To čo sa deje vo vedľajšom vchode, či vo vedĺajšej bytovke ma nezaujíma.

A myslím, že podobne zmýšľajú aj ostatní normálni ľudia , prečo nasilu zjednocovať obyvateľov bytového domu nejakým zákonom ?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Laco-monter Pozri príspevok
V našom vchode stoja uzamknuté 3 veľké pivnice , nevyužité, kvoli takýmto debilným zákonom.

Pr. Bytovka ma 4 vchody po 22 bytov, teda spolu 88 majiteľov bytov.

Ak by som chcel zobrať do prenájmu čo len jednu pivnicu / jedná sa o priestory , ktoré by boli vhodné aj na podnikanie , rozloha 5,5x 4 m/tak musím získať väčšinový suhlas (nadpolovičnú väčšinu) 88 vlastníkov.

Prečo treba suhlas všetkých 88 vlastníkov ??? Aj tych vo vedľajších vchodoch ?
Nestačilo by suhlas len od 21 vlastnikov z toho vchodu , kde je ta pivnica?

Ja som prevedčený, že získať súhlas 22, či dokonca len 11 vlastnikov, by bolo oveľa jednoduchšie ako ziskať súhlas viac ako 44 všetkých vlastníkov.

To čo sa deje vo vedľajšom vchode, či vo vedĺajšej bytovke ma nezaujíma.

A myslím, že podobne zmýšľajú aj ostatní normálni ľudia , prečo nasilu zjednocovať obyvateľov bytového domu nejakým zákonom ?
Laco: Osemdesiatosem vlastníkov v jednom dome by malo mať jednotný názor na to čo sa deje v ich dome. Na to nepotrebujú zákon, na to potrebujú rozum. Zákon potrebujú preto, že sú to ľudia, nenormálni, nie ako píšeš ti, ostatní normálni ľudia. Normálni ľudia predsa budú využívať svoj priestor, majetok vo svoj prospech. Nenormálni sa nedohodnú nikdy. Ak má niekto rozhodovať, rozhodnúť, na základe čoho?
3 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

sito Pozri príspevok
Laco: Osemdesiatosem vlastníkov v jednom dome by malo mať jednotný názor na to čo sa deje v ich dome. Na to nepotrebujú zákon, na to potrebujú rozum. Zákon potrebujú preto, že sú to ľudia, nenormálni, nie ako píšeš ti, ostatní normálni ľudia. Normálni ľudia predsa budú využívať svoj priestor, majetok vo svoj prospech. Nenormálni sa nedohodnú nikdy. Ak má niekto rozhodovať, rozhodnúť, na základe čoho?
Práveže o využití spol.priestoroch rozhodujú nenormálni

a preto je výsledok taký, že sú zamknuté a neslúžia k užitku nikomu.

Nikto mi nevysvetlí, že je normálne uzamknuť miestnosť s odovodnením, že je uzamknutá z toho dovodu, že raz za 1/2 roka sa tam koná schodza.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Ááá, že ti to ani nikto nevysvetlil.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Laco-monter Pozri príspevok
Práveže o využití spol.priestoroch rozhodujú nenormálni

a preto je výsledok taký, že sú zamknuté a neslúžia k užitku nikomu.

Nikto mi nevysvetlí, že je normálne uzamknuť miestnosť s odovodnením, že je uzamknutá z toho dovodu, že raz za 1/2 roka sa tam koná schodza.
Laci, Sito ti to dostatočne vysvetlil. Kde niet rozum, sú zbytočné aj zákony. Tam kde sa vedia ľudia dohodnúť problémy vôbec nie sú. U Vás evidentne problém je. A viem aký: 20r. zamknuté a keď bude chcieť niekto využiť v dobro svoje , alebo domu, budú to chcieť zrazu všetci...takto to u nás už chodí, jeden druhému nedoprajeme, nech to stojí , čo to stojí /radšej nikomu ak nie mne!/Stále tu opakujem : zákony sú len mantinely na špekulantov, nespratníkov, rozum však zostáva prvorady.
Na jednom dome sa dohodli, odhradili si z chodieb, dali si tam merače na radiatory/lebo tam boli/, zahrnuli to do plochy , takže platia aj za teplo, aj do fondu...zatiaľ je kľud,/už 3roky/ je to v prospech niektorých, ale aj celého domu /platby do fondu a za teplo/...pokiaľ nepríde nejaký špekulant a nerozrýpe všetkých medzi sebou...
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

charome ako si to myslel s tým urokom v názve ?
1 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

slavica Pozri príspevok
charome ako si to myslel s tým urokom v názve ?
Myslím, že to malo byť "úkor", nie úrok.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Chobot Pozri príspevok
Myslím, že to malo byť "úkor", nie úrok.
však som to už opravila , kuk hore nad tvoj text
0 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

