Zavrieť

Porady

Dovoz tovaru Čína -Rakúsko-Slovensko

43 ročná účtovníčka
Poradáci potrebovala by som Váš názor dostala som toto vyjadrenie z DÚ a chcem byť 100% istá: doviezli sme tovar z Číni cez rakúsku firmu kde sme obdržali doklad o premiestnení tovaru kde clo je 0 a DPH nič. Ja potrebujem daň vypočítať na výstupe a zároveň aj na vstup. Súhrný výkaz nerobím nevyvážam. Chápem to správne a zároveň doložím vyjadrenie DÚ aj do témy kde patrí. Ďakujem za pomoc.

Dobrý deň,

k Vášmu dopytu, ktorý sa týka uplatňovania zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len "zákon o DPH"), v prípade dovozu tovaru z Číny, ktorý vstupuje na územie Európskej únie v inom členskom štáte (Rakúsko),uvádzame:
Ak sa tovar v Rakúsku prepustí dovozcovi do režimu voľný obeh, Rakúsko je miestom dovozu tovaru, ako aj miestom dodania tovaru dovozcom a miestom prípadných ďalších dodaní tohto tovaru (§ 13 ods. 2). V prípade, že je v Rakúsku dovozcom osoba z iného členského štátu (napr. slovenský platiteľ dane), ktorý tento tovar bezprostredne dodáva (resp. premiestňuje) do iného členského štátu EÚ (na Slovensko), môže sa dovozca v Rakúsku nechal zastupovať daňovým zástupcom. Daňový zástupca v mene dovozcu (slovenského platiteľa dane) uplatní oslobodenie pri dovoze tovaru (v konaní pred rakúskym colným orgánom), následne tam podá daňové priznanie k DPH, v ktorom uplatní oslobodenie pri premiestnení tovaru z Rakúska na Slovensko a deklaruje toto oslobodené dodanie tovaru aj podaním súhrnného výkazu v Rakúsku, príp. vyhotoví v mene dovozcu aj doklad o premiestnení (podľa § 72 ods. 3 zákona o DPH sa doklad o premiestnení považuje za faktúru).

Pri využití služieb daňového zástupcu, v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu na Slovensko, slovenský platiteľ dane vysporiada daň z nadobudnutia tovaru v tuzemsku z iného členského štátu (vznik daňovej povinnosti upravuje § 20 zákona o DPH). Pri premiestnení tovaru môže platiteľ dane uplatniť právo na odpočítanie dane podľa § 51 ods. 1 písm. c) zákona o DPH, ak má k dispozícii doklad o premiestnení (nie faktúru od osoby z tretieho štátu).

__________________________
Ing. Elena Filipová
odd. metodiky daní a služieb
DR SR pracovisko Košice
č. tel.: 055/6815 238
e-mail: elena.filipova@ke.drsr.sk
Usporiadat
Ally Klima Ally Klima

Ally Klima je offline (nepripojený) Ally Klima

Ahoj Monika, ja riesim podobnu zalezitost, len v trosku inom poradi, popisem nizsie. Skusim najprv reagovat na Tvoj problem.

Podla mojho nazoru podla dokladu o premiestneni tovar na Slovensku samozdanis, do DP to uvedies ako nadobudnutie tovaru §11, cize nezaplatis ziadnu dan. V pripade ze by si tento tovar predavala dalej na Slovensku, tak ho uz budes predavat so slovenskou dph. Suhrnny vykaz nerobis, robia ho iba v Rakusku (preto to musis Ty na Slovensku samozdanit).

Moj problem je, ze svajciarska spolocnost dovaza na Slovensko z USA tovar. Na Slovensku zatial nie je registrovana (ale chysta sa registracia, pretoze sa registrovat mali, alebo sa mohli dat zastupit danovym zastupcom). Ta ista firma (teda dovozca) tento tovar predava v nemecku, kde je registrovana pre dph. Uvazujem ako tuto situaciu doriesit a zatial si myslim ze by to malo byt nasledovne:
- na Slovensku sa firma zaregistruje pre dph, alebo sa da zastupovat danovym zastupcom
- zaplati clo a dph platit nebude, pretoze vystavi doklad o premiestneni a dph sa zaplati v nemecku
- na slovensku sa poda suhrnny vykaz
- v nemecku sa to samozdani a potom predava dalej zakaznikom

Chapem to spravne?

