Zavrieť

Porady

Chyba v mape - prideme o pozemok?

Dobry den,
chcem sa spytat, co mame robit, ak mame LV na parcelu oznacenu ako C. Ta vznikla z E parcely. Problem je, ze sme sa k tejto parcele zacali hlasit az po 30 rokoch, doteraz to uzivali 4 susedia. A ti sa rozhodli, ze nas daju na sud, ze sme si privlastnili ich pozemok. Maju sice LV, ale tam dana parcela nie je. Ale tvrdia, ze to kupovali, KupnaZ obsahuje len E parcelu a nejaku vymeru - 280m2.
Pri hladani, z coho dana C parcela vznikla sa zistilo, ze su 3 mapy a teda 3 moznosti, akoby to malo naozaj vyzerat - 1-parcela je nasa, 2 - susedov a 3- obidvoch -aj nasa aj ich. Co teraz, susedia nas davaju na sud, zakazuju nam akekolvek nakladanie s parcelou, a oni si tam pokojne robia svoje, aj ked nemaju LV.
Este dodam, ze oni to kupili v 1971 - maju registrovanu kupnu zmluvu a na zaklade nej maju vydany LV, kde sa parcela nenachadza, a vymera pozemku je len 149m2.
My mame LV z roku 1984 - ide o rozsudok republiky - mamine dedicstvo + vyvlastnenie 1/48 podielu mrtvej netvestnej osoby z madarska. A tu sa ta parcela nachadza.
Preco ju nemaju zapisanu oni, ked zmluva bola podpisana skor? preco sa neodvolali, ze im chyba parcela? Lebo na nas kricia, ze preco sme 30 rokov nic nepovedali, a az teraz sa ozyvame.
Kto bude znasat sudne poplatky, poplatky za advokatov, ked prehrame sud - a to kvoli chybe geodetov, ved my sme si mapu nerobili sami, nemozeme,za to, ze nam dali parcelu na LV, ak by to bolo chybny zapis? Kolko to bude priblizne statm ak to budeme musiet platit my?
Naposledy upravil rozala111 : 07.08.10 at 21:45
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  iriska je offline (nepripojený) iriska

  iriska
  kúpnu zmluvu mali dať do 3 rokov na kataster (alebo ako sa to predtým volalo). môžu dať na súd žalobu o určenie vlastníka, ale po 30tich rokoch to nevidím na ich úspech (teda ak majú ozaj LEN kúpnu zmluvu a to spred 30 rokov)

  p.s. ak by to dali na súd (bude sa to vliecť roky) a náhodou by uspeli, chcem to vedieť, aj ja potrebujem podať takú žalobu

  ozaj - ešte ma napadlo -tá parcela E mohla byť vtedy v inej výmere a oni naozaj kúpili jej časť a tú už majú teraz zahrnutú vo svojom dvore, mapy sa menia stále na základe zmien vlastníckych práv, takže ešte treba poskúmať tie mapy, či náhodou nejaká časť nezasahovala k nim a túto si odkupovali v r. 1971 a zároveň porovnať tie 3 mapy aký majú časový sled, ktorá je najnovšia

  sarasara je offline (nepripojený) sarasara

  optimista sarasara
  Ak susedia už dali návrh na súd, treba počkať.
  Kde sú tie tri mapy, z ktorých vznikla parcela C ? Na katastri? Je to dosť čudné, lebo býva zvyčajne jedna pozemnoknižná mapa.
  Ak chcete zistiť, z čoho vznikla C parcela dajte urobiť identifikáciu parcely. Tam je uvedené, z ktorej parcely, či parciel daná C parcela vznikla. Identifikácia stojí 8 eur. Ale je to katastrálny doklad o tom, z čoho je parcela vytvorená. robí to kataster.

  rozala111 je offline (nepripojený) rozala111

  rozala111
  Zdravím,
  tak máme po 1. súdnom pojednávaní. podarilo sa nám preukázať, že moja matka - zdedila pozemok po svojom otcovi v roku 1976 (rok 1984 - to len dostala aj od svojej mamy a tak už má celý diel pozemku + 1/68 vydržala od otcovej sestry), jej otec to zdedil a časť odkúpil od svojich súrodencov v 1945.
  Oni na súde len preukazovali, že parcelu kúpili - nemajú vymeraný pozemok a ani urobený geometrický plán, opierajú sa o tvrdenie, že im to predávajúci ukázal, čo kupujú, ďalej - že veď je jasné, že pred dverami domu má byť pozemok toho, koho sú dvere domu, a ešte sa snažia poukázať na to, že mohla nastať chyba na geodézie, keď menili parcely E na parcely C, vraj nám vtedy omylom parcelu pripísali - co neviem, pretože sme sa na to pýtali a všetci na nás pozerali ako na divných o čom točíme.
  A kvôli tomu si naša advokátka - moja sesternica, dala predvolať pracovníčku geodézie, aby preukázala, ako je to s pozemkami.
  Len potrebujeme vymyslieť nejakých 5 otázok, aby nám vysvetlila (nie nám na škodu, ale ku prospechu), ako došlo k celému "premenovaniu" parciel. V súčasnosti ide o parcelu v katastri Jarabá - okres Brezno - sporná je C - 152, predtým boli parcely E - 8700, a ešte predtým asi 9777
  asi to vzniklo nasledovne z parciel 9777 a 9778 = 8700, 8700 - 150, 151, 152 - to všetko je naše
  Dali sme si to vymerať - a samozrejme po 2 týždňoch sú kolíky preč, ktovie prečo, asi.
  Prosím neviete nám poradiť, aké by sme mali vymyslieť otázky na pracovníčku geodézie?

  Chyba v mape - prideme o pozemok?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.