Myslel som to takto,že spomínaný priestor som chcel zobrať do prenajmu LEGALNE , so všetkými povinnosťami a platbami, ktoré z toho vyplývajú.

Odradilo ma však, to, že musím osloviť VŠETKÝCH 87 obyvateľov bytového domu.

Nikto mi nič nevysvetľoval, vetu " Nikto mi nevysvetlí ..." , som použil ako prirovnanie.
0 0
charonme charonme

charonme je offline (nepripojený) charonme

dakujem za upozornenie na preklep v nadpise, opravene

Chobot Pozri príspevok
Ale mohol by si tieto priestory od vlastníkov prenajať na 100 rokov.
takato finta ma mozno este taku vyhodu, ze spoluvlastnici zabraneho spolocneho priestoru sa nan stale budu skladat na kurenie, osvetlenie atd a rozsirovatelovi sa nezvysia tie naklady ktore sa vypocitavaju z plochy bytu.
Inak ten prenajom musi schvalit nadpolovicna vacsina uplne vsetkych vlastnikov alebo len nadpolovicna vacsina na schodzi (tak ako sa tam schvaluju vsliake ine veci)?

Laco-monter Pozri príspevok
prečo nasilu zjednocovať obyvateľov bytového domu nejakým zákonom ?
oni sa "zjednotili" sami ked spolocne dobrolovlne vosli do spolocneho vlastnictva danych priestorov a natlacili sa na spolocny list vlastnictva. Mozno by si tie priestory mohli porozdelovat (napr. po vchodoch) a pozapisovat ich na katastri kazdy ako osobitne nehnutelnosti
Naposledy upravil charonme : 06.08.10 at 00:23
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Tvoja finta ti nevyjde, ak vedia vlastníci rátať viac ako do 5 . Kúrenie (máte na chodbe kúrenie?), osvetlenie atď. zaplatíš v rámci nájmu za priestor a stále budeš platiť aj za byt podľa mesačného predpisu.
A ešte by ti vlastníci museli schváliť aj stavebnú úpravu (predpokladám, že na prenajatom priestore chceš postaviť stenu).
0 0
charonme charonme

charonme je offline (nepripojený) charonme

Na prehlasovanie vacsinoveho vlastnika a spravcu treba "trochu ine" matematicke schopnosti ako len naratat do 5

Llívia
osvetlenie atď. zaplatíš v rámci nájmu za priestor a stále budeš platiť aj za byt podľa mesačného predpisu.
To nie je moja finta a JA nezaplatim nic ani nic nechcem stavat, na zaciatku som napisal ze je to hypoteticka situacia. Vtip tej finty spociva v tom, ze ak tomu rozumiem spravne, podmienky najmu bude moct stanovit vacsinovy vlastnik a tak vobec nie je take iste ze tento rozsirovac bude daco podstatne platit v ramci najmu. Co sa mesacneho predpisu tyka, tak tie polozky, ktore sa platia podla plochy bytu bude tento clovek platit pomerne mensie ako ostatni, pretoze bude platit z mensej plochy ako v skutocnosti obyva.

Vlastnici nemusia schvalit nic, rozsirovac si stenu moze postavit potajomky a kym susedom dojde co sa deje, stena uz bude davno stat aj bez schvalovania

To, ci mam na chodbe kurenie je k tomuto uplne irelevantne, tu ide o hypoteticku situaciu. Niektore bytovky maju na chodbach kurenie a niektore v ramci spolocnych priestorov dokonca platia aj za vodu (nie dazdovu).
Naposledy upravil charonme : 06.08.10 at 15:56
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

charonme Pozri príspevok
... takato finta ma mozno este taku vyhodu, ze spoluvlastnici zabraneho spolocneho priestoru sa nan stale budu skladat na kurenie, osvetlenie atd a rozsirovatelovi sa nezvysia tie naklady ktore sa vypocitavaju z plochy bytu.
Inak ten prenajom musi schvalit nadpolovicna vacsina uplne vsetkych vlastnikov alebo len nadpolovicna vacsina na schodzi (tak ako sa tam schvaluju vsliake ine veci)?...
charonme Pozri príspevok
Na prehlasovanie vacsinoveho vlastnika a spravcu treba "trochu ine" matematicke schopnosti ako len naratat do 5