Ako sa uctuje doklad o premiestneni, kedze ma nalezitosti faktury a podla zakona o dph aj fakturou je? V Tvojom pripade uctujes podla faktury priamo z Ciny, alebo na zaklade premiestnovacieho dokladu? Alebo sa tento doklad o premiestneni pouziva iba na ucely samozdanenia?

Dakujem za akukolvek radu.. stracam sa v tom uz...

Ally
1 0
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
Ally Klima Pozri príspevok
.......

Chapem to spravne?

Ako sa uctuje doklad o premiestneni, kedze ma nalezitosti faktury a podla zakona o dph aj fakturou je? V Tvojom pripade uctujes podla faktury priamo z Ciny, alebo na zaklade premiestnovacieho dokladu? Alebo sa tento doklad o premiestneni pouziva iba na ucely samozdanenia?

Dakujem za akukolvek radu.. stracam sa v tom uz...

Ally
prikladám tému, v ktorej som niečo podobné riešila. http://www.porada.sk/t126004-doklad-...ni-tovaru.html
tovar sa zaúčtuje podľa faktúry z číny, a samozdaní sa keď budeš mať "doklad o premiestnení"
1 0
Ally Klima Ally Klima

Ally Klima je offline (nepripojený) Ally Klima

Super Blondy, dakujem, tvoj doklad o premiestneni sa mi paci..

Este mam podotazocku, pre ucely dane z prijmov, sa berie doklad priamo z Ciny, resp. v mojom pripade USA, tak?

Nevies nahodou ako je to pri zasielkovom predaji? Tam sa tento doklad o premiestnovani podla toho co som citala nevystavuje, ako sa to presne v praxi riesi? V mojom pripade je to svajciarsky dovozca s registraciou aj na slovensku aj v nemecku, ale tovar sa predava konecnemu spotrebitelovi v nemecku a na slovensku sa iba skladuje. Ako sa postupuje v tomto pripade? Ide aj tu o nejaku formu samozdanenia, ale na zaklade akeho dokladu?
Ak spolocnost predava tento tovar firmam s registraciou v nemecku, tak sa postupuje predpokladam podla dokladu o premiestneni. Ale ako to je pri krajinach kde dovozca nema registraciu v krajine dodania (nie dovozu), uctuje sa slovenska dph, kedze miestom dodania dovozu je slovensko (v pripade ze tovar nie je dalej oslobodeny podla §43.
Velmi pekne dakujem.
Ally
0 0
Ally Klima Ally Klima

Ally Klima je offline (nepripojený) Ally Klima

Blondy, este podotazocka.. moze tento doklad o premiestneni vystavit aj firma, ktora nema v ziadnej krajine sidlo, iba vo svojej domacej (v mojom pripade svajciarsko), ale je registrovana iba na dph (Slovensko, Nemecko).
Niekde som sa docitala ze na doklade o premiestneni musis uviest adresu spolocnosti v tej ktorej krajine plus ich ic dph v tej ktorej krajine..

dakujem.
Ally
0 0
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
Ally Klima Pozri príspevok
Super Blondy, dakujem, tvoj doklad o premiestneni sa mi paci..

Este mam podotazocku, pre ucely dane z prijmov, sa berie doklad priamo z Ciny, resp. v mojom pripade USA, tak? áno, tak ako píšeš

Nevies nahodou ako je to pri zasielkovom predaji? Tam sa tento doklad o premiestnovani podla toho co som citala nevystavuje, ako sa to presne v praxi riesi? V mojom pripade je to svajciarsky dovozca s registraciou aj na slovensku aj v nemecku, ale tovar sa predava konecnemu spotrebitelovi v nemecku a na slovensku sa iba skladuje. Ako sa postupuje v tomto pripade? Ide aj tu o nejaku formu samozdanenia, ale na zaklade akeho dokladu?
Ak spolocnost predava tento tovar firmam s registraciou v nemecku, tak sa postupuje predpokladam podla dokladu o premiestneni. Ale ako to je pri krajinach kde dovozca nema registraciu v krajine dodania (nie dovozu), uctuje sa slovenska dph, kedze miestom dodania dovozu je slovensko (v pripade ze tovar nie je dalej oslobodeny podla §43. nemám s týmto priamu skúsenosť ....
Velmi pekne dakujem.
Ally
odpoveď v texte, moc som nepomohla.
0 0
Ally Klima Ally Klima

