Zavrieť

Porady

urazka na cti rodinneho prislusnika

Ahojte,
mozem zalovat, aj ked urazka na cti sa netykala priamo mna, ale mojej rodiny?
Konkretne:
Mojho uja zosmiesnili v novinach v jednoodsekovom clanku (stalo sa to uz 2x). Moj stryko s tym urcite nesuhlasil, zaroveň je alkoholik, takze jemu je to jedno, ale ja podnikam a zaroven mam vyssiu funkciu v medzinarodnej spolocosti. Ak to pomoze, som vlastnikom nehnutelnosti, kde ma dozivotne pravo. Zaroven v dedine byvam (na inej adrese ako on) a nie je to velmi prijemny pocit, ked vidite ludi s novinami ako sa smeju.

Dakujem za odpoved

Gabika
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    skôr by som odporúčala riešiť to konktrétne a adresne s autorom článku - pokojne sa s ním porozprávať a vysvetliť mu nepríjemné následky jeho článku voči tvojej osobe
    /súdne konania -hm,hm - naše súdnictvo
    btw - aj strýko by si zaslúžil povedať mu svoje.........

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Gabika83 Pozri príspevok
    Ahojte,
    mozem zalovat, aj ked urazka na cti sa netykala priamo mna, ale mojej rodiny?
    Konkretne:
    Mojho uja zosmiesnili v novinach v jednoodsekovom clanku (stalo sa to uz 2x). Moj stryko s tym urcite nesuhlasil, zaroveň je alkoholik, takze jemu je to jedno, ale ja podnikam a zaroven mam vyssiu funkciu v medzinarodnej spolocosti. Ak to pomoze, som vlastnikom nehnutelnosti, kde ma dozivotne pravo. Zaroven v dedine byvam (na inej adrese ako on) a nie je to velmi prijemny pocit, ked vidite ludi s novinami ako sa smeju.

    Dakujem za odpoved

    Gabika
    S urážkou na cti nič neurobíš. Nie je to trestný čin ani priestupok. Neviem, čoho sa ten článok týkal (možno keby si upresnila, mohli by sme poradiť konkrétnejšie), ale možno by sa dalo odvolať nie v trestnom konaní, ale v občiansko - právnom na § 11 a nasl. Obč. zákonníka o ochrane osobnosti:

    Ochrana osobnosti
    § 11



    Fyzická osoba má právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, ako aj súkromia, svojho mena a prejavov osobnej povahy.

    § 12


    (1) Písomnosti osobnej povahy, podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkajúce sa fyzickej osoby alebo jej prejavov osobnej povahy sa smú vyhotoviť alebo použiť len s jej privolením.

    (2) Privolenie nie je potrebné, ak sa vyhotovia alebo použijú písomnosti osobnej povahy, podobizne, obrazové snímky, zvukové alebo obrazové a zvukové záznamy na úradné účely na základe zákona.

    (3) Podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy sa môžu bez privolenia fyzickej osoby vyhotoviť alebo použiť primeraným spôsobom tiež na vedecké a umelecké účely a pre tlačové, filmové, rozhlasové a televízne spravodajstvo. Ani také použitie však nesmie byť v rozpore s oprávnenými záujmami fyzickej osoby.

    § 13


    (1) Fyzická osoba má právo najmä sa domáhať, aby sa upustilo od neoprávnených zásahov do práva na ochranu jej osobnosti, aby sa odstránili následky týchto zásahov a aby jej bolo dané primerané zadosťučinenie.

    (2) Pokiaľ by sa nezdalo postačujúce zadosťučinenie podľa odseku 1 najmä preto, že bola v značnej miere znížená dôstojnosť fyzickej osoby alebo jej vážnosť v spoločnosti, má fyzická osoba tiež právo na náhradu nemajetkovej ujmy v peniazoch.

    (3) Výšku náhrady podľa odseku 2 určí súd s prihliadnutím na závažnosť vzniknutej ujmy a na okolnosti, za ktorých k porušeniu práva došlo.

    Ty môžeš konať v tejto veci na základe splnomocnenia tvojho uja. Na tvojom mieste by som zašiel za redaktorom (vydavateľom) tých novín, upozornil by som ho na hore uvedené ustanovenia a počkal by som na jeho návrh riešenia. Možno bude stačiť (zase neviem, čoho sa tá urážka týkala ), že uverejnia opravný článok, prípadne ospravedlnenie.

    Ak by to bolo veľmi závažné, alebo by nebol ochotný, môžeš (na základe splnomocnenia) podať návrh na súd s požiadavkou, aby redakcia urobila nárpavu, prípadne aj navrhnúť aj nejaké finančné odškodnenie (primerané intenzite porušenia ochrany osobnosti.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Gabika83 Pozri príspevok
    Ahojte,
    mozem zalovat, aj ked urazka na cti sa netykala priamo mna, ale mojej rodiny?
    Konkretne:
    Mojho uja zosmiesnili v novinach v jednoodsekovom clanku (stalo sa to uz 2x). Moj stryko s tym urcite nesuhlasil, zaroveň je alkoholik, takze jemu je to jedno, ale ja podnikam a zaroven mam vyssiu funkciu v medzinarodnej spolocosti. Ak to pomoze, som vlastnikom nehnutelnosti, kde ma dozivotne pravo. Zaroven v dedine byvam (na inej adrese ako on) a nie je to velmi prijemny pocit, ked vidite ludi s novinami ako sa smeju.

    Dakujem za odpoved

    Gabika
    Ale možné je, že ty to berieš príliš osobne a veci pripisuješ väčší význam, než má. To, že sa ľudia s novinami v rukách smejú nemusí nič znamenať.

    AK tvoj strýko je alkoholik, možno si robí hanbu v dedine aj bez toho, aby to spomenuli v novinách. To len na okraj, aby si náhodou ten súdny spor neprehrala... (ak napr. napísali, že futbalový zápas medzi Hornou Myšľou a Dolnou Myšľou narušil opitý občan XY tým, že po počas zápasu ovracal rozhodcu...). To by som nepovažoval za urážku osobnosti, ale za pravdivé podanie informácie.

    urazka na cti rodinneho prislusnika

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.