Zavrieť

Porady

Čo mám robiť ak som užívateľom pozemku ale vlastníkom je sused?

Potrebujem poradiť-pomôcť.
Jedná sa o pozemok čo je vlastne náš dvor, naši predkovia nezanechali žiadne
rukopisi o tom že darovali určitú parcelu môjmu pradedovi, a tak sa dvor spravil, ohradil..to je tomu už asi viac než 70 rokov.
A teraz sme s mamou chceli dať zakresliť garáž do katastra, a prišli sme nato že pol garáže stojí na pozemku , ktorého vlastníkom je moj sused.
Je to vlastne na našom dvore, za jeho domom, ale on nám tú parcelu nechce ani predať.
Máme tam studňu, prípojku-vodnú šachtu, a pol garáže.
Neviem čo mám robiť..poradte mi..:-(
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    si nejaký nedočkavý! nečakaj, že ti do minúty hned budú všetci odpovedať

    Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

    Vylúčený člen Laco-monter
    Niekedy tam, kde zlyháva dobrá voľa a zdravý rozum, musí nastúpiť zákon.

    Nechcem zovšeobecňovať , no vo vlastníckych záležitostiach sa prijala taka vec, že jeden sused mal užívateľské právo na dvor druhého suseda a opačne

    V skutočnosti o nič nešlo,každý jeden si užíval a chodil po svojom dvore,

    no toto právo bolo zvedené za účelom aby jeden druhému nebránil prechádzať popri svojom pozemku hlavne tam, kde by tato situacia niekedy potencialne by mohla nastať /pozemky za sebou, len jeden vstup na pozemok a p./

    a.tobias je offline (nepripojený) a.tobias

    a.tobias
    Jasne chápem, ale nie som o nič múdrejší...
    Takto že mi on nepodpíše kúpnu zmluvu, tak nemôžem zakresliť na katastre garáž ktorá stoji na jeho pozemku cca 3metre..:-(

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    a.tobias Pozri príspevok
    Prosím poradte mi niekto....:-(:-(
    Neviem, akú radu čakáš? Faktom je, že vlastníkom pozemku je sused, ty nemáš v ruke žiadnu listinu ani dôkaz, že by ten pozemok mal patriť tebe, tam nie je veľa čo poradiť.

    Pretože pozemok má známeho vlatníka, vydržanie nie je možné. Môžeš sa s ním súdiť o určenie vlastníctva, ale ak nemáš nič, čo by preukazovalo tvoje vlastníctvo, tak asi prehráš.

    Jediné, čo by si mohol spraviť, je podať návrh na vysporiadanie pozemkov, ak jeho pozemok evidentne zasahuje do vášho dvora a bez získania do vlastníctva by si nemohol riadne užívať dvor. TO by ale trebalo vidieť v mape, ako sú vedľa seba usporiadané tie parcely.

    Inou možnosťou je, súdne zriadiť na neho parcelu vecné bremeno prechodu, prípadne vecné bremeno umiestnenia stavby. Ale evidentne ide o staršiu stavbu, ktorá nebola skolaudovaná a zapísaná do katastra.

    Ja by som skúsil na tvojom to vysporiadanie pozemkov súdnou cestou.

    A prečo vám to sused nechce predať? Aký veľký je ten pozemok?

    Čo mám robiť ak som užívateľom pozemku ale vlastníkom je sused?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.