Ally Klima je offline (nepripojený) Ally Klima

Blondy, aj tak dakujem. Pomaly sa k tomu dostavam. Aj ciastocna odpoved mi pomoze dospiet k vysledku )
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Monika C. Pozri príspevok
Poradáci potrebovala by som Váš názor dostala som toto vyjadrenie z DÚ a chcem byť 100% istá: doviezli sme tovar z Číni cez rakúsku firmu kde sme obdržali doklad o premiestnení tovaru kde clo je 0 a DPH nič. Ja potrebujem daň vypočítať na výstupe a zároveň aj na vstup. Súhrný výkaz nerobím nevyvážam. Chápem to správne a zároveň doložím vyjadrenie DÚ aj do témy kde patrí. Ďakujem za pomoc.

Dobrý deň,

k Vášmu dopytu, ktorý sa týka uplatňovania zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len "zákon o DPH"), v prípade dovozu tovaru z Číny, ktorý vstupuje na územie Európskej únie v inom členskom štáte (Rakúsko),uvádzame:
Ak sa tovar v Rakúsku prepustí dovozcovi do režimu voľný obeh, Rakúsko je miestom dovozu tovaru, ako aj miestom dodania tovaru dovozcom a miestom prípadných ďalších dodaní tohto tovaru (§ 13 ods. 2). V prípade, že je v Rakúsku dovozcom osoba z iného členského štátu (napr. slovenský platiteľ dane), ktorý tento tovar bezprostredne dodáva (resp. premiestňuje) do iného členského štátu EÚ (na Slovensko), môže sa dovozca v Rakúsku nechal zastupovať daňovým zástupcom. Daňový zástupca v mene dovozcu (slovenského platiteľa dane) uplatní oslobodenie pri dovoze tovaru (v konaní pred rakúskym colným orgánom), následne tam podá daňové priznanie k DPH, v ktorom uplatní oslobodenie pri premiestnení tovaru z Rakúska na Slovensko a deklaruje toto oslobodené dodanie tovaru aj podaním súhrnného výkazu v Rakúsku, príp. vyhotoví v mene dovozcu aj doklad o premiestnení (podľa § 72 ods. 3 zákona o DPH sa doklad o premiestnení považuje za faktúru).

Pri využití služieb daňového zástupcu, v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu na Slovensko, slovenský platiteľ dane vysporiada daň z nadobudnutia tovaru v tuzemsku z iného členského štátu (vznik daňovej povinnosti upravuje § 20 zákona o DPH). Pri premiestnení tovaru môže platiteľ dane uplatniť právo na odpočítanie dane podľa § 51 ods. 1 písm. c) zákona o DPH, ak má k dispozícii doklad o premiestnení (nie faktúru od osoby z tretieho štátu).