To nie je moja finta a JA nezaplatim nic ani nic nechcem stavat, na zaciatku som napisal ze je to hypoteticka situacia. Vtip tej finty spociva v tom, ze ak tomu rozumiem spravne, podmienky najmu bude moct stanovit vacsinovy vlastnik a tak vobec nie je take iste ze tento rozsirovac bude daco podstatne platit v ramci najmu. Co sa mesacneho predpisu tyka, tak tie polozky, ktore sa platia podla plochy bytu bude tento clovek platit pomerne mensie ako ostatni, pretoze bude platit z mensej plochy ako v skutocnosti obyva.

Vlastnici nemusia schalit nic, rozsirovac si stenu moze postavit potajomky a kym susedom dojde co sa deje, stena uz bude davno stat aj bez schalovania

To, ci mam na chodbe kurenie je k tomuto uplne irelevantne, tu ide o hypoteticku situaciu. Niektore bytovky maju na chodbach kurenie a niektore v ramci spolocnych priestorov dokonca platia aj za vodu (nie dazdovu).
Toto máš k hlasovaniu:
§ 14 zákona o vlastníctve bytov:
(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu a hlasovaním rozhodovať ako spoluvlastník o spoločných častiach domu a spoločných zariadeniach domu, spoločných nebytových priestoroch, príslušenstve a pozemku na schôdzi vlastníkov. Oznámenie o schôdzi vlastníkov musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania schôdze. Výsledok hlasovania oznamuje ten, kto schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie zvolal, a to do piatich pracovných dní od konania schôdze vlastníkov alebo zhromaždenia spôsobom v dome obvyklým.

(2) Pri hlasovaní na schôdzi vlastníkov sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak počet zúčastnených vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome neumožňuje hodinu po začatí schôdze vlastníkov právoplatné hlasovanie, rozhoduje sa nadpolovičnou väčšinou zúčastnených ; to neplatí, ak ide o hlasovanie podľa odseku 3, § 7a ods. 1, § 7c ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 8a ods. 1 a 6, § 8b ods. 2 písm. i), § 10 ods. 1 a § 16 ods. 3 a 4.

(3) Ak vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome rozhodujú o úvere a o zabezpečení úveru, o zmluve o vstavbe alebo nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov v dome a o zmene formy výkonu správy, rozhoduje sa hlasovaním na schôdzi vlastníkov dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ak sa rozhoduje písomným hlasovaním podľa tohto odseku, podpis vlastníka potvrdia najmenej dvaja overovatelia, ktorí boli zvolení na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestoroch. Overiť písomné hlasovanie môže aj notár alebo obecný úrad.

(4) Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia o výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, má právo obrátiť sa na súd najneskôr do troch mesiacov od hlasovania, inak jeho právo zaniká. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina hlasov pri hlasovaní podľa odsekov 2 a 3 nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome súd.

(5) Za každý byt a nebytový priestor v dome má vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome alebo spoluvlastníci jeden hlas pripadajúci na ich byt alebo nebytový priestor v dome. Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome môže písomne, s úradne overeným podpisom, splnomocniť inú osobu, aby ho na schôdzi vlastníkov zastupovala. Súčasťou splnomocnenia môže byť aj príkaz, ako má splnomocnenec hlasovať pri konkrétnych otázkach. Splnomocnená osoba sa originálom splnomocnenia preukazuje na začiatku schôdze rade alebo zástupcovi vlastníkov.


Podmienky nájmu budú také, aké ich vlastníci odsúhlasia. Prehlasovaní vlastníci, ale len tí, ktorí boli na schôdzi, majú možnosť obrátiť sa na súd.