__________________________
Ing. Elena Filipová
odd. metodiky daní a služieb
DR SR pracovisko Košice
č. tel.: 055/6815 238
e-mail: elena.filipova@ke.drsr.sk
Nevychádzam z údivu, koľko diletantstva dokázala prejaviť pracovníčka drsr.ke v svojej odpovedi. Konkrétne :
  • že tovar sa do voľného obehu prepúšťa v krajine dovozcu dovozcovi, nie v krajine konečného príjemcu tovaru,
  • že miestom dovozu tovaru, ktorý dováža firma SK prostredníctvom AT dovozcu je AT, hoci § 13, ods. 2 cez § 18, ods. 2 hovorí niečo úplne iné,
  • že slovenský platiteľ dane dodáva tovar - premiestňuje z AT do iného členského štátu EU - na Slovensko /božeee, to je logika !/ .... na ďalšie .... už nemám síl ... ! Určite to po sebe ani neprečítala ....
Neviem, čo ste dostali od rakúskeho dovozcu, ale doklad o premiestnení v zmysle § 72, ods. 3, ZoDPH to určite nebol. Lebo doklad o premiestnení vyhotovuje jeden subjekt, ktorý má IČ DPH pridelené v dvoch krajinách EU a premiestňuje svoj vlastný tovar z jednej krajiny /napr. IČ DPH SK/ do druhej krajiny, aby ho tam použil v svojom podnikaní na predaj, alebo výrobu pod iným IČ DPH /napr. IČ DPH CZ/. Pod IČ SK vykazuje premiestnenie ako dodanie do EU v R 16 priznania /aj do SV/ a pod IČ DPH CZ vykazuje nadobudnutie v riadku, zodpovedajúcemu nášmu R 07+08+21 českého přiznání. Firma je pritom tá istá a premiestňovaný tovar už musí mať DPH z prvotného nadobudnutia na vstupe vysporiadanú predtým a inak. Doklad o premiestnení nevydáva dovozca príjemcovi tovaru, ani colnica dovozcovi, ale jeden subjekt iba sám sebe v dvoch vyhotoveniach - pre každé IČ.
Doklad, ktorý si pomenovala ako premiestnenie je zrejme nejaký colný doklad /o colnom opatrení/, s ktorým sa treba prihlásiť na colnici v SR, vysporiadať colné záležitosti a DPH z dovozu. Teoreticky by mohlo ísť o premiestnenie, ak by vaša firma mala IČ AT, pod ním by vysporiadala colné záležitosti a DPH z dovozu v AT, potom ho premiestnila do SR a tam prijala pod IČ DPH SK. Ale v poradí ako prvá vznikla aj tak povinnosť dane z dovozu .... u tuzemského správcu dane podľa § 69, ods. 8, čo je zase len vaša firma....a tá nie je spomenutá ani v Tvojom príspevku, ani v zmätočnej odpovedi DÚ. A pritom :
  • § 13, ods. 2 ZoDPH za miesto dodania tovaru z dovozu z tretích štátov dovozcom považuje členský štát dovozu ... podľa § 18, ods. 2, teda SR, nie AT.
  • § 21 hovorí, kedy vzniká daňová povinnosť z dovozu - nájdi ten svoj
  • § 69, ods. 8 označuje za povinnú osobu pre DPH z dovozu buď dlžníka, ak osobne prihlási svoj tovar colný dlh, alebo príjemcu tovaru, ak dovozca nepoužije dovezený tovar v svojom podnikaní .... čo je v oboch prípadoch zase len vaša firma.
Chýbajú ďalšie informácie, či je tovar naozaj oslobodený podľa § 48, ods. 2, aj niektoré podrobnosti. Ak som zadanie otázky pochopil zle, tak prosím Teba, alebo skúsenejších, aby ma opravili. Ale k zadanej otázke a odpovedi drsr.ke sa mi iné napísať nedá.

P.S. Sorry, po prečítaní príspevku č. 12 a 13 vidím, že sa ešte musím veľa učiť. Pre správne vyriešenie tohto zadania nestačí otázka, treba mať pred sebou aj dokumentáciu a podrobnosti .... aj autentickú skúsenosť z vybavenia takého prípadu.
Naposledy upravil a_je_to : 13.08.10 at 06:35 Dôvod: doplnenie P.S.
1 0
Ally Klima Ally Klima

Ally Klima je offline (nepripojený) Ally Klima

Ahoj a je to (prepac neviem Tvoje meno )
Chcem sa len opytat ohladne miesta dovozu z tretich krajin. Ja som ten paragraf pochopila, ze miestom dodania je krajina dovozu a tym nie je v tomto pripade naozaj rakusko? I ked tovar v rakusku neskonci, ale ide dalej do EU, miestom dovozu je podla mna stale rakusko (teda ak spravne chapem vyznam slova dovoz).
Tymto si ale nie som uplne ista, pretoze aj ja riesim podobnu zalezitost, len je trosku komplikovanejsia.. ale podla mojho nazoru je miestom dodania pri dovoze krajina EU ktora vystupuje ako prva, t.j. tam kde sa precli a vyrubi sa importna dph.. co si o tom myslis?
Dakujem.
Ally
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Ally Klima Pozri príspevok
Ahoj a je to (prepac neviem Tvoje meno )
Chcem sa len opytat ohladne miesta dovozu z tretich krajin. Ja som ten paragraf pochopila, ze miestom dodania je krajina dovozu a tym nie je v tomto pripade naozaj rakusko? I ked tovar v rakusku neskonci, ale ide dalej do EU, miestom dovozu je podla mna stale rakusko (teda ak spravne chapem vyznam slova dovoz).
Tymto si ale nie som uplne ista, pretoze aj ja riesim podobnu zalezitost, len je trosku komplikovanejsia.. ale podla mojho nazoru je miestom dodania pri dovoze krajina EU ktora vystupuje ako prva, t.j. tam kde sa precli a vyrubi sa importna dph.. co si o tom myslis?
Dakujem.
Ally
§ 13 ods. 2 zákona o DPH hovorí, že ak sa odoslanie alebo preprava tovaru začína na území tretieho štátu, považuje sa za miesto dodania tovaru dovozcom (§ 69 ods. 8) a za miesto prípadných ďalších dodaní tohto tovaru členský štát dovozu.
§ 12 definuje dovoz ako vstup tovaru z územia tretích štátov na územie Európskeho spoločenstva.
Tovar vstúpil na územie EÚ tam, kde je prepustený do colného režimu voľný obeh, teda v tomto prípade v Rakúsku. Ak by tovar išiel v colnom režime tranzit až na územie SR, dovoz by bol na území SR.
DRSR má pravdu.
1 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Kvaka Pozri príspevok
§ 13 ods. 2 zákona o DPH hovorí, že ak sa odoslanie alebo preprava tovaru začína na území tretieho štátu, považuje sa za miesto dodania tovaru dovozcom (§ 69 ods. 8) a za miesto prípadných ďalších dodaní tohto tovaru členský štát dovozu.
§ 12 definuje dovoz ako vstup tovaru z územia tretích štátov na územie Európskeho spoločenstva.
Tovar vstúpil na územie EÚ tam, kde je prepustený do colného režimu voľný obeh, teda v tomto prípade v Rakúsku. Ak by tovar išiel v colnom režime tranzit až na územie SR, dovoz by bol na území SR.
DRSR má pravdu.
.... a úvodnú otázku témy by si nevedela zodpovedať ? Nemôžem si pomôcť, ale viacerým súvislostiam tam nerozumiem. Zakladateľka témy chcela poradiť s DPH. A s odpoveďou drsr.ke nebola ani ona veľmi spokojná. Ja som reagoval na ten doklad o premiestnení, lebo poznám ho z iných prípadov a ten mi tam pre tento prípad nijako nepasuje. Zatiaľ som nemal v rukách dovoz, z ktorého by sa neplatila DPH z dovozu, aj keď bol z Taiwanu. Prepustenie do voľného obehu v AT nie je v otázke, iba v odpovedi drsr.ke a neviem prečo, keď príjemca tovaru je v SR.
0 0
Ally Klima Ally Klima

Ally Klima je offline (nepripojený) Ally Klima

Myslim si ze doklad o premiestneni chapes spravne ale nemame dostatok informacii na to, aby sme posudili, ci tento doklad moze pouzit vo svojom pripade.

Co sa tyka dovoznej dph, tak v pripade ak je tovar dovezeny do jedneho clenskeho statu a dalej prevezeny podla §43 (teda oslobodeny) - musi byt ale vsetok takto dodany - potom si dovozca moze urcite danoveho zastupcu v krajine dovozu, ten za neho poda vsetky potrebne dokumenty a priznania v ktorych uvedie ze tovar je dodany do dalsich EU statov pre registrovanych platitelov (tym padom je dodanie oslobodene podla §43) a poda hlavne suhrnny vykaz (okrem ineho). Ak splni tuto podmienku tak neplati importnu dph, pretoze ma vlastne "automaticky narok na vratenie".
V pripade, ze tuto podmienku nesplni a predava tento tovar v krajine dovozu alebo predava tovar formou zasielkoveho predaja pre obcanov)(resp. neregistrovanych) v inych EU krajinach, tak sa musi registrovat v krajine dovozu sam ako spolocnost a importnu dph zaplatit a potom podat danove priznanie a poziadat o pripadne vratenie dph (nadmerny odpocet).

Mozno trosku komplikovane, ci bez nejakych paragrafov, ale snazila som sa co najjednoduchsie. Riesim to teraz aj ja a precitala som o tom uz neskutocne mnozstvo literatury a stale mi nie su niektore veci absolutne jasne.
Pekny vecer.
Ally
3 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

a_je_to Pozri príspevok
.... a úvodnú otázku témy by si nevedela zodpovedať ? Nemôžem si pomôcť, ale viacerým súvislostiam tam nerozumiem. Zakladateľka témy chcela poradiť s DPH. A s odpoveďou drsr.ke nebola ani ona veľmi spokojná. Ja som reagoval na ten doklad o premiestnení, lebo poznám ho z iných prípadov a ten mi tam pre tento prípad nijako nepasuje. Zatiaľ som nemal v rukách dovoz, z ktorého by sa neplatila DPH z dovozu, aj keď bol z Taiwanu. Prepustenie do voľného obehu v AT nie je v otázke, iba v odpovedi drsr.ke a neviem prečo, keď príjemca tovaru je v SR.
Možno pomôže posledný príklad v tomto usmernení
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...uztovar_20.pdf
Citujem
Platiteľ dane doviezol tovar z územia tretieho štátu do Nemecka, kde bol tovar colne prerokovaný dňa 13.3.2009. Právo nakladať s tovarom ako vlastník mal v Nemecku dňa 28.2.2009 V Nemecku si platiteľ dane zvolil daňového zástupcu z dôvodu, aby sa nemusel v Nemecku registrovať pre daň z pridanej hodnoty. Daňový zástupca uplatnil v mene slovenského platiteľa dane oslobodenie od dane pri dovoze tovaru a podal v Nemecku daňové priznanie a súhrnný výkaz, v ktorých vykazoval dodanie tovaru z Nemecka na Slovensko. Keďže preprava tovaru mala skončiť na Slovensku, v Nemecku došlo k dodaniu tovaru za protihodnotu, za ktoré sa považovalo premiestnenie tovaru z Nemecka na Slovensko. Toto premiestnenie tovaru bolo v Nemecku oslobodené od dane a platiteľovi dane vznikla povinnosť zdaniť nadobudnutie tovaru v tuzemsku. Faktúra na dodanie tovaru bola dodávateľom z tretieho štátu vyhotovená dňa 20.2.2009 a tovar bol do tuzemska prepravený nemeckou prepravnou spoločnosťou dňa 13.3.2009. Keďže platiteľ dane musí mať na účely odpočítania dane doklad o premiestnení tovaru z Nemecka do tuzemska, tento doklad vyhotovil dňa 17.3.2009. 15. dňom kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bolo uskutočnené nadobudnutie tovaru v tuzemsku, je 15. apríl 2009. Napriek tomu, že platiteľ dane mal právo nakladať s tovarom ako vlastník v Nemecku už 28.2.2009, preto, aby sa zdaňovalo nadobudnutie tovaru v tuzemsku, musel byť tovar prepravený do tuzemska. Daňová povinnosť podľa § 20 zákona o DPH platiteľovi dane vzniká dňom vyhotovenia dokladu o premiestnení tovaru - 17.3.2009, pretože je vyhotovený pred 15. aprílom 2009.
2 0
Monika C. Monika C.

Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

43 ročná účtovníčka
Poradáci skúsim od znova napísať celé : predtým sme dovážali z Číni cez DHL tam bolo všetko ok oni nám dodali rozpis kde bolo vyčíslené aj zaplatené clo aj DPH na základe som to dala do DP DPH na vstup. Faktúru z Číni som zaúčtovala ako treba dovoz tovaru . Teraz je to iné mám FA z Číni , ktoré zaúčtujem ako dovoz ale tovar doviezla rakúska firma. Pri dovoze tovaru sme obdržali CMR a dodali nám aj doklad volá sa to Europäische gemeinschaft vyzerá to ako doklad z colnice, ktorý vydáva aj náš colný úrad. Clo máme nulové neplatíme , boli sme aj na colnici tam povedali, že všetko je ok a že máme to vysporiadať len s DÚ.Clo a DPH nebola rakúšanmi vymeraná lebo sme zahraničný subjekt a na náš tovar sa clo neuplatňuje ale musíme to dodaniť toto vyjadrenie sme dostali od Rakúšanov a, že výmer platieb je doklad volá sa to BMF a tam je suma . A na vstupe viem ako uplatniť doklady mám a v DP DPH riadok 25 ale z tej sumy čo je na BMF krát 19% aleb? Ale na výstupe váham rozmýšlam ako ? Samozdanenie ? Že by DPH nula ? Rakúsko je členský štát takže tak by to malo byť.Už som z toho magor pardon za výraz.
Naposledy upravil Monika C. : 13.08.10 at 07:21
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Monika C. Pozri príspevok
Poradáci skúsim od znova napísať celé : predtým sme dovážali z Číni cez DHL tam bolo všetko ok oni nám dodali rozpis kde bolo vyčíslené aj zaplatené clo aj DPH na základe som to dala do DP DPH na vstup. Faktúru z Číni som zaúčtovala ako treba dovoz tovaru . Teraz je to iné mám FA z Číni , ktoré zaúčtujem ako dovoz ale tovar doviezla rakúska firma. Pri dovoze tovaru sme obdržali CMR a dodali nám aj doklad volá sa to Europäische gemeinschaft vyzerá to ako doklad z colnice, ktorý vydáva aj náš colný úrad. Clo máme nulové neplatíme , boli sme aj na colnici tam povedali, že všetko je ok a že máme to vysporiadať len s DÚ.Clo a DPH nebola rakúšanmi vymeraná lebo sme zahraničný subjekt a na náš tovar sa clo neuplatňuje ale musíme to dodaniť toto vyjadrenie sme dostali od Rakúšanov a, že výmer platieb je doklad volá sa to BMF a tam je suma . A na vstupe viem ako uplatniť doklady mám a v DP DPH riadok 25 ale z tej sumy čo je na BMF krát 19% aleb? Ale na výstupe váham rozmýšlam ako ? Samozdanenie ? Že by DPH nula ? Rakúsko je členský štát takže tak by to malo byť.Už som z toho magor pardon za výraz.
Princíp by mal byť v tom, že daň z dovozu sa uvedie v daňovom prizaní a zároveň sa uplatní odpočet dane v rovnakej výške.
1 0
Monika C. Monika C.

Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

43 ročná účtovníčka
Kvaka Pozri príspevok
Princíp by mal byť v tom, že daň z dovozu sa uvedie v daňovom prizaní a zároveň sa uplatní odpočet dane v rovnakej výške.
Tiež sa pripájam, čiže v konečnom dôsledku 0. Rozmýšláme správne tak som to povedala aj konateľovi pred týždnom ale už som začala aj rozmýšlať inak asi čím viac rozmýšlame tým je to horšie. Ďakujem za pomoc
0 0
Ally Klima Ally Klima

Ally Klima je offline (nepripojený) Ally Klima

Ahoj Kvaka, vidim ze sa v tychto veciach dost vyznas. Vedela by si mi prosim Ta poradit, aky doklad sa vystavuje v pripade, ze prebieha zasielkovy predaj a zahranicna firma tento tovar dovezie na Slovensko, a potom ho rozposiela do Nemecka a Britanie. Vo vsetkych krajinach je registrovana pre dph, cize v krajine, kde tovar predava uplatnuje domacu dph.
Aky doklad vystavit v tomto pripade, aby bolo jasne, ze importnu dph na Slovensku firma dostane naspat a zaroven ju pri predaji uhradi v Nemecku, resp. Britanii.. Doklad o premiestneni mi tu nesedi, pretoze ani v jednej krajine nema firma prevadzku ani sidlo, iba registraciu pre dph.
Poradis? Dakujeeeem.
Ally
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Monika C. Pozri príspevok
Poradáci skúsim od znova napísať celé : predtým sme dovážali z Číni cez DHL tam bolo všetko ok oni nám dodali rozpis kde bolo vyčíslené aj zaplatené clo aj DPH na základe som to dala do DP DPH na vstup. Faktúru z Číni som zaúčtovala ako treba dovoz tovaru . Teraz je to iné mám FA z Číni , ktoré zaúčtujem ako dovoz ale tovar doviezla rakúska firma. Pri dovoze tovaru sme obdržali CMR a dodali nám aj doklad volá sa to Europäische gemeinschaft vyzerá to ako doklad z colnice, ktorý vydáva aj náš colný úrad. Clo máme nulové neplatíme , boli sme aj na colnici tam povedali, že všetko je ok a že máme to vysporiadať len s DÚ.Clo a DPH nebola rakúšanmi vymeraná lebo sme zahraničný subjekt a na náš tovar sa clo neuplatňuje ale musíme to dodaniť toto vyjadrenie sme dostali od Rakúšanov a, že výmer platieb je doklad volá sa to BMF a tam je suma . A na vstupe viem ako uplatniť doklady mám a v DP DPH riadok 25 ale z tej sumy čo je na BMF krát 19% aleb? Ale na výstupe váham rozmýšlam ako ? Samozdanenie ? Že by DPH nula ? Rakúsko je členský štát takže tak by to malo byť.Už som z toho magor pardon za výraz.
Aj teraz zaúčtuješ fa z Číny ako dovoz, 131/321, ale oslobodený od cla, aj od DPH z dovozu, teda nič k tomu. DPH a clo sa aj tak neúčtuje ako súčasť faktúry za tovar z dovozu, ale colnej faktúry ...to poznáš ... a tá je nulová. Tovar sa stane vlastníctvom vašej firmy už v AT a colne aj daňovo tam vysporiadaný. Do SR ho zrejme musí premiestniť daňový zástupca pri dovoze a vykáže v priznaní v AT - v riadku, zodpovedajúcom R 17 nášho priznania, aj v svojom SV. Ty ho vykážeš zodpovedajúcim kurzom v R 07 a 08, aj 21 svojho priznania a samozdaníš. Riešenie je ukryté v § 11, ods. 8, ...posledné dva riadky, nevedel som doposiaľ o ňom, sám som taký prípad zatiaľ nemal. K hodnote tovaru pre R 07 sa pripočítajú aj ostatné obstarávacie náklady, súvisiace s dovozom a premiestnením .... to, čo tvorí 132/131.
Mimo témy :
Reagoval som odpoveďou hoci som takýto prípad sám nemal, veľa som sa pri ňom naučil. Divím sa, že naň žiadni skúsení účtovníci nereagovali. Ale skús si založiť nový nick a v ňom napíš .... nemám školu ani vedomosti ... a chcem sa stať účtovníčkou .... hneď máš aj 30 odpovedí .... hlava nehlava , au au .... od tých najskúsenejších ......
2 0
Monika C. Monika C.

Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

43 ročná účtovníčka
Ďakujem Vám za pomoc a ja vždy dostanem niečo čo je problém aj pre skúsenejších ale čo narobíme taký je život.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Ally Klima Pozri príspevok
Ahoj Kvaka, vidim ze sa v tychto veciach dost vyznas. Vedela by si mi prosim Ta poradit, aky doklad sa vystavuje v pripade, ze prebieha zasielkovy predaj a zahranicna firma tento tovar dovezie na Slovensko, a potom ho rozposiela do Nemecka a Britanie. Vo vsetkych krajinach je registrovana pre dph, cize v krajine, kde tovar predava uplatnuje domacu dph.
Aky doklad vystavit v tomto pripade, aby bolo jasne, ze importnu dph na Slovensku firma dostane naspat a zaroven ju pri predaji uhradi v Nemecku, resp. Britanii.. Doklad o premiestneni mi tu nesedi, pretoze ani v jednej krajine nema firma prevadzku ani sidlo, iba registraciu pre dph.
Poradis? Dakujeeeem.
Ally
Ally, musím ťa sklamať, ale na DPH si ja netrúfam, to bola náhoda, že som prispela, rada pomôžem, keď niečo málo viem. Skús si založiť novú tému, bolo by to aj vhodnejšie, ako tu, a určite ti niekto skúsenejší dobre poradí. Skús aj na stránke drsr, majú tam rôzne usmernenia, určite si to nájdeš.
Viem len toľko, že zásielkový obchod má u všetkých nepriamych daní svoje špecifiká.
Správne ti to premiestnenie nesedí, lebo podľa § 8 ods. 4 zákona o DPH za dodanie tovaru sa považuje aj premiestnenie tovaru, ktorý je vo vlastníctve zdaniteľnej osoby, z tuzemska do iného členského štátu, ak je tento tovar odoslaný alebo prepravený ňou alebo na jej účet do iného členského štátu na účely jej podnikania. Takéto premiestnenie sa považuje za dodanie tovaru za protihodnotu okrem premiestnenia tovaru
a) na účel jeho inštalácie alebo montáže zdaniteľnou osobou alebo na jej účet v členskom štáte, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava tovaru,
b) na účel zásielkového predaja tohto tovaru zdaniteľnou osobou v členskom štáte, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava tovaru,
0 0
Ally Klima Ally Klima

Ally Klima je offline (nepripojený) Ally Klima

Kvaka, dakujem temu som skusila zalozit, ale zatial nikto neodpovedal. Aj na drsr som hladala.. porada bola skor taky posledny pokus ... je to velmi zlozite, lebo to nie je len zasielkovy predaj ale aj oslobodeny atd.takze same komplikacie
ale dakuejm za cas..
)
0 0
Načítať ďalšie