Ako sa dá postaviť stena potajomky? Fakt máš takých sprostých susedov, ktorým nedôjde, čo sa deje, keď uvidia niekoho zaberať si spoločné priestory?
0 0
charonme charonme

charonme je offline (nepripojený) charonme

Sice dakujem za snahu, ale toto vsetko som uz vedel a neviem teda ako sa to tyka toho co som pisal.

Sprosti susedia? Ako suvisi frekvencia kontroly vsetkych poschodi kazdym vlastnikom ci si nahodou niekto niekde nieco nestavia s ich inteligenciou? Co myslis, kolko trva postavit stenu 1.5x3m s dverovym otvorom? V polonepredanej bytovke kde tretina majitelov prenajima a dalsia tretina sa tam objavi tak raz do roka nie je nezvycajne ze na nejakom poschodi sa pol dna nikto neukaze. Ty kazdy den chodis 2x po celej bytovke kontrolovat vsetky poschodia ci si niekto niekde nieco nestavia a ked uvidis nieco co len trosicku podozrive, volas policajtov alebo davas oznamenia na nejaky superrychly sud?
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

charonme Pozri príspevok
Sice dakujem za snahu, ale toto vsetko som uz vedel a neviem teda ako sa to tyka toho co som pisal.

Sprosti susedia? Ako suvisi frekvencia kontroly vsetkych poschodi kazdym vlastnikom ci si nahodou niekto niekde nieco nestavia s ich inteligenciou? Co myslis, kolko trva postavit stenu 1.5x3m s dverovym otvorom? V polonepredanej bytovke kde tretina majitelov prenajima a dalsia tretina sa tam objavi tak raz do roka nie je nezvycajne ze na nejakom poschodi sa pol dna nikto neukaze. Ty kazdy den chodis 2x po celej bytovke kontrolovat vsetky poschodia ci si niekto niekde nieco nestavia a ked uvidis nieco co len trosicku podozrive, volas policajtov alebo davas oznamenia na nejaky superrychly sud?
Blahoželám, že toto všetko už vieš (len 1.neviem, prečo si sa potom pýtal na hlasovanie; 2. odkiaľ mám vedieť, že ty vieš?, 3. chodia sem aj takí, čo nevedia, tak nech vedia). Teraz ešte polož otázku, aby sme vedeli, čo vlastne riešiš.
(Áno, každý deň sa prejdem minimálne 2x po celej bytovke, takže keby tu niekto niečo staval, tak to vidím.)
Naposledy upravil Llívia : 06.08.10 at 18:01
0 0
charonme charonme

charonme je offline (nepripojený) charonme

charonme Pozri príspevok
prenajom musi schvalit nadpolovicna vacsina uplne vsetkych vlastnikov alebo len nadpolovicna vacsina na schodzi?
Nepytal som sa na hlasovanie, ale na schvalenie prenajmu a k tomu si napriek rozsiahlosti tvojej odpovede nepovedala nic nove.
Inu otazku som nedaval a dokonca som aj vysvetlil v prvom poste, ze tato tema nie je otazka, ale situacia na zamyslenie. Uzitocne je to preto, lebo pri rozmyslani clovek niekedy objavi, ze niektorym veciam, nad ktorymi sa doteraz nezamyslal, mozno este nerozumie.

Gratulujem ku kazdodennej prechadzke po bytovke, iste je to mudra, zasluzna a uzitocna cinnost, ale nemusela by si tych, ktori to nerobia ako ty oznacovat za "takych sprostych"
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

charonme Pozri príspevok
Nepytal som sa na hlasovanie, ale na schvalenie prenajmu...
Pýtal si sa presne na toto:
charonme Pozri príspevok
...Inak ten prenajom musi schvalit nadpolovicna vacsina uplne vsetkych vlastnikov alebo len nadpolovicna vacsina na schodzi (tak ako sa tam schvaluju vsliake ine veci)?i...
A ako sa asi tak schvaľuje prenájom a všeliaké iné veci? Žeby hlasovaním? O inom spôsobe podľa zákona neviem. Iba ak by to správca prenajal bez vedomia ostatných vlastníkov a za podmienok, aké si stanoví sám. Ale to by už nebolo v súlade so zákonom.

Pýtal si sa na schválenie prenájmu a na to si dostal podrobnú odpoveď v príspevku č. 17. Takže - vyriešené
Naposledy upravil Llívia : 06.08.10 at 22:47
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať